çalıştırdıktan sonra, yol çıkmadan ne kadar beklenmeli....

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
maya
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: şanslı

çalıştırdıktan sonra, yol çıkmadan ne kadar beklenmeli....

Mesaj #1 gönderen maya » Pzr Ara 23, 2012 10:05 pm

Merhabalar
Malum havalar soğudu. Vosvos çalıştırılınca ısınması için ne kadar beklenmeli. ya da beklenmeyip yolda mı ısınmalı...

gülşen
Kullanıcı avatarı
mericdurna
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Abbas

Cvp: çalıştırdıktan sonra, yol çıkmadan ne kadar beklenmeli..

Mesaj #2 gönderen mericdurna » Pzr Ara 23, 2012 11:20 pm

benim vos lpgli. gece benzine alıyorum. sabah önce benzinde çalıştırıyorum. 3-4 dk benzinde çalıştıktan sonra karbüratördeki benzini bitirip lpgye alıyorum. 1-2 dk da lpgde çalıştıktan sonra yola çıkıyorum :)bu süre zarfında biraz üşüyorum ama vosuma değer :)
Yolcudur Abbas, bağlasan durmaz :)
maya
Vosdost

Mesaj #3 gönderen maya » Pzt Ara 24, 2012 9:29 am

haklısınız azıcık üşümüşüz ne olaca ki :) değer

dün bu mesajı yazdıktan sonra Yavuz Bey'in aşağıdaki mesajına rastladım... konu başlığı da bu; ileti122056.html?hilit=vosvos%20kitab%C4%B1nda#p122056

yavuzss yazdı:Vosvosun kitabında yazıyor motorun ısınmasını beklemeden motora fazla yüklenmeden yola çıkın, motoru yolda ısıtın, rölantide ısınmasını beklemeyin diye.

Motorun yağlamasını sadece yağ pompası yapmaz. Motor çalıştıkça içinde dönen parçalar, mesela krank mili yağı etrafa sıçratarak yağlama yapar. Rölanti gibi düşük devirde bu şekilde yağlama olmaz ayrıca motorun ısınma süresi uzar.

Yokuş inerken boşa atma durumunun ise birden fazla sakıncası var. Motor devreden çıktığı için tüm yük frenlere biner, frenler fazla ısınır hızlı yıpranır. Bunun dışında yokuş çıkmışsak motor ısınmış olacak ve inişe geçince boşa atılacak, motor yavaş dönünce fan da yavaş dönecek, az hava üfleyecek, yağ pompası yavaş çalışacak yağ basıncı düşecek.

Az yakması için rölantinin düşük ayarlanmasını da doğru bulmuyorum bu yüzden. Trafikte soğutma/yağlama/şarj sorunları yapıyor düşük rölanti, ayrıca dur kalk yaparken rölanti düşük olduğu için gaza basmak gerekiyor, daha fazla yakıyor bu yüzden. Rölanti 900 devirde olsa debriyajdan yavaş çekince kendi gidiyor.
En son maya tarafından Pzt Ara 24, 2012 2:38 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gülşen
maya
Vosdost

Mesaj #4 gönderen maya » Pzt Ara 24, 2012 9:53 am

gülşen
zottirx
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh -

Mesaj #5 gönderen zottirx » Çrş Oca 16, 2013 6:00 pm

Araç olduğu yerde 1-2 dakika motor parçalarının yağlanmaya geçmesiyle hareket edilebilir.

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir