xenon önerileriniz bilgilerinize ihtiyacım var

Konuyla ilgi tüm sorun tavsiye ve tecrübelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz...
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
cio18
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: düldül (06 H 3232)
FİŞNE (34 VU 330)

xenon önerileriniz bilgilerinize ihtiyacım var

Mesaj #1 gönderen cio18 » Prş Ara 16, 2010 7:51 pm

merhabalar

vosvosumda aydılanmada biraz sorun yasıyorum,o yuzden xenon sisteme gecmeye karar verdim,fakat aklıma bir kaç sey takılıyor.sizlere danısıp ona göre baglatıyım dedim.
şimdi ilk olarak uzun kısa motorlu olan xenonlar var elektrikçim bundan al takalım dedi,fakat gündüz giderken farlarımda kapalıyken biranda sellektor yapmam gerektiginde bizim vosvoslarımızın mekanizması bunu yapmama olanak vericekmi?bilgisi olan varmı bu çok onemli benim için.
diger bir sorunum h4-2 dedikleri uzunlar holojen sarı ampul olup kısalar xenon olan sistemler varmıs,bunların fiyatları uygun.bunlardan kullanan varmı?memnunmu sellektor yapınca karsı taraf hissedebiliyormu?
diger sorunum suanki farlarım 55 watt olan standart ampuller,bunlarla birlikte 55watt olan sislerimide acınca şarj lambam hafif kızarıyor,acaba bu xenon sistemler 55wattlık ampullerden fazlamı güç tüketir acıklamalarda 35 watt yazıyorlarda.
cok soru sordum biliyorum:):):) bu sarj lambaısının kızarması sanırım komurlerden bunudamı değiştirsem yoksa temiz bi alternatoremi geciş yapsam ?
abilerim kardeslerim illaki bu tur seyleri daha ocneden yasayanlarımız vardır:) biraz fikir verirseniz subattada askere gidicem gitmeden aracımın eksiklerini gideriyim öle kapalı garaja bırakıyım diyorum.
herkese şimdiden telşekkr ederim :)

VosVos ucuz araba değildir,aksine pahalı bir tutkudur....
Kullanıcı avatarı
kadircan
Vosdost

Cvp: xenon önerileriniz bilgilerinize ihtiyacım var

Mesaj #2 gönderen kadircan » Prş Ara 16, 2010 10:21 pm

xenonlar mercekli farlar için tasarlamış bir aydınlatma sistemi,mercekli farların dışında kullanımı hem yasak hem saçma,çünkü merceksiz farlarda ışık kontrolsüz şekilde dağılıyor ve önünüzde giden veya karşıdan gelenlerin güzel dualarını alıyorsunuz ( ben bu durumda ya arka sisleri açıyorum yada arkasına geçip uzunları yakıyorum ) dua okumaktan iyi oluyor,:)

ayrıca merceksiz farlarda muayenede problem oluyor ağır kusur oluyor,

neyse asıl konuya gelelim,xenon yerine osram nighbreaker ı tavsiye ederim hem %90 daha beyaz ışık hemde :%30 daha fazla aydınlatma sağlıyor,benim şuan günlük kullandığım 2008 cliom da mercekli far olmasına rağmen xenon kullanma ihtiyacı duymuyorum osram gayet yetiyor,bu arada benim tek gözüm yarı yarıya zayıf :)
cio18
Vosdost
FİŞNE (34 VU 330)

Mesaj #3 gönderen cio18 » Prş Ara 16, 2010 10:37 pm

kadircan yazdı:xenonlar mercekli farlar için tasarlamış bir aydınlatma sistemi,mercekli farların dışında kullanımı hem yasak hem saçma,çünkü merceksiz farlarda ışık kontrolsüz şekilde dağılıyor ve önünüzde giden veya karşıdan gelenlerin güzel dualarını alıyorsunuz ( ben bu durumda ya arka sisleri açıyorum yada arkasına geçip uzunları yakıyorum ) dua okumaktan iyi oluyor,:)

ayrıca merceksiz farlarda muayenede problem oluyor ağır kusur oluyor,

neyse asıl konuya gelelim,xenon yerine osram nighbreaker ı tavsiye ederim hem %90 daha beyaz ışık hemde :%30 daha fazla aydınlatma sağlıyor,benim şuan günlük kullandığım 2008 cliom da mercekli far olmasına rağmen xenon kullanma ihtiyacı duymuyorum osram gayet yetiyor,bu arada benim tek gözüm yarı yarıya zayıf :)

bende birtane pejo partner daha var ondada xenon var hatta mercek yok:) ama hiç karsıdan gelenin gözünü almıyor,cunku ayarları tam,ayarladıktan sonra sıkıntı olmaz,muayenedende yeni geçirdim.,mercegide vosvosa uydurmak cok zormus kaporta işi gerekirmiş.zaten mercek ve xenon ayrı birşey olsa gerekki her mercekli aractan xenon sistem cıkmıyor.ısıgı yansıtma olayıda far kasesisin içindeki parlak yerler ve camın deseni sayesinde oluyor herneyse:) osramda denedim philips te denedim mtec de denedim,100watt olan ampul takarsam aydınlanmada sorun olmuyor ama oda zararlı bence.bakalım insallah vosvosta zenon deneyenler görür.
Kullanıcı avatarı
kadircan
Vosdost

Mesaj #4 gönderen kadircan » Prş Ara 16, 2010 10:49 pm

:) afedersin ama karşıdan gelenin gözünü almadığını nasıl biliyorsun,herkes benim gibi uzunları yakmıyorki :) üstelik xenonun normal far tiplerinde ayar olayı yok sadece far yükseklik ve normal ayarı yapabilirsiniz ve buna rağmen dediğim sonuç kaçınılmaz :)

malum biz millet olarak biraz duyarsızız,

evet her merceklide xenon yok opsiyona giriyor çünkü mercekli sistem ışıgı normal kaseli fardan daha iyi yönlendiriyor,o nedenle bende mercekten sonra xenona geçmedim ama mevcut ampullerim patladığında xenona geçiş yapacağım,

vosvos içinse bencede mercek uygulamak zor o nedenle mevcut sisteme uygulamanız gerekecektirki onada fazla özel bir sistem gerekmez kanısındayım,yani pejodaki sistemi nasıl yaptılarsa vosvosada yaparlar diye düşünüyorum,birde imkanınız varsa vosvoslara özel üretilen farlarıda deneyebilirsiniz
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #5 gönderen vosbik » Prş Ara 16, 2010 11:27 pm

slm.voslara merceksiz sistem xenon çok rahatlıkla takılır.bir sorun olmaz.35 watt olduğu içinde daha az enerji ile daha çok ışık elde edersiniz.55 watt normal ampüllü bir vosta malesef ne kadar iyi bir sistemde olsa önünüzü rahat göremiyorusnuz yeni araçlarla kıyaslandığında.bir diğer sistem 100 wattlık ampül takmak ve yanında da röle kullanmak.br vosumda bu sistem vardı ve gece vos kullanmak ayrı bir keyifti benim için çünkü yol gündüz gibi aydınlanıyordu.ayarları düzgün yaparsanız bir problem olacağını sanmıyorum.yalnız 6000 k alın xenon alacaksanız.çünkü 8000 k ve üzeri hem çok beyaz hemde göz yoruyor ve oldukça güzel dua :) almanıza neden olurlar. :) birde alırken uzun kısa xenon alın.uzunların halogen olması bu seferde uzunlara ihtiyaç duyduğunuzda yetersiz kalacak.ayrıca sellektör yaparken mevcut sisteminize bir zarar vermez.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
cio18
Vosdost
FİŞNE (34 VU 330)

Mesaj #6 gönderen cio18 » Cmt Ara 18, 2010 7:45 pm

slm vosbik,8000 k almaya karar verdim,bizim diger aracta 6000k var begenmiyorum onu fazla,cok beyaz
kelwinn degeri arttıkca maviye kacıyor 8000lik ideal bana görede.bide 100watwlık ampulude denedim bugun rölede bagladık ama düz dinamo oldugu için bende cok zorluyor,o yuzden en iyisi ben uzun kısa zenon siparişi veriyim:) teşkkr ederim bilgi için
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #7 gönderen vosbik » Cmt Ara 18, 2010 8:40 pm

rica ederim.73 model düz dinamoya sahip bir vosum vardı.onunda üzerinde 90/100 wattlık ampül vardı.uzunlarda 100 watt kısalarda 90 watt tı ve inanılmazdı. ): hatta sis farı ve kısalarla giderken her yer gündüz gibi olurdu.selektör yapınca ya da uzunları yakıncada fazla akım çekmemesi için sisler otomatik olarak sönüyordu.güzel bir sistemdi.

6000 lik ya da 8000 lik seçimi size kalmış.ben taktırsam maksimum 6000 lik taktırırdım.hatta mümkünse daha düşük bir kelvn değeri seçerdim.sanırım fabrika çıkışlı araçlarda 5400 kelvin gbi bir değer olabilir.emin değilim.soketleri bozmadan xenon sistemini bağlatın.bir sorun olursa ya da sökmek isterseniz kendini bile yapabilirsiniz.kolay gelsin.
Resim

cio18
Vosdost
FİŞNE (34 VU 330)

Mesaj #8 gönderen cio18 » Pzt Ara 20, 2010 7:22 pm

bugun sipariş verdirttim,6000 kelvinlık uzun kısalardan,ama kardesim illa 8000kelwinlık alalım dedi,kararsız kaldım valla.komurlere filan baktırttım dinamoda sapasaglamdı,hatta platin dist kapagı kablolar makara meksefe filan degiştrttim değiştirmeye gerek yok demesine ragmen ustamın:D bakalım en gec persembe gelicek zenonlarımız insallah begenirim aydınlanırım:)
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #9 gönderen vosbik » Pzt Ara 20, 2010 10:36 pm

güle güle kullanın.bence gayet güzel bir aydınlatma sağlanacak.güzel bir far ayarı yaptırmayıda ihmal etmeyin.
Resim

cio18
Vosdost
FİŞNE (34 VU 330)

Mesaj #10 gönderen cio18 » Prş Ara 30, 2010 8:17 pm

valla hepsini yaptırdım gecelerim gündüz gibi oldu :D şimdi sırada merkezi kilitle alarm var,onlarıda aldım ama iç aydınlatmamın kapılarla baglantısı olmadıgından nasıl yapılcak çözemedim varsa daha once karsılasan insallah bana yardım ederrr:)

“Elektrik Aksamı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir