elektronik ateşleme

Bu bölümde yakıt ile ilgili sıkıntılar , voosumuzu daha ekonomik şekilde kullanmanın yolları, alternatif yakıt sistemleri yer alacaktır..
Forum kuralları
Vosvosturk forumlarının amacı,
Vosvos konusunda bilgisi olanların bilgilerini paylaşması, bilmeyenlerin ise birşeyler öğrenmesidir.
Bu bağlamda, bilgi paylaşımını esas alan forumlarımızda insanların birbirine hakaret etmesi, karşılıklı birbirine söyleyemeyeceklerini klavyeyi ve vosvosturk'u araç edinerek yapmaları kabul edilemez bir durum olması sebebiyle, hakaret içeren her türlü mesaj ve konu silinecek, ilgilisine önce uyarı verilecek daha sonrasında vosvosturk'ten uzaklaştırılacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.
Vosvosturk Yönetimi

Forum kuralları : duyuru/forum-kurallarini-okuyunuz-t3.html
Kullanıcı avatarı
feris
Vosdost
Vosvosumun adı: dostum

elektronik ateşleme

Mesaj #1 gönderen feris » Cum Şub 13, 2009 2:27 pm

sevgili vosvos dostu ve kullanıcı arkadaşlarım, sizlerle bir konu paylaşmak istedim, aracım 1973 model 1303 vw. elektronik ateşlemeye dönmek istedim. malumunuz platinle uğraşmak sıkıntı veriyor. elektronik tabir edilen ama aslında manyetik olan küçücük bir parça satın aldım. çok basit bir şekilde distiribitöre monte ettim. platin ve meksefe devre dışı kaldı. muhteşem bir katkı sağladı motoruma. aşırı dercede memnun kaldım ve sürüş keyfi değişti. .. ekstra bobin değiştirmeye gerek kalmıyor. ateşleme sürekli aynı şekilde rötarsız yapıldığı için çekişte fark edilir bir artış oldu... dileyen arkadaşlara nasıl temin edilebileceği konusunda yardımcı olurum. tüm vosdostlara voseverlere güzel günler dilerim.... [b] normal şartlarda 1980-81 transporterlerin çıkma olarak distiribütör, bobin ve beynini takarak elektronik ateşlemeye dönmek mümkün ama çıkmasını bulmak hem biraz zor hemde pahallıya maloluyor. bu sistem nispeten daha ucuz.
En son feris tarafından Çrş Eki 28, 2009 9:53 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #2 gönderen yavuzss » Cum Şub 13, 2009 9:39 pm

Pertronix Ignitor seti mi bu bahsettiğin? Vosvoslar için en basit ve ideal sistemlerden birisi bu bence. Kendi distribütörü ve kendi bobini ile sadece platin ve meksefeyi sökerek 10 dakika sürmeden platinden kurtuluyorsun. Distribütör değişmediği için motorun avans eğrisi bozulmuyor, görüntü ve fonksiyon olarak da orjinalden uzaklaşmıyorsun. Platin ayarı, meme yapma gibi kavramlar tarih oluyor. Platin ve meksefe de torpidoda dursun, ne olur ne olmaz, herhangi bir arıza durumunda geri takar yoluna devam edersin. Güle güle kullan.
Kullanıcı avatarı
barahir
Vosdost

Mesaj #3 gönderen barahir » Cmt Şub 14, 2009 12:45 am

fiyat ve nasil temin edebilirz bunun hakkinda bilgi verebilirseniz sevinirim
Kullanıcı avatarı
feris
Vosdost
Vosvosumun adı: dostum

Mesaj #4 gönderen feris » Cmt Şub 14, 2009 11:02 am

parça orjinal JP grups'un ürettiği bir manyetik ateşleme. JP grups danimarkada woksvagen ve porsce için elektronik ve bir çok benzeri parça üreten bir firma. çok eski ve büyük bir kuruluş. ben burdan bir arkadaşım vasıtası ile getirttim. parçanın büyüklüğü bir platinle aynı ebatta. bu yüzden distiribitör içerisine rahatlıkla ve basit şekilde monte edebiliyorsunuz. şunu belirtmeliyimki inanılmaz platinde yaşanan hiçbir sorunu yaşamıyorsunuz. fiat farkı dezavantaj olmakla birlikte bu sistemi üretenlerin mutlaka vardır birbildiği diye düşünüyorum.
En son feris tarafından Çrş Eki 28, 2009 9:51 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
atakan77
Moderatör
Moderatör
Kan Grubu: 0 Rh +
Vosvosumun adı: Turna

Mesaj #5 gönderen atakan77 » Cmt Şub 14, 2009 11:13 am

birkaç ay önce istanbul-aksaray'dan 85 tl ye aldım.
darside
Vosdost
Vosvosumun adı: 1303

Mesaj #6 gönderen darside » Cmt Şub 14, 2009 11:22 am

feris siz kaça aldınız bu parçayı
beni bir ben bilirim birde beni yaradan,bana bir ben lazımım birde beni anlayan.. hz.mevlana
Kullanıcı avatarı
slack
Vosdost
Kan Grubu: A Rh +

Mesaj #7 gönderen slack » Cmt Şub 14, 2009 6:31 pm

Benim tercihim orijinal sistem, çünkü tek bir Bosch platinle binlerce kilometre yol alabiliyorum, tek yapmam gereken periyodik bakımlarda aralığını kontrol etmek. Fiyat farkı çok fazla, elektronik ateşleme fiyatına on-on beş yıl yetecek kadar platin alabilirim.

Elektronik ateşleme dwell açısını sabit tutuyor, fakat bu sistemle performans artışı beklenmez. Performans artışının nedeni, önceki platinin kötü durumda olması veya aralığının doğru ayarlanmamış olması diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
barahir
Vosdost

Mesaj #8 gönderen barahir » Cmt Şub 14, 2009 10:31 pm

performans deil zaten bahsettikleri sanirim verimlilik ;)
yavuzss
Moderatör
Moderatör
Vosvosumun adı: Portakal

Mesaj #9 gönderen yavuzss » Pzr Şub 15, 2009 9:55 am

Platin'in ilk gün verdiği performansı sürekli veren bir sistem, zamanla aşınmadan dolayı dwell açısı değişmez, meme yapma sorunu olmaz, ancak platinli sistemden daha yüksek performans da vermez.
lostys
Vosdost

Mesaj #10 gönderen lostys » Sal Eki 27, 2009 9:32 pm

arkadaşlar biraz geç olcak konuyu hortlatıyor olacağım ama, bende 81 model 1300 motor golf mk1 var. distibütör ile sorunlar yaşıyorum. arada bir araç atlatma ve 3 silindire düşme problemleri yapıyor. her zaman değil, sorun da bu zaten. ne zaman yapacağı belli değil. bi arkadaşım elektronik ateşlemeye geçmemi önerdi. bu bahsettiğiniz sistemi aracıma uygulayabilir myiim? uyguladıktan sonra bana dezavantajı ve zararı olabilir mi? aracım tüplü, o yönden sıkıntı yaratabilir mi?

“Yakıt + Performans + Tasarruf” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir