Sinyal kolu arızası..

Konuyla ilgi tüm sorun tavsiye ve tecrübelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz...
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
sertug
Vosdost

Sinyal kolu arızası..

Mesaj #1 gönderen sertug » Pzt Ağu 13, 2012 1:33 am

Kontak termiği arızası sebebiyle kontağı sökmek için direksiyonu ve sinyal kolunu söktüm..Termiği çıkardım ve kontağı yerine taktım şimdilik düz kontak kullanıyorum..
Sorun burda başladı..

Direksiyonu yerine taktım ve sinyaller çalışıyordu..Elektrikçiye kadar gittim sinyal calışmamaya başladı..dörtlüler yanıyor sigortalarda bir problem yok sadece sinyal arızası var..
Elektrikçi baktı ve sinyalleri ayarladı (kolun arka tarafında sağ ortada kalan iki kabloyu bi telle birbirine bağladı yanlış görmediysem)
Şimdi sinyal döndükten sonra eski haline gelmiyor elle getirmem gerekiyor..
Direksiyonu yanlış takmışım çapraz duruyor..Direksiyonun çapraz durmasından kaynaklanır mı? Ayrıca sinyal sertleşti..
Tamir için ne yapmalıyım..Teşekürler..

sertug
Vosdost

Cvp: Sinyal kolu arızası..

Mesaj #2 gönderen sertug » Sal Ağu 14, 2012 10:53 pm

Bugün tekrar söktüm sinyal kolunun arkasındaki kabloları tırnakların arkasına yerlestirince daha kolay oturdu..Sinyal rahat çalışmaya başladı ve direksiyonuda düzgün takınca sinyal geri atmaya başladı..

Sorunun bir kısmı çözülmüş oldu..

Kontağı açınca sinyal rölesinden TIIRRR die ses geliyordu..Roleyi söktüm.. Şuan sinyal çalışmıyor..Sorun roleden kaynaklıı olabilir mi?
Kullanıcı avatarı
slack
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Mesaj #3 gönderen slack » Prş Ağu 23, 2012 10:19 pm

Merhaba. Eğer sinyal kolu kapalı konumda olduğu halde kontak açılınca röleden ses geliyorsa sinyal kolu veya kablolarında bir kısa devre olmalı. Çünkü sinyal kolu bir yöne çevrilmeden röleye akım gelmemeli.

Sinyal kolunun üzerindeki kablo bağlantlıarını kontrol edin. Bunlar fabrikada basılarak oturtulmuş elektrik kontakları, eğer plastik bağlantı yerinden koparlarsa yerine yerleştirmek mümkün olmadığı için yedeklerine bağlanabiliyorlar. Büyük ihtimalle elektrikçi yedekleri kullanarak sorunu çözmüş olmalı.

Kabloları bir multimetreyle kontrol edebilirsiniz. Aslında sinyal kolunun çok basit bir yapısı var. Aracın yılına göre kablo şemasını indirin, çok yardımcı olacaktır.
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #4 gönderen yavuzss » Sal Eki 02, 2012 9:52 pm

Sinyallerle dörtlü aynı röleyi kullansa da aynı sigortadan geçmez bunu göz ardı etme.

“Elektrik Aksamı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir