KALÖRİFER PROBLEMLERİ + ÇÖZÜMLER

Bu bölümde konu ile ilgili sorunlarınızı ve tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
salimkaynak
Vosdost

Mesaj #11 gönderen salimkaynak » Çrş Oca 02, 2008 1:07 pm

arkadaşlar benimki hiç. çalışmıyo kalerifer ya nasıl yapapıp da birine gösermem lazım anlayan kim olabilir acaba

cevizci
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #12 gönderen vosbik » Çrş Oca 02, 2008 1:14 pm

slm.motor ustanız bu işten anlar.en azından el freni yanındaki kolu iptal edip kışın sürekli olarak içeriye sıcak hava vermesi için sistemi direkt oalrak bağlar.yazında söker.ancak bu geçici bir çözümdür.sistemin detaylı oalrak elden geçirilmesi ile sorunun kaynağı bulunup çözümlenmelidir.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
salimkaynak
Vosdost

Mesaj #13 gönderen salimkaynak » Çrş Oca 02, 2008 1:15 pm

tamam saol hemen ustaya gidip bakım ya saolun tşkler
cevizci
ugurbahar
Vosdost

Mesaj #14 gönderen ugurbahar » Çrş Oca 02, 2008 4:47 pm

Selam arkadaşlar,mademki kalorifer konusu açılmış bir soruda ben sorayım.Hani şu migros gibi yerlerde sıcak hava üfleyen fan sistemli ısıtıcılar var,hemde çok kibar ve şıklar,acaba diyorum bunları bizim voslara bağlama imkanı olurmu,belki bu konuyu merak edip daha evvel araştırmış arkadaşlar olabilir ,değerli görüşlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum...
Resim
[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Kan Grubu: A Rh -

Mesaj #15 gönderen [ WOLF ] » Çrş Oca 02, 2008 5:22 pm

Bir invertörle yapılabilir diyeceğim ama Watt değeri invertörü yakabilir.. Bir ara bende düşünmüştüm
navi
Vosdost

Mesaj #16 gönderen navi » Çrş Oca 02, 2008 5:35 pm

kalarüfer cidden tuhaf bi mekanizma:) imkanınz varsa harızki sistemi devreye sokun derim.
ekxtra sistem elektirk sistemi için tam bir baş belası.. bullanıcalar var.. ama performans olarak oldukca kötü.. en güzeli kendi sistemi tam sistem çalışırsa eliniz ayaklarınız. sırtınız çok rahat şekilde ısıtırsınız... tabii öncesinde öncelikle vosunuzun ısınması şart:)

bu arada koku gelen arkadaşlara biryerlerden kaçak var.
başın agrımaasıda buna baglı içeriye giren hava bilgisiniz sıcak hava bunun içinde eksoz gazı vs varsa onca o şekilde bir agrı söz konusu.. özellikle lpg kullanan arakadaşlar biraz daha dikkatli olsun. benzin kokusu daha sert ve hissedilir. ama lpg özellikle ısınınca daha çok baş agrısı olarak kendini gösterir. benzinde de göz yanması olarak hissediliyor.

kendiniz için en iyisi orj. sistemi daha sağlıklı çalıştırmak.

kolay gelsin
Resim
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #17 gönderen vosbik » Çrş Oca 02, 2008 7:34 pm

elektirkli fan vb çalışmalar yaptım vos için.hiç birşey kendi sistemi kadar etkili değil.ama önerebileceğim bir şey var.bunu şu anda kendi vosumdada kullanıyorum.

arka kalorifer çıkışını kağıt boru yardımıyla salyangoz bir fana bağladım.bu şekilde sıcak hava bu fan sayesinde daha kuvvetli şekilde kabin içine ulaşıyor.bu sistemi yapmamın sebebi ise vosumu özellikle sabahları sıkışık trafi,kte kullanmak zorunda olmam.malum sıkışık trafikte motor ısınsa bile sıcaklığını içeriye kuvvetli bir şekilde üfleyemiyor.ancak yinede bunu uygulamak için sisteminizin tam olarak çalışması gerekli.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Kan Grubu: A Rh -

Mesaj #18 gönderen [ WOLF ] » Çrş Oca 02, 2008 9:28 pm

Orjinal sistemi sağlıklı çalışan bir vosun içinde sıcaktan durmazsınız o kadar yani.. Orjinal sistem malesef uzun ömürlü olmuyor çünkü.. İçinde sıcak havanın dolaştığı metal aksam dışarda soğuk hava ve ortaya çıkan nem kalörifer sistemini çok kısa sürede çürütüyor.. Benim bu konuda farklı düşüncelerim var.. Bu bölümü paslanmazdan veya galvaniz türü bir malzemeden yaptırmak ve aradaki ekleme boruları iptal etmek..

Ayrıca bir tavsiye.. Motoru indirdiğinizde kalörifer kazanının bazı yerlerinde ve kalörifer kazanından şaseye giren yerlerde açıklıklar mevcut bu açıklıklar gelen hava basıncını etkilediği için bunları kapatmanızı tavsiye ediyorum .. Ben motoru indirdiğimde bu yerlerin tamamını kapattım ve basınç çok iyi duruma geldi..
ugurbahar
Vosdost

Mesaj #19 gönderen ugurbahar » Çrş Oca 02, 2008 11:28 pm

Tekrar selamlar,vosu bildiğiniz gibi yeni topladığımızdan kalorifer marşpiyeller,borular vs.hepsi elden geçti,belli bir hız ve devirde giderken gayet randumanlı ısıyı veriyor,hatta ayaklara gelen ısı neredeyse el yakıyor ancak sıkışık trafikte çok yavaş ilelediğinizde ise sabahın -15 inde pek işe yaramıyor,o yüzden bu fan fikrinin motorun ısınmasını beklemeden hemen sıcak hava vermesi beni cezbetti ama, bu işle baya kafa yormak lazım ee tabi bu konuda bilgili olmakta,bir sorumda bu salyangoz fanların sadece soğu hava mı yoksa sıcak havadamı verdiğini öğrenmek istiyorum,eğer öyleyse en kısa zamanda bir salyangoz fan bulmam gerekiyor,herkeze teşekkürler,özelliklede Murat kardeşime...
Resim
cakabo
Vosdost

Mesaj #20 gönderen cakabo » Çrş Oca 02, 2008 11:35 pm

uğur abi ben minübüslerden çıkan bir fan motorunu arka koltuğun altına taktım.. alttaki çatalı iptal ederek motordan gelen sıcak havayı bu fanın girişine ordanda iç kalorifer borusuna çıkış verdim.. sistem gayet sağlıklı çalışıyor.. dediğin gibi devirin düşük olduğu zamanlarda trafikte beklem durumlarında vos yeterli sıcak hava vermiyor ama bu sayede güçlendirmek mümkün..
[align=center]0532 521 15 74
SEVMEK BİR ŞEYİ SEVMEKTİR VOS KADAR..!
http://www.youtube.com/watch?v=rHJZBwtS6JU]Resim
[/align]

“Dış Aksam, Döşeme, Lastik ve Jant” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir