Ercu'ye soru

Bu bölümde ses sistemiyle ilgili cihazların tanıtımını yapabilir sahip olduğu özellikleri ve tavsiyelerinizi paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Bilbo
Vosdost

Ercu'ye soru

Mesaj #1 gönderen Bilbo » Sal Ara 27, 2005 4:17 am

Ercu'den veya bu işlerden anlayan başka arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
İlk önce elimdekileri ve nasıl bağlantı yaptığımı anlatayım;
sony mp3 player 4x52 watt ve 4x100+600 harward 5 kanal amfi
30 cmlik 800 watt alpine subwoofer
2 adet oval 69--pioneer hoparlör 3 yollu
2 adet 13 cmlik pioneer hop. tek yollu 100 wattlık
2 adet 10 cmlik pioneer hop. 2 yollu 150 wattlık
2 adet boschman tweeter
10 cmlikler tweeterlar ile birlikte teyp çıkışlarının ön kanallarına bağlı ve ön kapılarda
13 cmlikler teyp çıkışlarının arka kanallarına bağlı ve arkadalar
böylece teyp çıkışları bitti
oval hop.ler amfiye bağlı fakat 2 kanaldan tek çıkış alarak yani tek kolona 200 watt giriş.
woofer da amfinin sub çıkışında (600 watt sözde)
woofer kutusunu 18mm'lik mdf den portsuz olarak yaptım ve içi nerdeyse ağzına kadar sünger dolu. İlk önce boş denedim sonra süngerleri doldurdum teker teker çıkarttım en iyi ses aldığım yerde bıraktım.

subwoofer çıkışının gain ayarı sonuna kadar açık ve frekans ayarı 40 da. (200 'e doğru getirdikçe ses artıyor ama bozuluyor )
ovallerin gain ayarı yarıya kadar açık ayrıca full-hpf diye bir düğme var, o da full konumunda.
En önemlisi teyp de sub diye bir ayar var amfiyi teypten kısıp açabiliyorum, bunu da sonuna kadar açtım çünkü ancak bu şekilde istediğime yakın bas sesleri alabiliyorum ama sanırım olması gereken yer ortası. Bu ayarda da ovaller çok bağırdığından ve ses bozulduğundan gain ayarını yarıdan biraz daha aşşağıda tutuyorum.

Sence bağlantılar doğrumu? Bas kutusu nasıl olmalı? Sert bas sesler alabilmek için ne yapmalıyım? Kutunun hacmi sanırım 50 litre civarında. Daha önce büyük bir kutu yapmıştım iyi sonuç alamayınca aynı kutuyu ufalttım. Bu arada tweeterlar bozuldu, hemde ikisi birden, hiç ses gelmiyor. Ne olmuş olabilir, bağlantılarda veya kablolarda bir sorun yok kontrol ettim. Diğer kablo kalınlıkları ve bağlantılarda olması gerektiği gibi...
teybin ses düzeyi 35'e kadar çıkıyor fakat kendi çıkışları 27 de distortion'a uğruyor, bende amfinin ayarlarını 26 'da ses bozulacak şekilde ayarladım, böylece hepsi aynı yerde bozulmuş oluyor zaten 24-25'e kadar açıyorum ama bazı şarkılarda 26 'ya getirdiğimde kesik kesik çalmaya başlıyor, ya amfi yada elektrik yetmiyor sanırım. Tahmin edersin ki bu sistem bus'da kurulu, haliyle bus'ın iç hacmi kaplumbağadan farklı. Sence bağlantıları ve ayarları nasıl yapmalıyım? Tavsiyelerini bekliyorum...Son olarak bas kutusu şöför koltuğunun arkasında..

KTY
Vosdost

Mesaj #2 gönderen KTY » Sal Ara 27, 2005 8:35 am

ben bi kaç şey sollicem bilbo... oncelikle sistemin gusel ama teybin sesini 25 ten yukarıya cıkma... ikicincisi senin yapman gereken tek şey (aynı şey benimde basıma geldi) woofer kutusunu koltugun tam arkasına diilde senden uzak olan bi yere koyman.. mesela yer varsa en arka uca koy bide ole dene.. üçüncüsü: gözunden kacmıs olabilir ama wofer in sağ sol ayarına bak.. yani woofer kutusunun yada amfiden cıkan ve woofer e giden kabloyu cıkar ve öteki turlu dene.. dışa vuracagına içe vurabiliyo olabilir.. normal dısa vuran woofer den gelen bass güp güp güp diye gelir tam tersi olursa yani içeri vurursa pıt pıt pıt pıt yapar... kablo uçlarını sağ sol yaparken teyp acık olsun ve en iyi bass nası geliyosa oyle kalsın...

ve son bişi: sistem ayarlarını yaparken teyp acık kalsın ve sesini 25 e kadar aç.. yani en azından sony teyplerde... daha sonra amfinin gain ayarını yukseltip bass ayarlarına girbilirsin... ve sakın olaki teypdeki sub-bass ayarını sonuna kadar acıp ole ayar yapmaya kalkma onun nornali ortası olucak....

Bol BASSSSSSSSSSSSS lı gunler.... SAYGILARIMLA
ONE woRLd, ONE loVe, one CAR..!

FOREVER STANDOX

Resim
Er_cU

Mesaj #3 gönderen Er_cU » Sal Ara 27, 2005 12:28 pm

bilbo slm.... ciddi anlamda sert bass alabilmen içn bir busda bir bass az herşeyden önce bunu söyliyim....

bağlantıların doğru yanlız oval hoparlörleri anladığım kadarıyla mono bağlamışsın.... bunun yerine iki kanala stereo olarak dağıtman senin için daha iyi olur sağ ve sol olarak ayır yani...böylece en azından şarkılarda bile sesi daha iyi yakalarsın...ve mono şekilde bağladığında ovaller bass ağırlıklı çalar buda yüksek volumlerde distorsiona neden olur...

bassın gainini orta seviyeye al....teybin eqo ayarlarını bilmiyorum ama eğerr bass treble ve midrange ayarları varsa (bas,tiz,mid) bassları -1 midleri -3 trebleida +6 yada artık kaçsa en yüksek seviyeye çıkar.... genelde anfili müzik sistemelrinde mid ler sesi çok bozar...bunun yerine onları bi miktar kısıp tize yüklenmeni öneririm...sub ayarın varmış teypde...mutlaka hertz ayarıda olacaktır... onu 80hz ye getir... ve anfinin gain ayarını tekrar yükselt yanlız anfi ayarı yaparken teybin limitlerini zorla ses olarak yani ses seviyesi 60a kadar çıkıyosa 52.53 lerde ayar yap....bunu kesinlikle tavsiye ediyorum!!!

bass kutusunun litre hesabı vardı ama nası yapıldığını yine unuttum :)

kullandığın bassı portsuz yapman yüksek hacimli bi araç için (senin bus) aslında çok sağlıklı deil .... bassın konumuna göre sağa yada sola 10-11 cmlik bi delik açıp içinede kutunun yapısına göre uzun bi parça boru koy... (su borusu olabilir şu apartmanın dış cephelerinde olanlar varya onlardan) böylece basslar daha uzun ve daha net çıkacaktır!!!!

aklıma başka bişey gelmedi yine sorarsan cevaplarım :) saygılar kolay gelsin

ha birde woofer tek bobinmi çift bobinmi onu söylememişsin... eğer çift bobinse yani arkada 4 giriş varsa paralel bağlayıp anfiye mono gir!!!
Bilbo
Vosdost

Mesaj #4 gönderen Bilbo » Sal Ara 27, 2005 4:33 pm

Sağolun arkadaşlar,
Benim woofer tek bobin, teybin sesi 35'e kadar açılıyor ve ben 25-26 gibi ayar yapıyorum. Bas tiz ve mid ayarı +10, -10.
Teyp'de rear ve sub olarak iki tane amfi çıkışı var ama sadece rear çalışıyor , sub çıkışına bağladığımda amfi çalışmıyor. Bu durumda tek kablo ile amfiye bağlıyorum, teypdeki sub ayarının frekansını değiştirirsem ovallerde amfiye bağlı olduğu için onların tiz sesleri de kayıp oluyor. Başka birşey daha ; amfiye bir tane çiftli kablo (sağ sol) geliyor , ben bunların her bir ucuna kısa ikili kablo taktım böylece sol çıkıştan iki tane sağ çıkıştan iki tane oldu. Amfinin 4 ses girişine 2 sağ ve 2 sol olarak girdim, ovalin bir tanesine 2 sağ çıkışı ötekine de 2 sol çıkışı bağladım. Bu bağlantıya göre stereo olmuyormu?
Bas kutusunun yerini değiştirme şansım yok, çünkü ona göre herşeyi düşünüp içini dizayn ettim ve yaptım. Wooferın gainini sonuna kadar açmazsam baslar yetersiz kalıyor. Aynı zamanda teypdende amfiyi sonuna kadar açmazsam yine yetersiz kalıyor, mecburen ikiside sonuna kadar açık.
Birde tweeterlar niye bozulmuş olabilir, yapacak birşey varmı??
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #5 gönderen vosbik » Sal Ara 27, 2005 7:39 pm

slm Batu.öncelikle bus hayırlı olsun güle güle kullan.tweeter ların yanma sebebi aşırı yüklenme sonucu bobinleri yanmıştır.ya da içlerinde birer tane kondansatör olması gerekli onlar yanmıştır.çok küçük bir ihtimal bobin kablosunda kopma olmuştur ama ikisi birden çalışmadığına göre böyle bir ihtimal söz konusu olamaz.
Er_cU

Mesaj #6 gönderen Er_cU » Cum Ara 30, 2005 2:23 pm

genellikle pek çok markanın tweeterı sağlam olmuyo niyeyse..... aşırı zorlamada yanabiliyor...

şimdiye kadar bildiğim en sağlam ama en sağlam tweeter pioneer tss20 modeli.... eski ağır hantal ama ciddi anlamda çok kaliteli....

“Cihaz Tanıtımı ve Tesisat Kurulumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir