kır kır yapıyor çalışmıyor :S

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
ugur67gs
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: PEMBE PANTER

kır kır yapıyor çalışmıyor :S

Mesaj #1 gönderen ugur67gs » Cmt Ara 22, 2012 7:06 pm

slm arkadaşlar vosum soğuk havalarda ve 10-15 kullanmayınca takviye olmadan çalıştıramıyorum.akünün üzerindeki lamba siyah yanıyor.elektrkciye gittim şarj ederiz dedi,şarj ettirdim üzerinde lamba yine siyahdı.elektirkci sarj olduğunu söyledi ama pek inanmadım.şarj etmiş olsaydı rengi değişir diye düşünüyorm.bazen çalışacakmı diye deniyorum kır kır kır kır diye ses çıkartıyor ama bi anda bayılıyor.sonrada kır kır dahi yapmıyor.acaba sorun aküdemi :onebe: :dumur:

Doğu
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +

Cvp: kır kır yapıyor çalışmıyor :S

Mesaj #2 gönderen Doğu » Pzr Ara 23, 2012 9:36 am

şarj dinamosu olabilir. onu ölçtür birde. normalde 14 lerde olması lazım, daha aşağı bir değer çıkarsa az şarj ediyordur.
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #3 gönderen gürhan » Pzr Ara 23, 2012 11:42 pm

akünüz dolu ise yeşil renk yanması lazım...siyah ise şarj edilmesi gerekiyordur..beyaz yanıyor ise akünün emeklilik vakti gelmiştir..aküyü şarjdan aldığınızda gözünün yeşil renk yanması lazım.
ugur67gs
Vosdost

Mesaj #4 gönderen ugur67gs » Pzt Ara 24, 2012 12:14 am

gürhan yazdı:akünüz dolu ise yeşil renk yanması lazım...siyah ise şarj edilmesi gerekiyordur..beyaz yanıyor ise akünün emeklilik vakti gelmiştir..aküyü şarjdan aldığınızda gözünün yeşil renk yanması lazım.

aynen abi.o yuzden başka bi elektrkciye gitcem.hep siyah yanyor bende.şarj olurmuki benim aküm tekrardan :S
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör

Mesaj #5 gönderen gürhan » Pzt Ara 24, 2012 8:26 am

siyah rengin manası akünün şarja ihtiyacı var demek...şarj olup olmayacağını ancak işini adam gibi yapan bir esnafa götürerek öğrenebilirsiniz. Akününde bir arızası yok ise şarj olması gerekir...Birde akünüzün imal tarihi nedir? Akülerin kullanım ömürleri genelde 5 yıl...5 yıla yaklaştı ise veyahut geçti ise hiç uğraşmayın.
ugur67gs
Vosdost

Cvp: Cvp: kır kır yapıyor çalışmıyor :S

Mesaj #6 gönderen ugur67gs » Pzt Ara 24, 2012 12:46 pm

gürhan yazdı:siyah rengin manası akünün şarja ihtiyacı var demek...şarj olup olmayacağını ancak işini adam gibi yapan bir esnafa götürerek öğrenebilirsiniz. Akününde bir arızası yok ise şarj olması gerekir...Birde akünüzün imal tarihi nedir? Akülerin kullanım ömürleri genelde 5 yıl...5 yıla yaklaştı ise veyahut geçti ise hiç uğraşmayın.

abi tam olarak bilmyorm akünün kaç yıllık oldugunu vosumu geçen yıl aldım aldığımda aküyü incelemedim hiç.satan kişi sıfır akü var üzerinde dedi.daha sonra kaza yaptım ben sonra parça falan filan derken 2 yattı arabam sanayide.sonra durum bu.acaba sanayide değiştirmiş olabilrmiki.aküye baktım şöyle bi ama pek eskiyede benzemiyor.belki satan kişi satmadan değiştirmişde olabilr,yani herşey karma karışık.şarj ettrsem yaza kadar çıkabilrmiymki bu aküyle.birde şarj dinamosunda sıkıntı olabilrmi ? yada marş dinamosunda :dumur: :onebe:
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör

Mesaj #7 gönderen gürhan » Pzt Ara 24, 2012 10:01 pm

Şarj dinamosunda da sıkıntı olabilir, marş motorunda da sıkıntı olabilir...ancak sırayla gitmekte fayda var...en basit çözüm aküyü kontrol etmekle başlar...Akünün üzerinde imalat tarihi yazar...Artı 2 yıl yatan bir aküden gelecek hayırda bu kadar olur kanımca. Siz ilk etapta aküden emin olun bozuk mu, değil mi?
ugur67gs
Vosdost

Cvp: Cvp: kır kır yapıyor çalışmıyor :S

Mesaj #8 gönderen ugur67gs » Sal Ara 25, 2012 12:02 pm

gürhan yazdı:Şarj dinamosunda da sıkıntı olabilir, marş motorunda da sıkıntı olabilir...ancak sırayla gitmekte fayda var...en basit çözüm aküyü kontrol etmekle başlar...Akünün üzerinde imalat tarihi yazar...Artı 2 yıl yatan bir aküden gelecek hayırda bu kadar olur kanımca. Siz ilk etapta aküden emin olun bozuk mu, değil mi?

akünün bozuk olup olmadıgını ben anlayamammı abi ? bizim burdaki elektrikcilerin sözüne pek güven olmyor,herkes para peşinde abi. :intahar:
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör

Mesaj #9 gönderen gürhan » Sal Ara 25, 2012 10:04 pm

işte akünün bozuk olup olmadığını anlamak için şarj ettirmeniz gerekiyor...Şarj olunca yeşil renk olması lazım...başka türlü kontrol nasıl yapılır bilmiyorum.
charleroi
Vosdost

Mesaj #10 gönderen charleroi » Pzt Ara 31, 2012 11:48 am

Problemi çözebildinizmi? Oto elektrikçilerinin bazılarında akü test aleti var. Onunla da bir kontrol ettirirsiniz.

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir