LPG SİSTEMLERİ

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
mooniron
Vosdost

Mesaj #21 gönderen mooniron » Çrş Kas 29, 2006 9:46 am

verdiğin tüm bilgiler için teşekkür ederiz wolf sağol.....

BURADAYIM
WosWos BoY
Vosdost

Bence..

Mesaj #22 gönderen WosWos BoY » Pzt Ara 11, 2006 9:00 pm

Arkadaşlar ben lpg karşıtı bir vosvosçu olarak şöyle anlatayım. Vosvosumu hergün kullanıyorum ve periyodik bakımlarını yapıyorum. İstanbulda hepiniz bilirsiniz sabah trafiğini ve o trafikte ben haftanın 5 günü anadolu yakasından avrupa yakasına gidiorum. Toplamda hergün 35-40 km yapıorum ve 1600cc motora sahibim. 60 ytl'lik benzin beni 5 gün gayet güsel bir şekilde götürüp getiriyor. Hesapladım 250 bin gibi bişi yakıorum. O trafikte lpg ile vosvosunu kullanan arkadaşlarım 160-170 lira yaktıklarını söylüyorlar. Uzun yolda da hesapladım 180-190 lira yaktım ve 100'ün üstüne çıktığım yerlerde olmadı değil. 6.6 lt gibi bişi yaktım 100 km'de. Lpg ile gitseydim 10-11 lt yakacaktım.yanee 2 misline yakın. O zaman 160-170 lira lpg'de yakan insanlar 300 bin falan yakarlar benzinle. Bu da demektir ki bakımsız motorla tasarruflu gitmek için lpg takılmış. Ayrıca ben kısa vadeden çok uzun vadede düşünen bir vosvosçu olduğum için motor ömrünü de göz önünde tutuyorum. Benzinle bir motor 10 sene giderse lpg ile 5-6 sene gider. 10 sene de bir motor yaptırmak var 5-6 senede bir motor yaptırmak var. O yüzden lpg ile 160-170 lira yakacağıma 250 bin benzinle yakarım. LPG sistemi ingilterede 1700-3000 sterlin arasında fiyatlara monte ediliyor. Ayrıyeten dizel araçlara da lpg takılabiliyor. Türkiye'de ise en kalitelisi 750 ytl gibi fiyatlara takılıyor. Yane anlayacağınız o sistem buraya gelse belki düşünürüm LPG'yi. Onun dışında asla ve asla LPG takmam!!

Sevgiler saygılar...
vosbik
Administrator
Administrator

Cvp: Bence..

Mesaj #23 gönderen vosbik » Pzt Ara 11, 2006 11:39 pm

WosWos BoY yazdı:Arkadaşlar ben lpg karşıtı bir vosvosçu olarak şöyle anlatayım. Vosvosumu hergün kullanıyorum ve periyodik bakımlarını yapıyorum. İstanbulda hepiniz bilirsiniz sabah trafiğini ve o trafikte ben haftanın 5 günü anadolu yakasından avrupa yakasına gidiorum. Toplamda hergün 35-40 km yapıorum ve 1600cc motora sahibim. 60 ytl'lik benzin beni 5 gün gayet güsel bir şekilde götürüp getiriyor. Hesapladım 250 bin gibi bişi yakıorum. O trafikte lpg ile vosvosunu kullanan arkadaşlarım 160-170 lira yaktıklarını söylüyorlar. Uzun yolda da hesapladım 180-190 lira yaktım ve 100'ün üstüne çıktığım yerlerde olmadı değil. 6.6 lt gibi bişi yaktım 100 km'de. Lpg ile gitseydim 10-11 lt yakacaktım.yanee 2 misline yakın. O zaman 160-170 lira lpg'de yakan insanlar 300 bin falan yakarlar benzinle. Bu da demektir ki bakımsız motorla tasarruflu gitmek için lpg takılmış. Ayrıca ben kısa vadeden çok uzun vadede düşünen bir vosvosçu olduğum için motor ömrünü de göz önünde tutuyorum. Benzinle bir motor 10 sene giderse lpg ile 5-6 sene gider. 10 sene de bir motor yaptırmak var 5-6 senede bir motor yaptırmak var. O yüzden lpg ile 160-170 lira yakacağıma 250 bin benzinle yakarım. LPG sistemi ingilterede 1700-3000 sterlin arasında fiyatlara monte ediliyor. Ayrıyeten dizel araçlara da lpg takılabiliyor. Türkiye'de ise en kalitelisi 750 ytl gibi fiyatlara takılıyor. Yane anlayacağınız o sistem buraya gelse belki düşünürüm LPG'yi. Onun dışında asla ve asla LPG takmam!!

Sevgiler saygılar...

slm.kendi açından olayı gayet güzel anlatmışsın arkadaşım.saygı duyuyorum.herkes kendi bütçesini ve imkanlarını göz önünde bulunduruyor.en kaliteli sistem dediğin lpg malesef 750 ytl değil.işletme vb konular gündeme geldiğinde vosvos için 1000 ytl.lavato markası için.ingilteredeki sistmelere gelince, bu voslar içn mi çok merak ettim?sakın enjektörlü araçlar için olan sistem olmasın bu?sıralı sistem denen bu lpg kiti sıkı dur ama ülkemizde de en az 1500-2000 ytl civarına takılıyor.bu da ortalama bir fiyat.

ayrıca motor konusuna gelince bir motorun ne zaman motor isteyeceğini bilemeyiz.lpg de bu kadar benzinde şu kadar km demek yanlış olur.kullanım koşullarına ve kullanıcıya göre değişen bir özelliktir bu.vosunun 100 km de 6.6 litre yakması ortalama 180 ykr demek.lpg içinse km de 100-110 ykr olarak değişiyor.şehir içindeyse 130 ykr cibarı.agresif bir kullanımda.bunun ötesi yok.benimde vosum benzinli 1300 cc.üzerinde elektronik ateşleme var.lastik ebatları orjinale en yakın boyut olan 165/80/15.motoru 2 sene önce komple elden geçti, oldukça bakımlı ve karbüratörümde sorunsuz çalışıyor. 4-5 yıllık bir karbüratör.buna rağmen vos 100 km de en aşağı 11 lt civarında yakıyor.(şehir dışında ise 6.1 litre görmüştüm değer olarak yani 2730 dan hesaplarsak km de 166 ykr eder.).buda 2700 den hesaplarsak km de 300-310 ykr arası yapar.senin vosunun 250 ykr yaktığını söylemişsin.günde 40 km kullanırsan 5 günde 200 km yol yapmış olursun.60 ytl ile 200 km gidiyorsun.bu da demektir ki km de 300 ykr yakıyorsun.hesap ortada dostum.hadi diyelim vosun deposunda da benzin kalıyor ve yakıtın km de180 ykr alouyor.yinede 250 ye yakın bir değer değil bu.bir vosun heleki kış mevsiminde 250 ykr yakması şehir içi trafiğinde heleki İstanbulda çok ozr dostum.eğer aracın gerçekten 1600 motorla bu değeri tutturuyorsa sakın satma o vosu.kıymetini bil.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
WosWos BoY
Vosdost

Mesaj #24 gönderen WosWos BoY » Pzt Ara 11, 2006 11:53 pm

Sevgili Vosbik cevabın için teşekkür ederim. Yanıldığın bir nokta var. 60 milyonluk benzin koyup 5 gün gidip geliorum. Üzerine de çeyrek ile kırmızının başındaki çizginin ortasında benzin kalıyor. Ve şöyle birşey de var. 1600cc mantık olarak 1300'den her koşulda daha az yakar. Sebebine gelince, senin dip gaz yapıp çıkmaya çalıştıın yokuşlarda ben yarım gazla çıkıorum. Yanee hiç zorlanmıyorum. Bir 2.'si ise benzini her zaman opetten potasyumlu süper alıyorum. Ne alakası var diyebilirsiniz. Ama ben Bp'den aldığım 50 milyonluk süper ile opetten aldığım 50 ytlilik potasyumlu süper arasında 2 misli yol farkını gördüm. O yüzden doğru yakıtı kullanmak çok önemli!! LPG ile 110 ykr yakıyorum diyorsun uzun yolda benzine endekslersen 200 ykr yapar bu. Ayrıca LPG ile aldığın verimle ivmelenme ile benzin ile aldığın verim ve ivmelenme arasında özellikle bayır çıkarken bayağı bi fark var. Ama olmasın istersen sübap kapaklarını sonuna kadar açarsın işte o zaman da 160-170 ykr yakarsın. Senelerdir gittiğim yılların ustası Nasır Usta da LPG'li araçlara bakmaz. Bakmamasının sebebi de LPG'li araca ne yaparsan yap sorun çıkarmasıdır. Başına daha önce defalarca geldiği için bırakmış LPG'li araçlara bakmayı ve ona baktıran tüm vosvoslar benimki gibi yakıyor doğru yakıtı da kullanınca emin olabilirsin. Gelelim İngilteredeki LPG sistemlerine..
Dediğim yüksek meblaa zaten geniş bi aralığa sahip farkındaysan
bu aralık karbüratörlü sistemi de enjeksiyonlu sistemi de içeriyor.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
blue_face
VosvosTÜRK LPG Uzmanı
VosvosTÜRK LPG Uzmanı

Cvp: Bence..

Mesaj #25 gönderen blue_face » Sal Ara 12, 2006 3:41 pm

WosWos BoY yazdı:Arkadaşlar ben lpg karşıtı bir vosvosçu olarak şöyle anlatayım. Vosvosumu hergün kullanıyorum ve periyodik bakımlarını yapıyorum. İstanbulda hepiniz bilirsiniz sabah trafiğini ve o trafikte ben haftanın 5 günü anadolu yakasından avrupa yakasına gidiorum. Toplamda hergün 35-40 km yapıorum ve 1600cc motora sahibim. 60 ytl'lik benzin beni 5 gün gayet güsel bir şekilde götürüp getiriyor. Hesapladım 250 bin gibi bişi yakıorum. O trafikte lpg ile vosvosunu kullanan arkadaşlarım 160-170 lira yaktıklarını söylüyorlar. Uzun yolda da hesapladım 180-190 lira yaktım ve 100'ün üstüne çıktığım yerlerde olmadı değil. 6.6 lt gibi bişi yaktım 100 km'de. Lpg ile gitseydim 10-11 lt yakacaktım.yanee 2 misline yakın. O zaman 160-170 lira lpg'de yakan insanlar 300 bin falan yakarlar benzinle. Bu da demektir ki bakımsız motorla tasarruflu gitmek için lpg takılmış. Ayrıca ben kısa vadeden çok uzun vadede düşünen bir vosvosçu olduğum için motor ömrünü de göz önünde tutuyorum. Benzinle bir motor 10 sene giderse lpg ile 5-6 sene gider. 10 sene de bir motor yaptırmak var 5-6 senede bir motor yaptırmak var. O yüzden lpg ile 160-170 lira yakacağıma 250 bin benzinle yakarım. LPG sistemi ingilterede 1700-3000 sterlin arasında fiyatlara monte ediliyor. Ayrıyeten dizel araçlara da lpg takılabiliyor. Türkiye'de ise en kalitelisi 750 ytl gibi fiyatlara takılıyor. Yane anlayacağınız o sistem buraya gelse belki düşünürüm LPG'yi. Onun dışında asla ve asla LPG takmam!!

Sevgiler saygılar...

göürşlerinize cok sayglıyım elbetteki...yalnızcaa bir konuda sunu söleyeyim lpg motor ömrünü kısaltmamaktadırr...sadece lpg takıldığından itibaren aracınızı arada sırada benzinde kullanmanız gerkmettedirrr...eğer sıırf lpg kullanırsanız aracınız benzinle ilgili olan karbüratör ve benzin otomatiğine zarar vermiş olursunuz...ve olaki motor yaptırmaya geldiğinizde ne ceşit yakıt kullanırsanız kullanın maksimum o aracın motor yapımı 5 6 senedir bundan daha fazla motor ömrü olan bi arac göremedim daha..zaten bu konuda kullanım acısından dolayıda fark eder szi aracınızı yormassınız kimi insan yorar...yorsa bile arac bakımlarını gerken sıklıkta yatırıyor olsa bile motor ömrü cok uzun deildir hiç bir zaman...çünkü allah yapısı deil kul yapısı olan bişeydirrr...yurt dışında dediğiniz sitem zaten türkiyede mevcuttur..ancak o sistem vosvos markası araçlar için deil yeni model enjektörlü araclar içindirrrr...sıralı sistem deniliyor bahsettiğiniz sisteme ve yurt dışında bizim ülkemizdeki gibi vosvoslar ağılıklı ya da eski model araclar bulunmamaktadır varsada zaten müzeye konurr...bahsettiğiiz sistemin türkiyedeki fiyatları 1500 ytlden başlamaktadırrr...

kısaca ve son olarak herkes kendisini ne kullanacağını ne yakacağınıı belirler bizim bunu yap sunu yap deme lüksümüz bulunmamaktadırrr...saygılarr
BluE_FirE ****vosvosturk büyük bi aileeee****

[email protected]
0506.390.61.63
0535.283.59.04
0542.215.32.27
0312.623.32.25
WosWos BoY
Vosdost

Mesaj #26 gönderen WosWos BoY » Sal Ara 12, 2006 3:53 pm

Benim dediğim sistem 1700 sterlin. sterlin kurunu biliyorsanız hesapladığınızda türkiyedeki en iyi sistemin bile bu fiyata yaklaşamadığını görebilirsiniz. Bunun yanında koydukları sisteme 10 sene garanti veriyor bu adamlar. Ya bizim ülkemizde? Eski araçlar da kullanılmıyor demişsiniz yurtdışında ama maalesef yanlış biliyorsunuz. Yurtdışında eski araçlar özellikle amerikanlar bizim ülkemizden daha yaygın kullanılmakta. Ben bu LPG konusunu çok araştırdım. Haftada 15 km benzinle gitmeniz gerekiyor ve her sabah ve akşam çalıştırırken ilk çalıştırmada benzinle bi 5-6 dakika çalıştırdıktan sonra gaza geçmeniz gerekiyor. O zaman ben ne anladım LPG'nin ekonomikliğinden. Ayrıca yurtdışında %30 ekonomi sağladığı ve motorun daha sessiz çalıştığı söyleniyor. Sessizlik konusuna gelince burada tam tersi. İş te bn bu yüzden LPG taktırmaya bu ülkede karşıyım. Diyorsunuz ki LPG motorun ömrünü kısaltmaz. Benim ustam 26 senelik vw ustasıdır. Eğer aksini iddia eden varsa her zaman konuşmaya açığım dedi.
Sevgiler, saygılar ..
Kullanıcı avatarı
blue_face
VosvosTÜRK LPG Uzmanı
VosvosTÜRK LPG Uzmanı

Mesaj #27 gönderen blue_face » Sal Ara 12, 2006 4:08 pm

WosWos BoY yazdı:Benim dediğim sistem 1700 sterlin. sterlin kurunu biliyorsanız hesapladığınızda türkiyedeki en iyi sistemin bile bu fiyata yaklaşamadığını görebilirsiniz. Bunun yanında koydukları sisteme 10 sene garanti veriyor bu adamlar. Ya bizim ülkemizde? Eski araçlar da kullanılmıyor demişsiniz yurtdışında ama maalesef yanlış biliyorsunuz. Yurtdışında eski araçlar özellikle amerikanlar bizim ülkemizden daha yaygın kullanılmakta. Ben bu LPG konusunu çok araştırdım. Haftada 15 km benzinle gitmeniz gerekiyor ve her sabah ve akşam çalıştırırken ilk çalıştırmada benzinle bi 5-6 dakika çalıştırdıktan sonra gaza geçmeniz gerekiyor. O zaman ben ne anladım LPG'nin ekonomikliğinden. Ayrıca yurtdışında %30 ekonomi sağladığı ve motorun daha sessiz çalıştığı söyleniyor. Sessizlik konusuna gelince burada tam tersi. İş te bn bu yüzden LPG taktırmaya bu ülkede karşıyım. Diyorsunuz ki LPG motorun ömrünü kısaltmaz. Benim ustam 26 senelik vw ustasıdır. Eğer aksini iddia eden varsa her zaman konuşmaya açığım dedi.
Sevgiler, saygılar ..

sizii gayet iyi anlıyorum benim demek istediğim eski karbüratörlü araclar yurt dışında pek fazla kullaılmamaktadırrr...çünkü araçların coğuu yeni modeldir ve vergi olayından dolayıda kullanımı cok ama cok nadirdirr..yurt dışındakii yaşam tarzlarını azcok bildiğimden dolayı sölüyorum...motor ömrünü kısaltma konusundan ise ben bu iş yaklaşık 12 yaşımdan beridir yapıyorum ve bi sorunla (yani lpgden dolayı motorun ömrü kısalmıştır diye bir sey görmedim) karşılaşmadım...ama söle bişey vardırkii bazı araçlara lpg sistemi olmuyor bu araclar ise ford marka araçlardır...onlarda ise silindir kapağının pik kapak olmasından dolayııı randıman alınamıyor kii bunuda yöndemi bulundu o da araçın sibop yuvalarına çelik baka geçiriliyor...piyasadaki bir kaç arac arasında takıldığından sorun cıkarıyor diyen görmedim bilmiyorumda....yurtt dışında eski amerikan karbüraötrlü araçların kullanılmasındaki bir etkende oralarda benzin litre fiyatlarının ucuz olmasıdır...aracınıızın ısınana kadar benzinle calıştırmanız gerekiyor demiyorum dikkatinizi cekerim aracınız direk olarak lpg ile calıştıra bilirsinizzz...ancak sürekli olarak lpg kullanır isenizz aracınız benzin otomatiği ve karbüratördeki(benzinle ıslanması gerekn )diyaframları kurutursunuzz..zaten aracınız cok sıklıta kullanmıyan bir kişi sahıs geldiğinde tek sölediğimizzz lpg size yaramaz...türkiyedeki yaşam sartlarıyla türkiyeyi kıyaslayamazsınız bahsettiğiniz sistem fiyatlarını türkiyeye getirdiğinizde bilinkii o fiyatlar türkiyede düşüse geçecektr....ordaki pahalılık konusuna gelince ise neden pahalıdır hiç biliyormusunuzz?...yutr dışında işçilik pahalıdırrrr...sayglılar
BluE_FirE ****vosvosturk büyük bi aileeee****

[email protected]

0506.390.61.63

0535.283.59.04

0542.215.32.27

0312.623.32.25
WosWos BoY
Vosdost

Mesaj #28 gönderen WosWos BoY » Sal Ara 12, 2006 4:18 pm

Ben size sistemin pahalılığından bahsettim montaj dahil demedim ki. Ayrıca oradaki sistemin aynısını getirirseniz fiyat düşmez aksine artar. Nedeni ise gümrük vergisidir. Ben Türkiye'de LPG sisteminin güvenilir olduğunu düşünmüyorum. Sebebi de yaşanmış bir olaydır. Amcamın arkadaşının eşi fabrikasyon LPG'li fiat palio'da arkadan aldığı darbe sonucu yanarak ölmüştür.
Er_cU

Mesaj #29 gönderen Er_cU » Sal Ara 12, 2006 5:46 pm

60 ytl lik benzinle 5 gün idare ediyosun ok birde kullanım şartlarını açıklarmısın ???

lpg motor ömrünü kısaltır kısaltmaz onu bilemem ama alt tarafı bi motor a'dan z'ye komple girsen ve sıfırlasan harcıycağın rakam 1 milyarı asla geçmez...benzin 2.7 ytl gaz 1.2 ytl aradaki farkı hesapla bi bence 50 ytl lik benzinle 5 gün idare ederken 50 ytl lik lpg ile (senin kullanım şartlarınla) en az 2 hafta rahat edersin..ben 1600 motor 16" jantlı 195 kalın taban lastikli artı yaklaşık 100 kg fazla olan (bunları artislik için yazmadım yakıt tüketimini deli gibi etkileyen şeyler vosda)vosvosumla şehir içinde 110 kuruş yakıyorum ve kullanım tarzı şehir içinde en sıkışık yerde bile dip gaz ...dip gaz olmadığı yerde ara gazı bilmemne yani.....lpgye geçiyosun...adam gibi bi sistemi montajlayıp tescil ettirip işletiyosun ruhsata sonra keyfine bakıyosun ben bunu bilir bunu söylerim...ha motora zararmı veriyo versin eritsin motoru mahvetsin en kötü.... 1 senede motor yürümiycek duruma gelsin zaten benzinden ettiğin kar la en az 3 motor parası çıkarmış oluyorsun otomatikman...artı kaldiki aynı motor üzerinde 7 senedir lpg kullanan insanlar var ve motorları benzinli motorların yıpranma oranlarıyla aynı oranlara sahip (tecrübeyle sabittir) lpg karşıtlarının tek muhabbeti bu olayın malesef TÜRKİYE de düzenli ve güvenilir olmayışından kaynaklanıyor....sonuçta 1700 sterlin paha biçtiğin sistemide ingilizler kullanıyo hatta kraliyet arabalarına takıyorlar bi kralın canı eminimki bizden çok daha tatlıdır...lpg deki yokuş yukarı ivelenme farkıda tamamen ayar ve düzgün montajla alakalıdır....isteyen varsa buyursun ankarada ki 1600 lpgli vosların gidişini bi incelesin......

kısacası demek istediğim lpg karşıtı olupda insanları aman taktırmayın gibi bir mantığa itip zaten çelişkide olan insanların kafalarını iyce karıştırmayın sadece onaylamıyorum diyin geçin....her zaman söylüyorum benzine verdiğiniz paraya çok yazık....
En son Er_cU tarafından Sal Ara 12, 2006 5:51 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
WosWos BoY
Vosdost

Mesaj #30 gönderen WosWos BoY » Sal Ara 12, 2006 6:01 pm

O zaman sana tavsiyem sübap kapaklarını LPG'de açtırdığın gibi açtır bakalım nasıl değişecek ivmelenme?? İvmelenme değişmiyor olsa modifiye yapılan araçlarda sponsor şirketler beyinsiz mi de gaz sponsorluğu yapacaklarına benzin sponsorluğu yapıyorlar?? Türkiyede dediğim gibi fabrikasyon LPG'li araçta bi yakınımız arkadan darbe alıp yanarak can verdi. Güvenmiyorum Türkiye'de LPG sistemine kısa ve öz. Benzine verilen paraya yazık diyorsanız 5 gün binmezsi,n 3 gün binersin 2 gün de toplu taşımayla gidersin. Canını kimse yolda bulmadı arkadaşım. Bu ülkede standartlaşma diye birşey yok. Bu olmadığı sürece de ucuz diye hiçbir şeye atlamam. Parayla hayatı eşdeğer tutamam. Ne zaman bu işler standartlaşır o zaman düşünürüm. Ama şu durumda asla asla asla ... Taktıracak arkadaşlar da bu anlattığım gerçek olaydan esinlenip biraz düşünsünler bence...

Sevgiler, saygılar..

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir