20 50 lik castrol yağa rağmen köpürme

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
UD
Vosdost

20 50 lik castrol yağa rağmen köpürme

Mesaj #1 gönderen UD » Cum Ara 26, 2008 4:45 pm

bugün başka bir sorunla ilgili vosla uğraşırken yağın durumuna rengine falanda baktım .3 hafta önce falan yağı değiştirmiştim bu sefer lpgli araçlar için olana 20 50 lik castrollerden almıştım ...yağ konulan kapağıda açtım ve şok oldum acayip bir derecede beyaz bir köpük aynı gress yağının ham hali gibi yoğunluğuda aynı şekilde kapakta birikmiş bi kütle ...ustaya sordum telefonla kışın olur öle dedi !bunun bir zararı var mı voslarımıza ,sizlerde bakıyormusunuz arada yağ kapaklarınızı açıp böyle birşey var mı sizlerdede ... :gazla:

.................................UD...............................
navi
Vosdost

Mesaj #2 gönderen navi » Pzr Ara 28, 2008 8:15 pm

hemen hemen tüm yaglar köpürür
Aracın devamlı hareketiyle karterde oluşan çalkalanma ve yağın motor içinde yüzeylere çarpması sonucu, köpürme meydana gelir.

Eğer motor yağında bu köpürmeyi engelleyecek köpük giderici katık yoksa veya yetersiz ise, oluşan köpükteki baloncuklar herhangi bir temasta patlar. Böylece, metal sürtünmesi başlar ve aşınma başlar.

Halk arasında bilinen köpürme ise yağ dökme haznesi kapağında oluşan, kaymak veya mayoneze benzer görüntüdür. Bu köpürme değildir. Yağa doğrudan su karışıyorsa veya eski teknoloji araçlarda olduğu gibi yağ buharı dışarı çıkamıyor ve gece gündüz sıcaklık farkında kondense olup, yağa karışıyorsa, bu olay meydana gelir.

yag doldurma haznenin orda filitreye giden borunun kıvrımarına iyi bak. oradan rahat hava çıkışı olsun.
Resim
Kullanıcı avatarı
UD
Vosdost

Mesaj #3 gönderen UD » Pzr Ara 28, 2008 8:29 pm

bu çok güzel bi açıklama motoru yıkamıştım yağı değiştikten sora ve şuan adanadayım burda gece 0 sabah bazen 25 dereceyi buluyo .bu aralar .sebebi açık söylediklerinize göre ,borudada sorun yok hava çıkışı normal çok teşekkür ederim .peki bu mayonez kıvamı şey motoruma zarar verir mi en ufak bi zarar vermek istemiyorum motorum daha 6 aylık .çok teşekkürler baya açıklayıcı oldu ...
navi
Vosdost

Mesaj #4 gönderen navi » Pzr Ara 28, 2008 8:45 pm

motor su mu aldı ?
motoru sıcakken sakın sakın yıkma.. karpuz gibi ayrılır :)
yagını en son n zaman değiştirdin?
Resim
Kullanıcı avatarı
UD
Vosdost

Mesaj #5 gönderen UD » Pzr Ara 28, 2008 9:02 pm

işte 3_5 hafta oldu ama bi haftassı kullanılmadı yani daha 5000 olmadı km telimde yeni koptu :)
ama daha yeni rengi falanda çok güzel .su almış olabilir ama bir kaç damladır yıkadım ya o anlamda :)
navi
Vosdost

Mesaj #6 gönderen navi » Pzr Ara 28, 2008 9:27 pm

km telini dogru takmassan ayda bir km teli değiştirirsin. formda daha önceden gözüme çarpmıştı tam yerlerineden geçirmen şart.

bu arada bu olaya çok takılmana gerek yok. çok rahatsız olursan arada bir temizlemen yeterli olacaktır.
Resim
Kullanıcı avatarı
UD
Vosdost

Mesaj #7 gönderen UD » Pzr Ara 28, 2008 9:33 pm

km ci deişmişti ama çıkma takmıştık bide tepki almak istemem ama adana ankara arası uzun yolda 120 130 km hızlarla gittim uzun süre !(motor çok hoşuma gitmişti :) )yüksek sürattende kopar diyolar bi yıl olmamıştı tel takılalı şimdi orjinal 0 taktırcam km kitlenmeden !öncekinde uzun süre boş kalmış kitlenmiş sayaç ,bide kitleniyo bu sayaçlar boş kalınca ...çok teşekkürler ...
Kullanıcı avatarı
UD
Vosdost

Mesaj #8 gönderen UD » Pzr Ara 28, 2008 9:34 pm

kitlenmiş sayacı açtırmakta baya para bu arada ,sayaç dağılıp yağlanıyo komple ,iyi para istiyolar tabi ...
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #9 gönderen vosbik » Pzr Ara 28, 2008 9:45 pm

slm.o şekilde km saatini açtırıp yağlataıp takmak yerine hurdacıdan çıkma temiz km saati alabilirsin.40-50 ytl birşey olması lazım.(benzin göstergesi ve termiği olmadan)

unutmadan 120-130 km hız km satine bir şey yapmaz korkma.daha fazlsını gördüm.uzun sürede gittim ve benim gibi kullanana arkadaşlarımızda var.km teli genelde km saati düzgn dönmediği zaman kilitleniyor ve kopuyor.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
Kullanıcı avatarı
UD
Vosdost

Mesaj #10 gönderen UD » Pzr Ara 28, 2008 9:54 pm

bu km saatini açıp kapama olayına baya para verdim şimdi sorun telin eski oluşumu sayaçmı acaba ,bunu tabi bakmadan söyleyemeyiz ama tel teker bağlantısının 10 15 cm kadar ilersinden kopmuş bilmem bu yardımcı olurmu öyleyse ankaraya gelmeyi bekleyeyim .sayaç sorunsuz oldu demişti km ci yaptığında ,sayaç tekrar kitlememiştir umarım .bide bana bunlar sık sık km teli koparır bunlara yapılan bakıma garanti veremem demişti vay anasını neyse çok teşekkürler ...bide peki aldığım sayaçta aynı sorunu yapabilir sonuçta sayaç kitlememişse bu sayaca devam ediyim dimi yani ...

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir