LÜTFEN ARTIK YARDIM EDİN

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
ercantopçu
Vosdost

Mesaj #21 gönderen ercantopçu » Pzt Nis 23, 2007 4:13 pm

platin bozukmu bilmiyorum ama deneme yanılma yoluyla şunu buldum; distribütörün öndeki buji kablolarını yerinden çıkartıp 1 santim yukardan motor çalışırken tuttuğumda vegaza bastığımda arabanın teklemesi gidiyor ve mavi elektrik akımı yıldırım gibi içeriye gidiyor, bu kabloyu yerine taktığımda motorun sesi aniden değişiyor ve teklemeye devam ediyor, gaz yememeye başlıyor, diğer buji kablosunu da aynı şekilde yaptığımda anlattığım konu meydana geliyor, buji kabloları telli kablo ve 2003 yılından beri değiştirmemiştim,yenisini orjinalini sipariş ettim oto mekanikten hemen uçlarına takılan parçalarla 16 ytl olduğunu söyledi, buji kablosu bu anlattığım olayı yaparmı yoksa sorun distribütördemi, kapak ve fevzi makarası yeni, eskisinide taksam aynısını yapıyor.

[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Kan Grubu: A Rh -

Mesaj #22 gönderen [ WOLF ] » Pzt Nis 23, 2007 4:54 pm

Buji kablolarının sıralaması.. Distribütör üstündeki ufo şeklinde Diyfram sana dönük sağ arka taraftaki giriş 1. saat yönünün tersine doğru 2-3-4 şeklinde.. Genel olarak buji sıralamsı bu şekilde... Silindir olarak motora arkadan bakınca sağ arka 1 ön 2 sol arka 3 sol ön dört şeklinde dir..
ercantopçu
Vosdost

Mesaj #23 gönderen ercantopçu » Sal Nis 24, 2007 2:00 am

şimdi şöyle tam olarak anlatırsan belki anlarım; 1.soru; motor kaputunu açınca ilk etapta sol arka kaçıncı, sol ön kaçıncı, sonra sağ arka kaçıncı ve sağ ön kaçıncı buji oluyor
2. soru; distribütör kapağının sıfırdan takıldığında kablosuz olarak yani, iki yönüde distribütöre takılabiliyor, bunun tersi düzü varmı
3.soru; distribütör kapağının bize doğru dönük yüzünde sağ ön tarafa kaçıncı buji kablosu, sol ön taraftakine kaçıncı buji kablosu, sağ arka taraftakine kaçıncı buji kablosu ve sol arka taraftakine kaçıncı buji kablosu geçirilecek,
bu şekilde anlatırsan anlarım ancak yoksa valla anlamadım wolf kardeş,
ercantopçu
Vosdost

Mesaj #24 gönderen ercantopçu » Sal Nis 24, 2007 2:04 am

birde arkadaşlar vosların orjinalinde bosch buji var bildiğim kadarıyla ama bir sürü aynı tip kısa paso bosch buji mevcut piyasada, bizimkilere en iyi olan bosch bujinin numarası kaç, bujilerde çok sorun yaşıyoruz.
ercantopçu
Vosdost

Mesaj #25 gönderen ercantopçu » Cum Nis 27, 2007 9:18 pm

ARKADAŞLAR BU GÜN YENİ BUJİ KABLOLARIM GELDİ TAKTIM AMA DÜZELEN BİR ŞEY OLMADI, BUNUN ÜZERİNE ANKARADA TANIDIĞIM BİR VOS USTASINI ARADIM VE DURUMU ANLATTIM, BANA MUHTEMELEN ARIZASININ SİLİNDİR KAPAKLARINDAKİ SİBOPLARIN GAZLARI BİRBİRİNE KARIŞTIRMASINDAN KAYNAKLANMIŞ OLAB.İLECEĞİNİ ANCAK MOTORU İNDİRMEDEN ÖNCE BUJİLERİ SÖKEREK ARACIN KOMPRESÖRÜNÜ ÖLÇTÜRMEMİ TAVSİYE ETTİ, YARIN BAŞKA BİR USTAYA ARACIMI GÖSTERECEĞİM NETİCEYİ YAZARIM.
Er_cU

Mesaj #26 gönderen Er_cU » Cum Nis 27, 2007 10:16 pm

siz çıkın gelin bence ankaraya burda bakılsın motorunuza başka türlü düzen tutmıycak bu gidişle
ercantopçu
Vosdost

Mesaj #27 gönderen ercantopçu » Cmt Nis 28, 2007 3:06 pm

ARKADAŞLAR BU GÜN İYİ BİR USTA BULDUM SANIRIM, ÇÜNKÜ ARACIMIN BUJİ KABLOLARI BİLE YANLIŞ TAKILMIŞ, ELİNDE BİZİM ARAÇLARIN TÜM DEĞER VERİLERİ OLAN BİR USTAYDI ARACI GÖTÜRDÜĞÜM ZATEN ASKERİYEDE ÇALIŞIYOR, SADECE CUMARTESİ GÜNLERİ BİR TAMİRHANEYE TAKILIYOR, NEYSE BU USTA BU GÜN AKŞAM SAATLERİNE KADAR BENİM ARABANIN TÜM BAKIMLARINI VE AYARLARINI YAPTI, ARACIM ŞU ANDA GAYET İYİ ÇALIŞIYOR VE GAZ YİYOR ANCAK YİNEDE SAĞ TARAFTAKİ BUJİLERİN ISLATTIĞINI BU NEDENLE ZAMANLA TEKRAR TEKLEME YAPABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ, BENDE USTAYA SAĞ TARAFTAKİ SİBOPLARIN 3 AY KADAR ÖNCE BAŞKA BİR USTA TARAFINDAN ÇALIŞMADIĞI GEREKÇESİ İLE MOTOR İNDİRİLİP BU SİBOPLARIN DEĞİŞTİRİLDİĞİNİ SÖYLEDİM ANCAK USTAM BANA. ARAÇTAN MAVİ DUMAN ÇIKTIĞINI, BU DUMANIN YA SİBOPLARDAN YADA SEKMANLARDAN YAPABİLECEĞİNİ, BU NEDENLE İLK ETAPTA KENDİSİNDE OLMAYAN KOPMRESYON SAATİ İLE BURAYI ÖLÇTÜRMEMİ 120 DEĞER ÜZERİ GELİRSE PROBLEM OLMADIĞINI ANCAK DÜŞÜK GELİRSE MUTLAKA SAĞ TARAFIN SÖKÜLEREK ARIZANIN TESPİT EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ, SİZLER NE DİYORSUNUZ ARKADAŞLAR, ŞU ANDA MOTOR ÇAIŞIRKEN TEKLEME YOK ANCAK EKSOZDAN MAVİYE YAKIN BİR RENKTE DUMAN ÇIKIYOR VE GİDERKENDE BİRAZDA OLSA TEKLEME HİSSEDİLEBİLİYOR, YANİ ARAÇ TAM ANLAMIYLA SAAT GİBİ OLMADI,
ercantopçu
Vosdost

Mesaj #28 gönderen ercantopçu » Pzr Nis 29, 2007 9:49 pm

ARKADAŞLAR BİR USTADA BANA SİBOP LASTİKLERİNDEN KAÇIRIYOR OLABİLİR DEDİ, BU SİBOP LASTİKLERİDE MOTORU İNDİRMEDEN TAKILABİLİYORMUŞ, BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VARMI
Er_cU

Mesaj #29 gönderen Er_cU » Pzt Nis 30, 2007 12:29 am

sibop lastiği nedir yaa??? subap da lastik olmaz bildiğim kadarıyla...o kısımlarda iki tane conta var birincisi subap kapağının contası yağ kaçırmaması için ikinciside silindir kapağında subapları yağlayan yağın geri dönmesi için alt kısımdaki kavalların contaları ikişer tane bi başta bi sonda???
ercantopçu
Vosdost

Mesaj #30 gönderen ercantopçu » Pzt Nis 30, 2007 4:19 pm

bu contalar olsa gerek isimlerini bilmiyorum

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir