aranızda yeniyim lütfen yardım.

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
burcakaksit
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: pırpır

aranızda yeniyim lütfen yardım.

Mesaj #1 gönderen burcakaksit » Pzr Kas 11, 2012 5:54 pm

arkadaşlar bende sonunda bir vosvos sahibi olabildim. bi hevesle ankaradan zonguldağa gidip vosvosumu alıp geldim. aslında arabadan ve motordan hiç anlamam. ve gittiğim yerde elimahkum çocugun ustasına gittik. araçta motorda sorun yok dedi. çok uzatmak istemiyorum sözü sizlere birkaç sorum olcak bana yardım ederseniz çok sevinirim.
* aracı almaya gittiğimde çocuk bana aracın 1600 big oldugunu söyledi. ama aracı aldıktan sonra farkettim aracın ruhsatta motor hacmi 1300 olarak geçiyor. araç 1303sl modeli yazıyor ruhsatta. bu nedir araç 1600mü,1300mü ?
*araç almaya gittiğim zaman yağ yakmıyordu, ama ankaraya geldim ve daha alalı 3 gün olmasına rağmen çalışırken beyaz duman atıyor. 2 gün önce 1 litre 20/50 yağ aldım şimdi çubukta alt çizgide.neden olabilir.
*sinyallerim çalışmıyor ve frene bastığımda araç sağa dogru çekiyor. üstünde 16inç borbet jant var. onlarıda değiştirmem gerek sanırım.
*km saatim çalışmıyor teli kopuk sanırım. ve sağ far çerçevem yolda düşmüş.
total olarak bunların hepsini yaptırmam bana nekadara mal olur. ustaya gittiğim zaman gereksiz masraflar çıkartılarak kandırılmak istemiyorum . hiç olmazsa birşeyler biliyormus gibi yaparak belki kurtarabilirim.şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
mericdurna
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Abbas

Cvp: aranızda yeniyim lütfen yardım.

Mesaj #2 gönderen mericdurna » Pzr Kas 11, 2012 6:20 pm

güle güle kullan vosunu :) sorularına gelirsek;
1- aracın orjinalinde 1300 motormuş. sonradan 1600e çevrilmiştir, ruhsata işlenmemiştir ama bu durum. aynısı benim vosumda da var :)
2- yağ yakma ve yağ eksiltme sorunu aracın yağını sık sık kontrol ettiğin ve yağsız bırakmadığın sürece sorun olmaz sanırım. benim de yağ yakma problemim var ama 7 aydır sorun yaşamıyorum.
3- sinyal ampullerinde sorun olabilir, elektrik tesisatında sorun olabilir, sinyal rölesi bozuk olabilir, sigortası yanmış olabilir, sinyal kolun bozuk olabilir. bakılması lazım. fren konusuna gelince tekerlerdeki fren merkezlerinde sıkıntı olabilir, hidrolik kaçağı olabilir, frenleri ayarsız olabilir. bagajda hidrolik kutusu var, onu bi kontrol et, içinde hidrolik var mı diye. bi de tekerlerin iç tarafına bak, ıslaklık var mı diye.
4- km teli ve far çerçevesi değişir, basit şeyler onlar.
fiyat konusunda bişey diyemem, malum ihtimaller fazla, yapacak ustana da bağlı. umarım seni üzmeden halleder. tekrar hayırlı olsun vosun :)
Yolcudur Abbas, bağlasan durmaz :)
burcakaksit
Vosdost

Mesaj #3 gönderen burcakaksit » Pzr Kas 11, 2012 6:27 pm

çok teşekkürler ilgilendiğiniz için. şimdi yeni birşey öğrendim as motorlar 1600 oluyormus benim motor numarasıda as ' la başlıyor. ruhsat işlenirken hata olmuş olabilirmi acaba
ercanic
Vosdost

Mesaj #4 gönderen ercanic » Pzr Kas 11, 2012 10:44 pm

adam arabayı satana kadar idare etmesi için kalın yağ koymus olabilir. boylece bı sure yağ yakması engellenebilir
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #5 gönderen gürhan » Pzr Kas 11, 2012 10:54 pm

burcakaksit yazdı:çok teşekkürler ilgilendiğiniz için. şimdi yeni birşey öğrendim as motorlar 1600 oluyormus benim motor numarasıda as ' la başlıyor. ruhsat işlenirken hata olmuş olabilirmi acaba

Genelde vosvoslar gediklerinde 1303 yazması dolayısıyla 1300 cc olarak işlenmişler... Bırak ruhsatta 1300 cc yazsın, senin için daha iyi...neden 1600 yazdırıpta 2 misli vergi ödeyesinki...

Ayrıca elektrik arızaların fazla bir problem oluşturmaz, ancak motor dan ne çıkacağı belli olmaz. Frenlere de yine bakılması lazım.
burcakaksit
Vosdost

Mesaj #6 gönderen burcakaksit » Pzr Kas 11, 2012 11:31 pm

tesekkürler tekrar ilginiz için bu arada ankaradan önerebilceğiniz bi usta varmıdır?
uqur91
Vosdost
Vosvosumun adı: SU

Mesaj #7 gönderen uqur91 » Pzr Kas 11, 2012 11:52 pm

Anlaşıldı, Orçun abinin kuzeni sensin. :) 10 Kasımda bahsetmişti.. Hayırlı olsun iyi günlerde kullanman dileğiyle.

Motor kodu AS ile başlıyorsa eğer 1600cc olup ruhsatta 1300 diye geçiyodur. Benimki de öyle. 26TL vergi ödüyorum 6aylık :)
Frene basınca sağa sola çekmeler fren ayarsızlığından dolayı. Eski araba sonuçta kontröl ettirmek lazım her zaman.
Yağ yakma durumu uzun yoldan sonra da olmuş olabilir belki ama yağ yaktığına emin misin? Belki akıtıyodur bir yerden.

Bi check-up yaptırmak lazım kısacası. :)
Resim
burcakaksit
Vosdost

Mesaj #8 gönderen burcakaksit » Pzt Kas 12, 2012 12:03 am

:D çok belli ettim sanırım acemi olduğumu :) evet orçun abinin kuzeniyim benide bulaştırdı vos sevdasına , arabayı çalıştırdığımda bembeyaz duman atıyor motordan çok anlamıyorum ama sanırım yağ yakıyor gibi geldi hafta içi götürcem servise bakalım ne çıkcak. umarım çok masraf çıkartmaz bana ..
uqur91
Vosdost
Vosvosumun adı: SU

Mesaj #9 gönderen uqur91 » Pzt Kas 12, 2012 12:07 am

burcakaksit yazdı::D çok belli ettim sanırım acemi olduğumu :) evet orçun abinin kuzeniyim benide bulaştırdı vos sevdasına , arabayı çalıştırdığımda bembeyaz duman atıyor motordan çok anlamıyorum ama sanırım yağ yakıyor gibi geldi hafta içi götürcem servise bakalım ne çıkcak. umarım çok masraf çıkartmaz bana ..

Yok acemelikten değil "zonguldak ve borbet jantlar"dan anladım. :) Bi götürün servise bakalım inşallah sorun yoktur. Çekişi iyi, yolda bırakmıyorsa motor son nefesini verene kadar kullanın bence. :) Sonra baştan yaptırırsınız. Şimdi indirip parçalar dağılınca ortaya çıkıyor ne kadar masraf olduğu, nelerin değişmesi gerektiği vs. O yüzden diyorum yani.
Resim
burcakaksit
Vosdost

Mesaj #10 gönderen burcakaksit » Pzt Kas 12, 2012 12:12 am

:D ana eksikliklerim var onlar olmadan trafiğe bile çıkamıyorum. sağ-sol aynam ve sinyaller sıkıntı. bide bakımlarnı yaptrmam lazım fren falan işte. lastikleride jantlarla değiştirsem iyi olur sanırım kışın bunlarla ilk direğe tırmanırım gibi geliyor :D

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir