arabam gaz yemiyor ve silkeliyor

Bu bölümde vosunuzun motoruyla ilgili yapılabilecek tamir, sorun giderme gibi konuların yanında,öneri ve tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz ..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #11 gönderen gürhan » Prş May 20, 2010 4:30 pm

tanilak yağlı tip hava filtresinde ortadaki kırmızı çizgiye kadar yağ olması lazım içinde...hava ile gelen toz toprağı filtrleyen sistem yağ burda..ama sende yağ yoksa o pislik olduğu gibi karbüratörün içine gidiyor, ordanda motora...

ayarlarınla ilgili daha fazla kurcalama istersen motoru...sanırım avans ayarında cortlamış durumda..karbüratörün üstündeki ayarları ezbere kurcalama diye hatırlatmıştım sana..hava ayarı, benzin ayarı, avans ayarı hepsi motorun durumuna göre farklı farklı ayarlanıyor...işi bilen bir ustaya git..ayarları yaparken izle ..ama bence ayarları bir ustaya yaptır...hangisi ne işe yarıyor, nasıl ayarlanması gerekiyor diye sor..açıklama yaparmı bilmem usta..ama senin ve vosvosunun sağlığı için bir usta eli değmesi lazım...tek bir tane ayar olsa, bir şekilde oturtursun..ama farklı 2-3 tane ayar var..birini ayarlayınca öbürlerinide ona göre değiştirmen gerekiyor..daha büyük problemlerle karşılaşmadan doğrucana bir ustaya git..

tanilak
Vosdost
Vosvosumun adı: Lady Boncuk

Mesaj #12 gönderen tanilak » Prş May 20, 2010 5:16 pm

zaten ben herhangi bir ayarı kurcalamış değilim, sadece motorum her marşa bastığımda daha kötüye gidiyor ve bu şekilde ustaya bile nasıl gideceğini merak ediyorum doğrusu, benim yakaladıklarım diyafram patlak, hava filtresinin içinde yağa dair birşey olmayışı ve düzensiz çalışan motor. Ayrıca aracınızı aldıktan sadece bir hafta sonra bu duruma gelmesi de tahmin edersiniz ki insanı araştırmaya ve sizin gibi fikir sahibi olabilecek insanlara sorular sormaya yöneltiyor..

ben bari şu aracı servise götürene kadar hava filtresine yağını ekliyeyim, kutunun içindeki kırmızı çizgiye kadar demiştiniz değil mi?

gürhan abi bu arada arabada birşey daha farkettim, bizim motorlarda soldaki ve sağdaki bujilerin yanından geçen eksoz yani manifold boruları var ya, benim soldaki borular çok sıcak sağdakiler ise gayet soğuk
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #13 gönderen gürhan » Prş May 20, 2010 9:45 pm

tanilak araştıracaksın tabii ki...bizler elimizden geldiğince, bilgimiz doğrultusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz...

ilk önce şunu sorayım..filtren yağlı tip ise içerde turuncu ve kırmızı renk karışımı bir çizgi var, oraya kadar motor yağı koyuyorsun...

gelgelelim, en kısa sürede bir vosvos ustasına gitki, problemlerin büyümeden çözesin...

manifoldun iki tarafında farklı ısı varsa bir taraf çalışıyor, diğer taraf çalışmıyordur..muhtemelen 4 silindirli motorunu 2 silindir olarak kullanıyorsun...

distirbütör kapağındaki buji kablolarını kontrol et, hepsi yerlerine sıkıca takılımı, soketler yerlerine sıkıca geçmişmi? bujilerinde arıza olabilir...

sevgili tanilak;
aldığımız araç, ne marka olursa olsun: almadan önce bir ustaya baktırılır...olası arızalar ve yapılması gerekenler öğrenilir...hesap kitap yapılır...araç alındıktan sonra servise yada ustaya gidilir, gerekenler yapılır...değişmesi gerekenler değiştirlir..ayarlar yapılır..

bu sıkıntılar her araçta yaşanabilir...o yüzden stres yapma..ama en kısa sürede bir ustaya git...
tanilak
Vosdost

Mesaj #14 gönderen tanilak » Prş May 20, 2010 10:04 pm

öncelikle teşekkür ederim, evet filtrem yağlı tip fakat içerisinde herhangi bir çizgi yok malesef, o yüzden şimdilik çok az yağ ekledim ustaya götürene kadar..

buji kablolarını kontrol ettim, sıkı sıkı yerlerine takılı, dediğiniz gibi bujilerde sorun olabilir.. bu arada ben bahçeşehirde oturmaktayım fakat aracımın durumu itibariyle açıkçası uzun mesafeye çıkmaya korkar oldum, en azından motorun gidebilecek kadar çalışabilmesi için bana önerebileceğiniz bu yakınlarda bir vosvos ustası varmı bildiğiniz? Aracım açıkçası şu an en küçük rampayı bile çıkamayacak durumda çünkü. yani çok değişkenlik gösteriyor motorum, dün öksürerek çalışırken bugün gaza basınca arkadan gri duman atarak öksürüyor, oysa aracın park yeri bile değişmedi, ama bizimki durduğu yerde sorunlarını renklendirmeye devam ediyor..

cidden boncuk sabrımı sınıyor.
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #15 gönderen vosbik » Prş May 20, 2010 10:53 pm

slm.tipik vos sendromu.voslar sahipleri değiştiğinde böyle sinir bozucu durumlar yaşatırlar.bir anlamda kendilerini naza çekerler. :) bakalım yeni sahibim ya da sahibem beni ne kadar çok seviyor diye bir deneme yaparlar. :)

vosunuzun bu şekilde sorunları olması gayet normal hem siz vosunuza yabancısınız hemde vosunuz size.bu gibi durumlarda yapılacak en öenmli şey boş vakitlerinizi vosunuza harcayıp onunla vakit geçirmek ve onu seveceği bir ustayla tanıştırmak.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
Kullanıcı avatarı
ccdora
Vosdost

Mesaj #16 gönderen ccdora » Pzr Tem 11, 2010 3:31 pm

[img:640:512]http://img188.imageshack.us/img188/8383/grnt032ab.jpg[/img]

duman geliyor olması siboplarınızda bu tarz bir problemin habercisi olabilir.
geride kalmış bir konu ama, arabanızın sıçrıyor olması, gaz yememesi ile alakalı olarak
buji kablolarının sağlamlığını ve bujileriniz ile alakalı durumun ne olduğu konusunda
önerile verilmiş zaten. bujilerinizde yağlama varsa bilinki yukarıdaki problem ile karşıkarşıyasınız.

diğer yandan site içerisinde bulabileceğiniz karbüratör ayar manueli sayesinde
karbüratörünüzün ayarını kendiniz de yapabilirsiniz. ben motosikletimin motorunu komple sıfırladım.
yapan ustamın ilk vos tecrübesi olmasına rağmen harika bir iş çıkarttı. gel- gelelim
karbüratöre yaptığı ayardan kendisi de memnun kalmadı. ben de sitemizden indirdiğim
manuele sadık kalarak ayarlarını yaptım. götürdüğümde enfes olduğunu söğleyip beni
kutladı.

dip not: voslar yukarıda bir üstadımın da belirttiği gibi öğle hisliler ki, sizi ona bakıp bakamayacağınız konusunda sınarlar. size çok büyükmüş gibi gelen konular gösterdiğiniz samimi yaklaşım sayesinde
bir de bakmışsınız kendiliğinden çözülüvermiş. diğer yandan o kadar komplikelerki, sadece bir körük değiştirmek için neredeyse motoru indirmeniz gerekir :)

[img:640:512]http://img38.imageshack.us/img38/5650/grnt058z.jpg[/img]

yine de ortaya çıkan güzellik bence herşeye değer...

sevgiler...

[img:640:480]http://img443.imageshack.us/img443/7295/imag0506.jpg[/img]
hazırsak çıkalım...
tanilak
Vosdost

Mesaj #17 gönderen tanilak » Pzr Tem 11, 2010 4:06 pm

siboplarınızda bu tarz bir problemin habercisi olur derken ne demek istediniz yani neyi kastettiniz anlamadım açıkçası.. fotoğraf ile gösterdiğiniz şeyi açıklarsanız çok sevinirim..

bu arada karbüratör ayar manueli olarak adlandırdığınız anlatımın linkini burada paylaşabilir misiniz lütfen? açıkçası ben bulamadım search etmeme rağmen şu an da..

ayrıca bir süredir ameliyat vs derken sağlık sorunları sebebiyle ilgilenemedim kızımla, en kısa zamanda telafi edeceğim ilgi ve alakayı kısmetse :)
Kullanıcı avatarı
ccdora
Vosdost

Mesaj #18 gönderen ccdora » Pzt Tem 12, 2010 2:16 pm

tanilak yazdı:siboplarınızda bu tarz bir problemin habercisi olur derken ne demek istediniz yani neyi kastettiniz anlamadım açıkçası.. fotoğraf ile gösterdiğiniz şeyi açıklarsanız çok sevinirim..

bu arada karbüratör ayar manueli olarak adlandırdığınız anlatımın linkini burada paylaşabilir misiniz lütfen? açıkçası ben bulamadım search etmeme rağmen şu an da..

ilk fotoğrafta sağ taraftaki sibobumun üzerindeki deliği görmüşsünüzdür sanırım.
motorunuzdan çıkan duman rengi açısından bu tarz bir problemin habercisi olabilir manasında
yazmıştım.

diğer yandan, bahsettiğim manueli şimdi bende bulamıyorum ancak, motor ile alakalı
problemler başlığı altındaki bir karbüratör sorununu işaret eden alt başlıktı yanılmıyorsam.
bulmak benim de birhayli zamanımmı almıştı.
neredeyse tüm konuları okumam gerekmişti. üstelik bu okuma sırasında oldukça fazla bilgi sahibi
olmuştum. yeniden bulabilirsem buradan paylaşacağım.
bu arada geçmiş olsun...
sevgiler...
hazırsak çıkalım...
Kullanıcı avatarı
vwOzan
Vosdost
Vosvosumun adı: dost

Mesaj #19 gönderen vwOzan » Pzt Tem 12, 2010 3:49 pm

tanilak sen bi ustaya gıdıp bı sekılde cozmeye baslamadan konusulan hersey bos anlatıgın sıkıntılar tek dokunusla olmaz ama olur bence en kısa zamanda bı ustaya gorun bıkere ıyı bı bakım ıstıyor bu arabalar bakımsız kalıncada bunları yapar ıyı bakılan vos hayat boyu hızmet eder unutma bı baktır once sonra bujın bujı kabloları platın subap ayarları karburator ayarları motor yagın bı degıssın bak nasıl rampa cıkılırmıs ... vwOzan
tanilak
Vosdost

Mesaj #20 gönderen tanilak » Pzt Tem 19, 2010 2:27 pm

aracı cuma günü çekiciye yükledik ve ustaya gönderdik, usta komple motoru indirecek ve ne sorun varsa tarafıma bilgi verip, aracın sorunlarını çözüp halledecek.. merakla bekliyorum bakalım ne çıkacak :)

“Motor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir