eski aküler ne yapılmalı?

Konuyla ilgi tüm sorun tavsiye ve tecrübelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz...
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
şamkuteytsa
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Haspağa

eski aküler ne yapılmalı?

Mesaj #1 gönderen şamkuteytsa » Çrş Oca 25, 2012 2:55 pm

benim şarj sorunum vardı. o geçti gibi oldu, sonra da akü zayıfladı. elimdeki akü en az 4 kere boşalmıştır. 3 ü bende 1 i eski sahibinde, eski sahbi iyimser bakmış olabilir bana söylerken. kesin 3 kezdir o da işte. :D bu aküden randıman alabilir miyim? yenisini alınca da boşaltıverirse 0 akü ziyan olacak. ya da akü bitik şarj tutmuyor da olabilir. yeni akü almam gerek gibi

"...olursanız belki Haspağa'yı bile görebilirsiniz..."
Kullanıcı avatarı
efemm006
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: VosbiCan

Cvp: eski aküler ne yapılmalı?

Mesaj #2 gönderen efemm006 » Prş Oca 26, 2012 10:02 am

Yeni akü al iş çözülsün.Bu akü söylediğin sayı kadar şarj edildiyse pek randımanlı olmaz.Arabada şase kaçak yapan bi yer yoksa sıkıntı olmaz yenisinde.Eskiyide hurdacıyada sat 25 TL ye iş çözülsün :)
Erdi Hasırcı
şamkuteytsa
Vosdost

Mesaj #3 gönderen şamkuteytsa » Prş Oca 26, 2012 1:03 pm

şu bitik haliyele teyp meyp çalıştırıyor. yavuzss nin önerdiği kaçak testini uygulayacağım. bitik olsa bile çıkar herhalde kaçak varsa. ona göre yeni aküyü de heba etmeyeyim.
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #4 gönderen yavuzss » Cum Oca 27, 2012 10:17 pm

Tam olarak şikayetin nedir şu anda?
şamkuteytsa
Vosdost

Mesaj #5 gönderen şamkuteytsa » Cmt Oca 28, 2012 12:28 am

bi şarj problemim olmuştu, konjektör onarıldı. yine aküyü(72 ah,tesisat falan da yok arabada.) boşalttı araba. (toplamda böyle 4 kere falan akü şarja gitti yedek aküyle bindim, akü geldi taktım boşaldı.) sonra 1 hafta kutup başını sökerek bindim akü canavar gibiydi. arabada kaçak var dedim nasılsa söküyorum diyip ölçme gereği duymadım. sonra çekmeden denemeye başladım yine tek marşta alıyor. sonra hava -10 a düştü. bi gece akü zayıflamaya başladı, zar zor çalışıyordu ki, en son gaz dondu arabada zaten benim de benzin tesisatı gidik... hava düzelince geçen vurdurup çalıştırdım. şarj ettim bindim arabaya 30 dk kadar. yokuşun başında stop edip tekrar bastım aldı. dedim" hah tamam şarj da oldu sorun yok." gittim tiyatroya, oyunu izledim çıktım (2saat) almadı. marş motorunu döndüremedi bile. vurdurdum çalıştırdım eve gelirken de baskı balata bitti -o ayrı :D- garjda yatıyor araba.

maçın geniş özetinden sonra Yavuz Abi, yokuşun başında çalıştıına göre şarj ediyor. ama akü yıpranmış olduğu için (eski sahibinde de boşalmış akü adam 1 kez dedi ama güvenemedim, araba da hezün 2 aydır bende.) aküden de şüpheleniyorum. aküyü değiştirsem geçer mi acaba diyorum çünki millet 5 dk boyunca 10ar snden marş yapıyor akü ölmüyor. benimki tam performansla marş yaptığını düşündüüm anlarda bile 5. de öleyazıyor.

para geçince elime baskı balata için gidecem sanayiye o ara bi de multimetre ile Gürhan abiye önerdğin yöntemle kaçak var mı diye ölçecem. akü boşken ölçsem sağlam sonuç vermez herhalde şimdi... elimdeki aküden randıman alınmaz herhalde? yenisini alayım dediydim de eskisini napmak lazım?
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #6 gönderen yavuzss » Sal Oca 31, 2012 10:28 pm

Müzik sistemi veya alarmda kaçak olabilir, bu da aküyü yiyordur. Starter aküler birkaç kez deşarj olduğunda ömrünü tamamlayabiliyor ancak yeni akü almadan önce kaçak sorununu giderip son bir şans ver bence aküne. Yine sıkıntı yaratırsa yenisini alırsın.
şamkuteytsa
Vosdost

Mesaj #7 gönderen şamkuteytsa » Çrş Şub 01, 2012 1:19 am

teyp, ön konsolda 1 hoparlör var solda. arkada 2 pioneer hoparlör var o kadar.bu bitik haliyle (marş dönmüyor ama teyp falan çalışıyor şu an.) kaçak testini yapsam aynı neticeyi verir mi? sağlıklı kaçak testi için tam dolu mu olması lazım yoksa
Kullanıcı avatarı
suvos
Vosdost
Vosvosumun adı: totoş

Mesaj #8 gönderen suvos » Cmt Şub 04, 2012 5:16 pm

arkadaşlar bu tesisat kaçakları yüzünden yazdıklarınnızdan hep akü kaybı olacağını anlıyorum yada ömrünü azaltacağımızı. akünün artı kutpu na bir şalter bağlasak gizli kontak gibi aracı kapatırken bassak düğmeye akü çıksa devreden bu engeller mi acaba bu riski elektrikten anlayan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.çözüm olabilirmi? :)
Kullanıcı avatarı
suvos
Vosdost
Vosvosumun adı: totoş

Mesaj #9 gönderen suvos » Cmt Şub 04, 2012 5:25 pm

bu arada geçmiş olsun arkadaşım.bencede aküye şans ver biryerde şarj için bekletsen dolar heralde. benim kayınpeder aküyü kır evinde aydınlatma için kullanıyor akü boşaldıkça gelip şarj ediyor devam sonra yalnız bu akü sadece lamba yakıyor dolu iken bir marş motoru çalıştırımı bilmiyorum diyeceğim bitirip doldurup kullanıyor aküye bir şey olmuyor dene derim.

“Elektrik Aksamı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir