CALISMAYAN BENZIN GOSTERGESININ ONARIMI...

Bu bölümde üyelerimizin kendi el emeğiyle ortaya çıkarttığı çalışmalar yer almaktadır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
serkaneryurt
Vosdost

CALISMAYAN BENZIN GOSTERGESININ ONARIMI...

Mesaj #1 gönderen serkaneryurt » Pzr Oca 07, 2007 10:31 pm

Evet arkadaslar vosvosumun ( Eylul ) benzin gostergesi aldigimdan beri sorunluydu bu yuzden bir cok kez benzinim bitti ve yolda kaldim. Gulmeyin sizinde basiniza mutlaka gelmistir..
Tedbirli davranarak 2-3 gunde bir benzin almaya basladim bu kezde zamanla farkinda olmadan deponun fullendigini gordum. Bu hafta sonu bu isi halletmek umuduyla ise koyuldum..

Sorun : benzin gostergesinin calismamasi
Muhtemel Sebepler : 1- samandira bozuk 2- termik bozuk 3-gosterge bozuk. 4- elektrik tesisatinda sorun.

Samandiranin ve gostergenin bozulma ihtimali olmasina karsin bunun cok zor olacagini dusunerek termik uzerinde calismalar yaptim.
tabi once tesisatin saglam oldugundan emin olmak icin bir multimetre yardimiyla olcumler yaptim. Termik girisinde voltaji gordum ancak cikista voltaj yoktu, sorunun burdan sonra basladigini tespit etmis oldum.

Gerekenler : multimetre - birkac tornavida - pense - yan keski - sabirli bir arkadas (siz olcum yaparken surekli kontagi acip kapayacak birine ihtiyac oluyor)

once kilometre saatini bir tornavida yardimiyla hafifce oynatarak yerinden cikariyoruz.
benzin gostergesinin arkasinda 3 vidayla sabitlenmis termik duruyor kucuk bir kutu bunu tornavida yardimiyla yerinden sokuyoruz.
Resim
kontak acik ve depo full oldugu halde calismayan benzin gostergesi.

Termigin arkasindaki metal kapagi sokuyoruz.. termik denilen sey aslinda okadarda hassas ve narin bir sey degil ama yinede dikkatli olmanizda fayda var.
Resim
Kapak acildiginda termigin icinde hepimizin bildigi 12 volt 5 w lik bir sigorta ampul var. (ben daha karmasik bir devre bekliyordum acikcasi)
Resim
bu ampulun kontak acikken devreyi tamamlamasi gerekiyor ama bende bunu yapmiyordu. sebebi ampulun gecmis patlamis olmasi.
o an icin elimde bu lambadan olmadigi icin hemen vosvosumun ic aydinlatma lambasini soktum ve cikardigim ampulun yerine taktim.
Resim
Kontagi actiginizda termigin icindeki lambanin bu sekilde yanmasi gerekiyor,
Resim
Kontak acildiginda lamba devreyi tamamliyor ve benzin gostergeniz bu sekilde calisir duruma geliyor.
Tabi vosumun deposu ful den fazla dolu oldugu icin ibre sona dayaniyor :o) sanirim birdaha bukadar benzini bir seferde goremiyecek ama yinede olsun... ':))'

Samandira veya gostergeninde bozuk olma ihtimali var ama dedigim gibi bence cok dusuk bir ihtimal.
Yinede bu islemleri yapmadan once akuden elektrigi kesmenizde fayda var, gosterge arkasindaki kablolarda bir kisa devre olursa elektrik tesisatiniza zarar verebilirsiniz,

Sabirla kontak ac - kapa komutlarimi yerine getiren ve bu gun vosumun bujilerini yenisi ile degistiren arkadasim Firat`a burdan tsk. ediyorum.
vosvoslu gunler....

[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Kan Grubu: A Rh -

Mesaj #2 gönderen [ WOLF ] » Pzr Oca 07, 2007 10:40 pm

Bravo çok güzel ve faydalı bir çalışma :alkış: :ok: bu çalışma ve yavuzun anlattığı konuyu yan yana getirdiğinizde sorun kalmıyor arkadaşlar.. Dikkat etmeniz gereken ufak fakat önemli bir konu daha var .. Benzin göstergesi ibresi çok yumuşak bir metalden yapılmış bunu sakın fazla zorlamayın hatta hiç dokunmayın kırılma riski büyük !!
DoGuS
Vosdost

Mesaj #3 gönderen DoGuS » Pzr Oca 07, 2007 10:48 pm

eline sağlık bende göstergeyi dağıttım şimdi toplıyamıyrm:))
Resim

Paylaşmanın asaletini hiçbir zaman bencilliğin çirkinliğine tercih etme ve öyle bir arkadaş seç ki, sen onun için ölmeyi düşündüğünde, o senin için çoktan ölmüş olsun.
Funda
2007 Şirin Vosvos Ödülü
2007 Şirin Vosvos Ödülü
Vosvosumun adı: daisy

Mesaj #4 gönderen Funda » Pzr Oca 07, 2007 10:53 pm

Ellerinize sağlık benim kızımında benzin göstergesinde sorun var :(
Resim

Kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız.

Şimdi kendi gökyüzünde uçmak zamanıdır...
Er_cU

Mesaj #5 gönderen Er_cU » Pzr Oca 07, 2007 10:53 pm

vay vay vay ...termiğin iç yapısını hiç bilmiyordum....teşekkürler paylaşım için
cakabo
Vosdost

Mesaj #6 gönderen cakabo » Pzr Oca 07, 2007 10:59 pm

gerçekten cesaretini ve başarmış olmanı tebrik ederim..
[align=center]0532 521 15 74
SEVMEK BİR ŞEYİ SEVMEKTİR VOS KADAR..!
http://www.youtube.com/watch?v=rHJZBwtS6JU]Resim
[/align]
Have_a_Cigar
Vosdost

Mesaj #7 gönderen Have_a_Cigar » Pzr Oca 07, 2007 11:03 pm

çok teşekkürler gerçekten bende termiğin içini hiç görmemiştim çokda basit bir düzenekmiş saolun
Resim
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #8 gönderen vosbik » Pzr Oca 07, 2007 11:57 pm

iki tip termik var.birisi bu şekilde diğeri ise telli tip.ışıklı olan sistemde ışığa bağlı bir direnç var.bu direnç göstergenindoğru göstermsini yani depoya en uygun şekilde göstermesini sağlıyor.buna dikkat etmek gerekli.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #9 gönderen yavuzss » Pzr Oca 07, 2007 11:59 pm

Yeni nesil termikler için güzel bir çalışma yapmışsın tebrikler. Benim anlattığım her zaman olduğu gibi fabrikanın zamanında taktığı parçalardı. Eski tip termikleri açtığınızda ampul bulamazsınız, z şeklinde birbirine bakan 2 metal parça üstüne sarılmış tel bulursunuz, tel ısındıkça bu z şeklindeki 2 metal hareket eder ve L şeklinde olan kısım genleşerek diğer metalden ayrılır, bir nevi platin gibi aç/kapat yapar. Ayrılınca elektrik geçmez soğur, soğuyunca birbirine değer ve elektrik gelir, elektrik ısı verir ve genleşerek yine elektriği keser. Bu döngü bu şekilde devam eder.

Bu ampullü termik daha modern bir parça oluyor, eski tip olanı mekaniktir.

Direnci takmadıysan gösterge fazla gösteriyor olabilir. Bir de boş depoyla da ölçüm yapmak lazım, kırmızının ortasında bitebilir?
serkaneryurt
Vosdost

Mesaj #10 gönderen serkaneryurt » Pzt Oca 08, 2007 12:25 am

Arkadaşlar tşk. ederim.
Evet uzerinde bir direnc var, onu söktüğüm konumda bıraktım yani hiç ellemedim. Depodaki benzinin azalmasından sonra net sonucu görebilirim.

İhtıyacı olanlar için :

İstanbul /sefaköy hurdalığında
1- Şamandıra 40 milyon
2- Termik 30 milyon
3- Benzin göstergesi 30 milyon.

Montaj fiyata dahil.

“Sen de Yapabilirsin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir