kış aylarında lpg nin daha iyi çalışması hakkında

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
ismiil
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: ' EGE ' yeni vos 'portakal'

kış aylarında lpg nin daha iyi çalışması hakkında

Mesaj #1 gönderen ismiil » Çrş Oca 04, 2012 10:27 am

arkadaşlar arabama ayar yaptırırken lpg ustasının ısıtma çubuğunun regülatörü iyi ısıtıp ısıtmadığını kontrol etti. ben sorduğumda kış aylarında soğuk olduğu için regülatöre yeteri derecede ısı olmadığında yakıtın artacağını söylemişti. hatta ilk çalıştığında ciddi bir sarfiyat olduğunu. bende bundan esinlenerek soğuk havalarda regülatörü elimle kontrol ediyorum araba ısındığında tabi ki. sonra arabamın içinde keçeler vardı ve soğuk rüzgara mağruz kalmasın diye regülatörü sardım birde ısısını bu şekilde kontrol edeyim dedim ve daha iyi ısındığını hissettim hatta diğerinde elimi vurup 5 sn beklerken bu şekilde elimi dokunur dokunmaz ısısını farkedebiliyorum.
sizce bunun faydası yada zararı varmı?

şu anda gayet rahat hareket ettiğini farkediyorum arabamın...

İsmail ŞAHİN
Hac ve Umre Sorumlusu
Bakanlıklar/ANKARA
Telefon: +90 (312) 419 44 04
Fax : +90 (312) 419 44 06
[email protected]
Uygar Turizm
Uygar Hac ve Umre
İnterRail Bileti
Yurtdışı Eğitim
serdarbuğan
Vosdost
Kan Grubu: AB Rh +
Vosvosumun adı: çilek

Cvp: kış aylarında lpg nin daha iyi çalışması hakkında

Mesaj #2 gönderen serdarbuğan » Çrş Oca 04, 2012 10:05 pm

ilginç bir uygulama zararı olacagını düşünmüyorum ama faydası varmıdır o tartışılır çünkü egzosttan ısıtmalı sistemde gaz egzos kazanında ısınıp regülatöre öyle geliyor dolayısıyla regülatörün ısınıp ısınmaması o kadar önemli olmsa gerek diye düşünüyorum :)
Resim
Kullanıcı avatarı
ismiil
Vosdost

Mesaj #3 gönderen ismiil » Prş Oca 05, 2012 12:40 pm

Fakat eksozdan ısınan gaz regülatöre geldiğinde ciddi bir ısı kaybına uğramaz mı? hava soğuk arabanın soğutması artı rüzgarla birlikte regülatör soğuyor diye düşünüyorum. mesale regülatörü sardığımdan beri karbiratöre giren lpg hortumu dahi ısınıyor
İsmail ŞAHİN
Hac ve Umre Sorumlusu
Bakanlıklar/ANKARA
[email protected]
Uygar Turizm
Uygar Hac ve Umre
İnterRail Bileti
Yurtdışı Eğitim
mahoni38
Vosdost

Mesaj #4 gönderen mahoni38 » Prş Oca 05, 2012 4:03 pm

kışın fazla yakması lpg özgü değil ki. benzin de de fazla yakar. hava soğuk hali en basidi rolanti biraz artırılıyor. (yoksa istop ediyor.) Bi de otomatik jikle faktörü var. sıcaklığa göre otomatik jikle rolantiyi artırıyor (özellikle ilk çalışmada) oraya buraya bez sarmaktansa (ki faydası varsa sarılmalı) en güzeli ilk çalıştırmayı benzin ile yapıp araç sınınca lpg almak. zaten asıl sorun sabah ilk hareket. cünki en soğuk olduğu zaman o. bi de gaz az ısnınıca yakıt sarfıyatı artmaz sadece motor krağı tutar.
Başımın belası Vosbusum.
[thumbnail]http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1389.snc4/164113_1711657743868_1010866183_31893363_539618_n.jpg[/thumbnail]
Kullanıcı avatarı
ismiil
Vosdost

Mesaj #5 gönderen ismiil » Prş Oca 05, 2012 11:19 pm

Yalnız ben sabah çalışması ile ilgili bir düşünce ile yapmadım. regülatörün soğuk havadan fazla etkilenmemesi için yaptım. benim öğrenmek istediğim yada sizden isteğim regülatörün iyi ısınması lpg nin daha sağlıklı çalışması değil midir. lpg çubuğu lapg yi ısıtıyor fakat daha ısı kaybına fazla uğramadan emme manifotuna ulaşması demek sizce de iyi çalışmasını sağlamaz mı?
İsmail ŞAHİN
Hac ve Umre Sorumlusu
Bakanlıklar/ANKARA
[email protected]
Uygar Turizm
Uygar Hac ve Umre
İnterRail Bileti
Yurtdışı Eğitim
vosvosserdar
Vosdost

Mesaj #6 gönderen vosvosserdar » Pzr Oca 08, 2012 9:49 pm

dünyayı yeniden keşfetmek senin yaptığın.11 yıldır lpg li vosvos kullanırım ısıtma sorunu yaşamadım.egzost ısıtma çubuğu ile lpg regülatörü 2 dakika içinde yeterli ısıya gelir.5 dakikada da en verimli sıcaklığa rahatlıkla ulaşır.ben şuan erzurumdayım.sabahları -20 lerde ilk marşta vosvosum çalışıyor ve regülatör ısınma derdim olmuyor.hatta burada bir vosvos var.lpg bakır boru egzost üzerinden 6-7 kere sarılmış o şekilde kullanıyor.çubuk da yok yani.

ısıtma çubuğunundan olabilir bence.
vosvosta her türlü yardıma hazırım.msn ve telefonla ulaşabilirsiniz.

ResimResim
Kullanıcı avatarı
ismiil
Vosdost

Mesaj #7 gönderen ismiil » Sal Oca 10, 2012 10:45 am

çok bilmişlik yapmıyorum dikkat ederseniz nasıl olur,faydalı mı, işe yarar mı gibi sorular sorarak bitiriyorum cümlelerimi ayrıyeten yazdıklarımı anlamadan cevap yazmayın lütfen ısıtma çubuğu okey ısıtıyor fakat regülatöre sıcak bir şekilde gelen gaz diyorum motora (emme manifoduna ulaşana kadar diyorum hiç mi rüzgadan ve soğuk havadan etkilenmiyor bunu önüne geçmek için acizhane regülatörew rüzgar ve soğuk hava gelmesin diye önünü keçe ,ile kaPTTIĞIMI SÖYLÜYORUM. ısıtma çubuğunun yeteri derecede ısıtamadığını iddia etmiyorum. TEKRAR SÖYLÜYORUM FAYDASI OLUR MU?
İsmail ŞAHİN
Hac ve Umre Sorumlusu
Bakanlıklar/ANKARA
[email protected]
Uygar Turizm
Uygar Hac ve Umre
İnterRail Bileti
Yurtdışı Eğitim
ulucinar
Vosdost

Mesaj #8 gönderen ulucinar » Sal Oca 10, 2012 1:02 pm

vosvosserdar yazdı:dünyayı yeniden keşfetmek senin yaptığın.11 yıldır lpg li vosvos kullanırım ısıtma sorunu yaşamadım.egzost ısıtma çubuğu ile lpg regülatörü 2 dakika içinde yeterli ısıya gelir.5 dakikada da en verimli sıcaklığa rahatlıkla ulaşır.ben şuan erzurumdayım.sabahları -20 lerde ilk marşta vosvosum çalışıyor ve regülatör ısınma derdim olmuyor.hatta burada bir vosvos var.lpg bakır boru egzost üzerinden 6-7 kere sarılmış o şekilde kullanıyor.çubuk da yok yani.

ısıtma çubuğunundan olabilir bence.

-20 derecelerde lpg ile mi çalışıyor :nee: benimki hava eksinin altına düştüğü zaman lpg ile çalışmıyor sanki gaz donuyor gibi bir his var bende benzine alıp çalıştırıyorum sonra gaza geçiyorum .
hunterakon
Vosdost
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Maviş

Mesaj #9 gönderen hunterakon » Sal Oca 10, 2012 1:47 pm

ulucinar hiç denedinmi bilmem ama bendede aynı sorun vardı bir gün farklı bir çalıştırma şekli denedim arkadaşın dediği gibi -20 belki abartmış olabilir ama -5 7 derecelerde tek marşta çalışır oldu
olay şu
kontağa anahtarı tak hemen marş yap hiç bekleme gazıda pompalıyorsun sonra çalışyor:)
ama bu arada lpg beyni üzerindeki o sarı vida ile (avans ayarı deniliyor) onu düzgün ayarlattırman lazım
aracım 1600 lpg de bu soğuklarda şehir içi dur kalklı olarak
24 krş yakıyor harika üstelik çekişi mükemmel rampada 3.viteste araç solluyorum ankaranın rampalarıda sağlamdır yani bilen bilir:D
Resim
dawsons-creek
Vosdost

Mesaj #10 gönderen dawsons-creek » Çrş Oca 11, 2012 12:03 pm

Merhabalar arkadaşlar. İlginç bir şey var ki benim vosum bırakın eksileri 4-5 derecede bile gazla çalışmıyor bi tuhaflık yok mu?

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir