çözülemeyen sorunum

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
ugur67gs
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: PEMBE PANTER

çözülemeyen sorunum

Mesaj #1 gönderen ugur67gs » Çrş Nis 17, 2013 10:39 pm

herkese selamlar.vosumun marşına basıyorum.kır kır kır kır diye ses çıkartıyor.tam çalışacak gibi oluyor bi türlü çalışmıyor.mecburen takviye ile çalıştıyorum.bazen nasıl oluyorsa 2-3 marşta çalısyor.çalısrkende eksozda patlama ve duman atma meydana geliyor.çalışıp stop ettirnce yine çalışmıyr.geçen aküyü bitirdim marşa basa basa.motor ustama gittim aküden dedi.akü değiştirdim yine aynı sıkıntı.usta bu sefer ateşlemeyi elden geçirelim buji-platin-meksefe yi değiştirelim dedi.acaba buji,platin,meksefe yi değiştirdikten sonra aynı sorun devam edermi.birde buji yakıt tüketimini ne derece etkiler ? :?: :roll:

Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Cvp: çözülemeyen sorunum

Mesaj #2 gönderen gürhan » Prş Nis 18, 2013 9:32 pm

Buji, platin ve meksefeyi değiştirmek sağlıklıdır...bujilerin ateşleme yapmaması yada küçük yapması geç yapması hep yakıtı etkileyen faktörler.
Aşağıda sayacağım malzemeleri değiştirdiğinizde sorununuzun çözüleceğini düşünüyorum.
Distirbütör kapağı, buji, platin, meksefe, tevzi makarası....Totalde 50-60 lira tutarlar. Ama büyük bir sıkıntıdan kurtarırlar...
Bende vosumu ilk aldığımda kafasına göre çalışıp, çalışmıyordu...Distirbütör kapağındaki çatlaklar dolayısıyla içerde nem oluşuyor, bu nem ateşlemenin düzensiz olarak sağa sola atlamasına sebep oluyor ve çalışmıyordu...Bir kere akü bitirdikten sonra olayı çözmüştük...Distirbütör kapağının içini selpak ile silip tekrar deneyin bakalım...Avans ayarınıda kontrol ettirin mutlaka...
Kullanıcı avatarı
atakan77
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Turna

Mesaj #3 gönderen atakan77 » Prş Nis 18, 2013 10:31 pm

Buji önemli bir faktördür. Yalnız çin malı bosh w8ac bujilerden uzak durun. mümkünse Alman bosh w8ac buji bulup takın. Buji kablolarını da kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca avans ve platin ayarı da önemlidir. Ustaların platini göz kararı ile ayarlamasına izin vermeyin. Ben hangi ustaya gittiysem platin ayarını göz kararı yapmıştır. Eve gelip platin aralığını ölçtüğümde 0,4 mm ölçüyü tutturanı pek göremedim. Mümkünse ayar çakısı alıp platin aralığını kendiniz ayarlayın yada ustaya ayar çakısı ile ayarlatın.
Bu arada platini alırken de Alman bosch marka platin alın. Mercedes parçacılarında Alman platin bulunabiliyor.
uqur91
Vosdost
Vosvosumun adı: SU

Mesaj #4 gönderen uqur91 » Cum Nis 19, 2013 10:24 pm

Merhabalar. Marş motorunun kömürü bitmiş olabilir. Vosvostan anlayan bir elektrikçiye gidip marş motoruna bi baktırın derim.
Resim
ugur67gs
Vosdost
Vosvosumun adı: PEMBE PANTER

Mesaj #5 gönderen ugur67gs » Cmt Nis 20, 2013 10:58 pm

abilerim ustadan bugun şok bi cevap aldım.usta platin ve meksefeyi değiştrdim.yanlız bujileri değiştremidim dedi.zamanında takarken diş atlatmış olablrlermiş.ancak motoru indererk sökerim dedi.sonra motor inince conta falan filan ayagına 300-500 liraya falan bulur dedi.dedim 20 liralık buji için 300 liralık işcilkmi istiyorsun çaktırmadan.başka türlü sökemezmiş bujileri yanlarda kaldıgı için el sıgmıyrmuş.beni kekleme olasılıgı nedir ?
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #6 gönderen gürhan » Pzr Nis 21, 2013 3:41 pm

ugur67gs yazdı:abilerim ustadan bugun şok bi cevap aldım.usta platin ve meksefeyi değiştrdim.yanlız bujileri değiştremidim dedi.zamanında takarken diş atlatmış olablrlermiş.ancak motoru indererk sökerim dedi.sonra motor inince conta falan filan ayagına 300-500 liraya falan bulur dedi.dedim 20 liralık buji için 300 liralık işcilkmi istiyorsun çaktırmadan.başka türlü sökemezmiş bujileri yanlarda kaldıgı için el sıgmıyrmuş.beni kekleme olasılıgı nedir ?

Her gün bir şeyler daha duyuyoruz...Bujileri (21 yada 22 numara olacak hatırlamıyorum) kovan anahtarla sökebilirsiniz. Ustanızın şu dediği doğru...sıcakkken söküldüğünde diş sıyırması yapabilir. Takarkende problem yaşanır. El sığmaması olayı hikaye anlayacağın. Sökmeden diş sıyırmış olabileceği ihtimali üzerinden gitmek mantıksız olur. Öyle bir durum varsa zaten bujiyi takma şansı yok, mecburen motor inecek kapaklar tamire gidecek.
fùhrer
Administrator
Administrator
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: SrtK

Cvp: Ynt: çözülemeyen sorunum

Mesaj #7 gönderen fùhrer » Pzr Nis 21, 2013 7:48 pm

Gürhan hocanın dediği gibi işini bilmeyen bir usta vakası daha. Derhal ustanı değiştir. Motor bi anda pancar motor niyetine patirdamaya başlayacak belli ki.
Kolay gelsin

GT-N7000 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
serdarbuğan
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: çilek

Mesaj #8 gönderen serdarbuğan » Cmt Nis 27, 2013 10:32 pm

ustanız vosvos ustasımı? benim ustamın bujileri sökmesi 15 dk sürmüyor .elim girmiyor kısmı biraz hikaye olmuş ;) bujileri çok zorlamışsa kendiside buji yuvalarına zarar vermiş olabilir sanada daha önce sökülürken diş atlatmışlar demiş olabilir .eğer dediği doğruysa buji yuvaları yeniden yapılacak ben yeni yaptırdım yaklaşık 200 tl felan tuttu 150 tl motor indirme bindirme buji felan derken 400 kağıt gitti :(
Resim

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir