LPG+Muayne Son Durum???

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
blue_face
VosvosTÜRK LPG Uzmanı
VosvosTÜRK LPG Uzmanı

Mesaj #11 gönderen blue_face » Pzr Kas 30, 2008 2:32 am

merhabalar voslara işlenmiyor diye bir kayde bulunmamaktadırrr yeterki istenilen tarzda yapılsın montaja uygun yapılsın yeterlidir...tüvtürk olayında ise duyduğum kadarı ile ise herhangi bi sorun cıkarmıyorlar...tüv türkte aracınızın 7 yeri ana olarak inceleniyor diye hatırlıyorum
1 farlar
2 frenler+disk
3 egzos emisyon pulu
4 trafik seti(içersinde herbir malzemesi olan) yangın tüpü
5 sızıdrmazlık raporu (lpgli araclar için)
6 yürüyen aksam(ön takım vs)
7 de yanlış hatırlamıyor isem eğer lastiklerri uygun olup olmadığı sanırm( diş kalınlıkları vs)

BluE_FirE ****vosvosturk büyük bi aileeee****

[email protected]
0506.390.61.63
0535.283.59.04
0542.215.32.27
0312.623.32.25
snn80
Vosdost

Mesaj #12 gönderen snn80 » Cum Nis 10, 2009 10:11 am

Blue_face kardeş. eğer yazdıkların doğruysa müthiş bir şey.
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #13 gönderen yavuzss » Cum Nis 10, 2009 12:11 pm

Merhaba, söylendiği gibi İzmir'de ruhsata işli LPG dönüşümü yapılıyor. Fiyatı belki biraz daha yüksek ama sonuçta işleniyor. Proje yağ ısıtmalı sisteme göre çizilmiş, bu sebeple yağ ısıtmalı yapıyorlar. Ama makina mühendisleri de eksoz ısıtmasının daha randımanlı olduğunu kabul etmiş duyduğum kadarı ile. Fakat proje o şekilde alındığı için yapacak pek birşey yok. Ruhsata işlendikten sonra eksoz ısıtmalı sisteme geçip bu şekilde sızdırmazlık alan da var :) Sızdırmazlığı aldıktan sonra zaten TÜV birşey demiyor, ellerinde proje de yok karşılaştırsınlar. Ancak yine de tüple ilgili kusur görürse sorun çıkarıyorlar. Mesela tüp dolum ağzının kapağı yoksa ağır kusur oluyor, veya mesela lpg hortumu eksozun yakınından geçtiği için sıradan bir araba muayeneden geçemezken bir vosvos eksoz ısıtması ile muayeneden geçtiğine şahitim :)
Kullanıcı avatarı
Scarface
Vosdost
Vosvosumun adı: Zeuss

Mesaj #14 gönderen Scarface » Cum Nis 10, 2009 1:19 pm

blue_face yazdı:merhabalar voslara işlenmiyor diye bir kayde bulunmamaktadırrr yeterki istenilen tarzda yapılsın montaja uygun yapılsın yeterlidir...tüvtürk olayında ise duyduğum kadarı ile ise herhangi bi sorun cıkarmıyorlar...tüv türkte aracınızın 7 yeri ana olarak inceleniyor diye hatırlıyorum
1 farlar
2 frenler+disk
3 egzos emisyon pulu
4 trafik seti(içersinde herbir malzemesi olan) yangın tüpü
5 sızıdrmazlık raporu (lpgli araclar için)
6 yürüyen aksam(ön takım vs)
7 de yanlış hatırlamıyor isem eğer lastiklerri uygun olup olmadığı sanırm( diş kalınlıkları vs)

LPG sistemli vosların yada herhangi farklı bir aracın muayenden geçememesi gibi bir durum yok ki zaten.
Burda atladığın nokta LPG'nin ruhsata işli olması ve muayene esnasında sızdırmazlık raporunun alınmış olması.
İstanbulda şu an hangi sistemi kurarsanız kurun proje onayı verilmiyor MMO'dan.
Bu yüzden de çoğu vos ruhsata işli olmadan tarfikte.Bütün sorun burdan kaynalanıyor.

Verdiğin bilgiler için teşekkürler ama bilmediğimiz bir şey değildi.
34 TS 001

[IMG:100:75]http://i43.tinypic.com/6pakvm.jpg[/img]
vosbik
Administrator
Administrator

Mesaj #15 gönderen vosbik » Cum Nis 10, 2009 1:56 pm

slm.eksoz ısıtmalı olarak tüvtürk muayenesinden geçtim.eksoz ısıtmasını sorun yapmadılar.ancak prosedür biazda muayeniyi yapan kişinin insafına kalmış durumda.her araç ortalama 7-8 dakikada muayene süresini tamamlarken vosum 16 dakika içeride kaldı.en sonunda orjinal fren hortumlarımın üzerinde zift olduğu için emniyetsiz bularak ağır kusur tespit edildi ve onları değiştirmem söylendi.uyduruk brezilya malı fren hortumlarını takıp muayeneden geçtim.içim acıdı bu duruma.

ancak tespit ettiğim bazı durumlar var.MEsela vosta çamurluk içlerinde bulunan ziftlerin kazındığını fark ettim.amaç sanırım çürük olup olmadığını kontrol etmek ancak komik olan bu bölgelerin şase ve şase bağlantılarıyla ilgili olmaması.amaç vosu bir şekilde muayenden geçirmemekti sanırım.her noktadan geçen vosum altının ziftlenmesi sırasında fren hortumuna sıçrayan bir zift sonucu ağır kusurlu ilan edildi.ama aynı araç fren testlerinden ne hikmetse hasarlı fren hortumuna rağmen iyi dereceler alarak geçti.

sonuçta bu birazda muayene yapan personelin insiyatifiyle ilgili.
Resim

VOSUM SATILIKTIR.(İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖZEL MSJ ATSIN LÜTFEN)
Kullanıcı avatarı
Scarface
Vosdost

Mesaj #16 gönderen Scarface » Cum Nis 10, 2009 2:27 pm

Bende Ocak ayı sonunda Tüvtürk'e gittim ve sorunsuz şekilde muayeneden geçtim.
Vosbik haklı vosunuz ne kadar iyi olsada personelin insiyatifinde bir durum.
Özellikle dikkat ettikleri nokta, fren-far-ön takım ayarları, ve elektirik durumu.
yani aydınlatma elemanlarınız çalışıyor ise çok daha kolay muayeneden geçmek.
34 TS 001

Kullanıcı avatarı
carpe diem
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: A Rh +
Vosvosumun adı: Piraye

Mesaj #17 gönderen carpe diem » Cum Nis 10, 2009 3:05 pm

Burası Türkiye herşey olur. Aslında bu kontrollerin olması bizim güvenliğimiz için ama birazda olaylara mantıklı yaklaşmaları gerekiyor diye düşünüyorum.
---Turan DEMİRER---

Resim

Uploaded with ImageShack.us

Kimler Geldi Kimler Geçti

06 KP 384 1972 1302
06 FJA 85 1974 1303
06 NT 303 1974 1303S
06 EP 434 1967 1300

Resim
Kullanıcı avatarı
Scarface
Vosdost

Mesaj #18 gönderen Scarface » Cum Nis 10, 2009 3:46 pm

Kesinlikle haklısın, çok ta faydalı kendimden örnek vermem gerekirse;
5 senedir vosvosumda ne reflektör ne yangın tüpü ne ilk yardım çantası vardı.ama Tüvtürk mecbur ettiği için aldım ve şimdi en azından acil durumlar için tedbir almış oldum.
34 TS 001

umitcavusoglu
Vosdost

mmo

Mesaj #19 gönderen umitcavusoglu » Çrş Nis 29, 2009 3:38 pm

.......
snn80
Vosdost

Mesaj #20 gönderen snn80 » Pzt Haz 01, 2009 2:14 pm

beyler İstanbulda LPG taktıracağım tavsiye ettiğiniz bir yer var mı?

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir