arabam gaz yemiyor ve silkeliyor

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
tanilak
Vosdost
Vosvosumun adı: Lady Boncuk

arabam gaz yemiyor ve silkeliyor

Mesaj #1 gönderen tanilak » Pzr May 16, 2010 10:14 pm

Dostlar merhabalar,

Forumda da fotoğraflarını size gösterdiğim gibi yaklaşık bir hafta evvel kendime şeker mi şeker bir vosvos satın aldım. Aracı Kartal'dan alıp, evim olan Bahçeşehir'e getirirken aracın rölantisi gayet yüksek olmasına rağmen, bayır aşağı fren yaptığımda stop etmekteydi. Bende eve vardığımın ertesi günü takımlarımı alıp aracımın başına geldim, ilk önce hava filtresini söküp güzelce temizledim, ardından düzgün bir şekilde kapattım ve hava filtresi kutusunu karbüratörün üstündeki hava girişine güzelce oturtup vidaladım, fakat sorunum aynı şekilde devam etti ve bayır aşağı aracım stop etmeye devam ediyordu. Bende bunun üzerine, Gürhan abi'nin yaşadığı soruna benzer bir sorun olması sebebiyle, onun konusu üzerinden devam edip bu soruna bir çözüm aradım.

Kendisinin tavsiyesi üzerine karbüratörün altındaki vidayı söküp
Vidanın yeri ve fotosu (linkteki SOLEX yazısının hemen altındaki kahverengi vida)

emdim, temizledim, herhangi bir pislik olup olmadığını kontrol ettim, ardından vidayı sıkıca arabama geri taktım, fakat bu sefer durum daha da kötü bir hal aldı, aracın bayır aşağı stop etme sorunu düzelmişti fakat bu sefer aracım gaz yemiyordu ve teklemeye başlamıştı, bende o vidayı birazcık gevşettim ve bu sefer aracım düzgün bir şekilde gaz yemeye başladı..

Denemeler yapmak üzere yola koyulduğumda ise karşıma daha farklı bir manzara çıktı, örnek vermek gerekirse 2. viteste çeyrek gaz ile seyir halindeyken, bir andagaza tam yüklenince araç nefes alır gibi yarım saniye duraksıyor ve ardından gazı yiyor, başka bir denememde ise bayır aşağı inerken aracımı 2. vitese atıyorum ve ayağımı gazdan çekiyorum, bu sefer de araç hoplamaya başlıyor ufak ufak..

ya nedir bunun bir çözümü? ben mi birşey atlıyorum.. yakında motoru emicem bu gidişle..

Kullanıcı avatarı
mutlu_vw
Vosdost
Vosvosumun adı: YANLIZ GEORGE

Mesaj #2 gönderen mutlu_vw » Pzr May 16, 2010 10:18 pm

abi bence sen bisey atlamiyon ama kaburatorden anliyan isin ehli birine gotur ayari tam tutturmiyon bence
msn : [email protected]
YANLIZ GEORGE
mırmır
Vosdost

Mesaj #3 gönderen mırmır » Pzr May 16, 2010 11:29 pm

Bunun sebebi karbüratör temizleme zamanı gelmiş demektir, komple söktürüp temizletin ondan sonra silkeleme,relanti,jigle,yüksek hız, kapış pompası vs. her türlü işlevin tamam olduğunu anlamak için ustayla test edin, eksik kalmadan işiniz hallolsun.

Tam gaza tepkinin geç olmasının nedeni karışımayarı veya karbüratör kapış pompası diyaframın bozulmuştur.
Gazı bırakınca silkelemenin nedeni de karışım ayarı ve relantinin bozuk olmasından kaynaklanır.
Mertie
Vosdost

Mesaj #4 gönderen Mertie » Pzr May 16, 2010 11:33 pm

bende katılıyorum bencede oyle yap. buarada vosunu kocaeli güzel sanatlarda okuyan mert ten mi aldın?
hayırlı ugurlu olsun
tanilak
Vosdost

Mesaj #5 gönderen tanilak » Pzr May 16, 2010 11:42 pm

evet mert'ten aldım doğrudur, teşekkürler iyi dilekleriniz için

karbüratör henüz yeni temizlenmiş ama diyafram konusunda haklısınız sanırım çünkü kimi zaman aracın diyaframdan benzin damlattığına şahit oluyorum..

ama dediğinize göre bu sadece gaz yeme sorununu çözüyor.. diyafram yenilendiğinde silkeleme sorunu çözülmeyecek anladığım kadarıyla?

ayrıca vidanın oynanması sonucu bu kadar farklı sonuçlar almam doğal mıdır?
tanilak
Vosdost

Mesaj #6 gönderen tanilak » Prş May 20, 2010 10:54 am

bu arada yeni bir sorun daha baş gösterdi, aracın artık çalışması da gayet değişik bir boyut aldı, araca tam gaz verdiğimde ilk başta araç nefes alır gibi yarım saniye duraksıyor sonra pat pat sesleriyle gazı yiyor, ayrıca ilk gazı verirken de oldukça sarsıntılı bir şekilde çalışıyor, sanki zorla yiyor araç gazı..
mırmır
Vosdost

Mesaj #7 gönderen mırmır » Prş May 20, 2010 1:34 pm

Kapış diyaframının vadesi dolmuş gibi,bendekinde pimli metal kısmın üzerine karbüratörcü uydurmuştu başka bir diyafram. Maalesef Eskişehir'de bulamadık,bulunmaz hint kumaşıymış. :kötü:
tanilak
Vosdost

Mesaj #8 gönderen tanilak » Prş May 20, 2010 2:17 pm

kapış diyaframı dediğiniz karbüratörün hemen sağındaki ortası uzun olan ve etrafında 4 vida bulunan parçamı?
mırmır
Vosdost

Mesaj #9 gönderen mırmır » Prş May 20, 2010 2:34 pm

Evet arka taraftan gaz manivelasına bağlantılı olan, gaz verince diyafram pompa vazifesi görüp ivmelenme için ek yakıt pompalar.
tanilak
Vosdost

Mesaj #10 gönderen tanilak » Prş May 20, 2010 4:10 pm

evet zaten benim o parçam benzin damlatıyor şu an ortasındaki uzun kısımdan.. umarım o değişince sorun düzelecektir bu mantıkla.. fakat arabayı alırken de damlatıyordu.. demek sorun büyüdü kısacası..
bu arada dikkatimi birşey çekti arabanın hava filtresini temizlerken, yağ olması gerekir mi hava filtresinin içinde alt kısmında? benimkinde hiçbirşey yoktu çünkü

bu arada konuya neden başkaları dahil olmuyor?

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir