güncel yakıt kontrol yapalım kim ne kadar ne yakıyor?

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
yunusbatmaz
Vosdost
Vosvosumun adı: SEVİMSİZ

Cvp: güncel yakıt kontrol yapalım kim ne kadar ne yakıyor?

Mesaj #21 gönderen yunusbatmaz » Çrş Oca 05, 2011 10:54 pm

Bende tüp atmadan önce 20 tl benzinle 40 km ancak gidiyordum hatta gidemiyordum :) durum o derece vahimdikarb yüzünden...1600cc motorum ve lpg attım..Yakıt tüketimi aşırı derecede iyileşti..Tüple 2000 km yol yaptım sıkıntım yok..Şu anda 25 tl gaz ile 100 km yapabiliyorum..Malum gaz fiyatları arttı..25tl ye 100 km makul bir değer bence :) Lpg randıman vermez diye de birşey yok yeterki iyi bir ustaya işini temiz ve özenli yapan bir ustaya yaptırın..Sorun yaşamazsınız kolayına..Motor yıpratma konusunda da sürekli lpg de sürüpte kuru yakıtla motorlarınızı yıpratmayın..1-2 haftada bir 5-10 km benzinde yol alarak sürün vosunuzu motorunuz büyük oranda temizlenecektir..Ama yol alın ki motor yükte çalışsın..Rolantide değil..Benim diyeceklerim bu kadar..:)

Ve termostat sistemi sağlam olan bir motorda hava yaz kış olsun lpg nin çalışması ve rolantiye gelmesinin benzinden pek bir farkı yok..Önce motorunuz sağlıklı olsun..Sonra LPG niz olsun..Aksi taktirde ölmüş eşşeğe altın semer de vursanız yine yıkılır..Sonra LPG randıman vermiyor olur..saygılar sevgiler :)

ResimResim
paradox022
Vosdost
Kan Grubu: B Rh +

Mesaj #22 gönderen paradox022 » Cum Oca 28, 2011 2:58 pm

arkadaşım sen hesabını bence yanlış yapıyorsun 100 tl ye 200 km dıyorsun buda otamatıkman 500 krş demektır iyi gunler
mustafaiskin
Vosdost
Kan Grubu: A Rh -

Mesaj #23 gönderen mustafaiskin » Çrş Şub 02, 2011 5:49 pm

Arkadaşlar merhaba 1972 model 1200 lük bir vos sahibi oldum İstanbulda, her şey çok güzel aracımıda çok sevdim ancak çok
büyük bir problemim var oda aracım 1200 lük olmasına ragmen inanılmaz bir yakıt sarfiyatı var şöyle örnek veriyim Benzinin 3,95-TL idi
1.Test 100 km 0,515 kr 2.Test 0,414 kr 3.Test 0,800 kr. yaktı bu testler 05.01.2011 29.01.2011 tarihleri arasında yapılmıştır. İşin vahim kısmına gelince 3.Test
öncesi karbüratörümü temizlettim 100 km de 0,80 yaktı 100 km. de yarım depo benzin tükettim ve şehir içi çok yoğun bir trafiktede kullanılmadı.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Birde aracımı aldıktan sonra motor yağı ve platin değiştirdim siz değerli üyeler aracın mevcut durumunu korumak için
daha başka neler yapılabilir. Teşekkürler
atax_can
Vosdost

Mesaj #24 gönderen atax_can » Prş Şub 03, 2011 11:33 am

1200 için 0.80 kr çok anormal bi değer,umarım en yakın zamanda halledebilirsiniz :/
...ATACAN...
Kullanıcı avatarı
orko
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: müjqan' dı...

Mesaj #25 gönderen orko » Prş Şub 03, 2011 3:08 pm

karbüratörü temizletmişsiniz ama ayarı bozulmuş belli ki...
stresss...
Albay
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Albay

Mesaj #26 gönderen Albay » Prş Şub 03, 2011 5:31 pm

Karbüratörü temizleyen usta ile bu konuyu görüşün bi ayar yapsın. 80 krş çok fazla. Neredeyse 2 kat içmiş kereta. Farkındaysan testler arasında çok fark var. Sistemde bi benzin kaçağı olabilir. Yani sadece karbüratöre bakma. Depodan itibaren bütün ssitem elemanlarını kontrol ettir ve kendinde iyi bak.
mustafaiskin
Vosdost

Mesaj #27 gönderen mustafaiskin » Cum Şub 04, 2011 11:09 am

Arkadaşlar en son test değeri 100 km de 3,95tl lik benzin fiyatıyla 1200 motor ile 0,65 kr yani 17,90 lt. inanılır gibi değil yakıt giderinden vos ile ilgilenemiyorum. Olacak iş değil acil yardım arkadaşlar birde 1200 lük vos sahibi arkadaşlar sizler kaç lt yakıyorunuz 100 km de. bu hafta sonu ayarı düşürüp bir kontrol yaptırıcam hayırlısı artık. şimdiden herkese iyi hafta sonları....
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #28 gönderen gürhan » Cum Şub 04, 2011 10:27 pm

1200 motorda o rakam aşırı ...yazık resmen...belki içerden 1600 yapılmış olabilir vosunuz...yinede fazla bir rakam...bujilerinizin hepsi ateşliyormu...çekişiniz nasıl?...çiğ benzinde atıyor olabilirsiniz...yeriniz nerde...hangi ildesiniz...iyi bir motorcuya gitmeniz lazım.
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #29 gönderen vosbik » Cmt Şub 05, 2011 12:39 am

slm.1200 motor bakımlı bir vos km de son zamnlarla kabaca 38-40 kuruş yakmalı.ya da 100 km de 8-10 litre.ölçümü nasıl yapıyorsunuz?depoyu fulleyip sonra 100 km yol alıp tekrar fulleyerek hiç denediniz mi? sadece buji platin ve karbüratör temizliği bakım için yeterli değil.subap ayarlarınada bakılmalı.hava filitresi yağlı tipse yağını değiştirin.bujileri buji kablolarını dstribütörü ve avansa ayarınıda kontrol ettirn.değişmesi gereken parçalar değişsin.bir daha deneyin.

çekiş nasıl?fren ayarlanız çok sıkı ise frenlerde sıktığı için motor zorlanır ve daha fazla yakar.fren ayarlarınızıda kontrol ettirin.debriyaj balatanız nasıl?debriyaj kaçırıyorsada fazla yakar.ustanıza bunuda bir sorun.kolay gelsin.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
mustafaiskin
Vosdost

Mesaj #30 gönderen mustafaiskin » Pzt Şub 07, 2011 10:33 am

Arkadaşlar slm. Yukarıda belirttiğim tüm ölçümler depo agzına kadar full olarak yapıldı. Hafta sonu benzin hortumunu değiştirdik kaçak varmış, ayrıca otomatik ciklenin motor ısındıktan sonra bile son kademeye inmediğini tespit ettim onu düzelttirdim birazda rolanti ayarı kısıldıktan sonra yaptığım ölçüm değerleri aşagıdadır.
Benzin fiyatı 3,81-tl km de 0,46-kr. 100 km ş.içi+.dışı açık ve yoğun trafik seyir değeri 12-lt. Benzin sarfiyatı.
Sanırım havalar ısınsada yakıt sarfiyatım bu değerlerde olacak buda gerçekten çok o yüzden lpg düşünmeye başladım.
Herkese iyi haftalar.

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir