benzin otomatiği arızası sebep olurmu?

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
enes857
Vosdost
Mesajlar: 27
Kayıt: Prş Mar 29, 2012 4:56 pm
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Bahar Kız

benzin otomatiği arızası sebep olurmu?

Mesaj #1 gönderen enes857 » Pzt May 21, 2012 11:15 am

arkadaşlar vosumun benzin otomatiğinn arızalandıgını dusunuyoruz bu sunlara sebep olurmu?
motor yagına benzin karışması karbrötürden benzin sızması ve motorun birçok yerinde benzin bulunması ve motor çalışmıyor( bunun sebebinn motor yagı ve benzin karısımının bujileri ıslatmasının oldugunu dusunuyorm )
benzin otomatiği benzin filtresi ve motor yagı değişimi yapılmaktan başka ne tavsiye edersiniz? veya ne yapmalıyım extra olarak marşa basmadan once ? :sopa:


Benden Sonra Doğmuş Araba Sevmiyorum Abicim yaa =))

(o\_!_/o)
Kullanıcı avatarı
efemm006
Vosdost
Mesajlar: 546
Kayıt: Pzt Kas 01, 2010 9:15 pm
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: VosbiCan
Konum: Ankara

Cvp: benzin otomatiği arızası sebep olurmu?

Mesaj #2 gönderen efemm006 » Pzt May 21, 2012 3:58 pm

Benzin otomatiği bariz arızalı.bunun haricinde karbüratörüde ele alsanız iyi olur kapışının falan temizlenmesinde fayda var.
Erdi Hasırcı
Kullanıcı avatarı
slack
Vosdost
Mesajlar: 101
Kayıt: Cum Şub 01, 2008 12:25 am
Kan Grubu: A Rh +
Konum: Ankara

Cvp: benzin otomatiği arızası sebep olurmu?

Mesaj #3 gönderen slack » Pzt May 21, 2012 11:49 pm

Merhaba,

Yağa benzin karıştığı için yağ seviyesi yükselmiş, büyük ihtimalle bujileriniz ıslandığı için aracınız çalışmıyor. Önce aracın yağını biraz azaltıp bujileri temizleyin. Yeni yağ koymadan önce bu duruma yol açan sorunu çözmeniz daha iyi olur.

Sorunun kaynağına gelince, aklıma gelen üç farklı senaryo var, en olası senaryodan en düşük ihtimalli olana doğru şöyle:

1) Karbüratör benzin iğnesi (karbüratör memesi) artık işlevini yitirmiş, sürekli benzin alıyor, fazla benzin kartere doluyor olabilir. Bunu kontrol etmek için hava filtresine bağlanan boruları söküp hava filtresini çıkarın. Karbüratöre giren benzin borusunu kelepçeyi gevşeterek sökün, biraz benzin akabilir, o yüzden içine yıldız tornavida tıkıp ucu yukarı bakacak şekilde kenara bırakın. Karbüratördeki yayı ve üst kapağındaki beş vidayı sökün. Karbüratör kapağını çıkarın, kapağı elinize alıp biraz sallayın, benzin giren boruyu bir peçete veya bezle silin. Kapağın alt yüzeyinde benzin iğnesini göreceksiniz. Buna basılı tutarak kapağı düz hale getirin. Temizlediğiniz boru girişini ağzınıza alıp emin, dilinizle vakum yapacak şekilde deliği kapatın. Parmağınızı iğneden çektiğinizde düşüyorsa sorun iğnede, emin olmak için birkaç kere deneyin. İğne sorunsuzsa karbüratördeki kapak contasını kaldırıp şamandıranın yüzüp yüzmediğine bakın. Eğer batmış durumdaysa şamandıra delinmiştir, onu değiştirin. Şamandıra ve iğne
sorunsuzsa karbüratörü toparlayıp bir sonraki olası sebebi inceleyin.

2) Yağmurlu havalarda, nemli günlerde bu sorun ortaya çıkıyorsa yaşlı buji kablolarından olabilir. Nemli ortamda buji kablolarındaki çatlaklardan şase yapan elektrik, bujilerin ateşlemesini engelleyebilir. Kablolarınızı birer birer söküp inceleyin. Araç çalışıyor olsaydı en rahat gece motor çalışırken motor kapağını açıp, buji kablolarının etrafında kıvılcım partisi olup olmadığına bakabilirdiniz.

3) Benzin pompasının diyaframı delinmiş ve gelen benzin motor yağına doluyor olabilir. Bu durumda yağ seviyesindeki artış ciddi orandadır ve çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu durumda benzin pompanızın diyaframını değiştirmeniz gerekebilir, eğer benzin pompanız açılmayan tipdense benzin pompasını değiştirmelisiniz.

Hangi nedenden olursa olsun aracınızı çalıştırmak için yağ seviyesini çubuktaki iki çizgi arasına getirip, bujileri sökmeniz ve temizlemeniz gerekecek. Sonra da tercihen park yerinde, mümkün değilse en yakın benzinciye gidip yağınızı yenilemelisiniz.

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir