HAVA FİLTREM YAĞLI MI KURU MU

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: PORTAKAL

HAVA FİLTREM YAĞLI MI KURU MU

Mesaj #1 gönderen subutay2006 » Pzr Haz 26, 2011 9:48 am

Merhaba arkadaşlar vosumu alalı 2 ay kadar oldu 1973 1303 1300 cc 34 pict 3 karbüratör. yeni yeni tanımaya çalışıyorum dün platini değiştirirken yeni aldığım hava filtresini de değiştirmek istedim gözüme hava filtresinden yağ koyulan boğaza doğru inen bir hortum ilişti ve kafam karıştı. Acaba hava filtresi yağlı tip miydi ve sonradan değişiklik mi yapılmıştı. İçinden çıkan kuru tip bir falva filtresiydi ve içinde yağ göremedim ben de kuru tip filtre aldım taktım bu konuda ne yapmam lazım. resimleri eklemeye çalıştım pek net olmayabilir kusura bakmayın. Bu konuda beni aydınlatabilirseniz sevinirim ne yapmam lazım yağlı tip hava filtresi farklı mıdır yoksa filtre aynı dır sadece yağ mı koymak gerekiyor. şimdiden teşekkürler.

Resim
Shot at 2011-06-26

It's not a car, ıt's a VW

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
VOGEN
Vosdost
Vosvosumun adı: CABBAR

Cvp: HAVA FİLTREM YAĞLI MI KURU MU

Mesaj #2 gönderen VOGEN » Pzr Haz 26, 2011 11:03 am

kuru tip hava filtren var birşey yapmana gerek yok
MİTHAT AYDIN
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost

Mesaj #3 gönderen subutay2006 » Pzr Haz 26, 2011 11:07 am

Çok teşekkür ederim Mithat hocam peki o bahsettiğim yağ konulan boğaza bağlantılı plastik hortum ne işe yarıyor acaba bilgin var mı ?

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
Kullanıcı avatarı
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #4 gönderen yavuzss » Pzr Haz 26, 2011 8:47 pm

Motor bloğu içinde ısınıp buharlaşan yağ atmosfere veya motor boşluğuna gitmesin diye hava filtresi tarafından yağ buharı emilir ve motorda yakıtla birlikte yakılır. Motorun iç basıncını ayarlaması ve basınç kaynaklı yağ kaçaklarını önlemesi gibi bir fonksiyonu da vardır.
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost

Mesaj #5 gönderen subutay2006 » Pzr Haz 26, 2011 8:51 pm

Çok teşekkür ederim Yavuz ve Mithat aydınlattığınız için

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
KaDRY
Vosdost
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: ?????

Mesaj #6 gönderen KaDRY » Cum Tem 15, 2011 12:39 am

merhabalar yağlı filitre hakkında sorum olacak bu biriken yağ yakıt ile yakılır diyorsunuz bu yakma işlemi kara dumana sebep olur mu ? veya nasıl olur karışıma etkisi olur mu?
Tilkinin dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkanıdır...
KaDRY
Vosdost

Mesaj #7 gönderen KaDRY » Pzr Tem 17, 2011 3:02 pm

yakma şekli nasıl olan bilen varmı :) kuru filitreye geçmek daha mi iyi yoksa... benim vos 74 kuru olması gerekio yağlıya geçmişler ve ilk çalışmada gri duman atıo beyaz gibi sonra ısınınca geçiyor motor koruyucu attık ancak hala ilk çalışmada duman gelio yani mangal dumanı gibi sokak duman oluo :D
gunebakan
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: böcükmobil

Mesaj #8 gönderen gunebakan » Pzr Tem 17, 2011 9:28 pm

dediğiniz filtreyle alakalı değil.filtre ısınan yağın buğarını tekrar karbüratöre gönderiyor.sizin sorun bende de var.ya sekmanlarınızdan yağ kaçırıyor o yüzden oluyor ya da saplamalarınız gevşediği için de olabilir.benimki gevşemedendi tork anahtarıyla sıkınca sorun çözüldü.başka nedenleri de olabilir ama benim bilgim bu kadar.
KaDRY
Vosdost

Mesaj #9 gönderen KaDRY » Pzr Tem 17, 2011 11:39 pm

ilginize teşekkür ederim ilginize gidişte bi problem yok yağı eksiltiyor ama çok değil kapak yaptıktan sonra oldu önceden yoktu saplamadan olma ihtimali yüksek,kapaklardan saplamalara ulaşabilirmiyiz yoksa gene motor mu indirmek gerek?

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir