Elektrik sorunu ve motorda biryerlerin yanması.

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
Erbil Civelek
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: 1303 s

Elektrik sorunu ve motorda biryerlerin yanması.

Mesaj #1 gönderen Erbil Civelek » Pzr May 25, 2014 6:07 pm

Merhaba arkadaşlar,

Forumu uzun yıllardır takip ediyorum ama ilk vosvosumu geçen hafta aldım. Alır almaz problem yaşamaya başladım :):)
Eve gelirken yolda durdurdum. Tekrar çalışmadı. Marş basmıyordu. Aktarma ile çalıştırıp ertesi gün ustaya götürdüm. Şarj dinamosunun kablosu çıkmış gibi bişeyler söyledi. Ben de sorun çözüldü diye üzerinde durmadım ve 1 haftadır kulanıyordum. Birde yeni Varta akü taktım.
Bugün aracı temizlemek ve biraz keşfetmek için arka koltuğu zemin döşemesini fln kaldırdım. Her yerden bi kablo çıkıyor, geçiyor... Boşta kablo ucları var.
Teyp çalışmıyordu. Onu da sökerken arkasından birsürü kablo geldi.

Temizlik ardından marş yine basmadı. Yarım dönüyor akünün gücü yetmiyordu. Aktarma ile çalıştırdım biraz gezindim geldim ama durdurduktan sonra yine marşda çok az dönüp güç azalıyordu. Bu arada korna da tekleyerek çalıyordu. Işıklarda sorun göremedim.

Temizlik sırasında ya yine şarj kablolarını yerinden çıkardım ya da biryerlerde kısa devre yaptırdım diye düşündüm. Teyp boşluğu, sigorta kutusu üstü, direksiyon altı görebildiğim kadar kontrol ettim. kopan veya kısa devre yapabilecek kablolar göremedim.

Arka koltuğun altına bakarken sürücü tarafında üzerinde regel 12 V yazan bir parçanın kablolarından birinin çıkmış olduğunu gördüm. Kabloyu yerine taktım, aktarma ile çalıştırdım. Birkaç dakika sonra durdurup yeniden başlattım. Şarj etmiş görünüyordu.

Bu arada kablo kolayca çıkabilecek gibi görünüyordu. Sıcak silikonla yerine sabitledim, biraz oyalandım. Tekrar çalıştırmayı denedim. Çalıştı da. Motor rolantide tekleyerek çalışıyor. Ondan biraz gaz vererek çalıştırmaya devam ettim. Birden motor durdu.

Göstergedeki şarj ışığının yandığını gördüm. Tekrar marşa bastığımda yine güç yetmedi. Aktarma ile çalıştırıp gaza basarken yine durdu kendiliğinden. Ben de kablosunu taktığım parçanın alakasız ve arızalı bir parça olabileceğini düşünüp tekrar taktığım kablosunu çıkardım. Bu arada motor tarafında cızırtı duydum.

Baktığımda karbüratörün alt kısmından hafif duman çıktığını gördüm ve hemen akü bağlantısını söktüm. Lpg de var aracı yakmaktan korktuğum için öylece bıraktım.

Ustaya götüreceğim bu hafta ama çekerek mi götürsem yoksa aküyü başlayıp şansımı denesem mi bilmiyorum.

Bu arada çekme halatını tampon demirine mi bağlıyoruz ? Başka biryer göremedim bağlayabilecek ?

Son olarak motor ve elektrik tesisatı için usta önerileriniz var mı ?

Erbil Civelek
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Cvp: Elektrik sorunu ve motorda biryerlerin yanması.

Mesaj #2 gönderen gürhan » Pzt May 26, 2014 2:54 pm

Öncelikle geçmiş olsun.
Vosvoslar pek çok el değiştirdiği için, bu gibi elektrik sorunları oluyor bazen. İşin ehli olmayan elektrik ustaları kafasına göre oradan buradan kablo çekiyorlar, öbürünün çektiği bağlantıları beğenmiyorlar, öylece bırakıyorlar...Sonuçta işe yaramayan ancak pek çok tehlike barındıran bir kablolar yumağı çıkıyor ortaya.

Şu anki bağlantılarda motor kısmında bir yangın başlangıcı söz konusu oldu ise siz hiç bir şeyle uğraşmayın derim. Çekin bir elektrikçiye (vosvostan anlayan bir elektrikçi) işinizi sağlama alın. Sistemin kabloları eski olduğu için anında tutuşturabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Erbil Civelek
Vosdost

Mesaj #3 gönderen Erbil Civelek » Sal May 27, 2014 4:58 pm

Teşekkür ederim.

Cumartesi günü ustaya götüreceğiz. Bir süre kullanıp komple restorasyona sokmayı düşünüyorduk. Alır almaz sorunlar çıkmaya başladı. Zaten restorasyonda giderilecek sorunlara ufak ufak masraf yapma istemiyorum. Umarım ufak bi masrafla birkaç ay idare ederiz.

Ustaya çekerek götürmeyi düşünüyorum. Çekme halatını bağlayabileceğim hususi bir yer göremedim. Bu konuda önerilerinizi duymak isterim.
Bir de restorasyonda hangi sıra izlenmeli? Ben sırasıyla motor + yürüyen, arkasından kaporta, elektrik tesisatı ve en son iç döşeme diye düşündüm.
Erbil Civelek
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör

Mesaj #4 gönderen gürhan » Çrş May 28, 2014 8:03 am

Eğer orijinalleri değişmemiş ise, en sağlam yer tampon ayaklarıdır.
Restorasyon açısından sıralamanız mantıklı.
Kullanıcı avatarı
Erbil Civelek
Vosdost

Cvp: Ynt: Elektrik sorunu ve motorda biryerlerin yanması.

Mesaj #5 gönderen Erbil Civelek » Cmt May 31, 2014 5:57 pm

Selamlar.
Arkadas tavsiyesi uzerine bugun Nihat ustaya gittik. Motorun sesi ve vosvosun gidisi degisti. Ufak bikac ayar ile halletti. Keyfim yerine geldi. :)
Elektrik tesisatinda kisa devre yok suan ama bilinmez tabi, her an cikabilir. Yenilenmesi lazim.

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Erbil Civelek
Kullanıcı avatarı
Erbil Civelek
Vosdost

Cvp: Ynt: Elektrik sorunu ve motorda biryerlerin yanması.

Mesaj #6 gönderen Erbil Civelek » Cmt May 31, 2014 6:01 pm

Bir de esimle sabah cekerek goturduk vos u. Tampon demirinin tum vidalari takili degildi. Teker i saseye baglayan demire tuturduk cekme halatini. Saolsun esim de hic darbe yapmadan cekti sasmaza kadar. :)
Cekilen aracda surekli frene hafifce basmak halatin gergin kalmasini sagliyor. Darbe olmuyor boylece...

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Erbil Civelek
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör

Mesaj #7 gönderen gürhan » Pzr Haz 01, 2014 7:09 pm

Hadi geçmiş olsun. :D

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir