VOSVOSDA LPG KURULUM ŞEMASI

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Kan Grubu: A Rh -

Mesaj #21 gönderen [ WOLF ] » Prş Ara 15, 2005 1:39 am

Koray soğuk havada yağ eksoz kazanından daha önce ısınır haliyle... Sebep budur... Senin vosunun çok yakması ilk çalıştırmadan kaynaklanıyor.. İlk çalıştırmada gaz iyi ısınmadığı için ateşlemede daha fazla yakıt çekecektir.. Konu bu..... bunuda ilk çalıştırmayı 2 dakikalık benzinle çalıştırararak çözebilirsin...... Ben o şekilde kullanıyorum.. Yakıtta bir artış gözlemlemedim..

ercantopçu
Vosdost

LPG ISITICISI

Mesaj #22 gönderen ercantopçu » Pzt Ara 26, 2005 8:22 pm

MURAT BEY, DUYDUMKİ SİZDE BU LPG 'NİN EKSOZ KAZANINDAN ISITMALI BORU SİSTEMİ VARMIŞ, BU ISITMA SİSTEMİNİN FİYATINI ÖĞRENMEM MÜMKÜNMÜ, EĞER HESAPLI OLURSA ALMAYO DÜŞÜNÜYORUM, YAĞ ISITMALI SİSTEME PEK İÇİM ISINMADI, NUMARAM 0505 438 36 28
ercantopçu
Vosdost

TEHLİKE

Mesaj #23 gönderen ercantopçu » Sal Ara 27, 2005 9:58 pm

YA ARKADAŞLAR, BU SİSTEMBANA ÇOK TEHLİKELİ GELDİ, ALLOH KORUSUN SİZ RESMEN ÖLÜMLE OYUN OYNUYORSUNUZ, EKSOZ KAZANININ İÇİN HER AN PATLAMAYA HAZIR LPG GAZINI SOKUYORSUNUZ, BURADA ISINIP BEYNE GÖNDERİYORSUNUZ, İÇERİYE KOYULAN BORU NE OLURSA OLSUN ZAMANLA BUBORULARIN ÇÜRÜYEBİLECEĞİNİ HİÇ HESABA KATIYORMUSUNUZ, ÇÜRÜYEBİLİR, DELİNEBİLİR, YA BU ÇOK TEHLİKELİ, BEN EKSOZUN İÇİNDEN BAŞKA BİR ŞEYİN GEÇİP BEYNE GİTTİĞİNİ ZANNETMİŞTİM AMA BENCE BU SON DERECE TEHLİKELİ, BEYNE ZARAR VERİRSE VERSİN AMA BENCE EN GÜZEL YÖNTEM YAĞ ISITMALI YÖNTEM.
[ WOLF ]
Administrator
Administrator
Kan Grubu: A Rh -

Mesaj #24 gönderen [ WOLF ] » Sal Ara 27, 2005 10:11 pm

Ercan bey siz yağlı sisteme devam edebilirsiniz yani sizin için hangisi güvenliyse onu kullanabilirsiniz.. Buradaki sistem eksoz ısıtmalı sistem.. Gaz burada basınç altında değildir.. bir yönden girer diğer yönden çıkar vekontağı kapattığınızda buraya gelen gaz kesilir.. ..Bencede ölümle burun burunayız heleki benzin deposu kucağımızda araç kullanıyorsakki ölümün içindeyiz diyebiliriz.. Gazın tehlikeli olduğunu düşünüyorsanız bırakın yağlıyı felan hiç bir sistemi aracınıza takamamalısınız bence.. Statik Elektriğin ne tür bir patlamaya neden olacağını biliyorsunuzdur.. Heleki gazın ateşleme zamanının benzinden daha kısa olduğunu düşünürsek.. Tehlike had safhada..

Ayrıca şemanın üstündeki son paragrafa dikkat edelim...

Buradaki bilgiler tamamen kendi tecrübelerimiz ve mantıksal düşüncelerimiz doğrultusunda oluşmuştur.. Hiçbir bilimsel veya teknik çalışmaya dayanmamaktadır.. Bu nedenle her zaman için bu konunun uzmanı ve bu konuda eğitim görmüş insanların yapacağı sistemleri kullanmanız güvenliğiniz ve yasal düzenlemeler açısından tavsiye edilir..

paradox78
Vosdost

Mesaj #25 gönderen paradox78 » Sal Ara 27, 2005 11:08 pm

daha buyuk tehlikeler de mevcut

Petrol İstasyonunda Statik Elektrik

Bir bayan sürücünün aracından çıkıp doğrudan pompa tabancasına dokunması ile statik elektrikten meydana gelen yangın

Yaygınlaşmakta olan self servis hizmeti veren petrol istasyonlarında, insanlar dolum sırasında statik elektrikten kaynaklanacak ve yangınla sonuçlanacak durumlar hakkında uyarılmalıdır.
Bu nedenle meydana gelen 150 yangın olayı incelendiğinde şaşırtıcı sonuçlar ile karşılaşılmaktadır.

1. 150 olayın içinde çoğunluğunun erkeklere nazaran bayan sürücülerde meydana geldiği, bunun da nedeninin bayanların dolum esnasında araca inip binme alışkanlıklarının erkeklere nazaran daha çok olduğudur.
2. Yangının başlamasına en çok: Yakıt dolumu devam etmekteyken insanların araçlarına tekrar girmeleri ve dolum işlemi bittiğinde yakıt hortumunun ucundaki tabancanın çıkartılması esnasındaki statik elektriklenmenin neden ( pompa tabancasının ucuna dokunmayla tetiklenen tehlike ) olduğu ortaya çıkmaktadır.
3. Bu tip olaylarda başlıca nedenlerden bir diğeri ise insanların kauçuk tabanlı ayakabı ve sentetik malzeme içeren giysiler kullanması olarak ortaya çıkmaktadır.
4. Ayrıca, aracınıza yakıt doldururken asla cep telefonu kullanmayın, zira cep telefonu sinyallerinin statik elektriklenmede tetikleyici faktör olduğu bilinmektedir.

5. Akaryakıt dolumu esnasında oluşan petrol buharının statik bir şarjla teması anında yanma ve yangın başlayabileceği çok iyi bilinmektedir.
6. 29 olayın incelenmesinde , insanlar araçlarına tekrar girmiş ve çıktıktan sonra yakıt doluyorken yakıt tabancasına dokunmuşlardır. Bu tip olay bütün araç modellerinde olabilmektedir
7. 17 yangın; Yakıt pompalanmaya başladıktan sonra depo kapağının açılması veya açılıyorken meydana gelmiştir.
8. Statik şarj sık sık yolcuların üzerlerinde bulunan elbiselerinin araca inip binmeleri esnasında koltuk döşemelerine sürtünmelerden kaynaklanır. Bu durumdan sakınmak gerekir. Buradan hareketle HİÇ KİMSE dolum işlemi başladığında ve dolum sürüyorken araca inip binmemelidir. Araca inip binme işlemi doluma başlamadan ÖNCE veya dolum bittiken SONRA yapılmalıdır.
9. EN ÜST SEVİYEDE ÖNLEM: Eğer yakıt sızıyor veya yere yayılmış ise ; Yüksek oranda yanıcı yakıt buharı vardır. Bu durumda çalıştırıImaları ve çalışması durumunda statik elektriklenmeden ötürü kıvılcım çıkarabilecek elektronik ekipmanları ( cep telefonu , uzaktan kumanda gibi ) kullanmayın veya aracın kendiliğinden tutuşturmayı başlatabileceğini unutmayın. Aracı tekrar çalıştırmadan ÖNCE, sızmış , yayılmış yakıt petrol istasyonu çalışanları tarafından uzaklaştırılmalı veya nötralize edilmelidir.

YAKIT DOLDURMA

ARACINIZDA: Aracınızı durdurun, el frenini çekin , kontak anahtarını kapalı konuma getirin, radyo ve aydınlatmaları kapatın.

ASLA: Aracınıza yakıt doluyorken tekrar binmeyin.

TEDBİR: Aracınızdan inince kapıyı kapatma veya inerken kapıyı tutma alışkanlığı edinin bu yolla eliniz bir metal aksama değeceğinden statik elektrik yükü boşalacaktır.Kapınızı kapattıktan sonra ARACINIZIN ÜZERİNDEKİ METAL AKSAMA DOKUNUN, daha sonra yakıt tabancasına dokunun. Bunu yaparak vücudunuzdaki statik elektrik birikimini yakıt tabancasına değil dokunduğunuz metal üzerine boşaltmış olacaksınız

GÜVENLİK KURALLARINA UYUN

Bu bilgiyi arkadaşlarınız, aile fertleriniz ve özellikle araçlarda seyahat eden çocuklarınızla da paylaşın.

Kaynak : Hukuki.net
efeeryurt
Vosdost
Vosvosumun adı: Tospacan

Mesaj #26 gönderen efeeryurt » Sal Ara 27, 2005 11:16 pm

paradox, valla ellerine sağlııık...
cidden herkesin bilmesi gerekn bir yazı yazmışsın..
tebrikler
Resim
zlothann
Vosdost

Mesaj #27 gönderen zlothann » Prş Ağu 03, 2006 3:11 pm

Bende lpg ye geçicem. ama paradox78 ve ercantopcu arkadaşımızın önerilerini dikkate alırsak vosa astronot kıyafetiyle girmem gerekecek.

ya benzinede çakmaa çakınca parlıyo lpg ye de. Tek tehlikeyi yaratan basınçlı tüp ise yangın esnasında. Benzin deposuna bi kibrit atarsanız lpg nin çok üzerinde bi tahribat yaratacağını vosu laleye çevireceğine eminim.

Bence tek problem tüp içerdeyken olacak bi kaçak kafa yapar :lol: Benim eski ustanın kalfası her sabah işe keşş geliodu gözler dönmüş parası yok yapamıo uğraşmıoda
bi süre sonra bırakamıyosun fln dedi. :?:
feritcaney
Vosdost
Vosvosumun adı: vusvus

Mesaj #28 gönderen feritcaney » Pzt Kas 15, 2010 1:13 am

slm.. vosime lpg taktırmak istiyorum ankarada bilindik güvenilir usta varmı.. bide bnm sorunum su vosim 1303s devamlı karbürötr ayarı yapmaktan bıktım 2 gun normal arabaya biraz yuklennce ayarı bozuluyor istop etmeye baslıyor lgp taklıdıktan snra bu sorun duzelirmi pek bi bilgim yok bu konular hakknda yardımcı olrsanız svinirm simdiden tesekkürler
Kullanıcı avatarı
yunusbatmaz
Vosdost
Vosvosumun adı: SEVİMSİZ

Mesaj #29 gönderen yunusbatmaz » Pzt Kas 15, 2010 8:59 am

Bizim, çevremizdeki insanların ve vosvoslarımızın sağlığı için gerçekten bu uyarılar dikkate alınmalı..Bende aynı şekilde vosun tüm elektriğini kapatıyorum LPG almadan araçta biri var ise de teybi vs açmamasını telefonla konuşmamasını 2 dk beklemesini rica ediyorum..tüp dolarken 2-3 adım uzakta duruyorum ve dolum bittikten sonra herşey tmm olunca parayı veriyorum ( adamı dolum sırasında meşgul etmiyorum) sonra gazlamaya devam :)
ResimResim

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir