En kullanışlı lastik ebatı

Bu bölümde konu ile ilgili sorunlarınızı ve tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Doğu
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +

En kullanışlı lastik ebatı

Mesaj #1 gönderen Doğu » Çrş Oca 02, 2013 9:31 am

Biliyorum onlar lastik konusu var ama her konuda cevapsız bir sorum var, burada cevabını bulurum diye yeni konu açıyorum. : D

165-80-15 lastik petlasta var. her bayide yok ama geçen gün ivedikte bir lastikçi de toptancısına denk geldim istersen bulurum dedi. adet fiyatı 120 TL.

165-65-15 başka bir konuda arkadaş aldığını söylemiş fakat ben hiçbir yerde bulamadım.

175-65-15 bulunması biraz daha kolay. geçen ay metro gross markette kampanya vardı pirelli marka adet fiyatı 99 TL idi.

şimdi benim aracımda önlerde 175-65 arkalarda 165-80 var. lastikçiler sanayi sitesinden topladım tam ortaya karışık yani. önler çok düşük arkalar çok kalın duruyor. (fotoğraf akşama) belki farklı olduğu için gözüme öyle geliyor ama 175-65 ve 165-80 hangisini almalıyım karar veremiyorum. 65 yanak ince 80 yanak kalın gelir mi kararsızım.

ne yapmalı?

fùhrer
Administrator
Administrator
Vosvosumun adı: SrtK

Cvp: En kullanışlı lastik ebatı

Mesaj #2 gönderen fùhrer » Çrş Oca 02, 2013 10:55 am

Selamlar,
İnternette yaptığım araştırmaya göre şöyle bir özeti seninle paylaşayım, kararı kendin ver.
Lastik genişliği (taban) arttıkça asfalta temas eden yüzey artmakta. Bu da doğal olarak yere daha fazla tutunmasını sağlıyor. Yere daha fazla tutulan lastiğin fren mesafesi kısalıyor, virajlarda savrulması azalıyor. Örneğin drag yarışlarında aracın yere daha iyi tutunabilmesi ve savrulmaması için geniş tabanlı lastik kullanılmakta.
Peki lastik tabanı genişlerse dezavantaj olur mu? Malesef oluyor. Öncelikle lastiğin ağırlığı artmakta, bu sebeple performansta düşüş yaşanmakta. Bunun dışında karlı ve buzlu zeminlerde dar taban lastik yere daha iyi tutunma sağlamaktadır.

Yanak ebatı konfor açısından önemli. Yanak genişledikçe darbeleri daha iyi emmesi sebebiyle konfor artmakta. Buna orantılı olarak yanak ebatı büyüdükçe jant çapı düşmekte. Bu da yakıtın düşmesine katkıda bulunmaktadır.

Şimdi gelelim vosvosa. Öncelikle araç 840 kg. Piyasa arabalarına bakıldığında hafif denilebilecek bir araç.
Taban genişliğini arttırırsan yol tutuşun daha iyi, virajları alışın daha sağlam olacak. Ancak çok fazla büyütürsen yakıt tüketimin o oranda artacak.
O yüzden piyasada 185 taban aracı satmadan önce de kullandığım ve bana göre de uygun olan bir genişlik.

175x65 ile 165x80 arasında kararsızsın. Şimdi yukarıdaki açıklamaya göre hesabını kendin yap.

175x65 = taban genişliği iyi, yanak ebatı küçük. Bu durumda yol tutuşu iyi yakıt tüketimi normal denilebilir.

165x80 = taban genişliği dar, yanak ebatı büyük. Bu durumda yol tutuşu nispeten kötü (yani orta diyelim), yanak genişliği büyük olduğu için konforu ve yakıt tüketimi daha az.

Kaynak : Google :)

Kolay gelsin.
Doğu
Vosdost

Mesaj #3 gönderen Doğu » Çrş Oca 02, 2013 11:19 am

Oguz abi oncelikle tesekkur ederim.

Ama iyimi ettin kotumu ettin bilemdim. kafam daha da karisti.:D

bu arada onceki vosum 1600cc idi onda 185-65 kullaniyodum. ama 1300 cc de 185 taban yorar diye dusunuyorum.

suda var araba uzerindeki donen parcalarda 1 kg yanlis hatirlamiyorsam 4 kiloya esitti volan, jant, lastik vs.

ne yapmali bilemedim.
fùhrer
Administrator
Administrator
Vosvosumun adı: SrtK

Mesaj #4 gönderen fùhrer » Çrş Oca 02, 2013 7:29 pm

Kafa karıştıracak birşey yok. Alacaksın 185x60x15 bakacaksın keyfine :)
Doğu
Vosdost

Mesaj #5 gönderen Doğu » Çrş Oca 02, 2013 8:26 pm

abi 185 yorar diye düşünüyorum, tabanda maksimum 175 olsa . :)

şimdi vaziyet bu önler dediğim gibi 175-15, arkalar 165-80. arkaların kar tipi olmasından da bir büyük gözüküyor. yani ya önler arka gibi yada arkalar ön gibi olacak ama hangisi. :D

Resim
uqur91
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: SU

Mesaj #6 gönderen uqur91 » Prş Oca 03, 2013 3:29 pm

Benimkinde şuan 195 60 15 takılı. Bi çıkartsam kuş gibi olcak. :) Lastikler eski, değişmesi gerek. Mangels jantlar var. En uygunu hangisi olur sizce?
Resim
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #7 gönderen gürhan » Prş Oca 03, 2013 10:09 pm

Yazları 185 65 15 kullanıyorum. Görüntü olarak daha hoş duruyor. Ancak konfor azalıyor, ibredeki sürat artıyor. Ön takıma binen yük artıyor. Direksiyon ağırlaşıyor.
Kışları 165 SR 15 kullanıyorum. Görüntü olarak daha klasik duruyor, konfor yanak yüksekliğinin artmasından dolayı artıyor. Ön takım rahatlıyor, hafifliyor.
Tavsiyem orijinale en yakın olan ebat 165 80 15 kullanmanızdır.
Doğu
Vosdost

Mesaj #8 gönderen Doğu » Cum Oca 04, 2013 6:55 am

benimde aklıma en çok yatan oydu. onu alayım o zaman.

“Dış Aksam, Döşeme, Lastik ve Jant” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir