düldülle istanbul-konya yolculuğu 750 km.

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
mithrandir
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

düldülle istanbul-konya yolculuğu 750 km.

Mesaj #1 gönderen mithrandir » Çrş Ağu 17, 2011 10:31 am

arkadaşlar burdan yaklaşık 1 ay önce 1974 model 1303s aldım. beni birkaç defa yolda bıraktı istanbulda. tayinim konyaya çıktı ve eşyaları toparladım, düldülün de bakımını yaptırdım. her yerini iyice kontrol ettirdik. ön sol teker bilyaları kötü durumdaydı değişti. usta durumu gayet iyi dedi. uzun yola çıkacagım için usta kalorifer borularını sökelim öylece kalsın kalorifer vanalarını da açarsın sıcak havayı rahat rahat dışarı verir hararet problemin de olmaz dedi ve öyle yaptık. yanıma yağ, kayış ve gaz teli aldım çıktım yola. tanıdığım herkes bu arabayla konyaya gidemezsin kesin yolda kalırsın demişti ve bende ısrarla yolda kalmadan gideceğimi söyledim bu da bende gurur meselesi oldu. herkese inat yolda kalmadan konyaya gitmeliydim. bu hırsla tam gece 12 de çıktım yola. her 2,5-3 saatte bir mola vermeye çalıştım ve molalarda 5 dakika rölantide bekledim. motorum hiçbir şekilde hararet yapmadı. 15 20 dakikalık molalarla ortalama 100 km hızla dik yokuşlarda 90 a düşerek yaklaşık 9 saatte konyadaki evime ulaşmayı başardım. bana ve aracıma inanmayan herkese gereken cevabı verdik. istanbul konya arası yaklaşık 750 km ve aracım 200 tl lik benzin harcadı bu yolculukta.gerçekten hayatımda yaptığım en güzel yolculuktu, hiç bu kadar zevk aldığımı hatırlamıyorum.

yolculuk esnasında ilginç anlarda yaşadım. yolda solladığım bir otobüsteki yolcuların hepsi bana bakıyodu ve dinlenme tesisinde tesadüfen bu otobüste mola verdi ve tüm otobüsle muhabbete başladık. otobanda bu aracı görmeye alışgın olmadıkları için herkes şeşkınlıkla bakıyordu. ikinci olarak bana konyaya gidemezsin yolda kalırsın diyen herkese telefon açtım ve 9 saatte konyaya geldiğimi söyledim. "ya biz işte sana takılmıştık", "biz seni kızdırmak için söylemiştik", "senin araban zaten bakımlı ve diri o araç zaten giderdi" diye cevaplar aldım ancak bu cevapları almama rağmen ben gereken sözleri hepsine söyledim.

anlıyacağınız bi yolculuk daha böyle geçti. ben hariç kemse düldüle güvenmedi ve o da beni mahcup etmedi. şimdi konyada yaşıyoruz, konyadaki vosvos sever arkadaşlarla görüşmek isteriz.

Kullanıcı avatarı
islambol
Vosdost
Vosvosumun adı: Afet

Cvp: düldülle istanbul-konya yolculuğu 750 km.

Mesaj #2 gönderen islambol » Çrş Ağu 17, 2011 10:36 am

vosvos yolda bırakmaz :ok:
güzel olmuş, yalnız düldül çok az yakmış ya,tebrik ederim.
mithrandir
Vosdost

Mesaj #3 gönderen mithrandir » Çrş Ağu 17, 2011 10:39 am

tam hesaplayamadım ama 200 ile 220 lira arasında olması lazım.
Greed
Vosdost
Kan Grubu: B Rh +

Mesaj #4 gönderen Greed » Çrş Ağu 17, 2011 11:49 am

Bayramda bende ankara-antalya gidip gelicem ama biraz endişeliyim. Özellikle aracım LPG li hararet yaparmı diye düşünüyorum. Bu hafta bakımlarını yaptırıcam bakalım ustam ne not verecek bizimkine :)
mithrandir
Vosdost

Mesaj #5 gönderen mithrandir » Çrş Ağu 17, 2011 9:39 pm

bu aralar sıcak olduğundan gündüz hararet yapabilir belki ben tam bilmiyorum ama gece yolculuk yapman en iyisi bence.
fatih-bukowski
Vosdost
Vosvosumun adı: leaf

Mesaj #6 gönderen fatih-bukowski » Çrş Ağu 17, 2011 10:02 pm

selamlar.ben geçen yıl bu zamanlarda istanbuldan-muğla/dalyana gitmiştim.ama öncesinde uzun yol için bakım yaptım ustamla birlikte.yağ,yağfiltresi,bujiler,platin,meksefe vs...ve ustamın bana verdiği tavsiyeyi burada paylaşmak isterim antalyaya gidecek olan arkadaşım.benimde aracım lpg li depoyu her bitirdiğinde ki bu 210-230km civarı idi.5dk rolantide mümkünse gölge biyerde dinlendir.motor kaputun açık olursa daha da faydalı olur.ben en fazla 120km sürat yaptım fazlasını zaorlamanın anlamı yokçkonyaya giden arkadaşın yaptırdığı gibi kalorifer borularını dışa verdirirsen vos daha rahat nefes alacaktır.herkese kazasız belasız uzun voslu yollar dileğiyle :ok:
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #7 gönderen gürhan » Çrş Ağu 17, 2011 10:22 pm

ateşleme sistemi ayarlarınız düzenli ve bakımlarınız sağlıklı ise vosvosla yaptığınız km.lerin bir önemi yoktur...500, 1000, 1500, 2000 km...farketmez...vosvosta bir araç sonuçta, oda insanları bir yerden bir yere taşıması için yapılmış...alman teknolojisinin ve mühendisliğinin mükemmel bir ürünü...ve halen dünyada...min 37 yaşındalar...bu yaşta halen bu kadar günlük olarak kullanılan başka araç yok...sanırım akaryakıt dünyada tükenene kadar yollarda olacaklar...elektrikli sistemler ucuzladığı zaman mutlaka onunlada devam edecektir...sesinede bir çözüm bulacağız artık...tabiiki yaşıyorsak... :)
izustun
Vosdost
Vosvosumun adı: Semoş

Mesaj #8 gönderen izustun » Çrş Ağu 17, 2011 10:42 pm

gürhan abi inşallah akaryakıtın bittiği ve vosvoslarabinemediğimiz dünyayı görmeye ömrüm yetmez.forumda okuduğum konulardan öğrendiğim birşey varsa vos uzun yol yapmaz önyargısının çok yalnış olduğu.bakımlı vos her yolu yapar arkadaş.ferdinand porsche tasarlamış adam 20. yüzyılın mühendislik dehası.o adam salak çünkü bizim bilmeden konuşan halkımız çok akıllı.sinirlendim vallahi.geçen gün kuzenime bodrum yolculuğu planından bahsettim.vosvos uzun yolda hararet yapar dedi.dedimki hiç vos sürdünmü hayatında?cevap ne beklersiniz tabiki hayır.oturdum anlattım tabi bak bu halkımızda oluşmuş çok yalnış bir önyargı bakımlı vos her yola gider gibisinden...
Resim

(o\_!_/o)
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #9 gönderen gürhan » Çrş Ağu 17, 2011 11:04 pm

izustun yazdı:gürhan abi inşallah akaryakıtın bittiği ve vosvoslarabinemediğimiz dünyayı görmeye ömrüm yetmez.forumda okuduğum konulardan öğrendiğim birşey varsa vos uzun yol yapmaz önyargısının çok yalnış olduğu.bakımlı vos her yolu yapar arkadaş.ferdinand porsche tasarlamış adam 20. yüzyılın mühendislik dehası.o adam salak çünkü bizim bilmeden konuşan halkımız çok akıllı.sinirlendim vallahi.geçen gün kuzenime bodrum yolculuğu planından bahsettim.vosvos uzun yolda hararet yapar dedi.dedimki hiç vos sürdünmü hayatında?cevap ne beklersiniz tabiki hayır.oturdum anlattım tabi bak bu halkımızda oluşmuş çok yalnış bir önyargı bakımlı vos her yola gider gibisinden...

ben artık insanlarla diyaloğa girmiyorum, bu sene bartına gittiğimizde millet soruyor ya bunların hararet sorunu varmış nasıl hallediyorsunuz o problemi diye...amcaya dedimki burası neresi bartın...gelen plakalar kaç 34...06...falan filan...eee..mevsim ne yaz...temmuz sıcağı....mesafe ne kadar istanbuldan 560 km...gelmişmi...gelmiş...demekki hararet problemi yok... :olmaz: hııııı...doğru...
mithrandir
Vosdost

Mesaj #10 gönderen mithrandir » Çrş Ağu 17, 2011 11:26 pm

aynen öle. bide hararet yapınca sanki çok uğraştıran bişey zannediyolar. halbuki aracın hava soğutmalı olduğunu bile bilmiyolar. su kaynatıyo sanki araba. bagajı açıp motora bakmak isteyenleri anlatmıyorum bile...

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir