Sigorta Eriyor.Yardım

Konuyla ilgi tüm sorun tavsiye ve tecrübelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz...
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
sertug
Vosdost

Sigorta Eriyor.Yardım

Mesaj #1 gönderen sertug » Pzr Mar 06, 2011 1:48 am

Herkese iyi forumlar..
Vos seyir halindeyken yanık kokusu geldi, akü şarj lambası yandı sonra pufff stop etti.
Sigortalara baktım sağ baştaki mavi sigorta atmış.atmakla kalmamış erimiş.
Başka bi sigortayı söküp taktım elektirik geldi, araba çalıştı ama farları yakınca şarj lambası tekrar yanmaya başladı.
kapattım farları dörtlülerle gittim.
Bu arada sabahtan beri korna zaten çalmıyordu ama kornaya basınca sellektör sesi gibi klirk klirk sesi geliyor...
Sorun büyük ihtimalle farlardan kaynaklanıyor gibi geliyor bana.
Vosu daha yeni kaportadan çıkardım ön çamurluktaki sinyaller falan söküldü acaba yanlış bi bağlantı olmuş olabilir mi?
Sorun ne olabilir?

Teşekürler...

vosbik
Administrator
Administrator

Cvp: Sigorta Eriyor.Yardım

Mesaj #2 gönderen vosbik » Pzr Mar 06, 2011 2:24 am

slm.madem bu şekilde yeni sökülüp takılan yerler var.elektrik tesisatında şase alna bir yer var.şase aldığı içinde sigorta eriyor.yeni bağalnana noktaları elden geçirmekte fayda var.geçmiş olsun.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
sertug
Vosdost

Mesaj #3 gönderen sertug » Pzr Mar 06, 2011 2:51 am

Yarın bi bakayım.teşekür ederim :)
Kullanıcı avatarı
yunusbatmaz
Vosdost
Vosvosumun adı: SEVİMSİZ

Mesaj #4 gönderen yunusbatmaz » Pzr Mar 06, 2011 8:54 am

Çok geçmiş olsun..Daha kötü bir sonuç olmamış iyiki sadece sigorta erimiş altı üstü...Hemen iyi bir elektrikçiye göstermeniz gerekli..Yoksa başınıza büyük işler açabilir...
ResimResim
srkblck
Vosdost

Mesaj #5 gönderen srkblck » Pzr Mar 06, 2011 2:36 pm

muhtemelen biyerden şase yapıyo sigortanın erimesi ise sigortanın girdi yerin gevşek olmasından kaynaklanıyor olabilir aynısı benm basıma geldi şaseden kaynaklanan sigorta atması ancak sigortanın erimesi tabloda tam sıkışık bir şekilde takılı olmamasından kaynaklandıgını söyledi elektrikçim inşallah kısa zamanda sorununuz çözülür.
Powered By SRKBLCK
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #6 gönderen yavuzss » Pzr Mar 06, 2011 11:34 pm

Sertuğ, normalde mavi renk yani 25A sigorta vosvosa takılmıyor, 8A ve 16A sigortalar kullanılıyor. 25A sigortayı yakan bir durum hiç normal değil, sorunu çözmeden yeni sigorta takmak daha büyük sorunlara sebep olabilir. Sigorta yandığında ateşlemeyi kesmiş motor. Ancak normalde ateşleme sigortasız bağlanır seninki sigortalı bağlanmış. Tesisat kurcalanmış ya yakın zamanda ya da çok önceden. Kaporta işlemi yaptırdığında nereler ellendi, neresini söktüler. Sadece çamurluk ise çamurluğa bağlı olan lambalarda kısa devre veya yanlış bağlantı olabilir. Farları yakınca sorun oluyorsa park lambaları veya farlarda kısa devre olabilir veya far ile ateşleme sistemi tek hat bağlandığı için aşırı yükleme sorunu olabilir. Şarj lambası yandığı için kısa devre daha olası. Kornaya bastığın zaman gelen ses sonradan korna için takılmış rölenin sesi olabilir. Korna sol ön çamurluğun içinde, belki fişlerini sökmüşlerdir veya çıkmıştır.
sertug
Vosdost

Mesaj #7 gönderen sertug » Pzt Mar 07, 2011 4:11 pm

Teşekürler..
Bagajın kenarlarındaki pasları temizletip boyatmıştım.galiba yapan kişiler oraları kurcalamış.Gündüz gözüyle bagaj halısını kaldırıp ibrenin arka kısmına baktım.
karmakarışık zaten.hatta üzerinde 12 volt yazan role biyere sabitlenmemiş boşta sallanıyordu.muhtemelen arkasına takılı olan fişler biyerlere sürtüp kısa devre yaptı.
elektrik bandıyla yalıttım biraz boşta duranları falan sorun halloldu gibi.o 12 volt yazan kutu nereye monteliydi bilmiyorum ama bi yer uydurucam.Elektrik tesisatını komple elden geçirmek gerekli sağlıklı olması açısından.izmirde tavsiye edebileceğin elektrik ustası var mı yavuz?

Tahmin ediyorum rolenin arkasındaki fişlerin yerlerini karıştırdılar.Kornaya basınca o 12 volt yazan rolenin içinden geliyor ses..

şimdi biraz kurcalıyım senin paylaştığın elektrik şemasını belki daha kapsamlı fikir edinirim :)
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #8 gönderen yavuzss » Pzt Mar 07, 2011 5:04 pm

Malesef İzmir'de benim işine güvenip önerebileceğim bir elektrikçi yok :) Senin vosunla 1303 modellerinin tesisatı farklılık gösterir, baktığın şema doğru modele ait olduğuna emin ol kafan karışmasın :)
sertug
Vosdost

Mesaj #9 gönderen sertug » Pzt Mar 07, 2011 5:44 pm

o zaman işim zor.olmadık kimselere elletmek yanlış olur kobay niyetine..senin paylaştığın şemaya baktım 73 süper beetlemış.

Gezineyim 70 şeması bulunca dersime çalışayım biraz :) fikrim olsun konu hakkında.
En son sertug tarafından Pzt Mar 07, 2011 5:52 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
sertug
Vosdost

Mesaj #10 gönderen sertug » Pzt Mar 07, 2011 5:44 pm

bu sigortaların hepsine 16 a taksam olurmu çünkü 25 lik birkaç tane var ...

“Elektrik Aksamı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir