tüv muayenesinde yeni dönem

Teknik anlamda vosvoslarla alakalı olmayan her türlü konunun paylaşıldığı alan.
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
vosbik
Administrator
Administrator

tüv muayenesinde yeni dönem

Mesaj #1 gönderen vosbik » Pzt Oca 31, 2011 6:37 pm

merhaba.bir hafta kadar önce muayene için yeni kriterler eklendiğini biliyoruz.ancak bunların içinde vosvoslarımızı çok ilgilendiren bir madde var.ön cam buğu tertibatının çalışıyor olması.bu madde ile ön camdaki buğuyu çözme sorunumuza birde muaye sorunu eklenecek gibi.yakın zamanda muayeneye gidip geçen dostlarımız varsa bizleri aydınlatsınlar lütfen.bu madde voslar için sorun oluşturuyor mu?eğer oluşturursa voslarımız ağır kusurlu olarak muayeneden geçemeyecekler.

çözüm için bir kaç seçenek söz konusu:

1-orjinal kalorifer tesisatının sorunsuz olarak çalışması ve ön cama sıcak hava vermesi,
2-orjinal salyangoz fan motorunun voslarda bulunması ve bunun ön cama hava vermesi,
3-orjinal salyangoz fan motoru bulunmayan voslar içinde çakmaktan çalışan ve cama hava üfleyen buğu çözücü küçük fanlar(kabul edilir mi bilemiyorum)
4-zihni sinir projeler. :)

sizde aklınıza gelen önerileri paylaşırsanız bu maddenin voslarımız için sorun olmasının önüne geçebiliriz diye düşünüyorum.

Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
cio18
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: düldül (06 H 3232)
FİŞNE (34 VU 330)

Cvp: tüv muayenesinde yeni dönem

Mesaj #2 gönderen cio18 » Pzt Oca 31, 2011 6:56 pm

12 dc/220 ac volt converter(inverter) ile cama dogru sac kurutma baglasak :D tüvtürk gercekten abarttı artık. yada bir elma alıp gözleri onunde ikiye bölüp cama sursek :):):) işin sakası biryanada kalorifer tesisatını son derece kullanılır duruma getirsekte,muayene esnasında aracımız rolantideyken bu tü şeyleri kontrol edicekler,rölantidede benim bildigim ve yasadıgım kadarı ile on camdan oyle sıcak bi hava gelmiyor.
ya ön gögse gelen karton hortumların içine gırtlak boru sokup,sıcak havaya yon vermek içinde bilgisyar fanlarından baglıyıp yapsak acaba iş görürmü?
ben kendi vosumda sofor tarafında sıcak hava alıyordum,on ızgaranın içindede pc fanı taktım.daha ii oldu fakat sağ tarafta sıcak hava adına bişi yok..
bi çalışşsa vosvosumm :) nler neler yapıcam da calısmıyorrr :(
VosVos ucuz araba değildir,aksine pahalı bir tutkudur....
gunebakan
Vosdost
Vosvosumun adı: böcükmobil

Mesaj #3 gönderen gunebakan » Pzt Oca 31, 2011 7:02 pm

en güzeli ya orjinal ya daha ucuz bi arabanın fanını alıp takmak.muayneyi geçtik sorun yok ama bu hava da buğuluyken gitmek çok tehlikeli.dün kızılaya gittim sil Allah sil bitmiyor buğu.
benim araçta arka camın da buğu çözücüsü yok onun için kaloriferden ince boruyla havayı taşıyıp cama verdim.idare ediyor.bi de fan taksam daha iyi olacak.
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #4 gönderen gürhan » Pzt Oca 31, 2011 7:46 pm

bir kaç ay erken yada geç gidip, muayene tarihini yaza denk getirmekde bir çözüm olabilir. :)
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #5 gönderen vosbik » Pzt Oca 31, 2011 9:43 pm

slm.ilginç fikirler geliyor.ps fanlarının debileri çok yüksek olmadığı için çok bir işe yaramıyorlar.birde görünür bir durumda olmamaları gerekli.yani maueyne esnasında görevli.düğmeye basacak ve hava gelecek bunu görecek.ama fan vb bir malzemeyi görmeyecek.orjinali en güzeli ancak bulmak sorunlu çünkü piyasada pek bulunmuyor.bulunsada uçuk fiyatlar isteniyor.

Gürhhan abi yaz aylarına bir kez denk getirmek sorunu çözer ama yazıdna aynı uygulamayı yapacaklar.yani camda buğu olması değil sorun.ön hava kanallarından cama doğru hava üflemesi.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
Kullanıcı avatarı
kadircan
Vosdost

Mesaj #6 gönderen kadircan » Pzt Oca 31, 2011 10:10 pm

ben vosvosum halen kaportada olmasına rağmen havalandırma tesisatımı sıfır ve çıkma parçalarla tamamladım,kaporta işi bitince monte edeceğim,bence vosvosum orjinal olmasada olur diyenler vosvoson elektirik tesisatına uygun bir fan alıp onu montajlasınlar,

bence zihni sinir projelere gerek yok çünkü buğu gerçektende önemli bir konu yani tuv den geceyim diye yapılmamalı :)
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #7 gönderen gürhan » Pzt Oca 31, 2011 10:27 pm

gaza basınca üflüyor diyeceğiz...tarif edeceğiz kolu kaldır, alttaki kolu öne it ver gazı...yada orjinalde yok diyeceğiz...( arka emniyet kemerleri gibi)...illaki olacak derlerse orjinal salyangoz fanlar altın değerinde satılacak demektir.
En son gürhan tarafından Pzt Oca 31, 2011 10:27 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ercanic
Vosdost

Mesaj #8 gönderen ercanic » Pzt Oca 31, 2011 10:47 pm

bende kafamda boyle bır sıstem kurdum fanı monte ettım fakat hortum bağlantılarını yapmadım . cunku bu aralar finallerim var onlar bıtsın hemen bağlantılarını yapıcam artık on cama sıcak havayı ıstedığım oranda uftecıcem. hiç oyle orjinal salyangoz almanıza gerek yok alltakı kinktekı blower dıye tabir edılen fandan aldım acayip guzel hava ufluyor. 60w gucunde bir fan 130 cfm daha dusuk modellerıde ararsanız bulursunuz 90 cfm gibi. Birde bu fanın gucunu ayarlamak ıcın yenı arabalardakı gibi kademelı bır duğme aradım bulamadım bende ebayda dimmer diye tabir edılen devreden getırdım onuda monte ettım. Sistem sımdılık super oldu dimmerdan fanı acıp istedğım oranda sıcak havayı cama ıletıcem. eğer buğu sorunu yasayanlar varsa bu sıstemı denesınler kesın cozum olacağına emınım.

http://www.dekamarine.com/?catId=256&gId=408&pId=806
cio18
Vosdost
Vosvosumun adı: düldül (06 H 3232)
FİŞNE (34 VU 330)

Mesaj #9 gönderen cio18 » Pzt Oca 31, 2011 11:03 pm

ercanic yazdı:bende kafamda boyle bır sıstem kurdum fanı monte ettım fakat hortum bağlantılarını yapmadım . cunku bu aralar finallerim var onlar bıtsın hemen bağlantılarını yapıcam artık on cama sıcak havayı ıstedığım oranda uftecıcem. hiç oyle orjinal salyangoz almanıza gerek yok alltakı kinktekı blower dıye tabir edılen fandan aldım acayip guzel hava ufluyor. 60w gucunde bir fan 130 cfm daha dusuk modellerıde ararsanız bulursunuz 90 cfm gibi. Birde bu fanın gucunu ayarlamak ıcın yenı arabalardakı gibi kademelı bır duğme aradım bulamadım bende ebayda dimmer diye tabir edılen devreden getırdım onuda monte ettım. Sistem sımdılık super oldu dimmerdan fanı acıp istedğım oranda sıcak havayı cama ıletıcem. eğer buğu sorunu yasayanlar varsa bu sıstemı denesınler kesın cozum olacağına emınım.

http://www.dekamarine.com/?catId=256&gId=408&pId=806

bu ürün güzelmiş yaw,bende bunun 220voltta calısanı mevcut,peki dimmer devresini nasıl baglamayı düşünyrsun? direk bi potansiyometre baglasan? yada iki kademeli bi anahtar alıp bir kademesine büyük bi direnc koyup diger kademesinde direncsz baglasan, acaba olurmu?
VosVos ucuz araba değildir,aksine pahalı bir tutkudur....
Kullanıcı avatarı
kadircan
Vosdost

Mesaj #10 gönderen kadircan » Pzt Oca 31, 2011 11:07 pm

potansiyometre ile ve motor uygunsa kademeli düğme ile olabilir

“Genel Konular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir