kontak termiği

Konuyla ilgi tüm sorun tavsiye ve tecrübelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz...
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
atakan77
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Turna

kontak termiği

Mesaj #1 gönderen atakan77 » Çrş Eki 29, 2008 11:25 pm

Ufak bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim. Birkaç gündür, bazen ,Bedevi'nin kontağını çevirdiğimde marş çevirmiyor kontağı sağa sola anahtar içerideyken salladığımda elektrik geliyor, marş dönüyor. sorun termikten sanırım ,(başka biyerden de oalbilirmi?) bu durumda sorum şu termiği kendim alıp takmayı planlıyorum , dikkat etmem gereken birşey varmı , yoksa bir elektrikçiye gitmemimi tavsiye edersiniz?

yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #2 gönderen yavuzss » Prş Eki 30, 2008 12:05 am

Sorun çok büyük bir ihtimal termikte. Termik çatlıyor zamanla ve kontak açıldığında ışıklar yansa bile marş konumunda temassızlık yapabiliyor. Değişimi kolay sayılır. Direksiyon sistemine göre küçük bir farklılık var sökme takma işleminde. Silecek sinyal kollarını içinde barındıran kasa metalden ise ayrı yeni nesil plastik kaplama ise farklı. Bu geçiş 74 modelin son birkaç ayında gerçekleşmiş, 75lerde hepsi plastik mesela.

Metal kasa için direksiyon simidi sökülecek, silecek sinyal kolları sökülecek, fişleri için de altta kalan kapak sökülecek, sonra kontak kilidi mekanizması sökülecek ve anahtar içinde ve kilit açıkken dışarı alınacak. Kilit üzerinde küçük bir vida sökülecek ve termik çıkarılacak, yenisi ile değiştirilip aynı şekilde geri takılacak.

Plastik kasa ise direksiyon simidi söküldükten sonra allen anahtar ile kasa dışarı alınacak çünkü kilit sistemi göbek ile birleşik. Sonra arkasında vidası sökülerek termiği değiştirilecek.

Gerekli aletler, 27 veya 24mm lokma, uzatması, 7 veya 8 mm allen, ince ve kalın düz tornavida.
Kullanıcı avatarı
atakan77
Moderatör
Moderatör

Mesaj #3 gönderen atakan77 » Prş Eki 30, 2008 6:58 pm

Teşekkür ederim detaylı bilgi için Yavuz. Bilgin olsun diye söylüyorum direksiyonum 24 lük. Haftasonu meşgalesi belli oldu böylece:) önce aldığım golf 1 farları takıp akabinde termiği tamir edeceğim.
En son atakan77 tarafından Cum Eki 31, 2008 9:17 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
yavuzss
Moderatör
Moderatör

Mesaj #4 gönderen yavuzss » Cum Eki 31, 2008 1:25 am

Kendinden 24lükse plastik kasa olma ihtimali yüksek. Biraz daha zor termiğin değişimi diğerine göre.
Kullanıcı avatarı
atakan77
Moderatör
Moderatör

Mesaj #5 gönderen atakan77 » Pzr Kas 09, 2008 8:11 pm

Termiği değiştirdim. Kesinlikle elektrikçiye gitmeye değecek bir sorun değil.Hata yapmamak için yapılan her hamleyi fotograflamak en iyisi bu gibi işlerde, Sonradan bu nerenin vidasıydı, şu nereden çıkmıştı , tüh şunu takmayı unuttuk gibi sorunları yaşamamak için fotograf iyi bir çözüm.
fanusrio
Vosdost

Mesaj #6 gönderen fanusrio » Cum Şub 26, 2010 10:16 am

slm yavuz abı benımde buna bnzer bı sorunum var..gecen gun kontgı kapadım gırdım cıktım mars a bastım basmadı elektrık gelıyorduuu. sonra 15 20 dk bkledım bastı.....mars a bktdım bısy yok dedı usta konjktorum yenı dınomdkı komurlrım yenı degıstı.. ve gecen gun gaz almaya gıttım yıne basmadı kaktrdım calsıtıı. korkuyorum kontgı kapamaya bnım sorunda aynı nedendenmıdır kontk termıgındenmıdır 72 molde aracım
rioo
tortoise
Vosdost

Mesaj #7 gönderen tortoise » Cum Şub 26, 2010 2:29 pm

Benimde bir sorum var termik ile ilgili,

Ben termik almıştım geçen yıl değiştirecektim fakat aldığım termik yuvasına uymadı.
Sanıyorum iki farklı tipi var. Sakallı tip diye satılıyor.

Benim vosvosta kontağın bulunduğu yer metal ve 74 model.
Benim nasıl bir termik almam gerekli?
Emrah...
Resim
VOGEN
Vosdost
Vosvosumun adı: CABBAR

Mesaj #8 gönderen VOGEN » Cum Şub 26, 2010 7:32 pm

bazen ışıklar yansa bile kontak basmıyorsa tüplü araçlarda bir ihtimal daha var tüp-benzin geçiş düğmesine elektrik gelmez ve ışıklar yanmaz ise

büyük ihtimalle tüp sigortasından veya elektrik nereden alınmışsa o sigortadan kaynaklanır

aracı o anda yaptırma şansınız yoksadoğal olarak benzinede geçemeyeceğinize göre yapacağınız işlem benzin ve gazın geçiş kısmının oradan benzin borusunu sökün ve direk karbüratöre bağlayın bu sayede geçiş düğmesi çalışmasada araç tüp iptal olduğu için çalışır

hareket halinde iken düğmenin her an elektrik alıp devreye geçeceğini düşünmek lazım bunun içinde tüp düğmesini orta konumda bırakın
MİTHAT AYDIN
yavuzss
Moderatör
Moderatör

Mesaj #9 gönderen yavuzss » Cum Şub 26, 2010 7:51 pm

fanusrio yazdı:slm yavuz abı benımde buna bnzer bı sorunum var..gecen gun kontgı kapadım gırdım cıktım mars a bastım basmadı elektrık gelıyorduuu. sonra 15 20 dk bkledım bastı.....mars a bktdım bısy yok dedı usta konjktorum yenı dınomdkı komurlrım yenı degıstı.. ve gecen gun gaz almaya gıttım yıne basmadı kaktrdım calsıtıı. korkuyorum kontgı kapamaya bnım sorunda aynı nedendenmıdır kontk termıgındenmıdır 72 molde aracım

Bende de böyle bir sorun vardı çözdüm. Zaman içinde tesisat üzerinde direnç oluşuyor, gerek kablolar gerek termikten, gerek marş solenoidinden. Kaplumbağanın tasarımı da bu sorunu çıkartmaya müsait çünkü akü ve marş motoru arkada, kontak önde. Bu sebeple akım aküden kontağa kontaktan marş motoruna uzun bir yol izliyor, yani vosvosun içinde arkadan öne önden arkaya geziyor. Bu durumda yorgunluk da olunca marşı tetikleyemiyor bazen. Çözüm olarak ben röle bağladım ancak taze termik takarak da bir ihtimal sorun çözülebilir. Röle daha sağlıklı bir yöntem bana göre. Arka koltuğun altında marş kablosunun ek yeri var, böylece tesisatı kesip biçmeden araya röle bağlayabiliyorsun.

Fotoğrafı inceleyebilirsin. http://picasaweb.google.com/yavuzss/Vos ... 1990015522

Kontağı açtığında km saati içindeki kırmızı ışıklar yanıyor, marş konumuna getirdiğinde ne oluyor, ışıklarda çok çok hafif de olsa bir sönükleşme oluyor mu yoksa hiç tepki yok mu? Tık şeklinde bir ses geliyor mu gelmiyor mu?
VOGEN
Vosdost
Vosvosumun adı: CABBAR

Mesaj #10 gönderen VOGEN » Cum Şub 26, 2010 8:38 pm

yavuz yine bilgisini konuşturuyor helal olsun
MİTHAT AYDIN

“Elektrik Aksamı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir