Pionner Ana Üniteler İçin Türkçe Sözlük

Bu bölümde ses sistemiyle ilgili cihazların tanıtımını yapabilir sahip olduğu özellikleri ve tavsiyelerinizi paylaşabilirsiniz
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
ouz
FORUMDAN ATILDI
Mesajlar: 469
Kayıt: Pzt Tem 02, 2007 5:35 pm

Pionner Ana Üniteler İçin Türkçe Sözlük

Mesaj #1 gönderen ouz » Cmt Eyl 15, 2007 9:50 pm

Pioneer Anaüniteler için Türkçe Sözlük
1 Bit'lik D/A (Dijital/Analog) Dönüştürücü:
Daha sonra işitilebilecek şekilde tekrar üretilecek olan, dijital bilgilerin analog sinyaller içerisine kaydedilmiş
olarak dönüştürülmesi. 1-bit dönüştürme, hışırtısız ve pürüzsüz ses sağlar.
3-D Jiroskop Sensörü:
3-D jiroskop sensörü, navigasyon sisteminin üç boyutta da ölçüm almasına, eğimleri hesaplamasına ve
tüneller gibi belirgin yol özelliklerini algılamasına olanak verir.
3-katmanlı Fiber Örgülü Radyal Surround:
Yenilikçi, patent-başvurusu yapılmış 3-katmanlı Fiber Örgülü Radyal Surround, iki dış katman ve iç içe örülmüş fiberden bir iç katmandan oluşmaktadır. Bu, yüksek güç kapasitesini geliştiren son derece sağlam ve dayanıklı bir surround ile sonuçlanır.
40 W x 4/45 W x 4:
Pioneer artan bas yanıtına ve sistem açıklığına imkan veren bu dahili güç çipini geliştirerek piyasaya süren ilk firmadır.
ARC5:
Otomatik Alım Kontrol Sistemi - tüm Pioneer ana birimlerinde kullanılan - hassasiyeti arttırır ve FM alımını iyileştirir.
ASL (Otomatik Ses Düzeyieyici):
Otomatik Ses Düzeyieyici (ASL) teknolojisi, değişik düzeylerdeki dış sesleri perdelemek için ses ve frekans ayarını elektronik ve otomatik olarak yapar.
ATRAC 3:
ATRAC3, "MagicGate Bellek Çubuğu" ve MDLP'de kullanılan bir ses sıkıştırma teknolojisidir. Dijitalleştirilmiş müzik verileri, alışılagelmiş bir müzik CD'sinin hacminin 1/10'una kadar sıkıştırılabilir. 64 MB kapasiteli bir "Bellek Çubuğu" üzerine, 60 dakika kadar bir müzik kaydedilebilir.
Ayrı Bileşenli Hoparlörler:
Woofer'ler, orta-aralık hoparlörleri tweeter'ler (tiz hoparlör) gibi hoparlörler, sadece belirli frekansları üretirler. Bileşen hoparlörleri ise, sadece daha hatasız ses sinyalleri üretmekle kalmazlar fakat aynı zamanda, ses sinyalleri üzerinde dinleyicinin kontrolünü de arttırırlar.
BBE: *
Temiz ve doğal bir ses için P9400MP ve FH-P4100R. BBE düşük frekanslara daha uzun bekleme süresi ekleyip, yüksek aralığı "destekler" ve böylece müzik kendi doğa ifadesini geri kazanır. BBE orta ve yüksek radyo alanları arasındaki genişlik ilişkisini denetler. Bu birleşik özellikler özgün sesin berraklığını ve mükemmelliğini geri kazanmasını sağlar.
* USP4638258 ve 4482866 altında BBE Sound. Inc. tarafından lisanslı. BBE ve BBE sembolü BBE Sound Inc. nın tescilli ticari markalarıdır.
Bos Yerlerin Atlanması:
Kaydedilmemiş uzun kaset bölümlerini otomatik olarak atlar (örneğin, bir tarafın sonunda).
BSM (En iyi istasyon hafızası):
Seyahat için ideal bir radyo özelliği. BSM, tek bir tuşa basmayla radyo frekans bandını tarar, istasyonu bulur ve en güçlü 6 istasyonu otomatik olarak bulur ve kaydeder.
BTB:
BTB (Bas Tiz Yükseltmesi), kullanışlı, yeni bir ses ayar fonksiyonudur. Bir tuşa basmayla, bas ve yüksek frekans aralığını arttıracak şekilde hazır 3 ekolayzer eğrisi arasında geçiş yapar.

CD Metni:
CD Metni normal müzik CD'lerine çeşitli yazılı bilgileri eklenmesine izin verir. (CD Metin özellikli CD'lerde kullanılabilir).
CD-R/RW Uyumluluk:
Tüm Pioneer CD ana birimleri, sevdiğiniz derlemelerinizi otomobilinizde dinlemenize imkan vererek artık CD-R/RVV diskleri çalabilir.
CD-R/RW Parça Atlama:
Bir CD-R/RW diski üzerine hatalı kaydedilmiş olan parçaları atlamanızı sağlar. Sadece Pioneer PDR-W839 veya PDR-60 gibi bir CD kaydedici ünitesinde "Skip İD (Kimlik Atla)" ayarını yapın, ve otomobilinizdeki CD çalar o parçayı çalmayarak diskteki bir sonraki parçaya atlayacaktır.
Check In/Check out:
"Check-out"= DEH-P900HDD'nin kendi içerisindeki HDD (Sabit Disk Sürücüsünden "MagicGate Bellek Çubuğu"na veri aktarımı. "Check-in"="checked-out" müzik verilerinin HDD'ye geri gönderilmesi. "Check-in", ancak "checked-out" yapılan HDD tarafından gerçekleştirilebilir. MagicGate düzenlemelerine göre, müzik verilerinin 4 kopyasını yapmak mümkündür. Bir kopya HDD'ye kaydedilirken, bu size ilave 3 "Check-out" olanağı bırakır.
Çift Damper (sönümleyici):
Hoparlör konisini bir sönümlendirici destekler ve kullanım esnasında koninin ileri geri hareketleri için kılavuz görevi görür. Pioneer, bir çok hoparlörlerinde bir yerine iki sönümlendirici kullanarak hoparlörlerin tüm frekans aralığında lineerliğini çok geliştirmiştir.
D4Q:
D4Q, Pioneer'in yeni dijital AM/FM radyosudur. Kullanıcıların manyetik karıştırma olmaksızın yüksek-kaliteli radyodan zevk almalarını sağlayan, ses performansını ve seçiciliği iyileştiren, dijital bir işlem tekniğini kullanır.
DAB Kontrolü:
IP-Bus kontrollü Pioneer ürünleri, 2 seviyede DAB kumandası sunarlar: Tam ya da Harici (EXT) kumanda. Tam kumanda, DAB ile FM RDS arasında Otomatik Anahtarlama gibi DAB özelliklerinin tüm avantajlarını sağlar. EXT kumanda, Servis Bileşen Seçimi ve Metin Ekranı gibi pek çok DAB özelliklerini kumanda etmekle birlikte, DAB'tan FM'e Otomatik Anahtarlama yapmaz.
DAB Radyo:
Kendinden DAB Radyo. Pioneer'in DEH-P90DAB ana birimi, distorsiyonsuz CD-kalitesinde radyo için Dijital Ses Yayını erişimine imkan tanıyan dahili DAB Tünerine sahiptir.
Dahili DSP:
Bir aracın iç akustiğini düzeltmek üzere dijital teknolojiyi kullanır. Sistem aynı zamanda, aracınızın içerisinde farklı dinleme ortamlarını yeniden oluşturmak için muhtelif ses alanlarını sunar (Stüdyo, Caz Kulübü, vs).
Dijital sıkıştırma:
Bu özellik, aşırı derecede geniş bir dinamik aralıklı müzik türü için (örneğin klasik müzik gibi) yararlıdır. Sakin geçen pasajlar yükseltilir böylece, bunlar geri plan gürültüsü içerisinde boğulmazlar ve yüksek sesli pasajların şiddeti de düşürülür böylece hoparlörlere distorsiyonu ve aşırı yüklenmeyi önler.
Dinamik bas vurgulama:
Ortamdaki yol gürültüsünü ortadan kaldırmak için bu özellik, alçak ses seviyelerinde alçak ve yüksek frekansları dijital olarak yükseltir.
Disk başlığı hafızası:
CD seçildiğinde görüntülenecek şekilde, kullanıcının 10-haneye kadar açıklayıcı bir başlık programlamasına olanak verir. Pioneer'in pek çok Tekli-CD birimleriyle, 48 başlığa kadar, Pioneer'in Çoklu-CD çalartarıyla ise 100 başlığa kadar giriş yapılabilir.
DMOSFET Çıkış Bölümü:
Bir DMOSFET çıkış bölümü, hat empedansını azaltmak ve kararlılığı sürdürmek üzere, yüksek-yoğunluklu bir devre şeması kullanmaktadır. Anahtarlama gürültüsü, geliştirilmiş bir yüksek-frekans aralık performansı ve geliştirilmiş bir doğrusal tepki ile sonuçlanacak biçimde, ortadan kaldırılmıştır.
Doğrudan Tuşla Çalıştırma:
OEL ekranlı yeni CD radyolarda yeni bir yöntem. Doğrudan Tuşla Çalıştırma modunda OEL ekranda 4 Seçenek Tuşunun her birinin fonksiyonları gösterilir.
Dolby B:
Daha önceden kaydı yapılmış pek çok kasetlerde kullanılan bir gürültü azaltma sistemi. Dolby B tuşuna basılması ile arka planda duyulan "hışırtı" büyük ölçüde azaltılarak, sinyal-gürültü oranı iyileştirilir.
Dolby Digital:
Şu andaki surround ses kalitesi için kodlama standardı. Dolby Digital, araç-içi sinema salonu ses performansı demektir. Ön sol ve sağ, merkez, arka sol ve sağ hoparlörler, 20 Hz - 20 kHz arası frekansları kapsar ve ilave alçak frekans ses efektleri için tahsis edilmiş bir subvvoofer kanalı da mevcuttur.
Dolby Pro Logic:
Gittikçe artan bir tanınırlıkla Dolby Digital formatının öncüsü olan bu Dolby Pro Logic Surround, sinematik bir surround ses ambiyansı oluşturmak üzere 5 hoparlör kullanır. Dolby Surround içerisindeki bulunan ses verilerinin kodunu çözülmesiyle 4 farklı çıkış üretilir: ön sol, ön sağ, merkez ve arka (2 hoparlör).
Dolby Digital Pro Logic II:
Dolby Digital Logic II, 2-kanallı kaynaklardan dahi, coşkulu 5.1 -kanal surround sesi oluşturmak üzere, çok çeşitli ses kaynaklarından gelen çok-kanallı surround sesi tekrar oluşturur.
DTS:
DTS 5.1 -kanal playback kodlama teknolojisi, dinamik ses etkisinin sayesinde hızla artan bir popülarite kazanmaktadır.
Dual Zone (İkili Bölge):
Pioneer'in yeni AV ana birimleri, İkili Bölge çalışması için hazırdır yani, arka koltuktaki yolcular, sürücü ve ön koltuk yolcusundan farklı bir eğlence kaynağının kullanabileceği anlamına gelmektedir.
DVD-Audio:
DVD-Audio formatı, normal CD'lere nazaran çok daha üstün bir ses sadakati sağlar. DVD-audio diskleri, stereo ve çok-kanallı surround sese ek olarak, sanatçıya dair bilgiler, geri plan bilgileri, lirikler ve düzeltme notaları gibi verileri de bulundurabilirler.
DVD Kontrol Hattı:
AVM-P9000R'yi XDV-P9-ll'ye bağlamak için kullanılır.
DVD Video:
En son multimedya dijital teknolojisi olan DVD, birinci kalite resim kalitesini garantiler. Son derece net dijital resim ve surround ses, aracınızı etkileyici bir sinema haline getirir. Artı, DVD, çoklu lisan, seslendirme ve alt yazılar gibi yararlı özelliklerle paketlenmiş olup, DTS ve Dolby Digital gibi çeşitli çok-kanal ses kodlama teknolojilerini de desteklerler.
EEQ (Kolay ekolayzer):
Özelleştirilmiş bir araç-içi seste maksimum düzey için, Pioneer, - alışılagelmiş bas/tiz ayarları üzerinde inanılmaz bir gelişme olan - EEQ (Kolay Ekolayzer) sistemini geliştirmiştir. Kullanıcılar, hazır eğrilerden birini veya 3-band (parametrik) ekolayzer eğrileri arasından seçim yapabilirler. Ve daha fazla parametreleriyle, bir Dijital EQ sistemi gibi ses verecektir.
EEQ (Kolay ekolayzer) + :
EEQ (Kolay Ekolayzer) Plus, otomobildeki şebeke kapasitesi için bir tane Alçak Geçirgen Filtre (LPF) veya bir tane de Yüksek Geçirgen Filtre (HPF) ile EEO'yu genişletir.
Eller-Serbest Telefon kullanma için Hoparlör Girişi:
"Eller-serbest" araç kitinin "speaker out (hoparlör çıkışı)" soketinden gelen standart mini-jak kablosu sisteme takıldığında, çağrılar doğrudan ana hoparlörler üzerinden gelir ve ses kaynağı kesilerek TEL moduna geçer.
EQ-EX (Ekolayzer Genişletmesi):
EQ-EX (Ekolayzer Genişletmesi), o andaki hazır ekolayzer ayarlarına bir genişletme sağlar. EQ-EX tuşuna basılarak, her bir EEQ eğrisi, daha dramatik bir efekt ve sese yeni bir uç katarak en iyi efekt için akustik anlamda ayar edilir.
FIE (Ön Görüntü Zenginleştiricisi):
Bu fonksiyon, zayıflatma kontrolü olmaksızın, yüksek frekans sinyallerinin arka hoparlörlere gitmemesi için kırpılarak, ses odağının elektronik olarak ileri doğru kaymasını sağlar. Arka hoparlörlerdeki dinamik bas tepkisini zayıflatmaksızın, aracın önünde son derece temiz bir ses imajı oluşturur.
Giriş Seviye Kontrolü:
Seviye Kontrol ayarı, amplifikatörün girişini kaynak biriminin çıkışı ile uyumlandırmak için sağlanmıştır. Uygun ayarlama, daha az gürültü ve distorsiyonu garantiler.
Gracenote CDDB®:
DEH-P900HDD içerisine daha önceden yerleştirilmiş olan Gracenote CDDB® Müzik Parçaları Tanıma Hizmeti, müzik CD'leri CD çalardan bir Sabit Disk sürücüsüne yüklendiklerinde sanatçı isimlerini ve disk başlıklarını otomatik olarak ekler. Dosyalar çalma listeleri içerisinde düzenlenebilirler ve tek bir tuşa dokunulması ile seçilebilirler. CDDB®, Gracenote'un tescilli bir ticari markasıdır. Gracenote logosu, logo tipi, Gracenote CDDB® logo'su ve logo tipi, ve "Powered by Gracenote CDDB®" logosu, Gracenote'un ticari markalarıdır. Müzik tanıma hizmeti ve MRS, Gracenote'un hizmet ticari markalarıdır.
Hoparlör Seviye Girişi:
Bu giriş, bir Pioneer amplifikatörün masraflı ilave adaptörler eklenmesini gerektirmeksizin, bir OEM radyoya bağlanabilmesine olanak verir, ilave esneklik, sisteminiz büyür ve genişlerken, Pioneer amfinizin sisteminizin bir parçası olmasına imkan verir.
ID3 tag (etiketi):
Bu, bir MP3 dosyası ile bilgi kaydetmek üzere kullanılan bir formattır. Kaydedilebilir bilgiler: isim, sanatçı, albüm ismi, ve müzik türü. DEH-P900HDD, 30 karaktere kadar uzunlukta bu bilgileri gösterebilir.
IP-Bus Kontrolü:
Pioneer ana birimlerindeki IP-Bus bağlantıları kullanıcının bir TV Tüner, DVD oynatıcı, Çok-CD'li çalar veya DAB Tüner gibi opsiyonel kaynakları bağlamasına ve gerçek bir mobil multimedya merkezi yaratmasına izin verir.
ITS (Hızlı parça seçme):
Disk başına 24 parçaya kadar herhangi favori CD parçalarını programlama imkanı sağlar. Daha sonra ADPS ve "Program" butonu kullanarak seçimler çalınabilir.
Kablolu Uzaktan Kumanda:
Bu kullanışlı özellik, kullanıcılara, aracınızın direksiyon uzaktan kumandası ile Pioneer'in ana birimini çalıştırmasına olanak verir. Bu ana birimler, Pioneer'in opsiyonel ara birim kiti kullanılarak, aracınızın uzaktan kumandasına doğrudan doğruya kablolu olarak bağlanabilir.
Kaynak Seviye Ayarlayıcısı (SLA):
Okuma ünitesinin bütün kaynakları arasındaki ses oranını bağımsız olarak ayarlamanıza imkan tanır, böylelikle kaynaklar arasındaki açma sesi her zaman aynı olacaktır (FM ses düzeyini bir referans olarak kullanarak).

Metal/70 us Kaset Seçici:
Metal ve krom kasetler, standart kutuplamalı kasetlerle kıyaslandıklarında, farklı dengeleme (ekolayzer özelliği) gerektirirler. Pioneer birimleri, ya "Otomatik Metal" kapasitesi, ya da manuel bir Metal düğmesi özelliği gösterirler. Her bir özellik de, metal, krom (70 us) ve normal (120 us) kaset bant formülasyonlarında en uygun çalım dengelemesi sağlarlar.
MOSFET50:
MOSFET50 Güç Amplifikatörü, yeni devrimsel yarı iletken teknolojisini kullanarak işitsel performans seviyelerini güçlendirir. Düşük kayıp, düşük ses distorsiyonu, giderilmiş anahtarlama distorsiyonu ve geniş bir güç bandı gibi karakteristikler bir araya gelerek MOSFET50 ana ünitelerine, en iyi birim amplifikatörlere uyan, 50 W x 4 işitsel berraklığı sağlarlar.
MOSFET Çıkış Cihazları:
MOSFET Çıkış aygıtları, alışılagelmiş iki kutuplu aygıtlara nazaran belirgin avantajları sunmaktadır. Daha hızlı anahtarlama. akustik gerçekliği iyileştirir ve üretilen sesin kristal duruluğunda korunmasını sağlar. Ve. performans daha yüksek bir ısıl kararlılık ile, tepe noktada çalışma sıcaklıklarında optımıze edilmiştir.
Motor Tutucu Yapılı Kalıp-Dökümlü Alüminyum Sepet:
Pioneer'in kalıp-dökümlü yeni sepeti, motoru emniyetli bir şekilde destekler ve titreşimleri anında zayıflatan ve distorsiyonu önleyen mükemmel sönümlendirme karakteristikleri sunar.
MP3:
Büyük miktarlarda müzik dosyalarının bir CD-R/RW disk üzerinde kaydedilmesine izin veren, tanınmış bir sıkıştırma formatı. Pioneer çalarlar, büyük tamponlama yetenekleriyle donatılmışlardır, bu, bunların 16 kbps'den VBR Değişken Bit Hızı kaydına varıncaya olan veri hızlarını işleyebileceği anlamına gelmektedir.
Müzik Arama:
Hızlı ileri sarma için bir sonraki parçanın başlangıcını yada geri sarmada çalmakta olan parçanın başlangıcını bulur.
Navigasyon/AV için RGB giriş/çıkış:
Yüksek kalite video kaynakları bağlantısı için Pioneer'a özel format kablosu.
Neodimyum Mıknatıs:
Neodimyum, yüksek bir manyetik akı yoğunluğuna sahiptir. Standart bir mıknatıstan 7,5 kat civarında daha güçlüdür ve Pioneer hoparlör tasarımcılarının standart bir mıknatısın kullanıldığı bir modelle kıyaslandığında, tiz hoparlörlerin daha küçük ve daha az distorsiyonlu yapılmalarına olanak verir.
OEL:
Pioneer'in OEL (Organik EL) ekranı, güneş ışığı altında bile, yüksek-kontrastlı, hareketli 3-D görüntüler ulaştırır. Bunun hoş işlevselliği, kullanıcının kaynak çalınması işletim bilgilerinin kumandası ve onaylanmasına imkan verir ve MD ya da CD'lerdeki yazılı metin, parçaların disklerin veya diğer bilgilerin listeleri için yeterince geniş alan sağlar. Pioneer'in bu en son çıkarttığı OEL ekranı aynı zamanda, daha fazla eğlence özellikleri sunmak üzere, toplam 256 x 80 piksel kullanacak şekilde daha büyüktür.
Optik Kablo:
Pioneer'in DVD oynatıcılarını AVM-P9000R'ye bağlamak için bir optik kablo kullanılır.
Oktavlayıcı:
2-modlu Oktavlayıcı Bas Zenginleştirme Sistemi, 200Hz'in altındaki sinyalleri bir oktav aşağı kaydırarak ve alçak-frekanslı sinyal çıkışına bir orijinal ses ekleyerek çalışan bas yükseltme Oktavlayıcı özelliğine sahip bir DSP teknolojisidir.
Otomatik ekolayzer:
Auto EQ sistemi, aracınızın akustiğine göre, sevilen belirli müzik karakteristiklerini düzenler. Ön ve arka hoparlörler için, 13-band dijital ekolayzer kullanarak müziğin frekansının bant genişliklerinin tüm aralığı içerisinde otomatik bir ince-ayar tatbik eder.
(Otomatik) Zamansal Hizalama:
Süre ayarlaması özelliği, her hoparlörün sesinin sürücünün kulaklarına aynı anda ulaşması için araba içindeki her bir hoparlörün ses çıkış zamanlamasını 1/20.000 saniye içinde ayarlar. Otomatik Süre Ayarlaması, AVH-P7500DVD'lerde sesin her bir hoparlörden dinleyiciye gelmesine kadar geçen süreyi hesaplayan ve buna göre süre ayarı yapan yeni bir özelliktir.
PAL:
PAL, pek çok Batı Avrupa ülkesinde kullanılan bir televizyon standardıdır.
PNS (Darbe gürültü bastırıcı):
"Darbe Gürültüsü", elektrik motorları tarafından üretilen istenmeyen gürültüdür. Bu, aracın motorundan veya anteni vasıtasıyla hatta, diğer bir araçtan da gelebilir. PNS, FM sinyaline karışan gürültüyü azaltarak, temiz bir ses sağlar.
POI (İlgi Noktası):
Pioneer'in Navigasyon birimlerinin belleğinde kayıtlı 700.000'den fazla POI (ilgi Noktası) bilgileri mevcuttur. Sürücü, belirli bir ilgi noktasının yerini tespit etmek üzere, bir isme veya kategoriye göre (hedef nokta araması) hızlı bir POI araması gerçekleştirebilir.
Pulp (Kağıt Hamuru) Koni:
Magnezyum hidrid Koninin arka tarafında bir sürüş konisi şekillendirmek üzere, E-motion Serisi hoparlörlerde kağıt hamuru, kullanılır. Boylamasına gerilmeye dirençli olan çok hafif bir malzeme olan kağıt hamuru , ilave titreşimleri ve distorsiyonu ortadan kaldırır. Bu, daha pürüzsüz, daha berrak ses sonucunu verir.
PWM Regüleli MOSFET Güç Kaynağı:
DC den DC'ye yükseltme transformasyon sekonder sargısındaki gerilim, gerilimdeki oynamalarına veya sargı hazırlanma esnasındaki yük sapmalanna rağmen kararlı kalmalıdır. Pioneer'in PWM (Darbe Genişlik Modûlasyonlu) güç kaynağı tasarımı, primer ve sekonder sargılar arasındaki kararlılığı sürdürür, ve girişe tepki olarak, güç kaynağının devreyi çok hızlı açıp - kapatmayı anahtarlamak için bir MOSFET kullanır. Bu, daha az bir distorsiyon ile, daha temiz bir çıkış ile sonuçlanır.
Radyo kesilme:
Kaset çalar ileri, geri doğru hızla sarma veya Auto Reverse yapıldığında, radyo kaynağına otomatik olarak geçerek, uzun süren sessizlikleri önler.
Radyo Metni:
Radyo Metin tuşuna basarak, RDS verileri olarak gönderilen yazılı mesajlar alınır. Bu mesajlar, uygun bir izleme içini ekran boyunca akarak geçerler ve tekrar izleme için belleğe kaydedilebilirler.
Rastgele çalma:
CD çalma modu şarkıların sırasını karıştırarak her defasında CD içerisindeki parçaların (MCD Çalar durumunda ise tüm magazinlerin) farklı sırada çalınmasını sağlar.
RCA AV giriş/çıkış:
AV kaynaklar için standart bağlantı.
RCA Ön-Çıkışı:
Sesi bir ana birimden bir amplifikatöre veya ekotayzere taşıyan, standart bağlantı sistemidir. RCA ön-çıkışları, dışarıda bulunan bir amplifikatör için bağlantı sağlayan bir kolay ön-çıkışlarıdır.
RCA Ön-Çıkış Subwoofer Çıkışı:
Özel olarak tahsis edilmiş subwoofer çıkışı, ayrı bir geçiş devresi satın almak zorunda kalınmaksızın, subwoofer için bir amplifikatör bağlantısına imkan verir. Aynı zamanda, ana birimlerin bir parçası olarak subwoofer geçişi ve seviye kontrollerini de sadeleştirir.
RCA Video giriş/çıkış:
Video kaynaklar için standart bağlantı.
RDS:
Pioneer, geliştirilmiş bir ağ izleme (NF) için "Kesintisizlik Felsefesi"ni "Akıllı RDS Radyo" içerisinde kullanmaktadır. Akıllıca tasarımlanmış algoritmalar sayesinde, farklı programların alternatif frekansları, taranırlar ve böylece kesintisiz sürekli bir dinleme zevkine erişilir.
Sanal ses Çıkışı:
Sanal Ses Çıkışı, alışılagelmiş kulaklıklar üzerinden 3-D surround ses coşkusunun tümünü sağlar. Bu, arka kanepede oturan yolcuların sürücüyü rahatsız etmeksizin, en sevdikleri eğlence biçimlerinden zevk almalarına imkan verir.
SECAM:
SECAM L Fransa'da kullanılan TV Standaıdrtr. SECAM DK Rusya'da kullanılır.
Seçenek Tuşu Kavramı:
Seçenek Tuşu Kavramı, çalıştırmayı son derece kolaylaştırır, Düğmelerin görevleri, kaynağın veya kullanılmakta olan fonksiyona uygun olarak değişir. Tek bir tuşa dokunmayla, gereksinim duyduğunuz fonksiyona doğrudan erişebilirsiniz. Bazı fonksiyonlar ise, uzaktan kumandanın çapraz-tuşu veya direksiyon uzaktan kumanda vasıtasıyla da erişilebilir.
Ses düzeyi kontrolü:
Düşük ses şiddeti seviyelerinde, müziğin içerisindeki düşük-ve yüksek-frekanslı sesler, aracın içerisindeki ortam gürültü seviyeleri tarafından aşırı derecede güçlendirilebilirler. Ses tokluk ayarı (loudness) için, bu frekansları arttırmak ve düşük ses şiddeti seviyelerinde de tümden daha iyi bir ses sağlamak üzere bir tuş mevcuttur.
Sesli kumanda:
Opsiyonel CD-VC60/ 65 ses kontrol ünitesini eklemek, bir ana birimin kaynak, radyo istasyonu veya istediğiniz Cd yi seçmek için ses ile çalıştırılmasını sağlar. * Sadece CD Metni ve Disk Başlık Bellek kapasiteli ana birimleri ile kullanılabilir.
SFEQ (Ses Odaklama Ekolayzeri):
SFEQ toplam sesi kullanıcının zevkine göre kolaylıkla ayarlamak amacıyla, kullanıcının ön ve arka hoparlörlerin bas ve tiz ayarlarını birbirinden bağımsız olarak kontrol etmesine izin verir.
Son Pozisyon Hafızası:
Son Pozisyon Hafızası, CD dinlemeye ara verilirse, o noktadan itibaren daha sonra yeniden otomatik olarak çalmaya başlatır.
Sökülebilir ön panel (RFP):
Hırsız-caydırıcı bu sistem, Pioneer tarafından geliştirilmiştir. RFP ile, aygıtın ön paneli, çıkartılıp, koruyucu bir muhafaza içerisine konulabilir. Aygıtın hassas elektronik kısmı, torpido içerisinde korunabilir; görünür durumda olan kısım, sadece hırsızlar için öylesine cazip görünmeyen siyah bir paneldir.
Stronsiyum Mıknatıs:
Ferit bir mıknatıstan daha büyük bir manyetik güç alanına sahip olan çok güçlü bir manyetik malzemedir. Stronsiyum mıknatıslar, verimliliği ve güç işleme kapasitesini arttırırlar. Bu, ses kalitesinden taviz vermeksizin, çok daha küçük bir mıknatısların imalatını ve dolayısıyla, sınırlı montaj derinliklerine müsaade edilen alanlara daha ince tip hoparlörün monte edilmesini olanaklı kılar.
Subwoofer'ları doğrudan sürme imkanı:
MOSFET50 ve EEO+, Doğrudan Subwoofer Sürmek için birlikte kullanılabilir. EEO+, arka kanal çıkışlarını süzer; sonra, MOSFET50 - geniş ses gücü sayesinde - Pioneer'in yüksek hassasiyeti subwoofer'ların doğrudan doğruya, ayrı bir amplifikatör bileşeni kullanmaksızın sürer. MOSFET50 aynı zamanda, 2 x 50 W ön ve 1 x 70 W subwoofer sisteminin eşsiz bir şekilde ayarlama olanağını sağlayarak, arkaya inanılmaz bir 1 x 70 W güç pompalayarak, 2 ohm hoparlörleri de sürebilir.
Tam Loiik Kontrol:
Tam Lojik kaset çalarlar, kaset işletimi daha kolaylaştıran, tüy- dokunuşlu, elektronik kumanda düğmeleri özelliğine sahiptirler. Bir "Lojik" sistem, kasetin o anda hangi yüzünün çalmakta olduğuna bakılmaksızın, "ileri" tuşuna bastığınızda, kaset daima ileri doğru sarılacağını garanti eder.
TFT LCD:
TFT LCD'ler araç-içi izleme için mükemmel sonuç veren geniş izleme açılı yüksek kaliteli video resimleri sunar.
Titanyum Kubbeli Tweeter (tiz hoparlörü):
E-motion Hoparlör Serisinin Titanyum Kubbeli sürücüsü, katışıksız bir titanyum diyaframına sahiptir. Titanyum, minimum distorsiyonlu kristal duruluğunda yüksek frekanslı notalar üretir ve olası azami gücü kullanarak woofer'den tweeter'e yumuşak bir geçiş sağlar.
TMC (Trafik Mesajlaşma Kanalı):
Navigasyon biriminin kendinden TMC (Trafik Mesajlaşma Kanalı) alıcısı, sürücüyü o andaki trafik olayları hakkındaki güncel haberleri sağlar ve alternatif güzergahlar önerir.
TV Kumandası:
TV Kumandası, gizlenmiş bir TV tünerini kumanda etmek üzere, IP-Bus bağlantılı Pioneer ana birimlerine olanak verir.
Yedek Kamera Girişi:
Yedek Kamera Girişi, bir arka taraf kamerası için kullanılabilecek olanbir video girişidir.
Yukarıya-asılı Surround:
Yuvarlatılmış-geniş surround'ı tipik bir sızdırmaz alan üzerinde uzatılarak gerçekleştirilen bu tasarım, alışılmış surround tasarımlarla karşılaştırıldıklarında % 22 daha fazla koni yüzeyi sağlar. Genişletilmiş yüzey alanı, daha geniş alanda hareket eder ve daha yüksek ses basınç seviyelerine ulaşılır.
Yüksek-Volt On-Çıkışlar:
Yüksek-Volt ön-çıkışları, daha az gürültü ve daha fazla tanımlama ile, daha güçlü bir sinyal sağlayarak, amplifikatörlerin giriş devresi üzerindeki talebi azaltırlar böylece, sonuçta, daha gelişmiş bir ses kalitesi ve daha geniş bir dinamik aralık verecek şekilde, daha düşük kazanç ayarlarıyla çalıştırılabilir.
WMA (Windows Media Audio):

WMA, Microsoft Şirketi tarafından geliştirilmiş olan bir BBMM müzik sıkıştırma biçimidir. Orijinal bir müzik parçasını sıkıştırmak üzere, 64 Kb/sn'ye kadar düşük veri hızlarında bile iyi müzik kalitesini sürdürürken, dosya büyüklüklerini en düşük değerde tutan en son kod teknolojilerini kullanır.


Kendi isteği doğrultusunda forumdan kaydı silinmiştir.

ADMİN

“Cihaz Tanıtımı ve Tesisat Kurulumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir