yağ katkı belası motorsilk

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
vosvosserdar
Vosdost

yağ katkı belası motorsilk

Mesaj #1 gönderen vosvosserdar » Sal Ağu 23, 2011 7:23 pm

bi rahat durmuyorum.malum istanbul a 2 sonra bir daha gidecem.dedim motorsilk alayım da motor ısısı düşsün.

2.5 litre casrol u değiştim.motor ısınınca da 250 milim motorsılk i ekledim.çıktım hava alanı yoluna.çünkü 30 km gidin yazıyor uygulamada.

12 km gittim bir durdum.rölanti çok çok aşırı yükselmiş.alışıyor herhalde dedim.

8 km daha gidince 4cü viteste son gaz 70 e düştüm.hararet yaptım diye çektim sağa yağ lambası nar gibi.

devir çok aşırıydı ve düşmüyordu.bir miktar yağ sızmış kasnak altından.avansı yarım santim düşürdüm.ve havayı karbüratörde 1.5 tur açtım.anca devri buldum.vosvosum lpg li bu arada.

şimdi sorum neden böyle bir şey oldu.yola çıkacaken olacak şey mi bu.

şuan bile avans düşükken hiç olmadığı gibi hararet yapıyorum.

motorsilk ten sonra motor o kadar güzel çalışıyor ki avans arttırınca vuruntu hiç olmuyor.

ben de avansı tam gaz verince patlama olmayıncaya kadar düşürdüm.bu şekilde ayar doğru mu.

yalnız motorsilk hakkaten motor sesini çok azalttı ve çekiş arttı.son hız da hiç değiiklik yok ama çekiş arttı.

bu psikolojik değil çünkü vosvosumu çok çok iyi tanıyorum.artış var.

acaba bir daha yağ mı değişsem böyle kattiyyen yola gidilmez.

vosvosta her türlü yardıma hazırım.msn ve telefonla ulaşabilirsiniz.

ResimResim
serdarbuğan
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: çilek

Cvp: yağ katkı belası motorsilk

Mesaj #2 gönderen serdarbuğan » Sal Ağu 23, 2011 10:24 pm

adaş bende geçenlerde bor power yağ katkısını denedim ama senin bahsettiğin durumlarla karşılaşmadım bendede motor sesi biraz azaldı çekiş biraz olsun arttı ama hararet konusunda bir sıkıntı yaşamadım zaten bu katkıların amacı sürtünmeyi azaltmak dolayısı ile de hararetin düşmesi gerek :nee: ama sen vosa ne yaptıysan olması gerekenin tam tersi sonuçlar çıkıyor hernedense :)
Resim
Kullanıcı avatarı
gürhan
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: TUHSİ

Mesaj #3 gönderen gürhan » Sal Ağu 23, 2011 11:52 pm

serdar konuyu okurken aklıma bir şey geldi..senin yağ radyatörün ne durumda? ona hiç baktırdınmı? sanki yağ rahat çalışamıyormuş senin sistemde gibi bir his var içimde...alttaki kartelin içindeki filtreyi ve yağ radyatörünü söküp bir temizle gazla...hararet sorunun belki çözülebilir diye düşünüyorum...
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #4 gönderen vosvosserdar » Çrş Ağu 24, 2011 7:15 am

adaş ben d anlamadım ne yapsam ter tepiyor.

gürhan benim aklıma yağ radyatöründen başka bir seçenek gelmiyor artık.

yağ süzgeçi de geçen sene rektefiye ile değişti aha da ellemedim.yağ radyatörünü de tek başıma halledemem.

ancak motorsılk nasıl birşey de avans ve hava değerlerimi alt üst etti onu anlamadım.

ResimResim
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #5 gönderen yavuzss » Çrş Ağu 24, 2011 10:37 am

Serdar, katkı gereksiz koymasan daha iyi olur demiştim hatırladın mı? :) Bu katkıların motor yağını kalınlaştırdığı biliniyor. Kalın yağ da tazyik sübaplarının çalışma prensibi yüzünden radyatörden geçmeden veya daha az oranda geçerek motora basılıyor. Dolayısı ile radyatör tam işlevini yapmamış oluyor.
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #6 gönderen vosvosserdar » Çrş Ağu 24, 2011 11:19 am

vay anasını ya nedir kendi kendime ettiğim.anlaşıldı tekrar değieşez yağı.

klavuzunda 150 bin km motorda kalır diyordu.hadi bakalım ne olacak.

acaba ucuz yağ koyup sonra tekrar mı castrol koysam.

ResimResim
yavuzss
Moderatör
Moderatör

Mesaj #7 gönderen yavuzss » Çrş Ağu 24, 2011 4:26 pm

20 veya 30 numara açık yağ al koy, motoru çalıştır bir süre öyle çalışsın yağ ısındıktan sonra onu da boşalt her zaman kullandığın yağdan koy. En azından motorun içi bir derece durulanmış olur :)
gunebakan
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: böcükmobil

Mesaj #8 gönderen gunebakan » Çrş Ağu 24, 2011 11:09 pm

yavuzss yazdı:Serdar, katkı gereksiz koymasan daha iyi olur demiştim hatırladın mı? :) Bu katkıların motor yağını kalınlaştırdığı biliniyor. Kalın yağ da tazyik sübaplarının çalışma prensibi yüzünden radyatörden geçmeden veya daha az oranda geçerek motora basılıyor. Dolayısı ile radyatör tam işlevini yapmamış oluyor.

yavuz kalın yağ işlevini iyi yapamaz diyorsun ama benim araçta da rom katkısı koymadığımda yağ tam soğutmuyor ve çok inceliyor.bundan dolayı da yağ lambası yanıyor.
yavuzss
Moderatör
Moderatör

Mesaj #9 gönderen yavuzss » Prş Ağu 25, 2011 11:37 am

gunebakan yazdı:
yavuzss yazdı:Serdar, katkı gereksiz koymasan daha iyi olur demiştim hatırladın mı? :) Bu katkıların motor yağını kalınlaştırdığı biliniyor. Kalın yağ da tazyik sübaplarının çalışma prensibi yüzünden radyatörden geçmeden veya daha az oranda geçerek motora basılıyor. Dolayısı ile radyatör tam işlevini yapmamış oluyor.

yavuz kalın yağ işlevini iyi yapamaz diyorsun ama benim araçta da rom katkısı koymadığımda yağ tam soğutmuyor ve çok inceliyor.bundan dolayı da yağ lambası yanıyor.

Yatak boşluğu olan motorlarda ve/veya yağ pompası aşınık motorlarda, yağ boşluklardan kaçtığı için çalışma sıcaklığında rölantide ve düşük devirlerde yağ lambası düşük basınçtan dolayı yanar, bu gibi durumlarda kalın yağın vizkozitesi yüksek olduğundan yağ lambasının istenmeyen şekilde yanması önlenebilir. Yani aslında senin yağ lambası yağ fazla ısındığı için değil, normal çalışma sıcaklığında yeterli basıncı sağlayamadığı için yanıyor. Ancak Serdar'ın motor yeni sıfırlandı sayılır, dolayısı ile durum biraz farklı. Yağ lambasının yanması kendi testip ettiği üzere hararetle ilgili bir durum. Hararetin de sebeplerinden bir tanesi radyatörün tam işlevini yerine getirememesi olabilir. Ben olsam avans ayarı, sübap ayarı üzerinde de dururdum, ancak diğer tüm değişkenler sabit iken sadece yağ değişimi ile sorun yaşadığı için yağ üzerinde yoğunlaştık ve radyatörle ilgili olabilecek olasılık üzerinde durdum.
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #10 gönderen vosvosserdar » Prş Ağu 25, 2011 5:39 pm

ben istanbul a gidip geldim 4000 km yaptım ara sıra rölantide yağ lambam yanıyordu ama hiç güç kaybı yoktu ancak bu sefer motor sılk i eklediğim gibi lamba nar nar gibi oldu ve 4ncü vitesete 70 den yukarı çıkamadım.

dün 20 50 bp koydum.bugün itibariyle 20 km yaptım.yarın da castrol ile değişecem.

motorsılk li yağı değişince motor devri düşer hatta avansı düşürdüğüm için stop bile eder dedim am tık yok.sanırım motor sılk görevini tamamladı.savaşı kaybettik.bakalım yolda ne olacak. :sopa:

ResimResim

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir