LPG li vosvos kullanan arkadaşlar

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: PORTAKAL

Cvp: LPG li vosvos kullanan arkadaşlar

Mesaj #11 gönderen subutay2006 » Sal Ara 06, 2011 9:13 am

çok zor bi işi yok aşağıdaki bağlantı da Murat güzel açıklamış faydalanabilirsiniz kışın soğuklarda gazda çalışmakta zorlanırsa yeniden aktif hale getirirsin benzinde çalıştırır sonra gaza alır öyle kullanırsın. Dene yanıl yani.

ileti48154.html?hilit=otomatik jikle#p48154
En son subutay2006 tarafından Sal Ara 06, 2011 9:14 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

It's not a car, ıt's a VW

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
mahoni38
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Mesaj #12 gönderen mahoni38 » Çrş Ara 07, 2011 3:47 pm

clashasan yazdı:Merhaba arkadaşlar vosvoslarda lpg kullanan arkadaşlardan birşey öğrenmek istiyorum vosvoslarda su olmadığından lpg yi eksozda ısıtılıyormuş fakat aklıma takılan lpg beynindeki su giriş ve çıkış boşmu kalıyor yoksa lpg için bir devirdaim motoru takılarak beyne su pompalanıyormu ?

Ben hep merak ediyorum bu su olayını insanlar neden kafaya bu kadar takıyor? Bazen cehalet (biilgisizlik de diyebiliriz) çözüm için daha yararlı oluyor.Ben misal o bahsettiğiniz lpg girişlerini bilmiyorum. benim bilidğim lpg nin bi miktar gaz halde ısıtılması gerektiği yoksa motorun krağa tutacağı vs.

su hava gibi bir ısı iletkeni o kadar. ısıyı ilet de neyle iletirsen ilet.

Benimde bir sorum olacak, konuyla alakasız ama lpg ile ilgili. Ortalama 2-3 günde bir akşamları 15-20 dk geziyorum, onun dışında genel olarak park yerinde. Ne yazık ki park yeride açık ve haliyle hep soğukta. Sorum şu; benzinde ilk marşta çalışıyor, 3-4 dk (rolanti kendine gelene kadar) ufak ufak gaz veriyorum ve rölanti kendine geldiğinde harekete geçiyorum, 200 metre gittikten sonra lpg butonundan ortaya alıyorum ve bi 200m daha gidiyorum ve teklemeye başlıyor ve lpg ye çekiyorum. Ama bazen gaz yiyor ve yoluma devam ediyorum, bazen de lpg de stop ediyor. Benzine alıp biraz daha ısınmasını bekliyorum ve o zaman lpg ye çektiğimde sıkıntı yaşamıyorum.

Acaba yaptığım doğrumu, siz motor soğukken lpg li vosunuzu nasıl harekete geçiriyorsunuz ?

Motor soğukken jikle iptal de olas lpg de calsımıyor igi igi igi ediyor almıyor. alsa patırdıyor zor kendini topluyor. sıralı sistemde de mantık budur. benzinde çalıştır lpg al. yani otomatik jikleyi iptal ederseniz yine düzgün calısmaz cünki bizde ya motor yağından ya egsozdan sınır lpg. simdi ilk çalışmada bir sıcaklık yok. egsoz soğut motor soğut. bu lpg nerde ısıncak? motor krağı tutmaz mı?. Ben ne yapyıorum. aksamdan lpg atıp park ediyorum sabah işe giderken tek marsta hır diye aclsııyor sorunsuz. ıstımakla vs uğrasmıyorum direk vitese takıp yola cıkıyorum işim ile evim arası 900mt evden cıkmadan ortaya alıyorum benzin bitince gaza alıyorum. sonra tüm gün gazla gezmeye devam. hem otomatik jikle biraz acık oluyor sabah ki gibi zor calısmyıor. hemde bi miktar gaz sabah ilk calıstırmada ısındı ve karbiratöre gitmek için bekliyor. o ısınmıs gaz yanınca zaten arkadan gelenlerde ısınıyor.

2.si eğer aksamları veya arada bi 15 20 dk kullanıyorsanız zaten lpg ye almayın aracı direk benznde kullanın aradaki 10 krslık fark i hisstmezsiniz bile. benzin performansı sesi bir başka . ben günlük ortaama 40 50 km yapyıorm ve benimki bus (siz bugcu kardeslerimin benzindeki yaktığınız kadar yakyıor) ama bu kadar km yapmasam lpg ile uğraşmaz benzinde takılırdım.
az kullananlar direk benzinde kullanın bence. ki ben bazen işe giderken atmıyorum gaza. cünki bazen olyuor eve gidene kadar yerinden kıpırdamıyor o zamanda lpg ile binmek cok gereksiz.

Orjinalde olan her parçanın iptalinin mahsuru var. gereksiz görülen ne işe yarar denilen parçalar sonrasında cok gerekli olduğu anlaşılyor (bakınız motor termostati bakınız 74 snrası için disk fren titreşim sacı gibi)

kaldı ki sulu araçlar bile akamları benzine atıyor.

Ayrıca herşeyi geçtik. diyelim jikleyi iptal ettik calıstıracağız gazda. benzine almak istemiyoruz. hep gazda calıssın istiyoruz. jikle tek çözmez neden. sabah akü de soğuktan sanırım ilk marj da biraz uvunuyor ıgı ıgı ediyor benzin tüp dizel farketmez eski araç yeni araç fark etmez. genelde daha az enerji geliyor. benzin ile bizim araçlarımız daha kolay marş alyor. durum böyle iken lpg de calıssa bile zor calısacak marj motoru fazla yorulacak. fazla akü cekcek vs ne gerek var. benzine al bırak rahat et.

2.si arabanızda imkan dahilinde 2 adet dolu enjektör bulundurun birinde benzin diğerinde fren hidroliği olsun (mumkunse bagaja koyun bus)
diyelim sabah aracı benzine almamısnız kırk saat ıgı ıgı ettire ettire benzien geçirmeye uğraşmatkansa enjektördeki benzini karbiratörden asa sıkın benzine alıp direk calsıtırın o karpiratörü ün içine döktüğümüz yanarken arkadakiler gelir ugraşmamaıs olursunuz.
2. enjektörde fren hidroliği olmasa sebebi kilit donma yaparsa acmayı sağlyıor ama dikkat boya sökücü özelliği var yüzeyde fazla tutmayın buzu acınca silin. vs vs.
En son mahoni38 tarafından Çrş Ara 07, 2011 6:22 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Başımın belası Vosbusum.
[thumbnail]http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1389.snc4/164113_1711657743868_1010866183_31893363_539618_n.jpg[/thumbnail]
Mogolkhan
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Mesaj #13 gönderen Mogolkhan » Prş Ara 08, 2011 11:55 am

Herkese selam bende yıllar sonra dün 1303s'imi alarak aranıza kavuşma şerefine nail oldum. :heyyo: Uzun süredir forumu takip ediyorum bir şey sormak bugüne kısmetmiş.
Öncelikle lpg ile ilgili sorum olacak çünkü okuduğum kadarıyla yakıt konusunda baya hoyrat oluyormuş kendileri :intahar: ve ben işe gidip gelirken aracı kullanmak istediğim için bana maliyeti fazla olacaktır. Babam Bostancı sanayide usta ve 1 haftadır arkadaşlarıyla beraber kafamın etini yiğiyorlar "yok lpg takılmaz bu arabaya yok bunu işletemezsin yok yürümez" gibi. Sorularım şunlar;
1- Ruhsata işletme sıkıntı oluyor mu ?
2- Her LPG'ci bu işi becerebilir mi (önerdiğiniz bir kaç usta görmüştüm diğer yazılarda)
3- Tüp'ü nereye koyuyorlar (ön bagaja koymak tehlikeli gibi geldi)
4- Maliyet olarak günahımız ne olur ? sorunsuz bir lpg için 750tl ye kdar bütçe ayırdım. (umarım yeter)

Şimdiden Teşekkür ederim. Bu arada İsmim Melih İstanbul Küçükyalı' da Bilişim Firmasında Çalışmaktayım.
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost

Mesaj #14 gönderen subutay2006 » Prş Ara 08, 2011 1:28 pm

Hayırlı olsun güle güle kullan Allah kaza bela vermesin .
1-ruhsata işlenme biraz sorunlu ancak işletenleri de duyuyoruz yüzde 90 belki daha fazlası işletmeden biniyor
2-Her lpgci bu işi becerebilse becerebileceğine inansa senin de anlattığın gibi lpg takılmaz yürümez gibi söylemler çıkmaz ortaya
3-Tüpü nereye koyuyorlar derken sanırım tankı kastettin genelde arka koltuğun arkasına takılıyorlar ancak simit olarak stepnenin olduğu yere de takılabilir tercih meselesi
4-günahın Allah la ilgili ustalar karışmaz :) ancak yeni takan arkadaşlar var 600 civarı birşey sanırım

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
hunterakon
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Maviş

Mesaj #15 gönderen hunterakon » Cum Ara 09, 2011 4:26 pm

onaylıyorum 600 lira vadeli ücreti :) 10 taksit yaptırdım ve ilk günden itibaren iyiki taktırmışım diyorum normal bir araçmış gibi kullanabiliyorsun (en kötü tofaş fiat bile 250 den aşşağı yakmıyor( eski aracım tipo idi 275 krş yakıyordu:D 2 sene önce:D) ) şimdi şehir içinde bol dur kalklı düz yoldada 80 in altına inmeden kullanıyorum 250 krş yakmakta bence çok iyi:D
Resim
Kullanıcı avatarı
subutay2006
Vosdost

Mesaj #16 gönderen subutay2006 » Cum Ara 09, 2011 7:47 pm

bence de çok iyi :)

1973 1303 PORTAKAL
Murat KOCABAŞ
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #17 gönderen vosbik » Cum Ara 09, 2011 10:08 pm

slm.jikle iptali ile vosvos lpg de oldukça rahat çalışır.genel anlamda motora olan sorunlarında bahsediyorsanız zaten lpg taktırmayalım arkadaşlar.ancak senelerdir vosunda lpg kullanan dostlarım var düzgün kullanıldığı müddetçe bir sorun olmadığını onlarda gördüm.kendimde 4 senedir lpg ile kullanıyorum.2 senesi aktif hemen hemen her gün 20-25 km idi ancak 2 yıldır yılda en fazla 1000 km kadar kullandım.bir sorun olmadı.benzin lpg ye göre daha çabuk parladığı için yarım marşta bile vosvoslarımız çalışıyor ancak lpg de biraz geç tutuşuyor.birde motor soğukken lpg de voslarımız biraz daha fazla lpg tüketiyor.tam ısınmadığı için.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #18 gönderen vosvosserdar » Sal Oca 17, 2012 8:53 am

lpg montajı esnasında lpg ısıtma çubuğuna ihtiyaç duyarsanız ben kendi vosvosumda kullandığım çubuktan üretim yapıyorum.çok da kullanışlı 70 lira.saygılar.
vosvosta her türlü yardıma hazırım.msn ve telefonla ulaşabilirsiniz.

ResimResim

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir