elektronik ateşleme

Konuyla ilgi tüm sorun tavsiye ve tecrübelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz...
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
gunebakan
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: böcükmobil

Cvp: elektronik ateşleme

Mesaj #11 gönderen gunebakan » Cmt May 28, 2011 10:45 am

ben de kendi yaptığım elektronik ateşlemeyi kullanıyordum uzunca bir süredir.aslında elektronik ateşleme sadece platinin meme yapmasını değil platin üzerinde oluşan direnci de yok ediyor.güzel bir tetikleyici elemanla yapılan bir ateşleme sistemi vosvossun çalışmasında da fark ediyor.benim yaptığım sistem yine platin üzerinden tetikleme alıyordu fakat bütün yük akım geçiren anahtarlama devresindeydi.şimdi bir devre tasarlayacağım ve bunu yolda kalan arkadaşlara ithaaf edeceğim :) nedeni ise devrede 1 asıl 1 yedek elektronik ateşleme ve bir de platinle kullanmak için anahtarlar koyacağım böylelikle elektronik ateşleme arıza yaparsa yedek ateşlemeyi, o da arıza yaparsa platini kullanabileceksiniz :)

Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #12 gönderen gürhan » Cmt May 28, 2011 4:23 pm

gunebakan yazdı:ben de kendi yaptığım elektronik ateşlemeyi kullanıyordum uzunca bir süredir.aslında elektronik ateşleme sadece platinin meme yapmasını değil platin üzerinde oluşan direnci de yok ediyor.güzel bir tetikleyici elemanla yapılan bir ateşleme sistemi vosvossun çalışmasında da fark ediyor.benim yaptığım sistem yine platin üzerinden tetikleme alıyordu fakat bütün yük akım geçiren anahtarlama devresindeydi.şimdi bir devre tasarlayacağım ve bunu yolda kalan arkadaşlara ithaaf edeceğim :) nedeni ise devrede 1 asıl 1 yedek elektronik ateşleme ve bir de platinle kullanmak için anahtarlar koyacağım böylelikle elektronik ateşleme arıza yaparsa yedek ateşlemeyi, o da arıza yaparsa platini kullanabileceksiniz :)

günebakan ben şu anda o dediğin sistemi kullanıyorum...henüz takalı 2 ay filan oldu..1500 km filan yaptım...henüz deneme safhasındayım..o yüzden iyidir kötüdür diye bir yorum yapmıyorum...yakıtı düşürdüğü kesin...sistem alman malı...üstünde bir anahtar var...elektronik ve düz...elektronik bozulursa anahtarı çevirip klasik sistemle devam ediyorsun...

sistem yerlileştirilebilir, fiyatı düşürülebilir...bundan sonrası senin ellerine kalmış...kolay gelsin.
gunebakan
Vosdost

Mesaj #13 gönderen gunebakan » Cmt May 28, 2011 6:02 pm

gürhan yazdı:
gunebakan yazdı:ben de kendi yaptığım elektronik ateşlemeyi kullanıyordum uzunca bir süredir.aslında elektronik ateşleme sadece platinin meme yapmasını değil platin üzerinde oluşan direnci de yok ediyor.güzel bir tetikleyici elemanla yapılan bir ateşleme sistemi vosvossun çalışmasında da fark ediyor.benim yaptığım sistem yine platin üzerinden tetikleme alıyordu fakat bütün yük akım geçiren anahtarlama devresindeydi.şimdi bir devre tasarlayacağım ve bunu yolda kalan arkadaşlara ithaaf edeceğim :) nedeni ise devrede 1 asıl 1 yedek elektronik ateşleme ve bir de platinle kullanmak için anahtarlar koyacağım böylelikle elektronik ateşleme arıza yaparsa yedek ateşlemeyi, o da arıza yaparsa platini kullanabileceksiniz :)

günebakan ben şu anda o dediğin sistemi kullanıyorum...henüz takalı 2 ay filan oldu..1500 km filan yaptım...henüz deneme safhasındayım..o yüzden iyidir kötüdür diye bir yorum yapmıyorum...yakıtı düşürdüğü kesin...sistem alman malı...üstünde bir anahtar var...elektronik ve düz...elektronik bozulursa anahtarı çevirip klasik sistemle devam ediyorsun...

sistem yerlileştirilebilir, fiyatı düşürülebilir...bundan sonrası senin ellerine kalmış...kolay gelsin.

kullandığınız ateşlemenin markası ne ? türkiyede görmüştüm bi sistem.bence çok kullanışlı,yolda kalma riski de yok.
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #14 gönderen gürhan » Cmt May 28, 2011 9:14 pm

henüz kalitesinden emin olmadığım için marka ismi vermek istemiyorum.
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: PORTAKAL

Mesaj #15 gönderen subutay2006 » Pzr May 29, 2011 8:15 pm

tövbe bismillah neler yapıyorsunuz :) kolay gelsin elinize sağlık.
It's not a car, ıt's a VW

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
mahoni38
Vosdost

Mesaj #16 gönderen mahoni38 » Cum Haz 03, 2011 10:22 pm

kaliteden emin değilseniz söylemeyinde 2 sey söyleseniz bari 1 fiyat 2 temin Bonuss olarak bus uyumlu mu? (uyumludur tahminen motorlar aynı teknoloji de
Başımın belası Vosbusum.
[thumbnail]http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1389.snc4/164113_1711657743868_1010866183_31893363_539618_n.jpg[/thumbnail]
mahoni38
Vosdost

Mesaj #17 gönderen mahoni38 » Cmt Haz 04, 2011 12:28 pm

@günebakan bekliyoruz yedekli elektronik ateşleme sistemini.
@gurkan elime ulastı link tsk ederim en yakın zamanda alıp takacağım inş.
Başımın belası Vosbusum.
[thumbnail]http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1389.snc4/164113_1711657743868_1010866183_31893363_539618_n.jpg[/thumbnail]
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: PORTAKAL

Mesaj #18 gönderen subutay2006 » Sal Haz 07, 2011 2:26 pm

Arkadaşlar aşağıdaki videodaki işlem hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

http://www.youtube.com/watch?v=O7MnmUnTJKE&NR=1
It's not a car, ıt's a VW

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
DeLmIrA
Vosdost
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: Hidayet

Mesaj #19 gönderen DeLmIrA » Sal Haz 07, 2011 6:25 pm

mahoni38 yazdı:@günebakan bekliyoruz yedekli elektronik ateşleme sistemini.

yurtiçinden bulunabilen bir sistem mi ? bir link de bana yollar misiniz
Resim
gunebakan
Vosdost

Mesaj #20 gönderen gunebakan » Sal Haz 07, 2011 9:10 pm

DeLmIrA yazdı:
mahoni38 yazdı:@günebakan bekliyoruz yedekli elektronik ateşleme sistemini.

yurtiçinden bulunabilen bir sistem mi ? bir link de bana yollar misiniz

bu gürhan abinin yolda kaldım dediği sistem.sistemde sadece platin yerine manyetik kontak kullanıyorlar.ama sorunun çözüleceğini sanmıyorum çünkü.
elektronik ateşleme takılmasının sebebi,normal sistemse platin üzerinden çok akım geçerek platinin meme yapması,yanmasıdır.elektronik ateşleme takarak platinin üzerinden geçen akımı alarak akımı elektronik tetikleme elemanından transistör veya mosfetten geçiriyoruz.ayrıca platinin üzerinde kullanım sonucu bir direnç oluşur ve bu ateşleme gerilimini etkiler.biz bu direnç oluşumunu da ortadan kaldırarak daha verimli bir ateşleme ve yanma sağlamak istiyoruz.

uzattım ama kısaca bu sistemin işe yarayacağını sanmıyorum.şu anda bi elektronik ateşleme devresi üzerinde çalışıyorum bittiğinde güzel bir sonuç ileteceğim umarım size.

“Elektrik Aksamı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir