lpg şeması yardım

Konuyla ilgi tüm sorun tavsiye ve tecrübelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz...
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: PORTAKAL

lpg şeması yardım

Mesaj #1 gönderen subutay2006 » Sal Ara 13, 2011 11:50 pm

portakalın lpg tesisatı bir kasap tarafından çekilmiş. sadce bir düğme konulmuş benzin-orta-gaz konumu var gaz seviye göstergesi takılmamış tesisatı bağlamayı düşünüyorum anladığım kadarıyla önceki tesisatta + olarak bobinden çekilmiş aşağıdaki resimdeki tesisatta kontaktan + alınmış ayrıca şase olmasına karşılık bir de bobinin - ucuna bağlantı yapılmış bobinin - ucuna yapılan bağlantının maksadı nedir ben yine kontaktan değil de + yı bobinin + ucundan çeksem sorun olur mu bilen bir arkadaş açıklarsa sevinirim.

Resim

Uploaded with ImageShack.us

It's not a car, ıt's a VW

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost

Cvp: lpg şeması yardım

Mesaj #2 gönderen subutay2006 » Prş Ara 15, 2011 11:27 am

VosvosTürk ruhu yardımlarınızı bekliyorum yavuz da mı görmüyor yahu :)

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
hunterakon
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Maviş

Mesaj #3 gönderen hunterakon » Prş Ara 15, 2011 3:09 pm

abi + yada - farketmez istediğin yerden çek
ama çektiğin yerde sigorta var ise sisteme bir sigorta daha bağlamak biraz tam bilemedim orasını düşündüm ben
bobinden alman bana daha mantıklı geldi bobin arkada kontak önde ama işin başka boyutu bence göstergeye gerek yok olsa nolur olmasa nolur bence olmamasında fayda var hem muayenede görünmez fark edilmez kuşku uyandırmaz hemde gerçek değeri senden iyi bilemez:D

ama ben çok taktık bu gösterge olmaz ise ben portakala binmem diyorsan abi verecen lpg ciye parayı çalacan düdüğü:D
ha yooook ben parada vermem diyorsan bobinden alabilirsin kontaktan alacağın elektrik kaçak yaparsa akünü bitirir ama bobinden alırsan sıkıntı olmaz benim mantığım bukadar
Resim
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #4 gönderen yavuzss » Cum Ara 16, 2011 8:29 pm

Yolladığın çizimde yazılar çok küçük tam okunmuyor. Bobinin - ucu bildiğin şase bağlantısı gibi değil, yani bobinin - ucundan - bağlantısı alınmaz, o bağlantı muhtemelen motor devrini algılayıp gaz miktarını ona göre veriyordur karbüratöre. Seviye göstergesine gelince çizimde şamandıra tesisatı ayrı soketli bir bağlantı olarak görünüyor. Şamandıran arızalı değil ise bu bağlantıyı yaptığında düğme üzerinden gaz seviyesi ölçülebilir. +'yı bobin + sından alma sebebi kolaya kaçmak, hazır kesiciler için kablo çekilirken 1 tane fazla kablo çekiliyor + da oradan alınıyor. Aslında + sigorta kutusundan da bağlanabilir, bobinden bağlanırsa ayrı bir sigorta araya takılırsa uygun olur çünkü orjinal tesisatta bobin sigortasızdır. Gözünde büyütecek kadar zor bir durum değil, 5 parça kablo var, kafan karışırsa sıfırdan tesisatı çek olsun bitsin :)
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost

Mesaj #5 gönderen subutay2006 » Cmt Ara 17, 2011 5:45 pm

Yavuz öncelikle cevabın için teşekür ederim, şöyle yapsam sakıncası olur mu ?. + yı bobinin + sından çeksem tek kablo, araya şekildeki gibi 8a sigorta bağlasam ordan da seri bağlantı ile bunu; lpg elkro valfine, benzin elektrovalfine, gaz beyninin üzerindeki valfe dağıtsam eksileri şaseden alsam bir sorun olur mu sence. Bu tesisat için kablo kalınlığı ne kadar olmalıdır. Şimdiden teşekkürler.

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #6 gönderen vosvosserdar » Pzr Ara 18, 2011 4:41 pm

peki şemada elektrovalfler için ve gaz beyni için artı görünmüyor.kumandadan yeşil ve beyaz iki kablo ile artı geliyor.neden bobinden almak istiyorsunuz.

ayrıca benim tesisatta da senin aynen bir yukarıda yazdığın gibi sigortalı bir bağlantı var.fayadası mı var bilemem ama şemaya göre artıya gerek yok neden böyle anlamadım.

birde bir vosvosta benzin kesicinin yerini aşagıdaki ibi yuvarlak işaretli yerde monteli gördüm.güvenlik açısından acaba daha iyi olur mu.

Resim
vosvosta her türlü yardıma hazırım.msn ve telefonla ulaşabilirsiniz.

ResimResim
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost

Mesaj #7 gönderen subutay2006 » Pzr Ara 18, 2011 8:19 pm

serdar beyne ve lpg elektro valfine giden tek kablo ortak artı olarak kullanılmış benim gördüğüm bu şekilde ben yakıt anahtarına artıyı nerden çekmeliyim diye sormak istedim bobin yakın olduğu için ve basit olduğu için onu düşünmüştüm çünkü elektriğin kontak açılınca gelmesi lazım sen nerden almamı önerirsin sigorta bağlamak mantıklı her ihtimale karşı sistemi koruması için diye düşünüyorum

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
Kullanıcı avatarı
yunusbatmaz
Vosdost
Vosvosumun adı: SEVİMSİZ

Mesaj #8 gönderen yunusbatmaz » Pzt Ara 19, 2011 7:01 pm

Bobine giden + zaten kontaktan geçerek gelir..Yani kontağı açmadan bobine +12v gelmeyeceği için yakınsa ordan alabilirsin..Sigorta mutlaka koymanı öneririm çünkü sigorta hayat kurtarır...Zaten gerekli diğer bağlantılar şemada gösterilmiş..Aynı şekilde yaparsan bir sorun yaşamazsın..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
yunusbatmaz
Vosdost
Vosvosumun adı: SEVİMSİZ

Mesaj #9 gönderen yunusbatmaz » Pzt Ara 19, 2011 7:04 pm

Ve benzin kesicini benzin pompasıyla karbüratör arasına koymanı öneririm neden dersen..benzin pompasının içinde her zaman benzin olur ve boşta çalışmaz..eğer ki boşta çalışırsa o içinde benzin olmadan ileride sübapları haşlanır ve kullanılmaz hale gelebilir..Yenisini almak zorunda kalabilirsin..

Bobinin eksi ucu tetik olması gerek..Çünkü bobin sadece devreyi platin üzerinden tamamlar ve ateşleme sağlanır..Elektronik anahtarın acaba - tetiklemi yoksa + tetiklemi çalışıyor? önemli soru bu burada ki...Genelde çoğu bobin + tetikle çalışır..Onu da bobinden distributöre giden buji kablosuna dıştan sarılır..Ateşleme olduğunda + dan tetik alır..Ona dikkat etmeni öneririm yoksa..Elektronik anahtarın tez zamanda arıza verebilir..Çok çabuk bozulurlar zaten bunlar..Marka modele göre şema bulursan daha verimli olur tetik konusunda..Şu an ilk kez eksi den tetikle çalışan bir beyin gördüm ben :)
En son yunusbatmaz tarafından Pzt Ara 19, 2011 7:10 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
ResimResim
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #10 gönderen vosvosserdar » Pzt Ara 19, 2011 7:09 pm

bu kumanda ayakların oraya konuyor artı da kontaktan alınmalı bence.acaba bobinden artı almak bobine zarar verir mi.bende de bobinden alınmış ama dediğiniz gibi kolay diye oradan alıyorlar.
vosvosta her türlü yardıma hazırım.msn ve telefonla ulaşabilirsiniz.

ResimResim

“Elektrik Aksamı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir