aküyü şaltere bağlamak

Konuyla ilgi tüm sorun tavsiye ve tecrübelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz...
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
şamkuteytsa
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Haspağa

aküyü şaltere bağlamak

Mesaj #1 gönderen şamkuteytsa » Pzt Şub 06, 2012 9:49 pm

merhabalar. yeni bir akü alacağım 45 amper veyahut 60 amper.(bu konuda önerisi olan var mı? neden 45 neden 60?)
her ihtimale karşı, arabanın elektrik akışını kesen bir şalter yaptırmak istiyorum. akü boşalmasın diye. bu mümkün mü? en emniyetlisi hangi çeşit şalterdir? ev şalteri gibi mi yapacaz başka var mı :))
şarj dinamosunu söküp kendim kömürlerini falan değiştirebilir miyim? silecek motorunu dağıtıp topladıydım geçen. o derece. :)) çok işmiş gibi...

cevaplarınızı bekliyoruuum

"...olursanız belki Haspağa'yı bile görebilirsiniz..."
hunterakon
Vosdost
Vosvosumun adı: Maviş

Cvp: aküyü şaltere bağlamak

Mesaj #2 gönderen hunterakon » Sal Şub 07, 2012 11:07 am

45 amperi unut gitsin eğer durumun varsa yerde müsayitse 75 amp tak daha sorunsuz olur ama 60 amp de uygundur ki şahsen ben öyle kullanıyorum.
2.cisi elektriği kesen bir şaltere ne ihtiyacın var gerek yok
3.şarz dinamosunu sökmen temizlemen için yanlış bilmiyorsam eğer motor inmesi gerektiği tabi bilemiyorum
Resim
izustun
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Semoş

Mesaj #3 gönderen izustun » Sal Şub 07, 2012 11:16 am

konumu itibarıyla sarj dinamosu motoru indirmeden çıkartılabilir diye biliyorum.vos motor indirme bindirme videosu izlemiştim orda motoru yerine taktıktan sonra dinamoyuda üzerine takıyorlardı çünkü.kayışı çıkartıcaksın,elektrik kablolarını sökeceksin,sadece davlumbazdan nasıl sökülür onu tam bilmiyorum
Resim

(o\_!_/o)
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: PORTAKAL

Mesaj #4 gönderen subutay2006 » Sal Şub 07, 2012 2:21 pm

http://www.youtube.com/watch?v=4ewXkdPgsa4

motorun inmesine gerek yok arkadaş videodan izleyebilirsiniz
It's not a car, ıt's a VW

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
şamkuteytsa
Vosdost

Mesaj #5 gönderen şamkuteytsa » Sal Şub 07, 2012 7:52 pm

şalter gerekli ki o yüzden soruyorum. :) şalter konusunda önerisi olan var mı? gerçi baskı balata yapılması için motor da inecek. aslında o ara ustaya söktürüp karbüratör karbcıya dinamoyu elektrikçiye götürsem dha iyi olacak
Kullanıcı avatarı
atakan77
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Turna

Mesaj #6 gönderen atakan77 » Sal Şub 07, 2012 11:54 pm

45 amper uygundur. fazlası gereksiz bence. Şartel olarak da 32 amperlik pako al kafan rahat olsun. siemens in kaliteli pakoları var. aküden çıkan şase kablosunu kesip araya bağlarsın. Linkteki resms dikkatli bakarsan arka koltul altında bağlamış olduğum pakoyu görürsün. Pakoya ayak değmemesi için etrafına koruma yaptım sonradan. https://picasaweb.google.com/1110903607 ... 9158280482
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #7 gönderen yavuzss » Çrş Şub 08, 2012 12:06 am

45A fazlasıyla iş görür alarm ve güçlü müzik tesisatın yoksa veya aracı yatırmıyorsan. Şalter olarak da araç aksesuarı satan yerlerde akü için şalter satılıyor, kırmızı plastik bir anahtarı var takıp çeviriyorsun akü bağlanıyor çevirip çıkarınca bağlantı kesiliyor. Şarj dinamosu düz de olsa alternatör de olsa kömür değişimi için dinamoyu yerinden sökmeye gerek yok, üzerinde değiştirirsin. İlle dinamoyu sökecem dersen motor indirmeden sökmek de mümkün ancak uğraştırır. Ya fanı arkadan sökersin ki zordur bu iş, ya da davlumbazı gevşetirsin kaldırırsın fakat termostat varsa önce onun körük bağlantısını ayırman gerekir ve radyatör büyük tip ise ve davlumbaz vidası sökülüp atılmamışsa bu vidayı sökmen gerekir yoksa radyatöre zarar verebilirsin zorlarsan.
şamkuteytsa
Vosdost

Mesaj #8 gönderen şamkuteytsa » Çrş Şub 08, 2012 12:21 am

teşekkür ederim. 45 lik alacağım. anahtar bağlatacağım. bu elektrik sızıntısına kesin çözüm değil mi? yavuzss baskı balta için motor inecek, o sırada ustadan rica edip dinamoyu alacam. elektrikçiye bırakacam elden geçirsin. kolaysa radyatörü de alıp süngerlerini yenilemek lazım. atakan77 ben sigorta panelinin oraya bir düğme veya anahtarla bağlamak istiyorum ama? mümkün değilse öteki türlü de olur.
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #9 gönderen vosvosserdar » Çrş Şub 08, 2012 1:47 pm

atakan ve yavuz un yazdıklarına ekleme yapmak hata olur ama ben akü amperinin yüksek olmasından yanayım çünkü teyp takacaksın alarm merkezi kilit derken akü zayıflıyor.zaten teyp bile yetiyor güç kaybına.

sabahları marş basarken kuvvetli bir akünün olması iyidir.ama şalter takacakmışsın sen bilirsin 45 de yeter belki.ancak para sıkıntısı yoksa en azından 60 al derim.benim akü sanırım 70 amperdi.sığsa 90 alırdım ama 70 den yukarı sığmamıştı.

bazı arkadaşlar iki akü taksak ne olur diye konu dahi açmıştı.yatırım olsun 60 lık al.
vosvosta her türlü yardıma hazırım.msn ve telefonla ulaşabilirsiniz.

ResimResim
şamkuteytsa
Vosdost

Mesaj #10 gönderen şamkuteytsa » Çrş Şub 08, 2012 8:56 pm

hmm... bu da farklı bir düşünce. peki marş için o kadar fark ediyor mu ya übyk küçük amper? ben kapasite meselesi sadece diye biliyordum... merkezi kilit alarm falan yok bende. baya insan bahsetmiş çok mu şart bu yahu? taktırayım bari :D

“Elektrik Aksamı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir