Krank Volanını Hafifletme

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
_cem_
Vosdost

Krank Volanını Hafifletme

Mesaj #1 gönderen _cem_ » Çrş Eyl 21, 2005 10:48 pm

Arkadaşlar şu günlerde Fokker 3 ncü kademe olarak tabir edeceğim 5 yıllık bakımına girdi. Şu an narkozun etkisiyle ağır bir uykuda. Uyandığında ona süprizlerim olacak. Sizlere danışmak istediğim bir mevzu günlerdir kafamı kurcalamakta. Grank volanın ağırlığı yaklaşık 10 kg. gelmekte, volkswagen modifiye kataloglarını incelediğimden bu ağırlığın max. 3-4 kg. kadar hafiftetildiğini farkettim.(Torna edilerek) Fokker da bu olayı demek istiyorum. Acaba aranızda bu olayı deneyen manyak var mı? Yoksa ilk ben mi olacağım? Acilen yorumlarız beklenmekte, narkozun etkisi her an geçebilir. :D Biraz acele lütfen.

[img:e347a4135f]http://img175.imageshack.us/img175/536/burvosder3sf.jpg[/img:e347a4135f]
NT
Vosdost

Mesaj #2 gönderen NT » Prş Eyl 22, 2005 8:33 am

Ben varım;
Evet ben motorumu toplatırken yaptırmıştım.Nekadar alındığını bilmiyorum ama Osman Usta dan bu bilgiyi alabiliriz.Bu fikride Reno fabrikasında çalışan bir mühendisten almıştım.Oda vos konusunda ayarı kaçık biridir ve ilginç denemeleri oluyordu.Bu arada bu ayki beleş dergimizde Hasip ustada bu konuya deyinmiş(Scat chromoly volant somunu kullandım.Volantı 6 kilo kadar hafiflettim.Krank,volant ve devriyaj baskısını dinamik olarak balanslattım)Demiş.Ama bu işi yapacak iyi bir torna mühendisi bulmak lazım.Bilmem anlata bildimmi. :sirit:
toyodilo
Vosdost

Mesaj #3 gönderen toyodilo » Prş Eyl 22, 2005 8:38 am

Konunun yabancısı olmama rağmen ilgimi çekti. Bilgimide siz genişletirseniz ikisi eşit uzunluğa gelecek. :cool: :cool: :cool:
''Lafla peynir gemisi yürüse, Derya kadar yağ benden''
Resim
NT
Vosdost

Mesaj #4 gönderen NT » Prş Eyl 22, 2005 8:57 am

Abi ben bildiğim kadarıyla açıklıyım ilerleyen saatlerde diyer arkadaşlarda aydınlatır sanıyorum.Volant ı biliyosundur Motora ilk hareketi veren marş motorunun,marşa basıldığında temas ettiği büyük dişli çark.Bu dişli çark benim bildiğim sadece motora ilk hareketi vermeye yani çalıştırmaya yarıyor.Ondan sonra işi bitiyor.Yani motor çalıştıkça oda dönen aksama bağlı olduğu için boş boş dönüyor.Sorun dönmesi değil ama ağırlığı tahminimce 10 kilo civarı.Gereksiz bir ağırlık motorun gücünü kullanıyor.Ama bu aleti yapan mühendisler düşünememişmi dersen o tartışılır.Ben yaptırdım ama motoru yaptırmadan önce kullanmadığım için performansa etkisinin olup olmadığını bilmiyorum.Yalnız şüpelendiğim bişeyi paylaşmak istiyorum .Vosu 1. viteste kaldırırken araba çok hafif titreme yapıyor.Bunu bir kaç yere sordum ve sorun büyük ihtimalle devriyaj plakasından olduğunu öğrendim ama içimde yinede bir şüpe var.
SARISHARK
Vosdost

Mesaj #5 gönderen SARISHARK » Prş Eyl 22, 2005 9:21 am

pekı beyler 10 kıloluk bu aletı kırptıgımızda 3 kıloya kadaar dustugu soylenıyo !!!yanı 7 kıloluk bır fark vosun performansını ne kadar acabılır!!!yanı bence cokta bır fark olmaz gıbıme gelıyoo
saygılarrrrrrrrrr
CETVELLİ SAPIK
NT
Vosdost

Mesaj #6 gönderen NT » Prş Eyl 22, 2005 10:47 am

Size ufak bir test yaptırmak isterim bu konuyla ilgili.Ben denedim farkı gördüm.Motor çalışırken özellikle gece farlar açıkken motor kapağını açın ve Şarj dinamosunun üzerindeki kabloları çıkarın ve motorun devrine dikkat edin.Devir anında yükseliyor.Devir saati olanlar ordanda takip edebilir.Yani dinamo nun elektrik üretirken bile motora verdiği yük farkadiliyor.Okadar ağır bir volant dişliside motoru etkiler diye düşünüyorum.Performans hissedilmese bile yakıt farkedilebilir bence.
efeeryurt
Vosdost
Vosvosumun adı: Tospacan

Mesaj #7 gönderen efeeryurt » Prş Eyl 22, 2005 11:40 am

valla bilgiler için saolun.. az çok bişiler kaptım bndee
Resim
tospick
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: Tospick

Mesaj #8 gönderen tospick » Prş Eyl 22, 2005 11:57 am

volan hafifletilmesi ile fark; daha seri vos oluyor,yani vosa beygir katmıyor fakat çok daha seri olmasını sağlıyor :) ayrıca volanın ağır olmasının nedeni motorun düzenli çalışmasını sağlamak için, yani titreşimi azaltmak ;) (ben böyle biliyorum,yanılıyorsam düzeltin)

10 kiloluk bir volanla, 3 kiloluk bir volan arasındaki performans farkının cidden hissedilir ölçüde oldugunu düşünüyorum :)
NT
Vosdost

Mesaj #9 gönderen NT » Prş Eyl 22, 2005 2:03 pm

Tospick sana katılıyorum, ağır olmasının sebebi vibrasyonu önlemek olabilir.
modifiyelimanyak
FORUMDAN ATILDI

Mesaj #10 gönderen modifiyelimanyak » Prş Eyl 22, 2005 6:12 pm

eveeeettt... manyak deyince direk üzerime alındım ve bu işlemi ayrıntılarıyla araştırıp bilgilerinize sunacaktım zaten.. tanıdığım bikaç modifiye ustası volant hafifletmesini tavsiye etmişlerdi... performansa olmasa da seriliğe büyük katkıları olduğunu biliyorum...
Forum kuralları gereği forumdan uzaklaştırlmıştır

ADMİN

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir