otomatik vites vosvos

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
gunebakan
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: böcükmobil

otomatik vites vosvos

Mesaj #1 gönderen gunebakan » Pzr Eki 24, 2010 11:16 pm

merhabalar,
siteye pek giremiyorum ama aklıma takıldı.Vosvosa Otomatik şanzıman takabilir miyiz ? normal vitesi otomatiğe çevirebilir miyiz? ya da Türkiyede otomatik şanzıman vosvos var mıdır ?

bir de biraz uçuk gelebilir ama bilgisi olan arkadaşlar aydınlatsın.vosvosun vites kolunun yerine mekanik bi düzenek yapsak ve aracın devrine göre otomatik vites değiştirse.otomatik vites olmuş olur mu? :gazla:

Kullanıcı avatarı
orko
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: müjqan' dı...

Mesaj #2 gönderen orko » Pzt Eki 25, 2010 7:55 am

otomatik vitesli vosvos var. ancak piyasada görülmeyecek kadar az sayıda. denk geldim bir kere kullanma şansım oldu. sürüşü normal vosvos kadar keyifli değil. alıştığımız için sanırım sürekli elim vitese gitti. bazen sıyırdığı oldu vites geçişinde. tamiri de sıkıntılı. çünkü parçası çok az. bence bir vosvosun en güzel yanlarından birisi de onun için gerekli olan vitese sizin yardımınızla geçmesidir. vosvos ile sahibi böylece bütünleşmiş oluyor.
stresss...
serkan1213
Vosdost
Vosvosumun adı: ateş böceği

Mesaj #3 gönderen serkan1213 » Pzt Eki 25, 2010 8:49 am

evet orjinal otomatik sanzuman vosvos var. Vostalya da gormustum bır tane yesildi. İzmir de de var bir tane.
Resim
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #4 gönderen vosbik » Pzt Eki 25, 2010 11:27 am

slm.üç dört tanede ben gördüm.kullandım.vosun otomatik şanzımanı bildiğiniz otomatik şanzımanlar gibi çalışmaz.yani Vitesi D moduna atıp vitesi unutamazsınız.iki kademesi vardır.birinci kademeye vitesi geçirdiğinizde bu vitesi kalkış ve 60 km ye kadar olan hızlarda, ikinci kademeyi ise 60 km üzeri ve son hıza kadar olan kısımlarda kullanırsınız.vites geçişine müdahale yine gerekli.sadece debriyaj yok ve iki tane ileri vitesi var.tabiki birde geri vitesi var.

sistemi takım halinde temin ederseniz kendi vosunuza uygulama şansınız var.hatta vosunuza sistemi takmanız için gerekli tüm vida deleikleri vb fabrika tarafından vosvos banttan çıkmadan açılmış durumda.ancak kolay bulunan bir sistem değil.şanzımanı farklı.belki yurt dışından temin eidlebilir.en büyük sıkıntısı vakum denilen bir parça.eğer çok niyetli iseniz kendi vosunuzu satıp otomatik viteslisini almak daha mantıklı olabilir.

bahsettiiniz diğer sistemse yapılabilir belki ama debriyajı nasıl ayarlayacaksınız?debriyaj telini çekecek bir sisteme ihtiyacınız var.telin çekildiği anda da vitesi büyültüp küçültme işini yapacak ekstra bir sistem daha gerekli ve iksi koordineli çalışacak.hatta gaza tam basıldığında vosun vites küçültmesini sağlayacak bir sistem daha tasarlamalısınız.(roketleme diye tabir edilen tam gazda arabanın ivmelenmesini sağlayan durum)bunları yapmak yerine orjinal sistemi temin edip takmak daha randımanlı olur.kolay gelsin.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
Kullanıcı avatarı
orko
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: müjqan' dı...

Mesaj #5 gönderen orko » Pzt Eki 25, 2010 3:35 pm

manuel vites otomatik vitesten kat kat daha iyidir..!
stresss...
serkan1213
Vosdost
Vosvosumun adı: ateş böceği

Mesaj #6 gönderen serkan1213 » Pzt Eki 25, 2010 3:53 pm

orko yazdı:manuel vites otomatik vitesten kat kat daha iyidir..!

KATILIYORUM aracı hissedebilmek için vites değiştirmek şart hem düz vites daha sorunsuz ve kullanışlı..
Resim
gunebakan
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: böcükmobil

Mesaj #7 gönderen gunebakan » Pzt Eki 25, 2010 7:36 pm

teşekkürler arkadaşlar.vitesle ilgili bi problemim yok ama hem merak ettiğimden yurtdışındaki sitelerde falan çok görüyorum otomatik vites vosvoslar hem de ilerde belki bi tane alabilirim diye düşündüm.

vosbik dediğin gibi ikisini kordineli çalıştıracak birşeyler düşündüm ama tabiki ince ayrıntılarına inmedim.ama mekanik aksamı tasarladıktan sonra çok zor bi iş değil,belki ilerde bi deneyebilirim :)

tekrar teşekkürler hepinize..

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir