Yakıt normal mi ?

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
berkan
Vosdost
Kan Grubu: B Rh +
Vosvosumun adı: kapuş

Yakıt normal mi ?

Mesaj #1 gönderen berkan » Prş Eki 28, 2010 6:51 pm

Vosum 74 1300..
Lpg yok,taktırmayıda pek düşünmüyordum..
Ancak km de 400-450kr arası yakıt tüketiyor..Son derece sakin ve devirsiz kullanıyorum..
Bu veriler normal mi ? Değilse sorun ne olabilir yada tasarruf için hangi yöntemler önerilir ?

vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #2 gönderen vosbik » Prş Eki 28, 2010 7:21 pm

slm.voslar şehir içi ortalama 10-12 litre arasına yakıt tüketirler.12 litre dersek eğer, 3670 litre fiyatıyla benzin aldığımızda, 3670*12=44040 gibi bir sonuç çıkar.bu değer 100 km deki yakıt müktarı.yani 44 tl ile 100 km yol yapabilirsiniz.44040/100=440,4.bu değerde bir km de yaktığınız yakıt yani km de 44 kuruş yakıyorsunuz.bu veriler gördüğünüz gibi normal.ancak belki subap ayarı buji değişimi hava filtresi ve yağ değişiminin sonunda iyi bir usta tarafında karbüratör ayarı yapılırsa biraz daha düşer.ama çokta bir düşüş beklemeyin.

vosu çok nadir olarak kullanıyorsanız eğer lpg gereksiz.ama haftada 3-4 kez vosa biniyorsanız ve yaptığınız km haftada 100-150 km yi buluyorsa taktırın derim.km de 20-25 kuruş yakarsınız.seçim sizin.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
toprak_55
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Kaplumbabi

Mesaj #3 gönderen toprak_55 » Prş Eki 28, 2010 7:22 pm

Ah ah aynı durumdan muzdaribiz. Şehirdışında 26 - 28 Kuruş. Şehir içi 35-45 Kurus arası yakıt tüketiyorum.
Herkes zengin doğamaz, Herkes zengin olamaz, Herkes zengin ölemez...
berkan
Vosdost

Mesaj #4 gönderen berkan » Prş Eki 28, 2010 7:38 pm

Kuruş değerine göre benim hesapta 42 kr çıkıyor..Hergün 22-25 km yapıyorum..Allahtan 2 kişiyiz yol parasına denk geliyor..:)
Ustam karbüratör memesini küçültürüz biraz düşer yakıtın dedi,son çare onu yaptırıcam herhalde..Lpg pek sıcak gelmiyor..
Vosbik çok sağol yardımlar için ..
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #5 gönderen vosbik » Prş Eki 28, 2010 10:28 pm

slm.karbüratör memesini küçültmek çare değil.bu işlem yapıldıktan sonra vos eskisi gibi gitmeyecek.gaza 4/1 oranında basarken 4/2 oranında basmanız gerekecek aynı hızda gidebilmek için.ne kadar çok gaza basarsanız o kadar çok yakıt artar.vw t3 minübüslerin benzinli motorlarından çıkan elektronik ateşleme sistemi vosvosa sıkıntısız uyar.lpg kadar olmaz ama yakıtınızı biraz daha düşürür.çekişnizide bir nebze olsun artırır.

hergün 22-25 km yol yapıyorsanız lpg bence düşünün.çünkü bu durumda haftanın 5 günü için 200 km yol yapıyorsunuz ortalama olarak.ayda 800 km eder.800 km de 320 tl lik yakıt harcıyorsunuz lpg de.bu bir aylık yakıt tüketiminiz.lpg de ise bu değer kabaca 160-180 tl civarına inecek.180 dersek ayda 140 tl karınız var.bir yılda ki kar miktarı 1680 lira eder.bu 1680 lira ile vosunuzun bakım masraflarını karşılayabilirsiniz.tabiki yinede tercih szin.bu iş birazda maddiyatla ilgili.meslek kısmında öğrenci yazdığı için söyledim. :)
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
atax_can
Vosdost

Mesaj #6 gönderen atax_can » Cum Eki 29, 2010 9:40 am

şöyle bir baktığımda vos'ların aslında bayaa yaktığını görüyorum,şuan kullandığım araç(vos değil) km de 16 18 kuruş arası yakıyor şehiriçinde,yani otobüsü kullanmayı gereksiz kılıyo bnm için,bundan snra bi vosun yakıt masrafı bana çok ağır gelir gibi geliyo.haftada anca 2 gün binerim heralde :)...
...ATACAN...
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #7 gönderen gürhan » Cum Eki 29, 2010 3:31 pm

atax_can yazdı:şöyle bir baktığımda vos'ların aslında bayaa yaktığını görüyorum,şuan kullandığım araç(vos değil) km de 16 18 kuruş arası yakıyor şehiriçinde,yani otobüsü kullanmayı gereksiz kılıyo bnm için,bundan snra bi vosun yakıt masrafı bana çok ağır gelir gibi geliyo.haftada anca 2 gün binerim heralde :)...

vosvoslar maalesef benzin canavarı...tabiiki vakti zamanında 8 silindirli- 12 silindirli amerikan canavarlarının yanında vosvoslar masum ve ekonomik duruyorladı..ki 1300 motor...günümüz benzinli motor teknolojilerine bakacak olursak vosvoslar %50-70 daha çok yakıyor...hacmine göre...
şuda bir gerçek ki; 1,9 transporter ile şehir içinde bir depo (80 lt) mazotla 800 km gidiyordum...ortalama 100 kmde 10 lt...eee..vosvoslada aynısını yakıyorum ...100 kmde 10 lt...dinine yandığımın benzini pahalı..vosvos ne yapsın...?
atax_can
Vosdost

Mesaj #8 gönderen atax_can » Cum Eki 29, 2010 9:21 pm

atax_can yazmış:
şöyle bir baktığımda vos'ların aslında bayaa yaktığını görüyorum,şuan kullandığım araç(vos değil) km de 16 18 kuruş arası yakıyor şehiriçinde,yani otobüsü kullanmayı gereksiz kılıyo bnm için,bundan snra bi vosun yakıt masrafı bana çok ağır gelir gibi geliyo.haftada anca 2 gün binerim heralde ...

vosvoslar maalesef benzin canavarı...tabiiki vakti zamanında 8 silindirli- 12 silindirli amerikan canavarlarının yanında vosvoslar masum ve ekonomik duruyorladı..ki 1300 motor...günümüz benzinli motor teknolojilerine bakacak olursak vosvoslar %50-70 daha çok yakıyor...hacmine göre...
şuda bir gerçek ki; 1,9 transporter ile şehir içinde bir depo (80 lt) mazotla 800 km gidiyordum...ortalama 100 kmde 10 lt...eee..vosvoslada aynısını yakıyorum ...100 kmde 10 lt...dinine yandığımın benzini pahalı..vosvos ne yapsın...?

malesef benzin litre fiyatları artık saçma değerlerde ülkemizde..lpg nin avantajı orda oluyo ztn,yoksa litre olarak daha çok yakıyo lpgde araç.
...ATACAN...
Kullanıcı avatarı
orko
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: müjqan' dı...

Mesaj #9 gönderen orko » Pzt Kas 01, 2010 10:46 am

lpg ye geçmenizi öneririm. sağlam bir usta tarafından montajını yaptırdıktan sonra cebiniz çok rahatlayacaktır. ve vosunuzun keyfine varacaksınız.
stresss...
berkan
Vosdost

Mesaj #10 gönderen berkan » Cmt Kas 13, 2010 11:51 am

Arkadaşlar hepinize tek tek teşekkür ederim..Zaman geçtikçe LPG mantıklı geliyor..Ancak bu lpg sağlıklımıdır ?Tehlikle vs ..
Muaynede sorun yaşanıyormu..Yani lpg vosa işletilebiliyor mu ?
Birde aşşa yukarı ne kadara maloluyor ?
Şimdiden teşekkürler vosdostlar..

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir