1975 bus'a lpg takılırmı

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
elessar
Vosdost

1975 bus'a lpg takılırmı

Mesaj #1 gönderen elessar » Pzt Tem 11, 2005 3:42 pm

merhaba arkadaslar benım 1975 model bır bus'ım var acaba lpg taktırabılırmıyım? taktırırsam malıyetı ne olur ve nerede yaptırabılırım sımdıden cok tesekkrler...

vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #2 gönderen vosbik » Pzt Tem 11, 2005 10:24 pm

slm.bus a tabiki lpg takılır.sonuçta motorları vosla aynı.hatta bir bustada gördüm takılı halini.maliyeti işletme ile beraber 1 milyar 1 milyar 100 milyon arasında değişiyor.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
Er_cU

Mesaj #3 gönderen Er_cU » Sal Tem 12, 2005 1:33 am

taktırabilirsin sonuçta aynı egsoz kazanını kullanıyoruz...

çeşitli markalar var.. var 200 ytlden başlayıp (işletmeden) vosbikinde deii gibi 1500a kadar çıkıyo
Bilbo
Vosdost

Mesaj #4 gönderen Bilbo » Sal Tem 12, 2005 2:11 am

benim 69 model busım var ve lpg kullanıyorum, eski sahibi taktırmış ruhsata işletilmiş 800 ytl...
elessar
Vosdost

Mesaj #5 gönderen elessar » Sal Tem 12, 2005 10:27 am

arkadaslar cvplar ıcın cok tesekkur ederim
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #6 gönderen vosbik » Sal Tem 12, 2005 11:02 pm

slm.elessar herşeyden önce işletmeden kullanacaksan 260 kit fiyatı olmak üzere ıstıcı vs ile 350-400 milyon arasına takılır.ama işletmek istiyorsan here kitin projesi farklı ve ellerinde hangi proje varsa o kiti taktırıyorsun ve fiyat bu duruma göre değişiyor.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
ercantopçu
Vosdost

benimde busum var bende istiyorum lpg

Mesaj #7 gönderen ercantopçu » Cmt Kas 26, 2005 11:18 pm

ya arkadaşlar bir şeysorucam, ben diyarbakırda bir arkadaşta gördüm, sizinkiler gibi lpg si pahallıya gelmemiş, 270 ytl ye taktırmış yeni lpg 'yi, ayrıca sizinkiler gibi, su ile de ısınmıyor beyni, çok orjinalbirşey yaptırmış, beyne girişe yağ müşöründen çıkış almış, beyinden çıkışıda yağ çubuğunun olduğu yere vermiş, araç ilk çalışmada bile çok rahat çalışıyor, çok orjinal, ancak benim korkum bu sistemin yağ devrinde problem açıp açmayacağı, bu konuda görüş ve önerilerinizi bekliyorum, bende aynı sistemi kullanmak istiyorum, sudan daha az maliyetli vebasit.
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #8 gönderen vosbik » Pzr Kas 27, 2005 12:43 am

slm.ercantopçu ilk önce bir konuya açıklık getirelim.arkadaşlarımızın hi,ç birisinde su ile ısınan lpg beyni yok.ağırlıklı olarak ısıtma sistemi eksoz kazanına takılan ve ısıtıcı adı verilen bir parçayla yapılıyor.lpg beyne gitmeden önce bu ısıtıcıdan geçip ısınıyor ve beyine öyle geliyor.oradanda motora gidiyor.bu sistem yağ ısıtıcı sisteme göre oldukça avantajlı.özellikle soğuk kış günlerinde motoru çalıştırdığımız zaman u ısıtıcı kısa bir sürede ısınıyor.yağdan daha avantajlı bir sistem.bahsettiğiniz gibi yağ ile ilgili hiç bir bağlantısı olmadığı için yağ devirdaim sisteminede hiç bir zararı yok.

birde maliyet konusu var.270 ytl fiyata eminimki ruhsata işletme dahil değildir.Ankara'da da bu fiyata lpg taktırmak mümkün(yerli bir kit)ancak bu fiyatı biraz yukarıya çeken ısıtıcı fiyatı.özel bir borudan yapılan bu sistem biraz çaba gerektiriyor.ustalar tornacı yardımıyla kendileri yaptırdıkları için ve de malzemenin kendisininde pahalı olması fiyatı 100 milyon kadar arttırıyor.1000-1100 arasında verilen fiyatlarda ise işletme maliyeti dahil fiyat.bu fiyattada en yüksek rakamı proje oluşturuyor.çok zor bulunduğu için 200-3000 milyon isteyen yerler var.bulanna proje pahalı ve ithal bir kit için çizilmiş oluncada pahalı bir kit almak zorunda kalıyoruz.birde bunların üzerine muayene gaz kaçak testi ve işletme masrafları eklenince fahiş bir fiyat çıkıyor.ama ben işletmem diyorsanız 350-400 milyona ısıtıcı bir sistemi taktırmak mümkün.
tortoise
Vosdost

Mesaj #9 gönderen tortoise » Pzr Kas 27, 2005 3:09 am

BEN TAKTIRDIM OMEVEL PROJE RUHSATA İŞETME DAHİL 1 MİLYAR...
PAZARTESİ ALŞAM ALICAM AMA VOSUMU DAHA... ;)
BAKALIM MEMNUN KALCAZ MI, İNŞALLAH GÜSEL OLMUŞTUR...
ercantopçu
Vosdost

Mesaj #10 gönderen ercantopçu » Cum Ara 02, 2005 9:32 pm

kardeş, bu ısıtıcı dediğin kit, elektriklemi çalışıyor yoksa eksozdanmı ısınıyor, ben bu kiti burada bulamayacağıma göre, alternatif olarak yağdan faydalansam araca bir zararı olurmu, benim için önemli olan araca zarar verip vermeyeceği

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir