TEMİZLİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Bu bölümde konu ile ilgili sorunlarınızı ve tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
NecroP
Vosdost

Mesaj #11 gönderen NecroP » Sal Tem 25, 2006 10:09 am

http://www.teketek.com/default.asp?git= ... riID=14600

Buradaki ürünlerle ilgili ne diyosunuz. Tavsiye edermisiniz. Özelliklede yıkamada deterjan türü şeylerin boyaya zarar verdiğini söylediğiniz için merak ettim. Bu ürünler kullanılabilirmi. Yada ne ile yıkıyacas arabalarımızı.

[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Kan Grubu: A Rh -

Mesaj #12 gönderen [ WOLF ] » Sal Tem 25, 2006 1:57 pm

Buradaki ürünler otomobiller için üretilmiş kullanılmasının bir sorun yaratacağını zannetmiyorum.. Benim bahsettiğim bulaşık deterjanlarıdır..
trmuratakturk
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Uğur

Mesaj #13 gönderen trmuratakturk » Sal Tem 25, 2006 9:34 pm

Arkadaşlar yeni üyeyim fakat siteyi gezerken bu foruma takıldım. Mesleğimden ötürü (siyah makam otosu) temizlik konusunda uzun yıllar tecrübe kazanmak için bir çok ürünü denemek zorunda kaldım. Çıkan sonuçları arzu ederseniz yada ilginizi çekerse paylaşmak isterim. Sorularınız olurca seve seve cevaplarım. hoşçakalın
Resim
NecroP
Vosdost

Mesaj #14 gönderen NecroP » Çrş Tem 26, 2006 6:59 pm

çok iyi bizide tecrübelerinden faydalandırırsan seviniriz. Araç temizliğinde dikkate edilmesi gereken nelerdir.
trmuratakturk
Vosdost

Mesaj #15 gönderen trmuratakturk » Prş Tem 27, 2006 3:09 am

Bu aralar biraz yoğunum ama yinede başlıklar halinde bölüm bölüm sizlere aktarmaya çalışıcam. Sormak istediğiniz veya benim atladığım olursa, lütfen belirtin.
DIŞ YÜZEY:
Kesinlikle fırça kullanmayın. Eğer illaki kullanmak zorunda iseniz fırçanızı yeni aldığınız zaman spiral taşta uçlarını inceltin. Fırça genellikle sentetik boyalı arabalarda kullanmak için kolaylık teşkil eder. Fakat normal boyalı arabalarda toz parçacıklarını yuvarlıyarak boyanın çizilmesine yol açar. Güneş altına çıkan bir araçta gördüğünüz çizikler size aracın fırçayla yıkanıp yıkanmadığını belli eder.

Kullanacağınız malzeme süngerdir. Süngerler üç çeşittir en iyisi mobilyacılardan alabileceğiniz ince tabaka süngerdir. 1 m2 lik bir süngeri katlayarak elinize göre ayarlayıp bez kullanır gibi kullanabilirsiniz.

İkinci olarak Sonax yada Autowax gibi markaların ürünlerinde olan profosyonel süngerlerden alabilirsiniz. Fiyatı yaklaşık 15 ile 20 Ytl arasıdır.

Üçüncü olarak inşaat malzemesi satan yerlerden beyaz sıva süngeri alabilirsiniz. Sıva ustaları bu süngeri sıva yaparken sıvayı ıslatmak için kullanırlar ve sıvaya sürterek düz bir satıh elde etmeye çalışırlar. Çünkü bu sünger pütürleri toplayarak içinde hapseder. Arabada ise toz ve çamur parçalarını içine alarak yuvarlanmalarını engeller. Böylelikle boya üzerinde çizikler oluşmaz. En ucuz süngerde budur. Burda unutulmaması gereken lastik yıkamak için ayrı dış yüzey için ayrı iç aksam için ayrı sünger kullanmak gerekir.

YIKAMAYA BAŞLARKEN;
Eğer imkanımız varsa tazyikli suyla yukarıdan aşağıya toz ve çamuru akıtarak iyice ıslatıyoruz. Eğer imkan yoksa hortumla aracı iyice ıslatıyoruz.
Kovamıza bir miktar araba şampuanı koyup üzerine su püskürterek köpürmesini sağlamalıyız. Çünkü aracı kovadaki suyla değil köpükle yıkamalıyız. Suyu sadece sık sık süngeri yıkamak için kullanmalıyız. Araç şampuanı dışındaki temizlik malzemeleri boyamıza zarar verir. Bunu unutmayalım.

Bazı yıkama yağlamalarda görüyorum. Adam süngeri sabuna bir daldırıyor kovaya bir daha daldırmadan hem tavanı hem etekleri aynı süngerle yıkıyor. Burda yapmamız gereken aracı yukarıdan aşağıya doğru yıkamak. Buda aracın etrafında bol miktarda tur atmamızı gerektiriyor. Sırasıyla tavan, camlar, arka kaput ve ön kaputtan sonra daireler çizerek yıkadığımız yerlerin köpüğünü suyla yıkayıp kapıları, çamurlukları ve etekleri daha sonra yıkamamız gerekir. Sabunun araç üzerinde kurutmamalıyız. Kuruyan sabun iz bırakır. Bunları yaparkende süngeri sık sık kovamızda yıkayarak topladığı kiri kovaya bırakmasını sağlamalıyız ki boyamız çizilmesin.

Kaldıysa kovada geriye kalan sabunlu suylada jant ve lastikleri yıkayabiliriz. Jantlarınızı yıkarken sakın asitli malzemeler kullanmayın. Jantların parlak sırrına zarar verip gözenekler açılmasına sebep olur ki bu da fren tozumuzun kısa sürede bu gözeneklere dolarak kirli görünmesine sebep olur. Jantlarını sık sık yıkarsanız balata tozu kefeke bağlamaz. Yarın kurulama faslına geçelim. Saat geç oldu. Görüşmek üzere. Memnun kalmaz iseniz devam etmeyebiliriz. Fikirlerinizi bekliyorum. Voslu günler diliyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
oki
Vosdost

Mesaj #16 gönderen oki » Prş Tem 27, 2006 10:12 am

trmuratakturk
ben bişey sormak istiyorum daha doğrusu iki şey... :D

1- dış yüzey plastiklerini parlatmak için ne tavsiye edersiniz?
burda canımı sıkan bi nokta var;
parlatmak için uyguladığım malzeme ilk başlarda cok güzel daha sonraları telafi edilemeyecek zararlar vermesinden korkuyorum...

birde yukarıda efe vazelin önermişti, iç yüzeyde deniyelim ama dış yüzeyde nasıl olur acep?

2-arac sürekli ağacın altında durduğudan üzeri recine dolu, uzunca bi sürede ilgilenmediğim için iyice kurumuş... :cry:
bunları en kolay nasıl cıkartırım?

şimdiden cok teşekkür...
trmuratakturk
Vosdost

Mesaj #17 gönderen trmuratakturk » Prş Tem 27, 2006 12:35 pm

Sevgili oki

1- Piyasada bu konuda bir çok ürün satılıyor. Fakat güvenirlikleri tartışılır. Çoğu malzeme ticari amacın yanında şunada yarıyor bunada yarıyor diye satış politikaları ile insanlara sunulmakta. Zaman içinde edindiğim tecrübe kimyasal malzeme yalnızca tek bir işe yarar. Bahsi geçen üzücü sonuçların çoğuna zaman içinde maruz kaldım. Çatlaklara matlaşmalara yol açtı. Sonuçta verim aldığım memnun olduğum ürün piyasada Sonax yada Autowax'ın plastik aksam koruyucusu adı altında satılan ürünüdür. Eğer Autowaxın ürününü tercih edersen aynı malzemeyi aracın lastiklerine de uygulayabilirsin. Seni üç yada dört yıkama idare eder. Yıkadıktan sonra kuru bezle kurularsan ilacı uyguladığın ilk günkü parlaklığına ulaşır. Bu da temiz ve dikkat çekici bir görünüm sağlar. Bu konu da hassas olman çok iyi. Araç ne kadar temiz olursa olsun eğer plastik aksam ve lastikler kirliyse aracı kesinlikle göstermez. Temiz plastik aksam ve temiz lastik her zaman arabayı bakımlı ve temiz gösterir. Dikkat çeker. Zaman içerisinde vakit buldukça bu ürünleri satan firmaları araştırma imkanım oldu. Yaklaşık 20 markayı kapsamlı olarak araştırdım. Kendileriyle iletişim kurduğumda vardığım sonuç bu konuda en iyi ülkeler Almanya ve Hollanda, Hollanda daha çok şampuan konusunda iyi, fakat diğer ürünlerde Almanya ön planda. Şöyle örnek vermek istiyorum. Autowax firmasının araştırma geliştirme binası üretim binasının on misli büyüklüğünde. Senin fikrini bilemem ama benim için bu tercih sebebi. Diğer markalar kötü demiyorum. Fakat bana lazım olan en iyisi....

Gelelim vazelin konusuna; Vazelin eğer kullanacağınız satıh gerçek deri ise çok iyi bir malzeme. Deriyi besler ve bakımlı gösterir. Yalnızca elinizle dokunana kadar. Dokunduğunuz her yer iz yaptığı için belli olur. Fakat bizim torpidolarımız gerçek deriden üretilmiyor. Malzemesi biraz farklı. Eğer bu malzemeye vazelin uygularsanız, gerçek deri olmadığı için vazelini tam olarak emmeyecek ve vıcık vıcık yağlı hoş olmayan bir görüntüye sahip olacaktır. Elinizle dokunduğunuz zaman eliniz yağlanacak ve dokunduğunuz yerler belirgin bir şekilde gözükecektir. Artı olarak vazelin güneş ışınlarını fazla yansıtmaz. Benim burda tavsiyem vazelin kullanmamanız. Torpido üzerinde etkili malzeme yukarıdaki malzemenin yanında birde Sonax'ın mat parlatıcısı. Torpidonun parlak olması dezavantajdır. Genellikle uzun yolda veya şehir içi bazı kesimlerde parlaklık cama yansıyarak görüşünüzü engeller ve gözünüzü yorar.

2- Bu konu gerçekten yürek yarası. Ağaçlardan akan malum likit (ağaç salyası) aracın boyasına verdiği zarar yönünden en tehlikeli maddeler arasında üçüncü sırada yer alır. Birinci sırada dalgalı deniz kıyısında kalan araca denizden sıçrayan tuzlu su, ikinci madde ise kuş pisliğidir. Özellikle İstanbul kuşları.

Ağaç salyası eğer aracınızda boya koruma mevcut ise 15 gün içinde eğer koruma mevcut değilse 6 yada 7 gün içerisinde boyayı delerek metale ulaşan bir maddedir. Zaman içerisinde bu deliklerden yağmur suyu kar suyu metale direkt olarak ulaşır. Buda tabiri caizse kabarmalara yani çiçek açma olayına yol açar. Eğer araç ağaç altında kalıyorsa sık sık yıkamanız gerekiyor. Senin soruna gelince ne kadar uzun bir zamandan bahsettiğini bilemiyorum. Eğer onbeş günden fazla ise durum yukarıdaki gibi ama yinede iki yada üç yıkama sonucunda salyalar temizlenir. Fakat gözle görülemiyecek kadar küçük olan gözenekler kalır. Bunları da gidermenin yolu farklı. İyi marka bir cila ile bunları doldurabilir aracının çürümesini geciktirebilirsin. Süre konusunda bilgi verirsen detaylı bilgi veririm. Her ihtimale karşı msn adresim ile Cep tel i yazıyorum. Müsait oldukça yardımcı olurum.

Voslu günler diliyorum
[email protected]
0532 503 43 11
Resim
Kullanıcı avatarı
oki
Vosdost

Mesaj #18 gönderen oki » Prş Tem 27, 2006 10:23 pm

trmuratakturk
doyurucu mesajınız için cok teşekkür ediyorum...
cumartesi koc-taş'a uğrayıp ya sonax yada autowax marka plastik parlatıcı alacağım...

recinelere gelince sanırım bir aylık falan... :cry:
vosumu ilk aldığımda tavanını 3,5gün (abartı gelemsin taksit taksit sildim birkerede silmek imkansız, insanın kolu kopuyor)amonyaklı cifle ovmuştum ama şimdilerde işimden dolayı aracı yıkamak için hiç vaktim olmuyor, benzin aldığım yerlerde yıkatıyorum ama oda ne recine cıkarıyor nede adam gibi temizliyor...
bu pazar vaktim olursa inşallah yıkarım...

toplantılara pek sık katılamıyorum ama en kısa zmanda görüşmek dileğiyle...
trmuratakturk
Vosdost

Mesaj #19 gönderen trmuratakturk » Prş Tem 27, 2006 10:30 pm

Rica ederim. Faydası olduysa çok sevindim. Şunu unutma boyayı cifle falan ovalama. Arabanın halini düşünemiyorum. Yalnızca bol köpükle yıka bir kaç yıkama da kendine gelir. Ben Çankaya tarafında oturuyorum. Vaktin olursa yolun buralara düşerse uğra beraber temizleyelim. Hiç sorun değil.
Uygulamalı olarak da bazı şeyleri gösteririm. Bende toplantılara pek iştirak edemiyorum. Bizim sosyal hayat iş dolayısıyla sıfıra yakın seyrediyor. Arada bir boş vaktim oluyor ondada vosla ilgileniyorum. Daha önceki mesajlarda tel yazdım. Dilediğin zaman arayabilirsin.....Voslu günler diliyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
oki
Vosdost

Mesaj #20 gönderen oki » Prş Tem 27, 2006 10:39 pm

trmuratakturk
tavandan kastım iç kısmıydı... :D
boyaya cif falan sürdüğüm yok yani... :D
yanlış anlaşılma olmasın...

benim telefonum: 0536 4695869
eğer vaktim olursa ararım, müsaitseniz gelirim...
görüşmek üzere...

“Dış Aksam, Döşeme, Lastik ve Jant” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir