Elektrik kaçağı bulma

Konuyla ilgi tüm sorun tavsiye ve tecrübelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz...
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
agundogan
Vosdost
Vosvosumun adı: Betty Boop

Elektrik kaçağı bulma

Mesaj #1 gönderen agundogan » Sal Şub 01, 2011 11:46 am

Arkadaşlar, elektrik kaçağının nereden kaynaklandığını nasıl buluruz? Elimde bir avometre var, kutup başını söküp seri bağlayıp sigortaları tek tek çıkararak bulmaya çalışmayı düşünüyorum ama avometre kullanımını bilmiyorum. Başka yol var mı, avometre ile nasıl ölçüm yapmam lazım?

Diyelim ki ilgili sigortayı tespit de ettim, sonrasında kaçağı bitirmek için ne yapacağız.
2 hafta önce şerit ledler ile karavanı döşedikten sonra akü boşalmaya başladı. Anahtar bağlantısında elektriği direkt verdim, şaseyi ortak verdim yani düğmeye bastığımda şase bağlantısı tamamlanarak ledi yakıyor. Aslında şaseyi direkt ledlere verip elektriği anahtara bağlamalıydım ama kablo durumlarından dolayı böyle yaptım, bu tip bir bağlantı doğru mudur, kaçak yaratır mı?

Armağan GÜNDOĞAN
06 AD 0091 ( T3 Westfalia -2.000)
06 HV 027 (1303 -1300)
34 UT 8510 (1303-1600)
34 TC 228 (1303S Big)
06 HP 910 (Variant 1600)
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Cvp: Elektrik kaçağı bulma

Mesaj #2 gönderen yavuzss » Sal Şub 01, 2011 4:07 pm

Seri baglantiyi yapmayi biliyorsan avometreyi seri baglantiya alacaksin, sonra aku ile kutupbasi arasindan amper ulcumu yapacaksin. ic aydinlatma vs kapali iken sigortalari tek tek dene ve okunan degere bak, hangi sigorta ciktiginda rakam dustu ve ne kadar dustu. muzik sistemleri 0.05A kadar cekebiliyor veya saat 0.01A cekiyor. Hangi sigorta sokuldugunde kacak durdu, o sigorta sokulu iken hangi donanim calismiyor? Kacak oradadir. Tabi sigorta kutusundaki sigortadan gecmeden baglanmis seyler olabilir sonradan, belki kendi sigortasi vardir vs.
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #3 gönderen vosbik » Sal Şub 01, 2011 4:46 pm

slm.kaçak için yavuzun da belirttiği gibi deneme yanılma yapacaksanız. yaptığınız bağlantı ise uygun bir bağlantı değil.kaçak yaratıp yaratmayacağını bilmem ama olası bir durumda şase bağlantısı bir şekilde tamamlanabilir.bu yüzden sizinde beirttiğiniz gibi + ucu anahtardan geçirip şaseyi direk bağlamalısınız.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
Kullanıcı avatarı
agundogan
Vosdost
Vosvosumun adı: Betty Boop

Mesaj #4 gönderen agundogan » Sal Şub 01, 2011 9:02 pm

Seri bağlama olarak bildiğim şey, akünün kutup başını çıkarıp, aleti ampere ayarlayıp, aletin bir ucunu akünün kutup başına, diğer ucunu da çıkarttığım kabloya bağlamak. Böyle midir?
Armağan GÜNDOĞAN
06 AD 0091 ( T3 Westfalia -2.000)
06 HV 027 (1303 -1300)
34 UT 8510 (1303-1600)
34 TC 228 (1303S Big)
06 HP 910 (Variant 1600)
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #5 gönderen vosvosserdar » Sal Şub 08, 2011 10:57 am

avometrenin eksi kablosunu akünün artı kutup başına bağlyacaksınız.artı kabloda eksi kutba.veya tam tersi de olur yeterki ters bağlansın.yani - ye + + ya - bağlansın.hepsi bu.benim vosvosta denedim teybi açıyorum ona ragmen sıfır gösteriyor.sanırım voltmetre nanay .
vosvosta her türlü yardıma hazırım.msn ve telefonla ulaşabilirsiniz.

ResimResim
woswos61
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +

Mesaj #6 gönderen woswos61 » Sal May 03, 2011 12:52 pm

arkadaşlar yanlış anlamayında avo metre felan onlar ne bilmemde bi tane kontrol kalemi alın alinize otolar için kullanılandan + kutumu sökün ve kıskacı artı kutupbaına takın dier ucunuda kabloya takın lamba yanıyosa kaçak var yanmıyo ise kaçak yok bişeydaha araç orjinalse ses sistemi alarm felan yoksa wolkswagende kesinlikle katiyen kaçak olmazz
:basket:
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #7 gönderen vosvosserdar » Çrş May 04, 2011 1:36 pm

0.05 lik bir akımdan basediliyor.bu değer kontrol kalemi ile anlaşılamaz.

ResimResim
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #8 gönderen yavuzss » Çrş May 04, 2011 11:32 pm

Serdar, sen bu işi çözmüşsün :)
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #9 gönderen vosvosserdar » Prş May 05, 2011 10:22 pm

sayende yavuz.arşivimin yüzde 80 i senin bana yardımlarınla ve senin sitelerde yazdıkalrından oluşmakta.arşivim gerçekten kitap olur.birçok konuda yardımcı el kitabım var yani.

ResimResim
Kullanıcı avatarı
mister_e
Vosdost

Mesaj #10 gönderen mister_e » Cum May 06, 2011 12:09 pm

bence önce araca döşediğin let lanbalarının eşektiriğini kontak açtı diye tabir ettiğimiz şekilde bağlarsan bu sorunu ve kacağı kesersin
letler bu şekilde kontaksız çalışmaz ve akım çekmez
vosvos suz bi hayat düşünemiyorum:)

“Elektrik Aksamı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir