rolantide iyi vitesde hareket etmiyor.

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
NihatCan
Vosdost
Kan Grubu: B Rh -
Vosvosumun adı: Feriha

Cvp: rolantide iyi vitesde hareket etmiyor.

Mesaj #11 gönderen NihatCan » Prş Oca 24, 2013 9:45 pm

Muhtemel bir avans ayari problemi egsozun once borini elinle tika sonrada digerinin hatta bunada gerek yok bir taraf sicak ufleyip diger taraf soguk ufliuyorsa. Otarafin bujieri atealemiyor,patlama sesleride atesleme yapmadigi icin benzini yakmadgindan kaynaklaniyor kuvvetle ihtimal.yinede elin tornavida tutmuyorsa 20 tl icin ne ustunu basi.i batir nede zaman kaybet bosver cagir ustani halletsin :)

Kullanıcı avatarı
suvos
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: totoş

Mesaj #12 gönderen suvos » Cmt Oca 26, 2013 8:44 pm

parasından deyil ben vosla uğraşmaktan zevk alıyorum o yüzden sürekli karıştırıp duruyorum karbüratörümü yeni almıştım onu değiştirince ayarları bozdum şimdi olmuyor avansı tutturuyorum yada tutturduğumu sanıyorum ama hareket ettiremiyorum gerci ateşleme diyorum ama bozmadan bir hafta önce gökhan usta el atmış çatır çatır çalışıyordu geriye tek arıza kalıyor benim ayarları bozduğum gerçeği teşekkürler nihatcan yinede bujileri sökme operasyonundayım buji anahtarım var ama sokup çeviremedim bir türlü olmuyor hayırlısı artık...kışı vosla uğraşamadığım için sevmiyorum. :)
En son suvos tarafından Cmt Oca 26, 2013 8:45 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
suvos
Vosdost

Mesaj #13 gönderen suvos » Pzr Şub 03, 2013 9:27 pm

arkadaşlar tüm manifolt altarnatör karb. vs. söktüm bujilerde resimdeki kırmızı ile işaretli kafa yoktu ikisinde ,bujiler bu şekilde olduğu için mi hareket ettirmem sorun oluyor...birde arada sorduğum soruya hiç cvp alamadım manifolt ısıtıcısını iptal edebilirmiyim ona göre takıcam. içleri kurumla dolmuş zatenResim
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #14 gönderen gürhan » Pzt Şub 04, 2013 11:31 am

İlk önce bujinizin ucundaki küçük parça ile başlayalım...kablolarınızın ucundaki sokete göre o parça olabilirde, olmayabilir de. Bazı buji kablolarında tırnak vardır o küçük parça olmadan kullanılır...bazı buji kablolarının ucundaki soket geniştir, o küçük vidalı parça takılarak kullanılır. Kablonun ucuna bakın, yani bujiye takılan yerine: oradaki deliğin ortasında sanki bir demir yada tel varmış gibiyse uçtaki bujinin ucunda vidalı parça bulunmaz. Distirbütöre giren taraftaki gibi soketli ise o vidalı parçanın olması gerekir.

Aracınız rölantide ve gaz verdiğinizde düzgün çalışıyor, vitese taktığınızda gitmiyor ise debriyajınızı hiç kontrol ettirdiniz mi? Gaz verdiğinizde araç güçten mi düşüyor yoksa motor bağırdığı halde gitmiyor mu? Kalkmıyor mu?

Karbüratör, rölanti, avans gibi ayarlarınızı işin ehli bir ustaya yaptırmanızda fayda var. Birbiriyle dengelenerek yapılması gereken ayarlar.

Motorunuz sıcak iken bujilerinizi sökmeyin.
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #15 gönderen gürhan » Pzt Şub 04, 2013 11:37 am

Manifolt ısıtıcısını sökemezsiniz, amacı manifoltu ısıtarak benzinin buhara daha çabuk dönüşmesini sağlamaktır. Egzozla ısındığı için kurum dolup tıkanmış olabilir. İçinden egzoz geçmeyince ısınmaz dolayısıyla çalışma ısınma gibi problemler yaşatır. Sizinde söylediğiniz gibi adam onu bir işe yarasın diye koymuş oraya.
Kullanıcı avatarı
suvos
Vosdost

Mesaj #16 gönderen suvos » Pzt Şub 04, 2013 2:25 pm

:) evet bazı motor örneklerinde tabi performans karb. ile sadece manifolt ısıtıcısı olmadan takılıyor bunun için istemiştim yer kaplamasın diye hem havalı olurdu mademki önemli o kalıyor.bujiler ise bosch ve hepsinin kafası vardı ve motor toplanırken üzerindeki kablolarla takıldı kabloların ne olduğunu bilmiyorum çünki ben forumdan tavsiye üzerine ford 3m ya da 20m di sanırım vosa uyuyormuş onlardan takmıştım.debriyaj konusunda kesinlikle deyildir diyorum çünki oda sıfır deyişti zaten ve üzerine 200 km anca oldu ben karbüratörü deyiştirip ayarı bozduktan sonra oldu bu olay çok güzel gaz yiyormuş gibiydi vitese takınca stop edecek hale geliyordu artık gelemiyor söktüm :yarıl: .gürhan bey teşekkür ederim şimdi tüm aksam elimde temizleyip boyayıp yeni bujiler ve distribütör kapağınıda yenileyip takacağım umarım sonuçta artık vosuma binebilirim.bahçede seyretmekten bıktım :yıldız: .ayarlarıda çalıştırısam ustada yaptırıcam çalıştıramassam rica edicez gökhan ustaya gelecek artık neyapalım..!
Kullanıcı avatarı
efemm006
Vosdost
Vosvosumun adı: VosbiCan

Mesaj #17 gönderen efemm006 » Çrş Şub 20, 2013 9:04 pm

suvos yazdı:birşey sorayım tekrar arkadaşlar karbüratörden inen manifoltta iki adet ısıtıcı çıkıyor yanlardan bunların iptal edilmesi mümkünmü yani adam yapmışki bir işe yarıyordur ama zaten zor çalışan motorlarımız çalışmadan burdan vereceği bir ısı yok heralde o zaman mantık nedir.bağlantı yerlerinden kesip sade manifolt kullansak :onebe:

http://imageshack.us/a/img819/2496/97407275.jpg

bu ısıtıcının ilk marşta bir etkisi yok.Zaten soğuk havada mantık şu;
İlk marşta jigle açılır zengin karışımla çalıştırıp motoru hızlı ısıtır.bu bu borularda jigle attıktan sonra manifoltu motor çalışırken sıcak tutmaya yarar.Bunlar olmasa zaten manifoltun buzu hiç çözülmez araba gaz yemez.
Erdi Hasırcı
Kullanıcı avatarı
suvos
Vosdost

Mesaj #18 gönderen suvos » Cmt Şub 23, 2013 4:36 pm

efemm006 yazdı:
suvos yazdı:birşey sorayım tekrar arkadaşlar karbüratörden inen manifoltta iki adet ısıtıcı çıkıyor yanlardan bunların iptal edilmesi mümkünmü yani adam yapmışki bir işe yarıyordur ama zaten zor çalışan motorlarımız çalışmadan burdan vereceği bir ısı yok heralde o zaman mantık nedir.bağlantı yerlerinden kesip sade manifolt kullansak :onebe:

http://imageshack.us/a/img819/2496/97407275.jpg

bu ısıtıcının ilk marşta bir etkisi yok.Zaten soğuk havada mantık şu;
İlk marşta jigle açılır zengin karışımla çalıştırıp motoru hızlı ısıtır.bu bu borularda jigle attıktan sonra manifoltu motor çalışırken sıcak tutmaya yarar.Bunlar olmasa zaten manifoltun buzu hiç çözülmez araba gaz yemez.

zaten bu borular ta başından tıkalı ve açılmıyor yani hiçbir işe yaramıyorlar ve buz tutacak bir havada yok o bakımdan sormuştum.artık çok geç dün manifolttan bu boruları ayırdım paslı birşekilde birbirlerine yapışmışlardı artık ısıtıcılarım yok bakalım ne olacak engüzelide şimdilik soğuk fazla yok. :lol:
Kullanıcı avatarı
suvos
Vosdost

Mesaj #19 gönderen suvos » Cmt Şub 23, 2013 4:42 pm

bu arada vosvostürkün formatımı deyişti bendemi problem :?

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir