kornam çalmıyor(du) düzelttim:D

Konuyla ilgi tüm sorun tavsiye ve tecrübelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz...
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
hunterakon
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Maviş

kornam çalmıyor(du) düzelttim:D

Mesaj #1 gönderen hunterakon » Pzt Şub 06, 2012 3:26 pm

mavişin kornası 3 gündür çalmıyor. korna arızalıdır diye kornayı söktüm akünün + - sine değdirdim kulağım sağır oldu:D gayet güzel çalışıyor kablonun uçlarında elektrik yok gerçi kornaya basıpta kablonun uçlarına bakmadım ama sonuçta elektrik gelmiyor gelse çalardı kornada bişi yok kablonun yolunu takip ettim bagaj içinde birisi role gibi bir kutu var ona gidiyor diğerini göremedim bant ile sarılmış içerde zannedersem korna düğmesine içeriye gidiyor ben şimdi ilk olarak ne yapacam ne yapmalıyım elektrikçiyemi gideyim onamı bayılayım :D
ve bu arada korna arızalıdır diye gittim yeni bir korna aldım 15 liraya şuanda 2 kornam var paralel bağlayıp 2 sinide kullansam bir sıkıntı olurmu onuda sormuş olayım :) elektrik ile ilgilenen arkadaşlardan ustalardan haber bekliyorum
En son hunterakon tarafından Çrş Şub 08, 2012 8:19 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Resim
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: PORTAKAL

Cvp: kornam çalmıyor

Mesaj #2 gönderen subutay2006 » Pzt Şub 06, 2012 6:58 pm

https://picasaweb.google.com/lh/photo/M ... directlink

Osman resimdeki şemada görüldüğü üzere ama senin araçta aynı mıdır bilemiyorum öyle oludğunu düşünerek konuşuyorum elektrik + yı 11.sigortadan almış fren merkezindeki müşirlerle ortak kullanılıyor keşke aracın altına yatıp ordan kornaya artının gittiğini kontrol etme şansın olsa yada direk kornaya artı geliyor mu buna bi baksan. anladığım kadarıyla artı direk bağlanmış kornaya direksiyondan düğmeye bastığında şaseyi vermenle devre kapanıyor mantığı bu. Önce kornaya artının gelip gelmedğnden emin olmak şase kablosunda da kopukluk olabilir diye d üşünyorum benim naçizane fikrim bu yönde ustalar muhakkak daha aydınlatıcı bilgiler verecektir.
En son subutay2006 tarafından Pzt Şub 06, 2012 7:03 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
It's not a car, ıt's a VW

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #3 gönderen yavuzss » Pzt Şub 06, 2012 9:58 pm

Orjinal tesisatta kontağı açtığın zaman kornaya + gider, düğmeye bastığında da şase tamamlanır ve korna çalar. Fakat sonradan kornaya röle takılıyor, ve röleyi takan kişinin keyfine göre bağlantı şekli değişebiliyor. Yani röleli bağlantıda yine kornada sürekli + olup düğme şaseyi tamamlayabileceği gibi, kornaya sürekli şase verip düğmeye basıldığında röledenkornaya + vermek de mümkün. Korna sağlam olduğuna göre röleyi kontrol etmeni öneririm, bir de röleye gelen düğme tesisatı sağlam mı, simit arkasındaki korna çalmaya yarayan parçalarda sorun mu var incelemek lazım.
hunterakon
Vosdost

Mesaj #4 gönderen hunterakon » Sal Şub 07, 2012 9:44 am

şimdi + ve - kablolarını takip ettim %100 + dan elektrik gelmiyor işin garip tarafı o roleya bağlı olan yerde birden fazla kabloların olması ve onların ne işe yaradığını bilmemem ve vaktimin olmaması işim gereği sabah 8 akşam 6 çalışıyorum ve gün içerisinde 10 dakkalık bile mola vaktim olmuyor gece karanlığındada bu işi çözeceğimi sanmıyorum yıllık izinimi kullanım bu işi çözmem gerek başka bir şey daha ileticem dün telefondan murat abiye söylemiştim
farlar ilk yandığında çok canlı cok şiddetli yanıyor bir 2 3 dakika sonra hafif solmaya başlıyor soluyor ve şarz lambam kızarıyor yanmıyor ama sanki yanacakmış gibi oluyor bir müddet sonra o şarz lambam normale dönüyor ama far o ilk yandığı gibi olmuyor aralarda bir yine güçleniyor ama kısa süreli oluyor böyle bir problemde var ve bu işlem o konjektörden olma ihtimalide olabilir yada bilmiyorum kafayı yemek üzereyim çözemiyorum kime götürecem kime yaptıracam yada problem nerde onuda bilmiyorum mavişin gidişine hastayım hiç bir sıkıntısı yok ama beni bu son korna olayı çok dertlendirdi aküden başladım flaşörden giriş yaptım konjektörden gelişme yaptım şimdi kornada ve o farlardaki solmada sorun yaşıyorum sonuç yaşamak istiyorum bilemiyorum birazda edebiyata bağladım:D
Resim
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost
Vosvosumun adı: PORTAKAL

Mesaj #5 gönderen subutay2006 » Sal Şub 07, 2012 9:58 am

Senin maviş seni Cemal Süreyya yaptı Osman :) . Keşke vaktin olsa da şaj ölçümlerini bi yaptırsan osman konjektörle mi alakalı alternatör mü emin olursun.
It's not a car, ıt's a VW

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
hunterakon
Vosdost

Mesaj #6 gönderen hunterakon » Sal Şub 07, 2012 3:01 pm

evet şu saat itibari ile deneme yanılma yöntemi ile o roleden çıkan kablo oksit tutmuş kabloyu değiştirdim tekrar denedim bu seferde - çalışmaz oldu:D + çalışıyor gayet güzel ama - yani butona giden kabloda bir sıkıntı var yeni bir hat çekmeyi düşünoyorum
Resim
Kullanıcı avatarı
big1303
Vosdost
Vosvosumun adı: Leylâ

Mesaj #7 gönderen big1303 » Sal Şub 07, 2012 3:11 pm

Geçmiş olsun kardeşim:)
hunterakon
Vosdost

Cvp: kornam çalmıyor(du) düzelttim:D

Mesaj #8 gönderen hunterakon » Çrş Şub 08, 2012 8:23 am

saol abi ama halletim bunuda atlattık...2 korna birden bağladım ses muhteşem artık tek sesli dıt dıt çalan kornam dat dat çalmaya başladı :=) tabi kornanın birini bagajın içinde tutmak zorunda kaldım zira yer yok :) biraz idare etsin havalar düzelince onuda dışarıya güzel bir montajını yapacağım ve ben anlıyorumki mavişin ruhu var cumartesi akşamı hır gür birazda zorlayarak kullandım bana nispet yapıyor bakarsan bağ olur bakmassan dağ olur :D
Resim

“Elektrik Aksamı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir