Yeni ses sistemi ve hikaye

Bu bölümde ses sistemiyle ilgili cihazların tanıtımını yapabilir sahip olduğu özellikleri ve tavsiyelerinizi paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
djkerimozcan
Vosdost
Kan Grubu: B Rh -
Vosvosumun adı: Damat

Yeni ses sistemi ve hikaye

Mesaj #1 gönderen djkerimozcan » Prş Kas 07, 2013 1:28 am

Merhabalar arkadaşlar kısaca vos geçmişimden bahsedeyim ilk öncelikle. Yaklaşık 7 yaşından beridir yani az çok konuşmayı bildiğim yaştan beridir her gördüğüm wos un peşinden koşardım.Ve 23 yaşıma kadar sabredip en sonunda bu senenin ağustos ayında eveliyatını bildiğim ve güvendiğim birinden kırmızı çingenemi aldım :) . Ve Mesleğimden ötürü ses sistemlerine oldum olası meraklıyım.Merak edenler için söliyim uzun metraj film miksajı ve extra dj lik yapıyorum.1 aydır konuşmadığım tuning ve ses sisteminde erbap olan insan kalmadı. ve sonunda bugün son ağır noktaları tamamladıktan sonra sadece süslemesi kalan ses sistemimi içeriğini sizinle paylaşıyorum ve tabi ki başımdan geçen olayları :) .

Haftasonu indirimi ile vatan bilgisayardan pioneer mvh-1500ub model 120 liraya teybimi aldım :) .
Çingenenin üzerinde daha önceki abimizin taktığı 2 adet 16 cm huracaine marka hoparlör vardı. (30w x2)
Benimde eski arabamızdan kalan 2 adet 16 cm jbl component mid takımı (crossover lı ) 2 adet te aynı serinin 13 cm lik hoparlörleri mevcuttu.
Oturup watt hesaplaması yaptığımda kendimce teybimin 4x50 mosfett olan çıkışlarının jibillere yetmiceğine karar verdim.Ve orjinal olarak baktığım huracaine hoparlörleri bağlamaya karar verdim

Gelelim En cicivli geçen bölüme :) .
ilk öncelikle pandizot işlemine başladım.aracın eski panzotunda 2 adet oval hoparlör deliği kaldığı için huracaineler pek performanslı calışmıyordu.Ve maragozla ufak bir ölçme biçme işleminden sonra 3 cm kalınlığında kaplamasız mdf den bir pandizot kestik malesef resim çekmeyi hep imhal ettim :( ve daha sonra hoparlörleri nasıl takıcağıma karar verip deliklerini açtık.Daha sonra mobilya tamiri ve kaplaması yapan abimize gidip 2 mm kalınlığında mobilya kaplama süngeri ile kapladık (bözürdeme sesinden nefret ettiğim için ) ve üzerini siyah mat kumaş ile sıkı sıkı kapladık.Daha sonra geldi iş başa :) .

bildiğiniz gibi komponent sistemin tizleri ayrı olduğu için jbl takımının sadece tizlerini alıp crosstan geçirerek kaplama kumaşının altına sakladım :) .
daha sonra huracaine hoparlörlerin montajını yapıp bağlantılarını hallettim.
ve geldik teyp takmaya :)
kablo kısa devresinden korktuğum için ilk öncelikle çıplak olarak bağlıyacağım bütün kabloların uçlarını sokete çevirdim ve daha önce arkaya çekmiş olduğum kablolarla teyibin elektrik ve hoparlör bağlantılarını tamamladım.teyibin ön çıkışları boşta kaldı yani sadece 2 x 50 yi kullanmış oldum.
Bugün ise iyice gaza gelip dedim ki bu 13 cm jbl leri de ön çıkışlara bağlamaya karar verdim fakat bildğiniz gibi vos un ön tarafında herhangi hoparlör takıcak yer olmadığı için yapılınca da kötü durduğu için ilk önce hoparlör e yer aramakla geçti bi 15 dakikam :) . Ve arka camların altındaki yan pandizot bölümlere montaja karar verdim.
Birazcık forum gezmesiyle arka koltuğun nasıl söküldüğünü çözdüm ve arka koltuğu komple çıkardım.13 cm lik hoparlörün giriceği kadar küçük bir mdf kutu yaptırdım ve 2 adet en büyük tahta matkabı ile hava delkleri açıp hoparlörü monte ettim.
Yan pandizotları ölçüp işaretledikten sonra güzelce hoparlör deliğini açtım ve mdf yi direkt araba kaportasına dayıyarak montajını yaptım. ve teybimin ön çıkışlarına bağladım böylece son durum şu oldu

arka camın altındaki pandizotta 2 adet huracaine 16 cm hoparlör ve crossover lı 2 adet tiz. yanlarda da 2 adet 13 cm jbl component mid olmuş oldu.

Sonuç:Arkada vos sahibi olmayanların bilmediği gizli bagajımız güzel bir kabin görevi gördüğünden ve yatılım sıkı sıkı olduğundan dolayı çok tatlı 20 cm lik subwoofer a yakın bir bass vuruşu elde ettim ve 13 cm lik mid takımı desteği ile şarkıdaki her tonu ayrı ayrı güzel duymaya başladım. ve en önemlisi kendim yaptığım için neyin ne olduğunu biliyorum ve ona göre davranıyorum :) .

Tavsiye:Bir çok kişi arabasının aküsünü hacmini bilmeden kafasına göre gidip sistem alıp bağlıyor ve unutmayın ki dengesiz dinlenen müzik kulak sağlını olumsuz etkileyen ilk faktör günün bir çok zamanını geçirdiğimiz arabada bence önem vermemiz gereken bir konu. az da olsa tesadüfen çektiğim resim ve videoları sizinle paylaşıyorum. Arka pandizottaki focal kapakları sizi yanıltmasın 12 tl sonucunda tuningci den aldım içleri huracaine markadır :) .

Vos ta en önemli şey elektrik mazallah yanlış bağlantı ve aşırı yüklenme kısa sürede aküyü rahmetli hale getirmeye ve aracınızın elektrik tesisatına zarar vermesine sebep olur.Ben daha bu yolda çok acemiyim ama tek düşüncem "orjinale" sadık kalmak kayıdı ile güzel ve doğru sonucu en iyi şekilde aramak.

yan hoparlör montajında kullandığım vidaları değiştiricem çok kötü duruyorlar çünkü :)

üstadlarımdan ve her fikri olan arkadaşlarımdan fikir ve önerilerini bekliyorum. Çünkü ilk çalışmam oldu ve resmen hayatım değişti arabayı aldığımdan beridir. Cidden başka bir tutku başka bir aşk.

Zaman ayırdığınız ve okuduğunuz teşekkür ederim. En kısa zamanda görüşmek üzere iyi bakın kendinize ve evlatlığınıza :) .

SOL ARKA CAM ALTI
Resim

SAĞ ARKA CAM ALTI
Resim

VİDEO:

http://youtu.be/w7QqfGZGlKg

Doğu
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +

Cvp: Yeni ses sistemi ve hikaye

Mesaj #2 gönderen Doğu » Prş Kas 07, 2013 11:38 am

Eline sağlık, zevkle okudum.

Bende istemeye istemeye ön kapı döşemesini delip hoparlör bağladım. Hiç istekli değildim ama önde hoparlör olmayınca da arka taraf ile dengesizlik oluyor.
Kullanıcı avatarı
atakan77
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Turna

Mesaj #3 gönderen atakan77 » Pzr Kas 10, 2013 4:19 pm

Güle güle dinleyin :)
superçılgın
Vosdost

Mesaj #4 gönderen superçılgın » Sal Kas 12, 2013 12:27 am

söylediğin şeyleri besleyebilecek akün ve dinamon vardır inşallah dinamo düz(kara) dinamo ise değiştirmeni tavsiye ederim. fiatı yaklaşık 300 - 350 tl civarındaydı.
Kullanıcı avatarı
djkerimozcan
Vosdost

Mesaj #5 gönderen djkerimozcan » Sal Kas 12, 2013 12:31 pm

Bahsettiğim cihazların bağlantısını amfi ile yapmadım teybin normal kendi çıkışlarını kullandım. Elektriksel olarak yinede problem çıkarır mı ? yaklaşık 1 aya yakındır bu şekilde kullanıyorum bir problem yaşamadım.
Kullanıcı avatarı
djkerimozcan
Vosdost

Mesaj #6 gönderen djkerimozcan » Sal Kas 12, 2013 12:31 pm

Bahsettiğim cihazların bağlantısını amfi ile yapmadım teybin normal kendi çıkışlarını kullandım. Elektriksel olarak yinede problem çıkarır mı ? yaklaşık 1 aya yakındır bu şekilde kullanıyorum bir problem yaşamadım.
superçılgın
Vosdost

Mesaj #7 gönderen superçılgın » Cmt Kas 16, 2013 11:33 am

şu ana kadar yaşamadığın bundan sonrada yaşamayıcağın anlama gelmez ben sadece kulağının tetikte olmasını öneririm
belkide hiç problem yaşamıyacaksın. ama ensık bu sorunla karşılaştı arkadaşlarımız.
Kullanıcı avatarı
djkerimozcan
Vosdost

Mesaj #8 gönderen djkerimozcan » Pzt Kas 18, 2013 9:26 am

Haftasonu birkaç ufak tefek şey yaptırmak için servisime gittiğimde akümün 65 amp olduğunu ve alternatör olduğunu söyledi bu sistem içinde bir problem çıkarmıcağını tescilledi :) . bana ve içim rahatladı daha önceden uyardığın için teşekkürler . Birşey daha öğrendim :) .

“Cihaz Tanıtımı ve Tesisat Kurulumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir