KALÖRİFER PROBLEMLERİ + ÇÖZÜMLER

Bu bölümde konu ile ilgili sorunlarınızı ve tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Kan Grubu: A Rh -

KALÖRİFER PROBLEMLERİ + ÇÖZÜMLER

Mesaj #1 gönderen [ WOLF ] » Prş Eki 19, 2006 10:54 am

Kış geldi artık soğutma derdimiz bitti ısıtma derdimiz başladı..
Bizde hep beraber ısıtma ilgili bilgilerimizi tecrübelerimizi paylaşalım ..

Ön cama yeterli hava gelmiyor ön alt ayak kısmına sıcaklık az geliyorsa..

Çözüm: Sıcak hava Kalörifer ön düzenine parşbiyellerin bağlı olduğu bölümden gelir burada ön çamurluk hizasına kadar ulaşan boru buradan kağıt hortumlarla konsolda bulunan ayırıcılara bağlanır.. Yanlardan geçen kalörifer boruları ısınma ve soğumanın etkisiykle nem yapar nemde paslanmaya neden olarak çürümeninde etkisiyle borularda delikler oluşur .. Arkadan gelen sıcak hava bu deliklerden çıkarak öne gelmesi gereken hava basıncını düşürür buda haliyle ön cam ve ayak altındaki hava çıkışlarına az miktarda sıcak hava gelmesine sebep olur.. Bunun için öncelikle bu kısımların kaporta işleminden geçmesi gerekir ve alttan ön konsola uzanan kağıt hortumların bağlantıları kontrol edilmeli deforme olanlar yenisiyle değiştirlmelidir.. Eğer kaporta ve diğer işlemleri yapacak durumunuz yoksa en azından sıcak hava kaybını önlemek için arka koltuğun altında bulunan kalörifer çatalının ön tarafa uzanan kısmını kapayarak arka kalörifer çıkışlarından daha kuvvetli ve sıcak hava gelmesini sağlayabilirsiniz..

Kalörifer kazanı flaplarını açan kolları ve bu kollara bağlı olan tellerin de kontrol edilmesi gerekir Yeterince gergin olmayan teller flaapların tam açılmasını engelleyecektir buda gelen havanın azalmasına neden olur ..

Kalörifer kazanından şaseye gelen borular..

Bunların da düzgün takılmaması sıcak hava kaybına neden olabilir orjinalinde bu hortumların çerçeveleri sıcak havanın kaçışını engellemek için lastik conta tarzı bir malzemeyle çevrelenmiştir.. Eğer bu mevcut değilse mutlaka bağlantı yerlerine kelepçe takınız..

Kalöriferi açtığınızda içeride ağır bir koku veya duman hissediyorsanız..

Kalörifer kazanından şaseye uzanan lastik körüklü hortumlar.. (Orjinalleri) İç kısmında filtre ve yalıtım görevi gören elyafla kaplanmıştır bu elyaf çelik hasırla sabitlenmiştir.. Bu uzun zaman kullanıldıktan sonra nem ve tozla karışarak pis bir koku oluşmasına neden olur.. Bun değiitirmesi oldukça basittir içindeki elyafıda döşemecilerde bulabilirsiniz.. Hatta güzel bir koku elde etmek istiyorsanız doğal kokulu otlardan bu elyafın içine koyabilirsiniz buda ısındıkça kokuyu aracın içine verecektir..

Yağ veya eksoz kokusu geliyorsa Eksoz dumanı zehirli bir gazdır bu sorunun acilen giderilemsi gerekir özellikle yoğun trafikte zehirlenebilirsiniz.. Eksoz kazanında oluşan kaçaklar nedeniyle eksoz dumanı tribün aracılığıyla emilerek eksoz kazanına oradanda aracın içine gönderilir.. Tehlikelidir..

Yağ kokusu ise subap kapaklarından kaynaklanır subap kapaklarınzın contası eskiyse yağ buradan sızarak kalörifer kazanının üstüne akar burada ısınan yağ koku yapar ve türibin aracılığıyla içeri gider..

Şimdilik aktaracağım bilgi ve tecrübelerim bunlar aklıma geldikçe yazmaya devam edeceğim ..

Kullanıcı avatarı
H A V U Ç
Vosdost

Mesaj #2 gönderen H A V U Ç » Prş Eki 19, 2006 12:20 pm

Yağ veya eksoz kokusu geliyorsa Eksoz dumanı zehirli bir gazdır bu sorunun acilen giderilemsi gerekir özellikle yoğun trafikte zehirlenebilirsiniz.. Eksoz kazanında oluşan kaçaklar nedeniyle eksoz dumanı tribün aracılığıyla emilerek eksoz kazanına oradanda aracın içine gönderilir.. Tehlikelidir..

Çok teşekkür ederim Muratcım..Bu bölüm beni ilgilendiriyor işte....
paradox78
Vosdost

Mesaj #3 gönderen paradox78 » Prş Eki 19, 2006 1:33 pm

aynı gaz manifolt patlak olduğunda da geliyor değiştirdik düzeldi. artık koku yok!!!
cakabo
Vosdost

Mesaj #4 gönderen cakabo » Prş Eki 19, 2006 6:43 pm

kokusuz vos olmaz..
[align=center]0532 521 15 74
SEVMEK BİR ŞEYİ SEVMEKTİR VOS KADAR..!
http://www.youtube.com/watch?v=rHJZBwtS6JU]Resim
[/align]
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #5 gönderen vosbik » Prş Eki 19, 2006 11:29 pm

cakabo yazdı:kokusuz vos olmaz..

hah şöyle değil mi miyammed kardeşim.vos dediğin kokulu olur.benzin kokar yağ kokar.hatta içeri su alıyorsa nem kokar. :) bunlarında çözümü tek bir noktadan geçer vosu çok sevmek ve sabırlı olup zamanla tüm sorunların üstesinden gelmek.
En son vosbik tarafından Cum Eki 20, 2006 5:13 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
Have_a_Cigar
Vosdost

Mesaj #6 gönderen Have_a_Cigar » Prş Eki 19, 2006 11:40 pm

sonra haberlerde vosunu seven adam egsoz zehirlenmesinden öldü desinler dimi :kehkeh:
Resim
Kullanıcı avatarı
sharky
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Ayşe.

Mesaj #7 gönderen sharky » Cum Eki 20, 2006 12:58 am

cakabo yazdı:kokusuz vos olmaz..

Fazla kokuda kafa yapıyoo mami yaaaa :?:

Sarhoş gibi oluyo insannn:kehkeh:
'73 Ayşe.
Kullanıcı avatarı
nri2003
Vosdost

Mesaj #8 gönderen nri2003 » Prş Mar 29, 2007 1:48 pm

ben yeni aldım 1973 model 1303 Kalöriferi çalıştıramadım sigortası atmışdır die düşünüyorum çakmaklığıda yanmıyor artık çözücez emeğinize sağlık......
S.N.C BİLGİSAYAR ELEKTRONİK TEKNİK SERVİSİ
SİZE YAKIN BİR BİLGİSAYARCI ARAMAYA SON VERİYORUZ...YERİNDE HİZMET İLE AYRICALIĞINIZI KEŞFEDİN
YAKIN BÖLGELERE ÜCRETSİZ TESLİMAT YAPILIR...
ARIZALI NOTEBOOKLARINIZIN ADRESİNİZDEN ALINIP TAMİRİ EDİLİP AYNI GÜN İÇERİSİNDE ADRESİNİZE TESLİM EDİLİR.
ARIZA TESPİTİ ÜCRETSİZDİR
http://www.yerindehizmet.net
0534 707 68 68
cakabo
Vosdost

Mesaj #9 gönderen cakabo » Prş Mar 29, 2007 5:22 pm

nri2003 yazdı:ben yeni aldım 1973 model 1303 Kalöriferi çalıştıramadım sigortası atmışdır die düşünüyorum çakmaklığıda yanmıyor artık çözücez emeğinize sağlık......

aramıza hoşgeldiniz vosunuz hayırlı olsun voslarda kalorifer sistemi elektrikli değil manuel kontrol ile sağlanır.. el freninin sağında(yolcu tarafı) bulunun mandalı yukarı kaldırırsanız kapı altındaki kalorifer çıkışından sıcak hava geldiğini göreceksiniz eğer gelmiyorsa sistemi gözden geçirmek gerek.. bu konuda arkadaşımız yavuzun hazırlamış olduğu detaylı bir konu var.. oradan vosvosun kalorifer sistemi hakkında tam bir bilgi sahibi olabilirsiniz kolay gelsin..
[align=center]0532 521 15 74
SEVMEK BİR ŞEYİ SEVMEKTİR VOS KADAR..!
http://www.youtube.com/watch?v=rHJZBwtS6JU]Resim
[/align]
Kullanıcı avatarı
cetin
Vosdost

Mesaj #10 gönderen cetin » Sal Nis 10, 2007 10:27 pm

arkadaslar vosumun kalorıferlerı acan muslugun halatları kopmus nerden ve nasıl yapabılırım acıl yardımlarınızı beklıyorum bırde sıcak hava geldıgınde bas agrısı yapıyor acaba yanlısmı baglandı

“Dış Aksam, Döşeme, Lastik ve Jant” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir