Alternatif Yakıt Alkol (Ethanol)

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
a.erim45
Vosdost
Vosvosumun adı: MONŞER

Cvp: Alternatif Yakıt Alkol (Ethanol)

Mesaj #41 gönderen a.erim45 » Cmt Ara 25, 2010 5:13 am

alkol bize kalsın:):):) yeni nesil bor olayına girelim:))

gunebakan
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: böcükmobil

Mesaj #42 gönderen gunebakan » Cmt Ara 25, 2010 10:56 pm

%30 metanol %60 benzin benim vosta denenmiştir mis gibi gidiyor :) ama alkol oranını artırınca oktan arttığı için yanma zorlaşıyor ve sıkıştırma oranını artırmak gerek.ama bu karışımda çekişi çok artıyor,tabiki yakıt da artıyor.sonuç olarak alkol benzinin daha verimli yanmasını sağlıyor.ve motoru daha düşük sıcaklıkta çalıştırıyor.
stephanbehrens
Vosdost

Mesaj #43 gönderen stephanbehrens » Sal Ara 28, 2010 8:05 pm

sizin arabalar karbüratörlü di mi :D kusura bakmayın bilmediğimden soruyorum.. e peki injectionlu araca metanol koysak ne olur. bide bu metanolu nerden alıyonuz litresi ne kadar?
gunebakan
Vosdost

Mesaj #44 gönderen gunebakan » Sal Ara 28, 2010 10:29 pm

tabi ki karbüratörlü. enjeksiyonlu arabalarda enjeksiyon temizleyici olarak da kullanılıyor şu benzinliklerde satılan benzine katılan malzeme.ama burdaki olay yakıt olarak kullanmak tabiki de.kimyacılarda satılır.ethanol 4 küsür ,metanol 2 küsürdü litresi.devletin insanlar benzine katıp kullanmasın diye vergisini artırdığı için bu kadar pahalı.ayrıca yeni araçlarda %85e varan ethanol benzin karışımı kullanılabiliyor.
drdogan
Vosdost

Mesaj #45 gönderen drdogan » Pzr Oca 23, 2011 12:36 pm

Selam,
FFV (fuel flexible vehicle) dönüşümü yada tecrübesi olan arkadaş var mı? Sanırım almanyada E10 yakıt zorunlu imiş.Amerikada E85 bazı eyaletlerde benzin istasyonlarında satılıyormuş.Türkiyede bunu yapmak mümkünmü?
sertug
Vosdost

Mesaj #46 gönderen sertug » Çrş Mar 02, 2011 10:16 pm

gunebakan yazdı:%30 metanol %60 benzin benim vosta denenmiştir mis gibi gidiyor :) ama alkol oranını artırınca oktan arttığı için yanma zorlaşıyor ve sıkıştırma oranını artırmak gerek.ama bu karışımda çekişi çok artıyor,tabiki yakıt da artıyor.sonuç olarak alkol benzinin daha verimli yanmasını sağlıyor.ve motoru daha düşük sıcaklıkta çalıştırıyor.

Araştırdığın ve denediğin için tebrikler :-) :)
bazı sorular var aklımda.
-metanolü nereden bulabiliriz?
-tasarruf ne şekilde oluyor?yani 100 km de 10 litre benzin yakan vos 40 tl harcıyor ya hani biz bu vosa 7 litre benzin(28 TL) 3 litre metanol(6 TL)
toplam 34 TL oldu.kaç km yol yapıyor?yanıcılığı arttırıp menzilimizi 150-200 km ye kadar artırıyor mu?

Şimdiden teşekür ediyorum.

Bu arada kimya ile uzaktan yakından hiç bi alakam olmamasına rağmen, eğer bunun üretimini deneyen ve yol gösteren birisi olursa denerim :)

özellikle vos camiası için çok faydalı bi paylaşım olur...
gunebakan
Vosdost

Mesaj #47 gönderen gunebakan » Prş Mar 03, 2011 11:37 pm

sertug yazdı:
gunebakan yazdı:%30 metanol %60 benzin benim vosta denenmiştir mis gibi gidiyor :) ama alkol oranını artırınca oktan arttığı için yanma zorlaşıyor ve sıkıştırma oranını artırmak gerek.ama bu karışımda çekişi çok artıyor,tabiki yakıt da artıyor.sonuç olarak alkol benzinin daha verimli yanmasını sağlıyor.ve motoru daha düşük sıcaklıkta çalıştırıyor.

-tasarruf ne şekilde oluyor?yani 100 km de 10 litre benzin yakan vos 40 tl harcıyor ya hani biz bu vosa 7 litre benzin(28 TL) 3 litre metanol(6 TL)
toplam 34 TL oldu.kaç km yol yapıyor?yanıcılığı arttırıp menzilimizi 150-200 km ye kadar artırıyor mu?

Bu arada kimya ile uzaktan yakından hiç bi alakam olmamasına rağmen, eğer bunun üretimini deneyen ve yol gösteren birisi olursa denerim :)

yukarıda yazdım eğer okuduysanız kimyacılardan bulabilirsiniz ethanol ve metanolü.tasarruf hem dediğiniz şekilde daha ucuz olmasından kaynaklanıyor hem de ethanol benzinin daha iyi yanmasını sağlıyor yani çiğ gaz atma olayı ortadan kalkıyor bu da aracın eksoz gazlarını daha az zararlı hale ve daha çok verim almak anlamına geliyor.
ama dediğim gibi devlet benzine ethanol katılmasın diye vergilerini çok yükseltti belki şimdi 5 liraya gelmiştir.
sertug
Vosdost

Mesaj #48 gönderen sertug » Cum Mar 04, 2011 12:00 am

gunebakan yazdı:
sertug yazdı:

yukarıda yazdım eğer okuduysanız kimyacılardan bulabilirsiniz ethanol ve metanolü.tasarruf hem dediğiniz şekilde daha ucuz olmasından kaynaklanıyor hem de ethanol benzinin daha iyi yanmasını sağlıyor yani çiğ gaz atma olayı ortadan kalkıyor bu da aracın eksoz gazlarını daha az zararlı hale ve daha çok verim almak anlamına geliyor.
ama dediğim gibi devlet benzine ethanol katılmasın diye vergilerini çok yükseltti belki şimdi 5 liraya gelmiştir.

Teşekür ederim..
oradaki fiyatları falan okumuş olmama rağmen satıldığı yeri atlamışım.

vosumun rodajını tamamladıktan sonra deneyip tasarruf konusundaki görüşlerimi bildiririm..

siz -kullanmaya değer- dedirtecek bi fark gördünüz mü?
gunebakan
Vosdost

Mesaj #49 gönderen gunebakan » Cum Mar 04, 2011 8:32 am

ben bu oranları bi tezde okumuştum galiba seksenlerden kalma bir tez.orjinal oran %29 ethanol %61 benzin.orda şöyle ifade ediliyordu bu orana kadar motorun çalışmasında iyileşme kaydedilmiş daha yüksek ethanol oranında ise motorun çalışması zorlaşmış.
benim kendi testime göre ise daha yüksek oranlarda bujiler ethanolü yakamıyor.ama %30 ethanol de ise çok iyi bir yanma sağlanıyor ve çekiş farkedilir derecede artıyor.ama tezde daha iyi yanmadan dolayı yakıt sarfiyatının düşeceği yazıyor,benim testimde ise yakıt sarfiyatı arttı.

ayrıca bu sadece benim kişisel testimdir o yüzden iyice araştırmadan uygulamayın! ve çok dikkatli olun methanol saf halde zehirli bir maddedir,elinize yüzünüze temas etmemeli,benzinle karıştırıldığında sadece zehirli özelliği kaybolur.
sertug
Vosdost

Mesaj #50 gönderen sertug » Cum Mar 04, 2011 1:23 pm

saol tekrar.maksat yakıtı azaltmak.
29% + 61% = 90% yapıyor 10% eksik var burada.acep oraya farklı bi kimyasal mı karışmalı?? :)

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir