Yağ Değişimi Sonrası Normal mi _?

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
levent2222
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: vecihi

Yağ Değişimi Sonrası Normal mi _?

Mesaj #1 gönderen levent2222 » Pzt Nis 02, 2012 4:17 pm

İlk defa bir vosvosa sahip olma şerefine nail oldum . Bu hafta sonu yağını değiştirdim bir sıkıntı olmadı çok şükür yağı doldurduktan sonra 40 km yaptım bu sabah yağa baktımda siyahlaşma vardı acaba bu normal mi _? Lpg li 2006 Model Fiesta arabamda 5 bin km den sonra olan siyahlaşma bunda 40 km de oldu Yağ olarak Opet 20 50 yağını kullandım aynı yağı babamın modeal motor bisikletin de de kullanıyorum aynı durum olmuyor

izustun
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Semoş

Cvp: Yağ Değişimi Sonrası Normal mi _?

Mesaj #2 gönderen izustun » Pzt Nis 02, 2012 4:57 pm

yağ lpg'li araçlarda daha geç siyahlaşır.fakat sanılanın aksine siyahlaşmış yağ işlevi bitmiş yağ değildir.ben castrol 20 50 kullanıyorum mesela 3000km'de bir değiştirmek gerek ama 3000'e gelmeden çok önce simsiyah oluyor.ama 40km'de de simsiyah olmaması lazım diye biliyorum.daha 2 hafta önce değiştirdim uzun yola çıkacağım diye şimdi yaklaşık 900km yaptım hala siyahla kahverengi arası.ilk koyduğum gibi değil ama simsiyahta değil
Resim

(o\_!_/o)
Kullanıcı avatarı
efemm006
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: VosbiCan

Mesaj #3 gönderen efemm006 » Pzt Nis 02, 2012 7:27 pm

Acaba zifiri siyahmı yoksa hafif kahveyemi dönük? Eğer kahveye döndüyse normaldir.Bloğun içinde kalan yağ rengini hemen değiştirebilir.Ama siyah olmaz.
Erdi Hasırcı
Kullanıcı avatarı
big1303
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: Leylâ

Mesaj #4 gönderen big1303 » Pzt Nis 02, 2012 8:39 pm

Ben korkulacak bir şey olduğunu sanmıyorum.Motorun ve yağın yapısıyla alakalı bir durum olma olasılığı yüksek. Ayrıca castrol firmasında bir yazı okumuştum.Onu da aynen buraya aktarayım.

Motor yağı neden koyulaşarak kirli gibi görünür?
Motor yağının görevlerinden birisi de temizliktir. Kaliteli bir motor yağı, içeriğinde ki dağıtıcı ve deterjan katıkları sayesinde motorda oluşan kurum parçalarını dağıtarak bünyesine alır, metal yüzeylere yapışmasını engeller. Metal yüzeylere yapışanları da deterjanla temizler. Bu nedenle de motor yağı kirlenir. Dolayısıyla kirli görünen motor yağı, görevini iyi yerine getiriyor demektir.
levent2222
Vosdost

Mesaj #5 gönderen levent2222 » Pzt Nis 02, 2012 11:00 pm

Hepinize Tek tek teşekkür ederim Yağın rengi kahve rengiye dönük siyahımsı tabi ama zift gibi değil iki parmağımın arasına aldığımda halla yapış yapış özelliğini koruyor bizim vosvoslar çalışma sıcaklığı normal araçlara göre biraz fazla olduğu için erken kararma oluyor herhalde bizim araç en fazla bir yılda 2 bin km yapar senede bir değişitirim sorun olmaz tekrardan cevaplarınız için teşekkür ederim . Size daha çok soracak sorularım olacak :D
levent2222
Vosdost

Mesaj #6 gönderen levent2222 » Pzt Nis 02, 2012 11:07 pm

Neden Siyahlaştığını sanırım anladım değişim işlemini yaparken süzgeç i sökmeyi atlamışım daha doğrusu bilmiyordum herhalde orada kalan kalıntılar yüzünden renk değişti. Yetersiz bir yağ değişimi oldu :(
hunterakon
Vosdost
Vosvosumun adı: Maviş

Mesaj #7 gönderen hunterakon » Sal Nis 03, 2012 6:01 pm

yetkili serviste çalışan biri olarak müşterilerden en çok bunu duyuyorum yağı yeni koymuşsunuz diyosunuz yağ hala siyah:D
ne olmasını bekliyordunuz süt beyazımı :D aracınızın yağını değiştirdikten sonra aracı çalıştırın 1 dakka sonra kapatın kontrol edin koyduğunuz renkte yağ olmayacağını anlarsınız yani normal birde ben pazar günü deniycem ER diye bir yağ katkısı var 3 oz luk yağı değiştirdikten sonra konuluyor yağ katkısı değil farklı bir ürün eğer düşünen varsa benle iletişime geçsinler vuruntu sesi gürültülü çalışma aşırı ısınma tork yüksekliği yakıt tasarrufu kanıtlanmış bir ürün tavsiye ederim.
Resim
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #8 gönderen yavuzss » Cum Nis 13, 2012 11:42 pm

Motorun yağının daha geç kararmasını istiyorsan yağı değiştirirken eski yağı boşalttıktan sonra 1.5-2 litre kadar 10 numara yağ koy motoru kısa süre çalıştır sonra tekrar yağı boşalt, normal kullandığın yağdan koy. Bu şekilde motorun içi de yıkanmış olur. Yağı boşaltmış olsan bile içeride kir kalıyor. Ancak yağın siyahlaşmış olması işini yapmadığı veya eskidiği anlamına gelmez. Yağın kararması normaldir.

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir