ses sistemi sorunu :)

Bu bölümde ses sistemiyle ilgili cihazların tanıtımını yapabilir sahip olduğu özellikleri ve tavsiyelerinizi paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
efHee
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: henüz yok :)

ses sistemi sorunu :)

Mesaj #1 gönderen efHee » Pzt Oca 10, 2011 7:18 pm

selamlar ses sistemi yapmayı düşünüyorumda bi kaç sorum olucaktı yardımcı olursanız teşekkür ederim :)

öncelikle ilk sorum kapılarda kucuk hoparlor delıklerı var bunların buyukluklerı nedir ve oraya hoparloru monte ettıgımızde kabloları nerden getırecegız kapıları kapatıp actıgımız zaman kablolar deforme olmazmı ?
ikinci sorum arkada tüpüm var üstüne 2tane oval takmayı dusunuyorum ama woofer koyucak yerım kalmıyor onuda şöyle düşündüm arka koltugum altındakı yere woofer koysam amfiyi nereye koyabılırım yada baska onerılerınız varsa paylaşırsanız sevınırım teşekkürler :)

bide koltuk altına koydugumda tehlikesi olurmu ?

Sonunda yollarda :)
vosbik
Administrator
Administrator

Cvp: ses sistemi sorunu :)

Mesaj #2 gönderen vosbik » Pzt Oca 10, 2011 9:26 pm

slm.kapılardaki küçük hoparlör deliklerine maksimum 13 cm lik hopaörlör sığar ama o zamanda cam açma kollarıyla ilgili sorun yaşarsın.kapı içine takılan hoparlörler cam fitilinden alınan su sayesinde zamanla bozuluyor.çünkü ıslanıyorlar.belki o kısma değilde fibercide kapıların ön tarafına ön gögüsün altına fiberden bir aparat yaparak oraya 13 cm lik bir hoparlör takarsan daha iyi olur.kapı içlerindeyken kablolar kasa ve kapının bir kısmı delinerek takılacak.ve zamanla kapı açılıp kapandıkça deforme olup kablo iç kısımdan kopmaya başlayacaktır.ayakların hizanaldığı kısım yani ön gögüsün alt kısmı fiber yapılarak kullanılırsa daha randımanlı olur.

gelelim arka kısma.lpg deposu arka bagajı tamamen mi kaplıyor?benim vosumda arka kısımda 35 lik lpg deposu ve 20 cmlik jbl marka özel yapım kabinli subwoofer var.oldukçada güzel iş görüyor.dışarıya yayın yapmak değilse amacın vosun içine fazlasıyla bir ses alırsın aynı kombinasyonda.arka pandizotun üzerinede yine fiberle biraz kabartıp ovalleri monte edebilrisin sorun olmaz.anfi oalrak ne kullanacaksın?kaç yollu bir anfi düşünüyorsun?marka model vb özellikleri nedir?
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #3 gönderen gürhan » Pzt Oca 10, 2011 9:31 pm

buğra valla helal olsun...bu sorunun sorulmasını mı bekliyordun?...bu kadar ayrıntılı cevap. :alkış:
Kullanıcı avatarı
yunusbatmaz
Vosdost
Vosvosumun adı: SEVİMSİZ

Mesaj #4 gönderen yunusbatmaz » Sal Oca 11, 2011 10:32 am

Buğra abinin de dediği gibi kapı içlerine koyarsanız camları otomatiğe çevirmeniz gerekecek ve hoparlörlerin arkasına izole yapmanız gerekecek su alıp bozulmasınlar diye..

Buğra abi tüpün üst pandizotta sadece bass mı var sende? Bende iki tane oval Kenwood var orada ortaya 25 cm bass pandizotta bi değişim yapmadan sığarmı diye düşünüyorum ama pek bir yol bulamadım..Sığsa bile tam tüpün üstüne gelecekk, yeterli ve düzenli homojen bir hava boşluğu olmayacağı için pek randıman vermeyecek düşüncesindeyim..O yüzden şimdilik arka koltuğun üstüne portlu bir 25 cm bass koydum..

Dipnot: Profesyonel müzik dinleyicileri için 25 cm basslar biz vazgeçilmezdir sesi tonlamaları çok iyi yapar..Hele birde kapalı kutu(portsuz) kabini olursa en doğal bass hissini verirler ve dinlemekten ne kafa şişirirler ne de başka bir zararı olur..Dinledikçe dinleyesiniz gelecek kadar tatlıdırlar :)
ResimResim
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #5 gönderen gürhan » Sal Oca 11, 2011 4:55 pm

eskilerde bir tek tesisat vardı...pıoneer teyp, acıko ekolayzır...benim kafa halen orda olduğu için bu yaştan sonra başka sistem almaz.. :)
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #6 gönderen vosbik » Sal Oca 11, 2011 5:08 pm

slm. gürhan abi ses sistemi benim voslardan sonra ilgilendiğim ikinci bir konu.vosumun içindede hatırı bana göre güzel olan bir sistem var.sistem derken sakın sokaklarda güm güm gezen birisi oolarak düşünmeyin.benim amacım vosun iç kısmı dışarıya ses çıkmasını sevmem.bass sesini tiz sesini tüm tonlamaları yerli yerinde duymak iserim.ses kaliteli olmalı özetle. :) ayrıca pioneer teyp ve aciko ekolayzerda zamanında mükemmel tesisattı yabana atmamak lazım.

yunus benim bahsettiğim bass jbl in 20 cm lik subwooferı ve kapalı kutu band pass olmayan bir kabin tasarlayıp (teknik özelliklerine uygun olarak) imal ettim.mdf üst kısımda kalmıyor.normal tam arka koltuk hizasında.portsuz kabin kullanırsan biraz daha küçük bir kabinin olur.arka koltukta lpg deposu olduğu için mecburiyetten 20 cm lik kullandım.bulmasıda oldukça zor oldu.eğer arka kısım boş olsaydı 25 ya da 30 cm lik alırdım.

eğer arka koltuk arkası bagajda lpg deposu yoksa arkaya tüp bass denieln hazır kutulardan alıp koyarsan mdf yi yükseltmene gerek kalmaz.ya da tam orta kısma yine hazır satılan 25 lik kutulardan koyarsan oval hoparlörlerin mıknatısları sorun yaratmaz.(en kötü ihtimalle montaj açısını değiştirerek bir çözüm eld edebilirsin.

benim vosta arka kısımda 13 cmlik pionerr iki yollu hoparlör var.sadece mid ve tiz sesleri veriyorlar.(anfiye bağlı değilller)önde ise orjinal hoparlör yerinde bir hoparlör var ve iki tanede boschmann tweeter var.anfiye sadece bass sesler için sbwoofer bağlı.subwoofer olmadığında hiç bass sesi almıyorsun.basslar sadece subwooferdan geliyor.bast bir sistem ama benim istediğim temiz sesi çok rahat veriyorlar.ana ünite olarakta alpine cd-mp3 teyp var.
Resim

Kullanıcı avatarı
yunusbatmaz
Vosdost
Vosvosumun adı: SEVİMSİZ

Mesaj #7 gönderen yunusbatmaz » Sal Oca 11, 2011 7:40 pm

Buğra abi benim arkada tüp var..Benimde ikinci hastalığım müziktir ama senin gibi kaliteli müzik..Anlarsın beni bu konuda..Bende arkada tüp var fakat tam ortada tüp 40 lt ve arka pandizot üstünde de kenwood un en üst serisi ovaller var...Sesleri çok net ve iyi..4 kanal pioneer ın eski serilerinden bir amfim var sen bilirsin eski serileri :) kenwood un da free-air bassı var 25 cm bazuka o benim arkamda duruyor koltuk üstünde..biraz dekorasyonla güzel duracak orda ama :) teyp olarak da pioneerin eski serilerinden almanyadan gelme bir teybim var..çıkışları çok iyi ve yüksek..İnan ki amfi bağlamadan öncesi ve sonrasında değişme çok fazla olmadı..Kalite genişlemesi oldu amfi olduğu için..Sesi hoparlöre fazla bile geliyordu teybin memnundu kim binse amfi mi var diye sorardı o derece..Şimdi ise eksiğim orjinal kolon yerine bir adet kolon takacağım ve öne iki tweeter eksiğim var takıp sistemi tamamlayacağım..Abartı istemeyip canlı kaliteli ses isteyenlere bu tarz sistemler öneririm dengeli sistemler..

Dipnot :) abi müzik zevklerimiz aynıymışş..Baksana sistem düşüncelerimiz bile aynı...Sevindim müzikten anlayan birini daha bulduğumda..Çünkü bizim millet bass ne kadar vurursa o kadar iyi sanıyorlar sistemlerini bilirsin..:)
ResimResim
efHee
Vosdost

Mesaj #8 gönderen efHee » Sal Oca 11, 2011 8:01 pm

anfiyi alpine PMX-F640 düşünüyorum 640W 6 kanallı

ya benım düşüncem bi arabada kesinlikle tatmin edici bi ses sistemi bulunmalı arabamı 2 aydır muzıksız kullanıyorum yakında çıldırıcam hemen bi sistem kurmam gerek ben şöyle bi sistem dusundum tabı sızınde fıkırlerınızı almak benım için iyi olur

yurtdışından aldığım alpine 9884 teypim var herşeyi bunun üzerine kurmam gerek
önler 13 düşündüğüm için alpine sxe-1725s düşündüm 220w lık ama madem fiberden yer yaptırcam büyüklük değişebilir
arkalara oval alpine sxe-6925s düşündüm 280w lık
wooferda sony xplod slim woofer wardı 30 cm
bağlantı ise şöyle önleri direk teypden, arka ovalleri ve woofer ı anfıden almayı dusundum

bunları kent parkta mediamarkt taki mevcut ürünlere bakarak kendim düşündüm bu konularda biraz acemiyim siz olsanız nası bi sistem yapardınız tabi yer sıkışıklıgını düşünerek benimde tüpüm 35 litre koltuk altına woofer koymak mantıklımıdır yoksa arka camdan biraz kısıp fiberle bombeleştirmekmi mantıklı ?
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #9 gönderen vosbik » Sal Oca 11, 2011 8:31 pm

slm.yunus müzik zek işidir.keyif işidir.vosvosta keyif işidir.müzik ve vosvos ise oldukça keyifldir.bazende camı açıp sadece ekszo sesini dinliyorum tabi.ama müzik dinlemek istediğimde bunun kaliteli olması benim hoşuma gidiyor.senin durum biraz karışık.çünkü arka koltukta lpg deposu yüzünden sorun yaşayacaksın.free air olduğu için şöyle bir çözüm olabilir.lpg deposunu sağ kısma ya da sol kısma olabildiğince yanaştır.arka koltuğun arka kısmınıda ya da bir kısmında olabilir lpg deposunun izin verdiği şekilde mdf ya da sunta kestir.kestirdiğin ahşap parçanında orta kısmını kestirip wooferı ona monte et.arka koltuğun arka kısmında olsun.ovaller içinde üst kısmı değiştir.cam önündeki mdf nin üzerine ovalleri yükseltmek için parça yaptır.o kısımda bile free air subwooferın oldukça verimli çalacaktır.çok fazla masraf etmeden mevcut sistemini kullanabilirsin.hermde arka koltukta arkadaşlarında oturabilir.

efhee senin durumda ise alpine ın 6 kanallı anfisine bence gerek yok.eğer ön hoparlörleri teypten besleyeceksen 4 kanallı bir anfi işini görürarka kısmada oval alpine yerine mid-tiz takım düşün bence.jbl ya da alpine pioneer vb olabilir.16 cm lik.slim subwoofer içinde kabin yaptırman gerekecek.arka bagajda lpg tankın yoksa slim woofer almana gerek yok.kabinli subwoofer alabilrisin 25 ya da 30.arka bagaja orta kısma yerleştirip üzerinede mdf kestirip mid-tiz takımlarını monte ettir.anfininde 2 kanalını sağ ve ol olarak mid-tizlere bağla, diğer iki kanalınıda köprüleyip woofera bağla.ayarlarınıda düzgün yaparsan çok güzel bir sistem yaratırsın.hatta fazla bile gelir.ön tarafta fber içinde 13 cm hoparlörden fazlasını kullanma çünkü boyut büyüdükçe fiber daha fazla dışarı çıkacak ve bu sefer pedallara rahat basamayacaksın.hatta bence önce arka kısmı yaptır.önlerede kaliteli tweeter taktır.(3-5 tl liklerden değil) yeterli gelmezse öne fiber yaptırıp hoparlör taktırırsın.kolay gelsin.
Resim

efHee
Vosdost

Mesaj #10 gönderen efHee » Sal Oca 11, 2011 8:39 pm

işte tüpüm var bütün sorunu o yaratıyo alternatif olarak koltuk altı dusundum wooferı bagaja koysam aynı tadı verırmı peki ?

“Cihaz Tanıtımı ve Tesisat Kurulumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: İncİ ve 1 misafir