acele bilgi

Konuyla ilgi tüm sorun tavsiye ve tecrübelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz...
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
ufunky
Vosdost

acele bilgi

Mesaj #1 gönderen ufunky » Çrş Şub 14, 2007 11:34 am

vosvosa w8bc kısa paso lu bujı olurmu?

yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #2 gönderen yavuzss » Çrş Şub 14, 2007 2:54 pm

Ilıman İklim:
Bosch W145T1 (Yeni adıyla W8AC veya 7502) Uzun Porselen - Sıcak Tip
Beru 135.14
Champion L88A

Tropikal İklim: (25C üstü havalarda)
Bosch W175T1 (W7AC veya 7596) Kısa Porselen - Soğuk Tip
Beru 175.14
Champion L86C

0.7mm sentille boşluk ayarı yapılır.

Bosch W8BC ise W8AC ile aynı paso uzunluğundadır fakat BC'nin ark yapan elektrot kısmı ve porseleni daha dışarıdadır. Fabrikanın önerdiği bir model değildir fakat daha önceden vosvostan çıktığını gördüm. Bu bujilerin (W8BC) gereğinden fazla ısınıp zarar görme riski var.

Resim

Gereğinden kısa buji kullanımı bujilerin soğuk çalışmasına sebep olur, ve soğuk buji hızlı şekilde elektrotun üstünde yağ ve karbon tortusu birikmesine sebep olur.

Gereğinden uzun buji ise bujinin fazla ısınmasına sebep olur. Buji fazla ısınacak ve porselen kısmı ve elektrot zarar görecektir. Zarar görmese bile buji fazla ısınacak ve kıvılcım çakmadan bile ısınarak benzin hava karışımını erken ateşleyecek, motorda vuruntu yapma riski doğacaktır. Düşük oktanlı benzin kullanmak gibi olacaktır.

Temel ilke, kısa buji yüzeyi az olduğu için az ısı tutar soğuk çalışır, uzun buji alanı fazla olduğu için fazla ısınır.
En son yavuzss tarafından Prş Kas 20, 2008 12:07 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
yavuzss
Moderatör
Moderatör

Mesaj #3 gönderen yavuzss » Çrş Şub 14, 2007 3:37 pm

Aslında iklime göre sınıflamak çok da doğru değil. Tropikal bujiler uzun süre yüksek devirli kullanımlarda, melesa sık sık şehirler arası otobanlarda vosvosunu kullananlar için kışın kullanılabilir. Ilıman iklim için önerilen buji daha çok şehiriçi trafikte dur kalk yapanlar için. Genel olarak kullanılan tip ılıman iklim bujisi olan Bosch W8AC'dir
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #4 gönderen vosbik » Çrş Şub 14, 2007 5:34 pm

tebrikler yavuz.güzel bilgiler.eline klavyene sağlık.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
ufunky
Vosdost

Mesaj #5 gönderen ufunky » Çrş Şub 14, 2007 10:17 pm

cok cok cok tesekkurler ederim gercektende ınanılmaz sevindim boylesine ilgilenilmek beni cok mutlu etti yalnız ben bc taktım ac ler hindistan malıydı ona guvenemedım zaten cıkan bujide bc idi :)
maya
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: şanslı

Cvp: acele bilgi

Mesaj #6 gönderen maya » Pzt Haz 04, 2012 8:43 pm

Yavuz Bey, öncelikle teşekkür ederim.

Antalya'da yaşıyorum. sıcaklar yazın 35 in altına pek düşmez. vosvosumu şehir içinde kullanıyorum. hangi bujiyi tavsiye edersiniz?
gülşen
yavuzss
Moderatör
Moderatör

Cvp: acele bilgi

Mesaj #7 gönderen yavuzss » Sal Eki 02, 2012 11:58 pm

Yazın tropik buji kullanılabilir, kışın standart buji iş görür.

“Elektrik Aksamı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir