Dudullu'daki TUVTÜRK' e gittim,gördüm,sordum,soruşturdum...

Teknik anlamda vosvoslarla alakalı olmayan her türlü konunun paylaşıldığı alan.
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
Lovevosbik
Vosdost
Vosvosumun adı: Tosun

Dudullu'daki TUVTÜRK' e gittim,gördüm,sordum,soruşturdum...

Mesaj #1 gönderen Lovevosbik » Pzt Ara 22, 2008 5:01 pm

Arkadaşlar selam herkese...Ben NTV Televizyonunda kameramanım.Bir program çekimi için 13.12.2008 Cumartesi günü Dudullu daki TuvTürk e gittim.Sabah 11 den akşam 18 e kadar ordaydım.Her ayrıntısıyla çekim yaptık istasyonda...Aklıma gelen tüm soruları ordaki görevlilere,müdüre,şefe yani herkese sordum.Öncelikle şunu söylemeliyim.ENDİŞELENECEK bir durum yok.Otomobilinin düzenli bakımını yapanlar rahat olsunlar.Dudullu daki istasyonda 6 adet bakım kanalı var.İlk dördü öncelikle otomobillere bakıyor.Diğer iki kanal tır,kamyon ve minibüslerle ilgileniyorlar.Bir aracın ortalama bakımı 20-25 dakika sürüyor.Önce malumunuz muayene için borcu yoktur kağıdı alıp istasyona gidiyorsunuz.Aynı bildiğimiz banka şubesi gibi.Sıra numarası alıp bekliyorsunuz.Sıranız gelince paranızı yatırıp işlemlere başlıyorsunuz.Eğer muayene sürenizde bir gecikme yoksa 110 ytl ödüyorsunuz.Gecikme varsa her ay için %5 GECİKME ÜCRETİ bunun üzerine ekleniyor.Örneğin 2008 Eylül ünde bitmişse siz de Aralık ta gittiyseniz %5 Ekim için %5 Kasım için gecikme bedeli alınıyor.Haaa bir de şunu belirteyim orda KREDİ KARTI GEÇMİYOR ve ilerde de geçmeyecekmiş.Nakit para bulundurun üzerinizde...Sürenin uzun sürmesinin başlıca sebebi araçların bilgisayar ortamında kayıt altına alınması.Şu ana kadar Türkiye deki araçların net bir kaydı Ulaştırma Bakanlığında yokmuş.Gerçek anlamda sağlıklı bir kayıt ortamı oluşturulmuş.İstasyona geldiğinizde ilk etapta klasik olarak trafik setinize,yangın söndürücünüze,sağlık çantanıza bakılıyor.Daha sonra fren testlerine giriyor otomobil.Herşeye bilgisayar ortamında bakılıyor.Üretim orjinalliğine dikkat ediliyor.Eskisi gibi ruhsat arası 20 milyon dönemi bitmiş anlayacağınız.Önceleri herşeye bilgisayarların karar veriyor olması beni biraz endişelendirdi.Sık sık sorular sordum, vosvoslardan bahsettim.Bizim otomobiller üretildiğinde daha bilgisayarlar icat edilmemişti falan dedim.Daha önce 69 model bir vosvos geçmiş muayeneden.Bir de Anadol geçmiş sorunsuz bir şekilde.Benim gözümün önünde de bir Hacı Murat geçti problemsiz olarak.Fren testinden sonra araçlar bildiğimiz servis kanalına giriyor.Altına bakıyorlar.Lastiklerin diş kalınlığı ölçülüyor.Altta tehlike oluşturacak bir çatlak,borularda bir yırtık falan olup olmadığını kontrol ediyorlar.Daha sonra farlar yine bilgisayar ortamında inceleniyor.En çok problem de burda çıkıyormuş zaten.Genelde model ve yaş farkı hiç fark etmeksizin uzun farların ayarsızlığından şikayet ettiler ordaki görevliler.Muayene 4 başlık altında belirleniyor.KUSURSUZ-----HAFİF KUSURLU-----AĞIR KUSURLU-----EMNİYETSİZ------- Eğer bu kontrollerde bir iki hafif kusurlu maddeniz olursa problem yok,aracınız muayeneden çıkmış oluyor raporda yazan hafif kusurlu kısımları müsait bir zamanda yaptırmanızı ya da kontrol ettirmenizi tavsiye ediyorlar.Yani bu kusurların sizin için yada trafiklteki diğer sürücüler için herhangibir tehlikesi yok.Örneğin yan camınızda ufak bir çatlak var ya da lastikler bir müddet sonra değişmeli gibi tavsiyeleri oluyor.Frenlerin durumu kötüyse ya da farlar düzensizse bunlar ağır kusurlu başlığına giriyor ve muayeneniz yapılmıyor.Ta ki bunları yaptırıp tekrar gelene kadar.İkinci gelişinizde herhangibir ücret ödemiyorsunuz.Yani uzun lafın kısası vosvosunuz da bir fren problemi yoksa,farlarınız düzenliyse,fren lambalarınız yanıyorsa, lastikleriniz iyiyse endişelenecek bir durum yok.Aslına bakarsanız olması gereken olmuş bir bakıma ülkemizdeki araçların durumu malum.Haaaa unutmadan aşırı modifiyeli araçları zorluyorlar.Eski orjinal haline getirmeden muayaneden geçemiyorsunuz.Renkli camlar,havalı korna ve aşırılığa kaçılmış lastik ebatı vb...Son söz olarak Dudullu daki muayene istasyonuna gidecek arkadaşlar orda çalışan EROL BEY'in de vosvosu varmış.BEN KENDİSİYLE TANIŞTIM VE ENDİŞELERİMİZDEN BAHSETTİM konuşmalarıyla beni rahatlattı.Kaygılanacak bir durum olmadığını söyledi.Gidenler kendisini görsünler...Hadi kolay gelsin...

Tosbağa
Vosdost

Mesaj #2 gönderen Tosbağa » Pzt Ara 22, 2008 6:28 pm

Bilgilendirmelerin için çok teşekkürler...
Saf Alman Cemile... :D

Resim
ugurdefterli
Vosdost
Vosvosumun adı: Benekli

Mesaj #3 gönderen ugurdefterli » Pzr Ara 28, 2008 3:17 pm

Yılbaşından sonra 110,90 ytl olan muayene ücretleri 123 ytl oluyor zam geliyor.
UNUTMAK İHANETTİR
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #4 gönderen vosbik » Pzr Ara 28, 2008 8:29 pm

slm.bilgilenbdirme için teşekkür ederiz.oldukça rahatlatıcı bir yazı oldu.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
ankara
Vosdost
Vosvosumun adı: UMUT

Mesaj #5 gönderen ankara » Sal Ara 30, 2008 6:09 pm

Teşekkürler çok faydalı oldu .
BİR LODOS LAZIM BANA
Kullanıcı avatarı
gokhanondas
Vosdost
Vosvosumun adı: ADİ

Mesaj #6 gönderen gokhanondas » Pzr May 03, 2009 9:08 pm

Aynen çok güzel bir paylaşım içimize su serptin...
Bazı şeyleri olduğu gibi kabullenmeyi bilmelisin.Vosvosunun Orjinaline sadık kalmalısın.

Gökhan Öndaş
34 AD 2407
zayam83
Vosdost

Mesaj #7 gönderen zayam83 » Cmt Nis 17, 2010 11:01 am

tşk dostum bilgiler için...
ATMOSPHERICSEMI
Vosdost
Vosvosumun adı: ATMOSPHERICSEMI

Mesaj #8 gönderen ATMOSPHERICSEMI » Cmt Ağu 21, 2010 1:59 pm

tsk verdiğin bilgiler için pre bınıcısı olarak cok sıkıntılar yasadım yasıyorumda mutlaka dudulluya uğramak lazım ozaman
[img:160:99]http://img227.imageshack.us/img227/8292/45318214.png[/img]

AİRCOOLED FOREWER
(((NOTCHBACK AIRRIDER)))
Kullanıcı avatarı
orko
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: müjqan' dı...

Mesaj #9 gönderen orko » Çrş Ağu 25, 2010 11:10 am

elli lira eskortluk bedeli ile muayeneye hazırlık yapan dükkanlar var sanayi de. adam yazmış itina ile muayeneden araç geçirilir diye. sağına soluna tuv de gerekli olan yerlere gerekeni yapıp gidiyorlar bir seferde geçiyor araçlar. masraflar hariç elli lira alıyorlar el emeği vs için...
stresss...
blue-chip
Vosdost
Vosvosumun adı: blue-chip

Mesaj #10 gönderen blue-chip » Prş Ağu 26, 2010 2:47 pm

sahte damgacılar çok bu ara aman dikkat...
---> MURAT YAVUZ <---

yapabileceğini düşünüyorsan, yapabilirsin;
yapamayacağını düşünüyorsan, haklısın!

Resim

“Genel Konular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir