Beyaz duman sorunu. Yardım lütfen..

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
deoper
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh -
Vosvosumun adı: BöcükMobil

Beyaz duman sorunu. Yardım lütfen..

Mesaj #1 gönderen deoper » Pzr Şub 06, 2011 3:38 am

Merhabalar,
işimden gücümden dolayı bayağıdır foruma takılamıyordum. Ancak bir fikir konusunda ocağınıza düştüm arkadaşlar. İmzamda görmüş olduğunuz vosvosu (her ne kadar bazılarınız ona vosvos demese de) 1 ay önce almış bulunuyorum.

Araç ben almadan önce çok uzun süredir yatıyordu. Karburatorleri (çift karburator) tıkanmış, buji kabloları çürümüş pas içindeydi. Bu şekilde tekleyerek gitse de beyaz duman atmadan gidiyordu. Bu şekilde izmirden istanbula sorunsuz hareretsiz geldi. İstanbula geldiğimde buji + bobin + platin + dist. kapağı + buji kabloları + meksefe değişti. Karburatorler temizlendi.
Sonra araba arada bir hafif beyaz duman atmaya başladı. çok bağırttığınızda azcık beyaz duman atardı veya 2-3gun çalışmazsa ilk çalışmada biraz beyaz duman atardı ama sonra gün içerisinde bi daha atmazdı.

Aracın yağını değiştirdim çok eskimişti 1yıldır yatarken o yağ ile yatmış ve ben onla kullanıyordum. Shell 20/50 yağ koydum butun vosvoslarımda bunu kullanıyorum şimdiye kadar problem olmadı. Arkasından bor power kattım. ve şuan sürekli beyaz duman atıyor. rölantideyken atmıyor ama ne zaman gaz verseniz beyaz duman atıyor. gaza basılı tuttugunuzda 1-2saniye beyaz duman atıyor sonra atmıyor.. biraz rolantide tekrar bekleyip tekrar gaz verdiğinizde yine beyaz duman atıyor.

Motor bloğu hariç hersey sıfırdan toplanmış. İzmirde yılmaz usta (doktor) toplamış yılmaz ustayla konustugumda motorun daha 4500km de oldugunu soyluyor.
4500km deki motor neden böyle duman atabilir sizce arkadaşlar ? Yağ yeni değişti seviyesi tam 2 çizgi. :mee:

Resim
vosbik
Administrator
Administrator

Cvp: Beyaz duman sorunu. Yardım lütfen..

Mesaj #2 gönderen vosbik » Pzr Şub 06, 2011 1:07 pm

slm.ilk çalıştırmada yapsaydı subap kapaklarından şüphelenin diyecektim ama gaz verilidğinde yapıyorsa aklıma direk sekmanlar geliyor.shell yerine castrol 20/50 voslarımız için daha uygun.shellde kullamıştım bir kere.ancak castrol emin olun daha iyi ve fiyat farkları neredeyse hiç yok. karbüratörleri ne ile temizlediniz?
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
deoper
Vosdost

Mesaj #3 gönderen deoper » Pzr Şub 06, 2011 2:52 pm

karburatorler, istanbulda meshur bir karburatorcude komple elden geçti iki karburator 3 saat felan sürdü temizlenmesi. Tam olarak neyle temizledi kendisi bilmiyorum. Kendi yaptığım bir işlem değil. Kelebekleri felan uzun sure yatmaktan kuruyan benzin ile yapısmıstı tam açılmıyordu.. onlar felan duzeldi arabanın çekişi arttı.
Çekişte hiç bir sorun yok 2. vitesde çok zorlanmadan 80km yi görebiliyor.
Sekmanlarda nasıl bir sorun olabilir ? veya sekmanlarda neden sorun oluşur ? ne yapınca meydana gelir ? 36yıllık diğer vosvosumun motorunda 1 kere bile rektefiye yapılmadı beyaz duman atmıyor sapa sağlam :(
Resim
Kullanıcı avatarı
kadircan
Vosdost

Mesaj #4 gönderen kadircan » Pzr Şub 06, 2011 2:57 pm

motordan pek anlamıyorum ama vosvosunuzun güncel resimlerini yeni bir konuda paylaşırmısınız
deoper
Vosdost

Mesaj #5 gönderen deoper » Pzr Şub 06, 2011 2:59 pm

hangi başlık altında paylaşılıyor ?
Resim
Kullanıcı avatarı
kadircan
Vosdost

Mesaj #6 gönderen kadircan » Pzr Şub 06, 2011 3:27 pm

vosgaraj
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #7 gönderen vosbik » Pzr Şub 06, 2011 11:01 pm

slm.sekmanlarda aşınma vb olduğunda yani sekmanlar gömleklere tam oturmayıp yağı tam süzemediğinde yanma odasına bir miktar yağ süzülür ve beyaz duman atma durumu meydana gelir.
Resim

deoper
Vosdost

Mesaj #8 gönderen deoper » Pzt Şub 07, 2011 1:46 am

hmmm anladım teşekkürler.. bugun çalıştırdgımda beyaz duman atmadı.. bi gun var bi gun yok anlamadım kafayı yiicem .. sekmanda sorun olsa surekli atması gerekmez mi :(
Resim
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #9 gönderen vosbik » Pzt Şub 07, 2011 4:02 am

slm.şu an sürekli beyaz duman atıyor diye yazmışsınız en son.o yüzden böyle düşündüm.yolda gelirken kaç km hızla geldiniz?vosu sıkıştırdınız mı?
Resim

deoper
Vosdost

Mesaj #10 gönderen deoper » Pzt Şub 07, 2011 4:15 am

110-120km hızla geldik.. En azından ibrenin gösterdiği oydu. Jantlar 17" olunca hızı daha mı az gösterir bilemiyorum. Ayarlamasını yaptık diyor usta ama tam emin değilim.. Devir saati var araçta genelde 3000-3500 arasıydı devir yolda gelirken.
Resim

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir